USL Championship

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
USL Championship
Ilustracja
Logo USL Championship
Sports current event.svg USL Championship 2020
Państwo  Stany Zjednoczone
 Kanada
 Antigua i Barbuda
Oficjalny skrót USLC
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek United Soccer League
Data założenia 2011
Poprzednia nazwa USL Pro (2011-14), United Soccer League (2015-18)
Partner TV ESPN
Rozgrywki
Liczba drużyn 35
Zwycięzca Real Monarchs
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Orlando City SC
Obecny zwycięzca Real Monarchs
Najwięcej zwycięstw Orlando City SC,
Louisville City FC (po 2 razy)
Strona internetowa

USL Championship (USLC) to profesjonalna męska liga piłkarska w Stanach Zjednoczonych, która rozpoczęła swój inauguracyjny sezon w 2011 roku. USL jest usankcjonowane przez United States Soccer Federation (U.S. Soccer) jako Liga Zawodowa II Dywizji od 2017 roku, druga w hierarchii po Major League Soccer. USL ma siedzibę w Tampa na Florydzie.[1]

Liga jest własnością i jest zarządzana przez United Soccer League (pierwotnie „United Soccer Leagues”) i powstała w wyniku połączenia ich USL First Division (USL-1) i Second Division (USL-2) po kontrowersyjnym sezonie 2010, który nie widział ani USL-1, ani North American Soccer League (NASL) otrzymały sankcje Dywizji II od USSF, co skutkowało tymczasową USSF Division 2 Pro League. United Soccer Leagues stwierdziło, że fuzja wzmocni pozycję ligi na amerykańskim rynku profesjonalnej piłki nożnej poprzez stabilność, wzrost gospodarczy i rozwój zawodowy piłki nożnej w czterech głównych regionach Stanów Zjednoczonych i Kanady.[2]

Wcześniej znane jako United Soccer League (USL) i USL Pro, w styczniu 2013 r. United Soccer Leagues i MLS osiągnęły porozumienie w sprawie integracji rozgrywek ligi USL z MLS Reserve League, przede wszystkim w celu poprawy rozwoju zawodników w Ameryce Północnej, wzmocnienia rywalizacji ligowej i budować więzi między ligami w amerykańskiej piramidzie piłkarskiej. Ta wieloletnia umowa zachęca do przynależności do zespołów MLS i USL oraz pożyczek dla graczy, mając na celu zapewnienie większej liczby gier dla zespołów i rozwijających się graczy.[3] Od sezonu 2020 13 drużyn USL Championship jest powiązanych z zespołami MLS. Większość drużyn MLS ma swoich partnerów w USL Championship lub USL League One trzeciego poziomu, z wyjątkiem Columbus Crew, FC Cincinnati, Los Angeles FC, Minnesota United FC, Montreal Impact, Nashville SC i Vancouver Whitecaps FC, którzy obecnie nie mają formalnego powiązania z drużyną w którejkolwiek lidze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założenie (2010)[edytuj | edytuj kod]

8 września 2010 r. United Soccer Leagues formalnie ogłosiło utworzenie USL Pro w komunikacie prasowym. Przed oficjalnym ogłoszeniem nowej ligi, 11 sierpnia 2010 r., Dayton Dutch Lions ujawnił na konferencji prasowej, że dołączą do "USL-Pro Championship Division (dawniej USL-2)", ujawniając nazwę nowa liga przed jej oficjalnym ogłoszeniem. Po tym ujawnieniu, Dutch Lions byli pierwszą potwierdzoną drużyną w USL Pro na inauguracyjny sezon 2011. Wraz z ogłoszeniem nowej ligi, Richmond Kickers ujawnił, że przejdzie do USL Pro na 2011 rok. Wraz z odejściem Portland Timbers do MLS w 2011 roku i przejściem Puerto Rico Islanders do NASL z USL-1, Austin Aztex FC był jedynym pozostałym zespołem USL-1, który nie był jeszcze częścią USL Pro.

