UMSDOS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

UMSDOSsystem plików dla systemu operacyjnego Linux, który symuluje funkcje specyficzne dla tego systemu (długie nazwy plików, atrybuty dostępu) używając partycji FAT systemu MS-DOS.

Umożliwia to zainstalowanie systemu Linux bez tworzenia dodatkowej partycji na twardym dysku. Zamiast tego tworzony jest wirtualny system plików na istniejącej partycji FAT. Dodatkowe informacje trzymane są w pliku o nazwie --linux-.---. W każdym katalogu znajduje się jeden taki plik, nie jest on jednak widoczny z poziomu systemu Linux. Z poziomu innych systemów operacyjnych nie obsługujących UMSDOS, a obsługujących FAT, pliki UMSDOS widoczne są jako zwykłe pliki (nazwy w formacie 8.3). Dodatkowo w każdym katalogu widoczny jest plik --linux-.---.

UMSDOS został stworzony z myślą o użytkownikach, którzy nie chcą lub nie mogą stworzyć specjalnej partycji dla systemu Linux. Pozwala na zainstalowanie systemu na komputerach, które mają już zainstalowany jeden z systemów operacyjnych firmy Microsoft używający partycji FAT. Wadą jego jest zmniejszona szybkość działania w stosunku do natywnych systemów plików, jak Ext, Ext2.

Obecnie, z racji powszechnej dostępności tanich dysków twardych o dużej pojemności i zwiększającej się prostoty obsługi instalatorów systemu Linux jego znaczenie jest znikome.

System UMSDOS został zarzucony w jądrze w wersji 2.6.11. Jeżeli występuje konieczność jego użycia, należy skorzystać z linii 2.4.

Nowoczesnym odpowiednikiem działającym w FUSE jest POSIX Overlay Filesystem (posixovl): http://sourceforge.net/projects/posixovl/

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]