UNIT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
UNIT
Logotyp / flaga
Język roboczy

angielski

Siedziba

Genewa, Szwajcaria
Snowdon, Walia
Londyn, Anglia
Nowy Jork, USA

Członkowie

kapitan Mike Yates
sierżant John Benton
Doktor
dr Elizabeth Shaw
Jo Grant
Sarah Jane Smith
porucznik Harry Sullivan
Brygadier Winifred Bambera
pułkownik A. Mace
dr Martha Jones
generał Sanchez
kapitan Erisa Magambo

Przywódca

Kate Stewart

Poprzedni pzywódca

sir Alistair Gordon Lethbridge-Stewart

Utworzenie

1968

Strona internetowa

UNIT (UNified Intelligence Taskforce, wcześniej United Nations Intelligence Taskforce; pol. Zjednoczona jednostka wywiadowcza do zadań specjalnych, wcześniej Jednostka wywiadowcza Narodów Zjednoczonych do zadań specjalnych) – fikcyjna organizacja militarna, związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who oraz jego spin-offamiPrzygody Sary Jane oraz Torchwood. Organizacja ta działa pod opieką Organizacji Narodów Zjednoczonych, a jej głównym celem jest badanie nadprzyrodzonych zjawisk oraz ochrona Ziemi przed pozaziemskimi zagrożeniami. Motto organizacji brzmi: Jakiekolwiek zagrożenie. Gdziekolwiek. Ochrona ludzkości bez względu na to jak daleko będziemy musieli się posunąć[1].

W serialu Doktor Who kilkoro członków personelu organizacji, m.in. Brygadier Lethbridge-Stewart, Sara Jane Smith, Jo Grant oraz dr Martha Jones, odgrywało istotną rolę w serialu, stało się bliskimi współpracownikami Doktora czy też towarzyszyło mu w jego podróżach przez czas i przestrzeń.

Po wznowieniu serialu w 2005 roku producent wykonawczy Russell T. Davies ogłosił, że ONZ nie chce być kojarzona z tą fikcyjną organizacją, więc dotychczasowe rozwinięcie akronimu nie mogło być dłużej używane, choć sam skrótowiec mógł się pojawiać tak długo jak nie podawano pełnej nazwy organizacji[2]. W 2008 roku ogłoszono zmianę nazwy organizacji na UNified Intelligence Taskforce[3]. Na ekranie, nowa nazwa po raz pierwszy została wspomniana w odcinku Manewr sontariański.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie tej organizacji sięga wydarzeń przedstawionych w historiach drugiego Doktora The Web of Fear a także siódmego Doktora Remembrance of the Daleks[4].

W następstwie tych wydarzeń, świeżo powstała organizacja musiała zmierzyć się z inwazją Cybermenów w odcinku The Invasion (1968)[5].

Od odcinka Spearhead from Space (1970), nowo zregenerowany trzeci Doktor wygnany przez swoich pobratymców na Ziemię, również staje się członkiem tej organizacji, pracując dla niej jako doradca naukowy, broniąc Ziemię przed zagrożeniami z kosmosu. Do dyspozycji miał pomoc dr Liz Shaw i później Jo Grant, które zostały mu przydzielone przez UNIT jako asystentki.

UNIT pojawiał się w odcinkach regularnie przez trzy kolejne sezony, lecz gdy wygnanie Doktora zakończyło się, jego związek z UNITem znacznie się rozluźnił, by ostatecznie zniknąć na lata po kolejnej regeneracji Doktora. Przez wiele lat ostatnim odcinkiem w którym pojawia się organizacja jest historia The Seeds of Doom (1976). Jednakże organizacja istnieje dalej, badając i walcząc z kolejnymi inwazjami. Ostatnim odcinkiem w którym pojawia się UNIT w klasycznym okresie serialu, jest historia Battlefield (1989), z ery siódmego Doktora.

Po przywróceniu serialu na ekrany UNIT był wspomniany już w odcinkach serii z 2005 roku, pt. Kosmici z Londynu oraz Trzecia Wojna Światowa, kiedy to organizacja wysłała delegację złożoną z ekspertów na 10 Downing Street. UNIT pojawia się ponownie w odcinku specjalnym Świąteczna Inwazja i w kilku innych. Ponadto członkowie tej organizacji pojawiają się również w spin-offach Doktora WhoTorchwood i Przygody Sary Jane.

Od odcinka Potęga trójki (2012), UNIT okazuje się być przeorganizowany Kate Stewart, córkę Brygadiera, która stała się szefową tej organizacji.

W odcinku Resolution z 2019 roku trzynasta Doktor próbuje dodzwonić się do Kate Stewart, by uzyskać pomoc, ale odkrywa, że działalność organizacji została zawieszona ze względu na spory na polu finansowania, a numer przekierowuje do zewnętrznego call center[6].

