Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z UNICEF)
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci
United Nations Children’s Fund
Logotyp / flaga
Język roboczy

angielski, arabski, chiński, francuski, hiszpański

Siedziba

Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Członkowie

Państwa Członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych

Prezes

Henrietta Holsman Fore

Utworzenie

11 grudnia 1946

Strona internetowa

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, UNICEF (od ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, od 1953 United Nations Children’s Fund) – został utworzony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 11 grudnia 1946, by zapewnić żywność i opiekę zdrowotną dla dzieci i matek w krajach, które zostały zniszczone przez II wojnę światową.

Polski lekarz Ludwik Rajchman jest powszechnie uważany za założyciela UNICEF i był jego pierwszym prezesem od 1946 do 1950 r. W 1950 roku musiał uciekać ze Stanów Zjednoczonych w następstwie Makkartyzmu. Rajchman jest do dziś jedyną osobą, która pełniła funkcję przewodniczącego UNICEF dłużej niż 2 lata. Na sugestię Rajchmana Amerykanin Maurice Pate został mianowany pierwszym dyrektorem wykonawczym, służąc od 1947 r. do śmierci w 1965 r.[1][2] W roku 1950 mandat UNICEF został rozszerzony, aby zaspokoić długoterminowe potrzeby dzieci i kobiet w krajach rozwijających się na całym świecie. W roku 1953 UNICEF stał się częścią stałą Systemu Narodów Zjednoczonych.

UNICEF opiera się na wkładach rządów państw członkowskich ONZ i prywatnych darczyńców. Całkowity dochód UNICEF w 2015 r. wyniósł 5 009 557 471 USD. Rządy państw członkowskich są odpowiedzialne za dwie trzecie zasobów organizacji, a reszta wnoszona jest przez osoby prywatne, które wpłacają datki za pośrednictwem komitetów krajowych. Szacuje się, że 92% dochodów UNICEF jest dystrybuowane do usług programowych[3]. Programy UNICEF kładą nacisk na rozwój usług na poziomie społeczności lokalnych w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci. UNICEF otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1965 r.

Większość prac UNICEF wykonywana jest na terenie ponad 191 krajów i terytoriów rozmieszczonych na całym świecie. Sieć UNICEF składa się z ponad 150 biur krajowych, centrali i innych biur oraz 34 komitetów krajowych [w tym z Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF], które realizują misję UNICEF poprzez programy opracowane z rządami krajów, w których się znajdują.

Zarząd składający się z 36 członków ustanawia zasady, zatwierdza programy i nadzoruje plany administracyjne i finansowe organizacji. Zarząd składa się z przedstawicieli państw członkowskich wybieranych przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ, zazwyczaj na okres trzech lat.

Zarządzanie organizacją[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie przedstawiające zużyty namiot pomocowy UNICEF w Sudanie
Namiot pomocowy UNICEF w Sudanie

Każde biuro krajowe realizuje misję UNICEF poprzez unikalny program współpracy opracowany z miejscowym rządem. Ten pięcioletni program koncentruje się na praktycznych sposobach realizacji praw dzieci i kobiet na terenie danego kraju. Ogólne zarządzanie i administrowanie organizacją odbywa się w siedzibie głównej w Nowym Jorku, gdzie kształtowana jest globalna polityka organizacji wobec potrzebujących. Prowadzeniem i monitorowaniem wszystkich prac UNICEF zajmuje się Zarząd złożony z 36 członków będących przedstawicielami rządów państw członkowskich. Zarząd ustanawiają zasady, zatwierdza programy i decyduje o planach administracyjnych i finansowych oraz o budżetach organizacji. Prace Zarządu są koordynowane przez Prezydium, w skład którego wchodzi przewodniczący i czterech wiceprzewodniczących, a każdy urzędnik reprezentuje jedną z pięciu grup regionalnych. Prezydium jest wybieranych przez Zarząd każdego roku spośród swoich członków, a prezydencja rotuje wśród grup regionalnych co roku. Zgodnie ze zwyczajem, stali członkowie Rady Bezpieczeństwa nie pełnią funkcji członków Zarządu UNICEF[4][5][6].

Zdjęcie przedstawia pakiet o nazwie „Szkoła UNICEF w pudełku”, który zawiera podstawowe przedmioty edukacyjne dla jednego nauczyciela i 40 uczniów
„Szkoła UNICEF w pudełku” zawiera podstawowe przedmioty edukacyjne dla jednego nauczyciela i 40 uczniów

Komitety Narodowe UNICEF[edytuj | edytuj kod]

Komitety Narodowe UNICEF istnieją w 38 krajach świata (uprzemysłowionych), każde ustanowione jako niezależna lokalna organizacja pozarządowa. Komitety Narodowe pozyskują środki z sektora publicznego.