22 września 2010 r. ogłoszono tzw. „Caribbean Division” USL Pro, w którym do rywalizacji w lidze zapisały się drużyny z Puerto Rico oraz Antigua i Barbuda. Wraz z dołączeniem Puerto Rico United do ligi i „Caribbean Division”, przedstawiciele ligi wyrazili chęć kontynuacji ekspansji w regionie, organizując ostatecznie 8-drużynową „Caribbean Division”. Wraz z dołączeniem zespołu z Los Angeles, dywizja ta ostatecznie przekształciła się w dywizję międzynarodową. 22 września 2010 r. USL ogłosił, że Sevilla FC Puerto Rico i River Plate Puerto Rico dołączą do USL Pro w 2011 r. Wraz z Antigua Barracuda FC w ramach jednego z elementów dywizji karaibskiej. 28 września 2010 roku USL ogłosił, że jeden z ich flagowych klubów i aktualnych mistrzów USL-2 2010, Charleston Battery, dołączy do USL Pro w 2011 roku. 30 września 2010 r., Prawie dwa miesiące po ogłoszeniu przez zespół dołączenia do „USL Pro Championship Division”, USL oficjalnie ogłosił, że Dayton Dutch Lions dołączy do USL Pro. 4 i 7 października 2010 roku USL ujawnił, że dwa kluby USL-2, Charlotte Eagles i Harrisburg City Islanders (ten ostatni znany jako Penn FC), przejdą do USL Pro w 2011 roku. Pittsburgh Riverhounds SC został dodany jako 9. oficjalny zespół 22 października 2010. 25 października 2010 roku dołączył Rochester Rhinos, który wcześniej był zaangażowany w NASL, wraz z zespołem Orlando City SC (dawniej Austin Aztex FC z USL-1) po tym, jak nowy właściciel przejął i przeniósł zespół z Teksasu na Florydę. W dniu 9 listopada 2010 roku były zespół USL-2 Wilmington Hammerheads FC oficjalnie dołączył do ligi jako 12. zespół, a 17 listopada 2010 roku F.C. New York. Przewidywana liczba drużyn, które rozpoczną rozgrywki ligowe w 2011 roku, została ogłoszona jako 18–20, wraz z ogłoszeniem dołączenia do ligi Wilmington Hammerheads FC. Los Angeles Blues, stowarzyszone z odnoszącą sukcesy kobiecym klubem Pali Blues, zostało dodane 7 grudnia 2010 r. Z przesłaniem o przyszłym rozwoju „Konferencji Zachodniej” w 2012 r. "Caribbean Division" USL Pro rozrosło się do czterech drużyn 9 grudnia 2010 r., Po dodaniu Puerto Rico United do ligi, co oznacza ostatnią z 15 drużyn, które będą rywalizować w USL Pro w inauguracyjnym sezonie 2011. W dniu 14 września 2010 r. Prezes United Soccer Leagues Tim Holt wyraził pożądaną strukturę uruchomienia ligi z 14–18 zespołami w czterech określonych obszarach geograficznych w 2011 r., Rozszerzeniem do 22–26 drużyn do 2013 r. i 28–32 drużyn do 2015 r. Po pierwszym dorocznym walnym zgromadzeniu USL Pro, liga potwierdziła, że zadebiutuje z 16 drużynami grającymi w sezonie zasadniczym 24 mecze w 2011 roku, z planowanym wzrostem 20-24 drużyn, aby rozpocząć sezon 2012.

Postęp w ekspansji USL
Sezon Liczba drużyn
2011 12
2012 11
2013 13
2014 14
2015 24
2016 29
2017 30
2018 33
2019 36
2020 35

Lata 2011-2012[edytuj | edytuj kod]