W 2020 roku w odcinku Wszechświat to za mało okazuje się, że zarówno U.N.I.T. oraz Torchwood przestały istnieć.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Już drugie wcielenie Doktora miał styczności z UNIT-em, jednak mimo wszystko to Trzeci Doktor jest najbardziej utożsamiany z organizacją. Trzeci Doktor właśnie dzięki UNIT-u poznał dwie swoje towarzyszki – Liz Shaw i Jo Grant. Sara Jane Smith, ostatnia towarzyszka trzeciego wcielenia Doktora, również była członkinią UNIT-u, dzięki Doktorowi. Doktor podczas swojego uczestnictwa w organizacji poznał wielu jego członków, w tym m.in. Brigadiera Lethbridge-Stewart, Mike Yatersa czy Sergeant Benton, których nieoficjalnie uważa się za towarzyszy Doktora. Po regeneracji w UNIT-cie Doktor poznał swojego kolejnego towarzysza – Harry’ego Sullivana, lecz to był ostatni towarzysz Doktora, który należał do UNIT-u w klasycznej wersji Doktora Who. W nowej wersji serialu uczestnictwem w UNIT-cie wyróżniał się Dziesiąty Doktor, a jedynym towarzyszem, który należał do organizacji była Martha Jones. Do UNIT-u należała też córka generała brygady Lethbridge-Stewarta, Kate Stewart.

Historie, w których UNIT jest ukazany[edytuj | edytuj kod]

Rok Sezon Historia
1968 5 The Web of Fear[i]
6 The Invasion
1970 7 Spearhead from Space
Doctor Who and the Silurians
The Ambassadors of Death
Inferno
1971 8 The Ambassadors of Death
The Mind of Evil
The Claws of Axos
Colony in Space[ii]
The Dæmons
1972 9 Day of the Daleks
The Mutants[ii]
The Time Monster
1972-1973 10 The Three Doctors
1973 The Green Death
1973-1974 11 The Time Warrior[ii]
1974 Invasion of the Dinosaurs
Planet of the Spiders
1974-1975 12 Robot
1975 13 Terror of the Zygons
The Android Invasion
1976 The Seeds of Doom
1983 20 Mawdryn Undead[i]
Specjalne The Five Doctors[ii]
1989 26 Battlefield
1993 Specjalne Dimensions in Time[i]
2005 1 Kosmici z Londynu[ii]
Trzecia Wojna Światowa[ii]
Specjalne Świąteczna inwazja
2007 3 Odgłos bębnów
Ostatni z Władców Czasu
2008 4 Manewr Sontariański
Zatrute niebo
Skręć w lewo
Skradziona Ziemia
Koniec podróży[ii]
2009 Specjalne Planeta umarłych
2009-2010 Do końca Wszechświata[ii]
2012 7 Potęga trójki
2013 Dzwony Świętego Jana[ii]
Specjalne Dzień Dokora
2014 8 Śmierć w niebie
2015 9 The Magician's Apprentice
The Zygon Invasion
The Zygon Inversion
2016 Specjalne Powrót Doktora Mysterio
2021 13 Ci, którzy przetrwali
  1. a b c W historiach The Web of Fear, Mawdryn Undead i Dimensions in Time nie jest ukazany UNIT, ale osoby, które należały lub będą należeć do organizacji
  2. a b c d e f g h i Wątek mówiący o UNIT-cie jest odstawiony na bok

Przygody Sary Jane[edytuj | edytuj kod]

Rok Sezon Oryginalny tytuł odcinka Polski tytuł odcinka
2008 2 Enemy of the Bane Wróg Bane’ów
2010 4 Death of the Doctor Śmierć Doktora

Torchwood[edytuj | edytuj kod]

Rok Sezon Oryginalny tytuł odcinka Polski tytuł odcinka
2008 2 Fragments
2009 3: Dzieci Ziemi Day One Dzień pierwszy
Day Two Dzień drugi
Day Three Dzień trzeci
Day Four Dzień czwarty
Day Five Dzień piąty

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. oficjalna strona UNIT. [dostęp 2013-12-23]. (ang.).
  2. Doctor Who Magazine #360 (kwiecień 2005)
  3. Russell T Davies. Calling UNIT!. „SFX”, s. 47, kwiecień 2008. 
  4. An Army of Shadows. „Doctor Who Magazine”, s. 4-5. Marvel Comics Ltd.. (ang.). 
  5. The Invasion. Douglas Camfield, Derrick Sherwin. Doktor Who. BBC1. 2 listopada 1968-2 November – 21 grudnia 1968. Odcinek 046, seria 6. [dostęp 2021-01-13].
  6. James Whitbrook: Doctor Who and the Rejuvenation of the Daleks. io9. [dostęp 2021-01-13]. (ang.).