UNICEF jest finansowany w całości z dobrowolnych składek państw członkowskich, osób prawnych i fizycznych[7], a Komitety Narodowe wspólnie gromadzą około jednej trzeciej rocznych dochodów UNICEF. W sumie około sześciu milionów indywidualnych darczyńców na całym świecie przekazuje rocznie datki na UNICEF.

Promowanie i finansowanie[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych, Nepalu i niektórych innych krajach UNICEF znany jest z programu „Cukierek albo Psikus dla UNICEF”, w którym dzieci zbierają pieniądze dla UNICEF zamiast cukierków w noc Halloween.

UNICEF jest obecny w 191 krajach i terytoriach na całym świecie, we wszystkich poza Bahamami, Brunei, Cyprem, Łotwą, Liechtensteinem, Maltą, Mauritiusem, Monako i Singapurem[8].

Wiele osób w krajach rozwiniętych po raz pierwszy dowiaduje się o pracy UNICEF poprzez działania jednego z 36 Komitetów Narodowych UNICEF. Te organizacje pozarządowe (NGO) są przede wszystkim odpowiedzialne za pozyskiwanie funduszy, sprzedaż kart okolicznościowych i produktów UNICEF, tworzenie partnerstw prywatnych i publicznych, propagowanie praw dziecka i zapewnianie innego wsparcia.

Sponsoring[edytuj | edytuj kod]

Obrazek przedstawia piłkarza klubu FC Barcelona Lionela Messiego w koszulce klubu z logo UNICEF na piersi w 2007 roku.
Lionel Messi w koszulce klubu FC Barcelona z logo UNICEF w 2007 roku.

W dniu 7 września 2006 r. podpisano porozumienie pomiędzy UNICEF i hiszpańskim katalońskim klubem piłkarskim FC Barcelona, które ustanowiło, że klub będzie przekazywał organizacji 1,5 miliona euro rocznie przez okres pięć lat. W ramach umowy FC Barcelona nosiłaby logo UNICEF w kolorze żółtym na koszulkach (jak widać na zdjęciu po prawej stronie Lionela Messiego)[9]. Po raz pierwszy w historii to klub piłkarski sponsorował organizację, a nie odwrotnie. Po raz pierwszy w historii FC Barcelony na przodzie koszulek pojawiła się nazwa inna od nazwy klubu. W 2016 r. zespół podpisał nową czteroletnią umowę sponsorską gwarantującą organizacji 1,58 mln GBP rocznie i bezpłatną reklamę.

Szwedzki klub Hammarby IF poszedł w ślady klubów hiszpańskich i kanadyjskich 14 kwietnia 2007 roku[10], zbierając fundusze dla UNICEF i pokazując nazwę UNICEF na swojej odzieży sportowej. Duński klub piłkarski Brøndby IF uczestniczył w podobnym rozwiązaniu w latach 2008–2013.[11]

W 2007 roku kierowca wyścigowy Jacques Villeneuve od czasu do czasu umieszczał logo UNICEF na pickupie #27 Bill Davis Racing w NASCAR Craftsman Truck Series[12].

Australijski klub A-League Sydney FC ogłosił, że weźmie także udział w zbiórce funduszy dla UNICEF dla dzieci w regionie Azji i Pacyfiku i również wyświetli logo UNICEF na resztę sezonu Ligi A w 2011/2012.[13]

W Botswanie UNICEF sfinansował rozwój najnowocześniejszej edukacji na temat HIV/AIDS dla każdego ucznia w ramach współpracy z organizacją non-profit TeachAIDS[14].

UNICEF ogłosił przełomowe partnerstwo ze szkockim klubem Rangers F.C. UNICEF współpracował z fundacją klubu, która zobowiązała się do zebrania 300 000 GBP w 2011 roku[15].

W 2010 roku UNICEF nawiązał współpracę z Phi Iota Alpha, czyniąc ją pierwszą grecką organizacją, z którą UNICEF kiedykolwiek współpracował. W 2011 r. Phi Iota Alpha zebrała ponad 20 000 $ poprzez projekt „Cukierek albo Psikus dla UNICEF.

Polska pomoc dla UNICEF[edytuj | edytuj kod]

Renata Bem – zastępczyni dyrektora generalnego UNICEF w Polsce – na wydarzeniu "Bielany dla wolnej Ukrainy" w Warszawie (luty 2022).

