Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z UNICEF)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci
United Nations Children’s Fund
{{{nazwa}}}
Język roboczy angielski, francuski, hiszpański, arabski, chiński
Siedziba Stany Zjednoczone Nowy Jork
Prezes Norwegia Tore Hattrem
Utworzenie 11 grudnia 1946
Strona internetowa

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, od roku 1953 United Nations Children’s Fund) – organizacja humanitarna i rozwojowa będąca częścią ONZ, której celem jest niesie pomocy dzieciom oraz ich matkom w krajach rozwijających się. Główna siedziba organizacji znajduje się w Nowym Jorku.

Siedziba Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF mieści się w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

UNICEF powstał z inicjatywy Polaka dr. Ludwika Rajchmana. Oficjalnie został powołany 11 grudnia 1946 roku uchwałą Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych[1]. Głównym celem UNICEF jest pomoc dzieciom w zakresie wyżywienia, ochrony zdrowia, ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem oraz edukacji. Zasięg działania organizacji jest globalny.

Po roku 1954, kiedy to UNICEF na stałe został włączony do ONZ, jego zakres działania znacznie się poszerzył. Zajęto się nie tylko opieką lekarską i pomocą w sytuacjach kryzysowych, ale i zapewnieniem elementarnego wykształcenia wszystkim dzieciom w krajach rozwijających się. Za swoją działalność UNICEF otrzymał w roku 1965 Pokojową Nagrodę Nobla.

Organizacja miała też duży udział w uchwaleniu przez ONZ w roku 1989 Konwencji o prawach dziecka.

Od roku 2006 flaga UNICEF jest na koszulkach siatkarek i piłkarzy FC Barcelona.

Co roku na Boże Narodzenie UNICEF wydaje specjalne kartki pocztowe, z których dochód przeznacza na swoją działalność. Oprócz tego przez cały rok prowadzona jest sprzedaż produktów charytatywnych.

Od 2012 roku współpracuje z PGE Skrą Bełchatów, jest to pierwszy przypadek współpracy UNICEF z klubem sportowym w Polsce[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]