USL Pro zadebiutował w 2011 roku, zaczynając od 15 drużyn grających w regularnym sezonie 24 meczów. Drużyny z ligi amerykańskiej i krajowej rozegrały serię meczów u siebie i na wyjeździe ze wszystkimi przeciwnikami z dwóch dywizji (łącznie 18 meczów), 2 dodatkowe mecze rywalizacji regionalnej, a każda drużyna odbyła dodatkową podróż do Los Angeles lub na Karaiby, aby rozegrać dwa mecze podczas dwóch rozgrywek International Division. Zespoły International Division grały z każdą drużyną w swojej lidze cztery razy (dwa razy u siebie, dwa razy na wyjeździe, łącznie 16 meczów), podróżując, aby zmierzyć się z przeciwnikami z ligi amerykańskiej lub National Division w czterech meczach i goszcząc tych przeciwników przez cztery mecze. USL Pro zadebiutowała w 2011 roku, zaczynając od 15 drużyn grających w regularnym sezonie 24 meczów. Drużyny z ligi amerykańskiej i krajowej rozegrały serię meczów u siebie i na wyjeździe ze wszystkimi przeciwnikami z dwóch dywizji (łącznie 18 meczów), 2 dodatkowe mecze rywalizacji regionalnej, a każda drużyna odbyła dodatkową podróż do Los Angeles lub na Karaiby, aby rozegrać dwa mecze podczas dwóch meczów rozgrywek International Division. Zespoły International Division grały z każdą drużyną w swojej lidze cztery razy (dwa razy u siebie, dwa razy na wyjeździe, łącznie 16 meczów), podróżując, aby zmierzyć się z przeciwnikami z ligi amerykańskiej lub National Division w czterech meczach i goszcząc tych przeciwników przez cztery mecze.

W pierwotnym formacie play-off osiem drużyn rywalizowało w ćwierćfinale jednego meczu. Zarówno dywizja amerykańska, jak i krajowa widziały, jak trzy najlepsze zespoły awansowały do rozgrywek międzydyscyplinarnych, podczas gdy dwie najlepsze drużyny w dywizji międzynarodowej grały przeciwko sobie, by awansować do półfinału. Cztery pozostałe zespoły zostały ponownie rozstawione na jeden mecz półfinałowy, ponownie z gospodarzem z wyższym rozstawieniem, co doprowadziło do jednego meczu o Puchar USL. We wszystkich meczach play-off gospodarzem była drużyna o najwyższym rozstawieniu.

Na początku sezonu inauguracyjnego ligi (10 maja 2011 r.), liga ogłosiła, że usuwa trzy kluby z Portoryko z harmonogramu USL Pro. Kluby z Puerto Rico zostały wycofane z powodów ekonomicznych i własnościowych. Dwie pozostałe drużyny International Division - Antigua Barracuda FC i Los Angeles Blues - zostały ponownie wyrównane do dywizji amerykańskiej i krajowej. W związku z usunięciem dywizji międzynarodowej, zmieniony format play-off obejmował cztery najlepsze drużyny w każdej z dwóch lig. Zwycięzcy rozgrywek play-offów w dwóch ligach spotkali się w USL Pro Championship na własnym stadionie drużyny z lepszym bilansem.

Po sezonie 2011 USL Pro ogłosił wraz z wydaniem harmonogramu sezonu 2012, że F.C. Nowy Jork nie wróciłby do gry, a dawne dywizje narodowe i amerykańskie zostały rozwiązane, tworząc jedną jedynasto-drużynową ligę.

Początki współpracy z MLS (2013–2014)[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2013 dołączyły dwie ekipy: Phoenix FC i VSI Tampa Bay FC.

23 stycznia 2013 r. United Soccer Leagues i MLS ogłosiły wieloletnią umowę na integrację rozgrywek MLS z zespołami USL Pro, najpierw poprzez przynależność do drużyn i grę między ligami, ale ostatecznie w pełni scalając rezerwy MLS ze strukturą USL Pro. Deklarowane cele tego partnerstwa to poprawa rozwoju zawodników z Ameryki Północnej, wzmocnienie rywalizacji ligowej, zbudowanie długoterminowych więzi między ligami i poszerzenie widowni zarówno dla lig, jak i rozwijających się graczy.[3]

Podczas gdy sezon 2013 obejmował zawody partnerskie między drużynami USL Pro i MLS Reserve, cztery kluby Major League Soccer zdecydowały się na zrzeszenie z istniejącą drużyną USL Pro, zgadzając się na wypożyczenie co najmniej czterech graczy MLS ich spółce stowarzyszonej: Sporting Kansas City z Orlando City SC, Philadelphia Union z Harrisburg City Islanders, D.C. United z Richmond Kickers i New England Revolution z Rochester Rhinos. Od każdego klubu MLS oczekuje się, że będzie zrzeszał się z drużyną USL Pro lub prowadził niezależną drużynę rezerwową w lidze.[3] Houston Dynamo ogłosiło, że będzie współpracować z Pittsburgh Riverhounds SC w 2014 roku.[4] Jednak partnerstwo pomiędzy Riverhounds i Dynamo zostało rozwiązane już po roku.[5] Po zakończeniu sezonu 2013, VSI Tampa Bay odpadło już po jednym sezonie, wraz z założycielem ligi Antigua.