ITAKA dołączyła do grona partnerów UNICEF w 2009 roku, wspierając kwotą 1,5 mln złotych kampanię dożywiania dzieci w 10 regionach Sri Lanki w ramach programu „Myślimy o Tobie, myślimy o innych”[16].

Od 2012 UNICEF współpracuje z PGE Skrą Bełchatów; jest to pierwszy przypadek współpracy tej instytucji z klubem sportowym w Polsce[17].

Cisowianka rozpoczęła współpracę z UNICEF w 2016 roku. Zebrana wtedy kwota wystarczyła na instalację 107 pomp wodnych w Afryce. Współpraca jest finansowana z zysków ze sprzedaży specjalnych butelek z logo UNICEF[18].

W 2018 roku grupa CCC SA jako pierwsza polska spółka została Globalnym Partnerem UNICEF. W ciągu trzech lat CCC będzie przekazywać środki pieniężne na rzecz pomocy dzieciom na świecie. Trójstronną umowę o współpracy podpisali w siedzibie organizacji w Genewie Dariusz Miłek, Prezes Zarządu CCC S.A., Gary Stahl, Dyrektor ds. Fundraisingu Indywidualnego i Partnerstw UNICEF i Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. W ciągu trzech lat CCC przekaże 6,6 mln USD na rzecz pomocy dzieciom na świecie. Partnerstwo będzie komunikowane w salonach obuwniczych CCC w 21 krajach, w tym w Polsce, Czechach, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i na Węgrzech[19].

Partnerstwo z różnymi przedsiębiorstwami[edytuj | edytuj kod]

Aby zebrać pieniądze na wsparcie swoich programów edukacyjnych i edukacyjnych, UNICEF współpracuje z przedsiębiorstwami na całym świecie – zarówno międzynarodowymi, jak i małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Od 2004 roku organizacja jest wspierana przez Montblanc, z którą współpracuje, aby pomóc dzieciom na całym świecie w lepszym dostępie do edukacji[20].

Merck & Co. współpracował z UNICEF w czerwcu 2013 r. w celu zmniejszenia umieralności okołoporodowej matek z powodu HIV i gruźlicy w Republice Południowej Afryki. Program „Merck for Mothers” przekaże ponad 500 mln USD na całym świecie na programy poprawiające zdrowie przyszłych matek i ich dzieci[21].

Społeczna odpowiedzialność biznesu[edytuj | edytuj kod]

UNICEF współpracuje bezpośrednio z przedsiębiorstwami w celu ulepszenia swoich praktyk biznesowych, dostosowania ich do zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego i zapewnienia, że respektują prawa dziecka w dziedzinie rynku, miejsca pracy i społeczności. W 2012 roku UNICEF współpracował z „Save the Children” i „The United Nations Global Compact” w celu opracowania ogólnoświatowych praw dziecka i zasad biznesowych. UNICEF współpracuje z przedsiębiorstwami starającymi się poprawić ich zrównoważony rozwój społeczny, prowadząc je przez proces należytej staranności, w ramach którego można zidentyfikować problemy w całym łańcuchu dostaw, takie jak praca dzieci, i wprowadzić działania mające na celu ich ratyfikację[22].

Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF[edytuj | edytuj kod]

Ambasadorzy UNICEF są liderami w branży rozrywkowej, reprezentującymi dziedziny filmu, telewizji, muzyki, sportu i nie tylko. Pomagają podnieść świadomość potrzeb dzieci i wykorzystać ich talent i sławę do gromadzenia funduszy, popierania i edukowania w imieniu UNICEF[23].

Budynki UNICEF[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie przedstawia jedną z bram starego Światowego Magazynu UNICEF
Jedna z bram starego Światowego Magazynu UNICEF
Centrum Badań UNICEF we Florencji

Światowy Magazyn UNICEF[edytuj | edytuj kod]

Stary światowy magazyn UNICEF jest dużym zakładem w Danii, w którym znajdują się towary dostarczane UNICEF z całego świata, a także sprzęt Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC). Do 2012 r. obiekt był magazynem o powierzchni 25 000 m² w Kopenhadze. Wraz z budową 45 000 m² „miasteczka ONZ”, które ma pomieścić wszystkie działania ONZ w Kopenhadze pod jednym dachem[24], usługa magazynu została przeniesiona do zewnętrznych części Kopenhagi. W miasteczku znajduje się Wydział Dostaw UNICEF, który zarządza strategicznymi węzłami transportowymi w Dubaju, Panamie i Szanghaju[25]. Magazyn zawiera różne przedmioty, np. suplementy diety, tabletki do oczyszczania wody i witaminy oraz „Szkoła UNICEF w pudełku”.