W grudniu 2012 roku Sacramento Republic FC ogłosił, że rozpocznie grę w 2014 roku jako zespół ekspansyjny, a w lipcu 2014 roku USL ogłosił, że Oklahoma City dołączy do USL w 2014 roku. Orlando City SC ogłosiło, że opuści USL po sezonie 2014, aby dołączyć do MLS jako nowy zespół na sezon 2015.[6][7] The Los Angeles Blues zmienił nazwę na Orange County Blues FC 5 lutego 2014 roku. 13 marca 2014 zespół Arizona United FC zastąpił Phoenix FC.

Klub MLS Los Angeles Galaxy 29 stycznia 2014 ogłosił utworzenie rezerw Los Angeles Galaxy II, które miały dołączyć do USL Pro od sezonu 2014.[8] Tym samym Galaxy stało się pierwszym klubem MLS posiadającym swój zespół rezerw w USL Pro.

Rozszerzenie współpracy z MLS i pierwszy rebranding (2015-2016)[edytuj | edytuj kod]

USL Pro prawie podwoił liczbę drużyn w lidze w 2015 roku, w dużej mierze dzięki franczyzom MLS podążającym drogą LA Galaxy II. Siedem klubów MLS ogłosiło zakup franczyzy USL Pro dla swojego zespołu rezerwowego. Cztery licencje na grę w ULS Pro wykupione przez kluby MLS trafiły do niezależnych zespołów: Colorado Springs Switchbacks, Saint Louis FC, Tulsa Roughnecks i Austin Aztex. Ponadto Orlando City SC sprzedało swoje prawa do franczyzy na rzecz Louisville City, które zostało klubem farmerskim w USL Pro tego pierwszego.[9] United Soccer Leagues ogłosiło, że Charlotte Eagles spadnie do Premier Development League (PDL), znanej obecnie jako USL League Two, jednocześnie sprzedając swoje prawa licencyjne Charlotte Independence. który dołączył do gry od 2015 roku. W końcu 11 grudnia 2014 roku Dayton Dutch Lions spadł do ligi PDL od 2015 roku.[10]

W 2014 r. i na początku 2015 r. różne kluby MLS w połączeniu z USL ogłosiły siedem nowych franczyz, które będą własnością lub będą kontrolowane przez zespół MLS i wszystkie rozpoczną grę w 2015 r. 10 września 2014 roku Real Salt Lake ujawnił, że nazwa ich wcześniej ogłoszonego zespołu afiliacyjnego USL Pro będzie Real Monarchs i potwierdził, że zespół rozpocznie grę w 2015 roku.[11] Drużyna grała na stadionie Rio Tinto do czasu zbudowania stadionu Zions Bank na 5000 miejsc w Herriman w stanie Utah.[12] Zarówno Portland Timbers, jak i Seattle Sounders FC utworzyły własne drużyny USL Pro, Portland Timbers 2 i Seattle Sounders FC 2 14 października 2014 r. Montreal Impact ogłosił, że we wrześniu 2014 roku wystawi drużynę USL Pro. 18 listopada 2014 roku FC Montreal oficjalnie dołączył do ligi.[13][14] 20 listopada 2014 r. Toronto FC ogłosiło, że wystawi również zespół, nazwany później Toronto FC II, od sezon 2015.[15] Vancouver Whitecaps FC 2 dołączył do USL Pro następnego dnia.[16] Po omówieniu planów drużyny USL Pro w 2015 r.,[17] a następnie we wrześniu odłożeniu ich[18], New York Red Bulls ogłosili, że ich drużyna USL Pro, New York Red Bulls II, rozpocznie grę w 2015 r.[19][20]