Szpital Niewiniątek[edytuj | edytuj kod]

Centrum Badań Innocenti UNICEF we Florencji we Włoszech zostało założone w 1988 r. Głównym celem ośrodka, zwanego wcześniej Międzynarodowym Centrem Rozwoju Dziecka, jest poprawa międzynarodowego zrozumienia zagadnień związanych z prawami dziecka, promowanie polityki gospodarczej, która poprawi stan bycia dzieci, a także aby ułatwić pełne wdrożenie Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka w krajach uprzemysłowionych i rozwijających się.

Program na lata 2006–2008 został zatwierdzony przez Zarząd UNICEF we wrześniu 2005 r. Zezwala on na wolność akademicką ośrodka i centrum badań nad lukami w wiedzy, pojawiającymi się pytaniami i delikatnymi kwestiami, które są istotne dla ochrony praw dziecka. Celem ośrodka jest wzmocnienie instytucjonalnej współpracy centrum z regionalnymi instytucjami akademickimi i politycznymi, dążąc do następujących celów:

 • Generowanie i przekazywanie strategicznej i wpływowej wiedzy na temat zagadnień dotyczących dzieci i ochrony ich praw;
 • Wymiana wiedzy i pośrednictwo w konfliktach;
 • Wsparcie na rzecz rozwoju UNICEF, polityki i rozwoju programów UNICEF;
 • Zabezpieczenie i wzmocnienie bazy instytucjonalnej i finansowej UNICEF[26].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Y. Beigbeder, New Challenges for UNICEF: Children, Women and Human Rights (p. 12), Springer, 2001, ISBN 978-0-230-59557-6.
 2. Fifty years for children [online] [dostęp 2015-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-25].
 3. Charity Navigator Rating – United States Fund for UNICEF. Charitynavigator.org. Retrieved on 2012-03-26.
 4. How UNICEF works [online], UNICEF [dostęp 2017-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-31].
 5. Home [online], UNICEF [dostęp 2017-06-06].
 6. Bureau [online], UNICEF [dostęp 2017-06-06].
 7. Presentation – UNICEF’s Resource Development Architecture Key Trends and Challenges. UNICEF. Retrieved on 2014-10-21.
 8. Information by country, UNICEF, 17 marca 2014 [dostęp 2014-08-03] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-05].
 9. Futbol Club Barcelona, UNICEF team up for children in global partnership [online], UNICEF [dostęp 2019-04-20] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-25].
 10. UNICEF, Hammarby strikes partnership, hammarbyfotboll.se (szw.).
 11. UNICEF [online] [dostęp 2015-07-09].
 12. Diego Mejia, Grapevine: Villenueuve to Race for UNICEF, Autosport, 5 października 2007.
 13. Sydney FC and UNICEF do the rights things to improve child rights throughout Asia., UNICEF, 20 lutego 2012 [dostęp 2012-02-24].
 14. UNICEF funds TeachAIDS work in Botswana [online], TeachAIDS, 2 czerwca 2010 [dostęp 2010-12-16] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-08].
 15. International Charity Partner – UNICEF [online], Rangers Charity Foundation, 10 września 2010 [dostęp 2011-05-04].
 16. UNICEF Polska – Współpraca z firmami / Partnerzy / ITAKA [online], www.unicef.pl [dostęp 2019-04-20] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-20].
 17. Zrób znami DOBRY biznes [online], UNICEF [dostęp 2019-04-20] (pol.).
 18. UNICEF Polska – Współpraca z firmami / Partnerzy / Cisowianka [online], www.unicef.pl [dostęp 2019-04-20] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-20].
 19. UNICEF Polska – Współpraca z firmami / Partnerzy / CCC [online], www.unicef.pl [dostęp 2019-04-20] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-20].
 20. Montblanc | UNICEF’s corporate partnerships, UNICEF [dostęp 2014-08-03] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-27].
 21. Emma Rogers, Merck for Mothers contributes to UNICEF’s South African efforts, Vaccine News Daily, 4 czerwca 2013 [dostęp 2013-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-18].
 22. Corporate Social Responsibility – Home, UNICEF [dostęp 2014-08-03].
 23. UNICEF Ambassadors, UNICEF [dostęp 2016-04-28].
 24. By & Havn, FN Byen [online] [dostęp 2012-07-06] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-01] (duń.).
 25. Copenhagen warehouse – Supplies and Logistics – UNICEF [online], UNICEF, 5 czerwca 2015 [dostęp 2015-07-09].
 26. Innocenti Research Centre, UNICEF-irc.org.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]