Przynależność MLS została ogłoszona dla pozostałych zespołów MLS, które nie miały przynależności w 2014 roku i nie zdecydowały się na zakup franczyzy USL Pro. 18 września 2014 roku Colorado Rapids ogłosił partnerstwo z Charlotte Independence.[21] 16 stycznia 2015 r. New York City FC ogłosiło, że będzie współpracować z drużyną Wilmington Hammerheads FC,[22] a Chicago Fire ogłosiło powiązanie z Saint Louis FC. 9 lutego 2015 roku FC Dallas ogłosiło, że doda Arizona United SC jako swojego partnera USL Pro.[23] W rezultacie wszystkie 20 drużyn MLS w sezonie 2015 wystawiało własną drużynę w USL Pro lub było zrzeszone w niezależnym klubie USL Pro.

Liga ogłosiła również w 2015 roku, że liga zostanie podzielona na dwie konferencje. Drużyny rozegrałyby 28 meczów z 22 meczami przeciwko wszystkim drużynom w ich konferencji, a zespoły byłyby następnie przydzielane do czterech pododdziałów klubowych na pozostałe sześć meczów z myślą o rywalizacji geograficznej między klubami.[24]

Logo USL używane od 2015 do 2018 roku

10 lutego 2015 roku United Soccer League ogłosiło zmianę marki ligi. Miałaby teraz nazywać się „United Soccer League” lub w skrócie „USL”. Wprowadzili nowe logo i branding oraz ogłosili zamiar ubiegania się o status II Dywizji w hierarchii Federacji Piłkarskiej Stanów Zjednoczonych.

W sezonie 2015 USL ogłosił kilka ekip ekspansyjnych na sezon 2016. 25. licencja została przyznana Lone Star, LLC, a zespół miał nosić nazwę Rio Grande Valley FC. Po raz pierwszy dla USL zespół ma „hybrydowe” powiązanie z Houston Dynamo, które jest odpowiedzialne za taktyczną część klubu, podczas gdy grupa właścicielska Lone Star jest odpowiedzialna za operacje i zarządzanie.[25][26] FC Cincinnati został dodany jako 26. franczyza,[27] a Bethlehem Steel FC, w okolicy Lehigh Valley i należący do Philadelphia Union, 27.,[28] Orlando City B (należące do Orlando City SC) jako 29., Swope Park Rangers (własność Sporting Kansas City) na 30. miejscu,[29] a San Antonio FC na 31. miejscu.

Austin Aztex FC ogłosił, że 2 października 2015 r. przerwie sezon USL 2016. Powodzie niszczące House Park w połowie sezonu 2015 zmusiły drużynę do przeniesienia się do szkoły średniej. Zespół miał powrócić w 2017 roku do czasu budowy nowego stadionu piłkarskiego.

Awans United Soccer League w hierarchii[edytuj | edytuj kod]

Ekspansja była kontynuowana w sezonie 2017 z Reno 1868 FC, który został ogłoszony w sezonie 2015 jako 28. franczyza, rozpoczynając grę. 25 października 2016 roku do USL dołączyły dwie drużyny z North American Soccer League (NASL): Tampa Bay Rowdies i Ottawa Fury FC. To był pierwszy raz, kiedy klub przeniósł się z NASL do USL.[30] Montreal Impact ogłosił również, że wycofa swoją drużynę USL, FC Montreal, na rzecz dołączenia do Ottawa Fury FC.[31] 31 sierpnia 2016 roku Kyle Eng sprzedał swój większościowy udział w Arizona United SC grupie inwestycyjnej kierowanej przez Berke Bakay i został przemianowany na Phoenix Rising FC z planami budowy własnego stadionu.[32][33]

W dniu 6 stycznia 2017 r. rada dyrektorów U.S. Soccer przegłosowała przyznanie USL tymczasowego statusu II ligi na sezon 2017, umieszczając ligę na tym samym poziomie co North American Soccer League. NASL została również obniżona z sankcji Dywizji II do statusu tymczasowego ze względu na spadek liczby członków poniżej minimum 12 zespołu. Po sezonie 2017 USL zyskał jeszcze dwie drużyny NASL: Indy Eleven i North Carolina FC.[34] W sezonie 2018 tymczasowa licencja NASL nie zostały odnowione przez US Soccer, podczas gdy USL otrzymała pełną licencję w ramach Dywizji II z roku na rok.[35] NASL próbował pozwać US Soccer za zmowę z Major League Soccer w celu ochrony tego, co uważano za monopolizację piłki nożnej na najwyższym poziomie w Stanach Zjednoczonych, ale sąd apelacyjny odmówił. Wysiłki USL były kontynuowane w sezonie 2018, dołączając Nashville SC,[36][37] Las Vegas Lights FC,[38][39][40] Fresno FC (stowarzyszone z Vancouver Whitecaps FC)[41] i Atlanta United 2 (należące do Atlanta United FC).[42][43] Liga straciła również Orlando City B i Rochester Rhinos, z których każdy ogłosił przerwę,[44][45] podczas gdy Vancouver Whitecaps FC 2 odpadło po tym, jak jego macierzysta drużyna w Vancouver Whitecaps FC zdecydowała się nie prowadzić własnego zespołu programistów i związała się z nowym rozszerzeniem Fresno.

Cztery zespoły opuściły najwyższą klasę USL po sezonie 2018. Właścicielom FC Cincinnati przyznano franczyzę MLS, która rozpoczęła grę pod nazwą FC Cincinnati w 2019 roku.[46] Penn FC,[47] Richmond Kickers i Toronto FC II dobrowolnie przeszli do USL League One, nowej ligi trzeciego poziomu, którą United Soccer Leagues uruchomiony w 2019 roku.[48] Kickers i Toronto FC II rozpoczęli grę w League One w 2019 roku; Penn FC zawiesił działalność zawodową na rok 2019 i wznowi grę w League One w 2020 roku. Ponadto ogłoszone przerwy zarówno dla Rhinos, jak i Orlando City B stały się stałymi wyjazdami. The Rhinos ogłosili, że przedłużą przerwę do 2019, zanim wznowią grę w League One w 2020,[49] a Orlando City B wznowił grę w 2019 w League One.

Liga zatwierdziła również kilka innych lokalizacji ekspansji w Austin,[50] Birmingham,[51] Memphis,[52][53] Chicago,[54][55] Oakland East Bay, Hartford,[56] Albuquerque,[57] El Paso,[58] Loudoun County, Wirginii[59] i San Diego.[60] Wszystkie te drużyny zaczęły grać w 2019 roku, z wyjątkiem San Diego, które rozpoczęło grę w sezonie 2020; East Bay, które obecnie mają zadebiutować do 2021 roku; i Chicago, które obecnie nie ma harmonogramu po odrzuceniu ich planów stadionowych.[61]

Po zakończeniu sezonu 2019 trzy zespoły opuściły USL Championship. Nashville SC otrzymało licencję na grę w Major League Soccer,[62] Fresno FC ogłosiło, że nie wróci do Fresno,[63] a Ottawa Fury FC ogłosiło, że zawiesi działalność po nieotrzymaniu sankcji za pozostanie w USL przez CONCACAF i U.S. Soccer.[64] Ogłoszono utworzenie zespołu dla nowojorskiej dzielnicy Queens o nazwie Queensboro FC.[65] 11 grudnia Ottawa Fury FC ogłosiła sprzedaż swoich praw licencyjnych grupie właścicielskiej Miami FC, a Miami ma wziąć udział w sezonie 2020 USL Championship. To oznaczało wejście do ligi innego byłego zespołu NASL, a Miami spędzało wcześniej czas w NPSL i National Independent Soccer Association po upadku NASL.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Obecne kluby[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto Stadion Pojemność Przyłączenie Trener Partner MLS
Konferencja Wschodnia
Atlanta United 2 Kennesaw, Georgia Fifth Third Bank Stadium 8,318 2018 Szkocja Stephen Glass Atlanta United FC
Birmingham Legion FC Birmingham, Alabama BBVA Field 5,000 2019 Stany Zjednoczone Tom Soehn
Charleston Battery Mount Pleasant, South Carolina Patriots Point Soccer Complex 3,900 2011 Stany Zjednoczone Mike Anhaeuser
Charlotte Independence Matthews, North Carolina Sportsplex at Matthews 5,000 2015 Stany Zjednoczone Mike Jeffries
Hartford Athletic Hartford, Connecticut Dillon Stadium 5,500 2019 Tunezja Radhi Jaïdi
Indy Eleven Indianapolis, Indiana Lucas Oil Stadium 62,421 2018 Szkocja Martin Rennie
Loudoun United FC Leesburg, Virginia Segra Field 5,000 2019 Stany Zjednoczone Ryan Martinez D.C. United
Louisville City FC Louisville, Kentucky Lynn Family Stadium 11,700 2015 Stany Zjednoczone John Hackworth
Memphis 901 FC Memphis, Tennessee AutoZone Park 10,000 2019 Stany Zjednoczone Tim Mulqueen
Miami FC Miami, Florida Riccardo Silva Stadium 20,000 2020 Stany Zjednoczone Nelson Vargas
New York Red Bulls II Montclair, New Jersey MSU Soccer Park at Pittser Field 5,000 2015 Stany Zjednoczone John Wolyniec New York Red Bulls
North Carolina FC Cary, North Carolina WakeMed Soccer Park 10,000 2018 Stany Zjednoczone Dave Sarachan
Philadelphia Union II Chester, Pennsylvania Subaru Park 18,500 2016 Stany Zjednoczone Marlon LeBlanc Philadelphia Union
Pittsburgh Riverhounds SC Pittsburgh, Pennsylvania Highmark Stadium 5,000 2011 Stany Zjednoczone Bob Lilley
Saint Louis FC Fenton, Missouri West Community Stadium 5,500 2015 Stany Zjednoczone Steve Trittschuh
Sporting Kansas City II Kansas City, Kansas Children's Mercy Park 18,467 2016 Brazylia Paulo Nagamura Sporting Kansas City
Tampa Bay Rowdies St. Petersburg, Florida Al Lang Stadium 7,227 2017 Szkocja Neill Collins
Konferencja Zachodnia
Austin Bold FC Austin, Texas Bold Stadium 5,000 2019 Brazylia Marcelo Serrano
Colorado Springs Switchbacks FC Colorado Springs, Colorado Weidner Field 5,000 2015 Południowa Afryka Alan Koch Colorado Rapids
El Paso Locomotive FC El Paso, Texas Southwest University Park 9,500 2019 Anglia Mark Lowry
Los Angeles Galaxy II Carson, California Dignity Health Track Stadium 5,000 2014 Stany Zjednoczone Junior Gonzalez LA Galaxy
Las Vegas Lights FC Las Vegas, Nevada Cashman Field 9,334 2018 Kanada Frank Yallop
New Mexico United Albuquerque, New Mexico Rio Grande Credit Union Field at Isotopes Park 13,500 2019 Stany Zjednoczone Troy Lesesne
Oklahoma City Energy FC Oklahoma City, Oklahoma Taft Stadium 7,500 2014 Stany Zjednoczone John Pascarella
Orange County SC Irvine, California Championship Soccer Stadium 5,000 2011 Stany Zjednoczone Braeden Cloutier
Phoenix Rising FC Tempe, Arizona Casino Arizona Field 6,200 2014 Stany Zjednoczone Rick Schantz
Portland Timbers 2 Hillsboro, Oregon Hillsboro Stadium 7,600 2015 Nowa Zelandia Cameron Knowles Portland Timbers
Real Monarchs Herriman, Utah Zions Bank Stadium 5,000 2015 Kolumbia Jámison Olave Real Salt Lake
Reno 1868 FC Reno, Nevada Greater Nevada Field 9,013 2017 Stany Zjednoczone Ian Russell San Jose Earthquakes
Rio Grande Valley FC Edinburg, Texas H-E-B Park 9,400 2016 Stany Zjednoczone Gerson Echeverry Houston Dynamo
Sacramento Republic FC Sacramento, California Papa Murphy's Park 11,569 2014 Anglia Mark Briggs
San Antonio FC San Antonio, Texas Toyota Field 8,296 2016 Kanada Alen Marcina New York City FC
San Diego Loyal SC San Diego, California Torero Stadium 8,000 2020 Stany Zjednoczone Landon Donovan
Tacoma Defiance Tacoma, Washington Cheney Stadium 6,500 2015 Szkocja Chris Little Seattle Sounders FC
FC Tulsa Tulsa, Oklahoma ONEOK Field 7,833 2015 Nigeria Michael Nsien

     Partner MLS

     Należący do klubu MLS

Przyszłe kluby[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto Stadion Pojemność Przyłączenie Trener Partner MLS
Queensboro FC Queens, New York New stadium at York College 7,500 2022 Hiszpania Josep Gombau
USLC Rhode Island[66] Pawtucket, Rhode Island Riptide Stadium 7,500 2022
USLC East Bay Concord, California East Bay Stadium 15,000 TBD
USLC Buffalo Buffalo, New York TBD TBD TBD
USLC Des Moines[67] Des Moines, Iowa TBD TBD TBD

Dawne kluby[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto Stadion Pojemność Przyłączenie Ostatni sezon Partner MLS Uwagi
Antigua Barracuda FC St. John's, Antigua Stanford Cricket Ground 5,000 2011 2013 brak Rozwiązany
Austin Aztex FC Austin, Texas House Park 6,500 2015 Columbus Crew Rozwiązany
Charlotte Eagles Charlotte, Północna Karolina Dickson Field 5,006 2011 2014 brak Przeniesiony się do PDL
FC Cincinnati Cincinnati, Ohio Nippert Stadium 33,800 2015 2018 brak Przeniesiony się do MLS
Dayton Dutch Lions West Carrollton, Ohio DOC Stadium 3,000 2011 2014 Columbus Crew Przeniesiony się do PDL
FC Montreal Montreal, Quebec Complexe sportif Claude-Robillard 3,500 2015 2016 Montreal Impact Rozwiązany przez macierzysty klub z MLS
F.C. New York Queens, Nowy Jork Belson Stadium 2,168 2011 brak Przeniesiony do NPSL, a następnie rozwiązany
Fresno FC Fresno, Kalifornia Chukchansi Park 12,500 2017 2019 brak Rozwiązany
Nashville SC Nashville, Tennessee First Tennessee Park 10,000 2016 2019 brak Przeniesiony się do MLS
Orlando City B Orlando, Floryda Orlando City Stadium 3,500 2016 2017 Orlando City SC Przeniesiony do USL League One[68]
Orlando City SC Lake Buena Vista, Floryda ESPN Wide World of Sports Complex 5,500 2011 2014 Sporting Kansas City Przeniesiony do MLS; Prawa licencyjne do gry w USL zostały przeniesione do Louisville City FC
Ottawa Fury FC Ottawa, Ontario TD Place Stadium 24,000 2017 2019 Montreal Impact Rozwiązany
Penn FC Harrisburg, Pansylwania FNB Field 6,187 2011 2018 brak Planowane dołączenie do USL League One; rozwiązany.
Phoenix FC Tempe, Arizona Sun Devil Soccer Stadium 3,400 2013 brak Rozwiązany; zastąpiony przez Arizona United SC
Puerto Rico United Aguada, Puerto Rico Aguada Stadium 4,000 2011 brak Przeniesiony do Liga Nacional (PR)
River Plate Puerto Rico Fajardo, Puerto Rico Roberto Clemente Stadium 12,500 2011 brak Przeniesiony do PRSL
Richmond Kickers Richmond, Wirginia City Stadium 22,000 2011 2018 D.C. United Przeniesiony do USL League One
Rochester Rhinos Rochester, Nowy Jork Marina Auto Stadium 13,768 2011 2017 New England Revolution Dołączy USL League One do 2021[49][69]
Sevilla Puerto Rico Juncos, Puerto Rico Josué Elevadito González Stadium 2,500 2011 brak Przeniesiony do Liga Nacional (PR)
Toronto FC II Toronto, Ontario Lamport Stadium 9,600 2014 2018 Toronto FC Przeniesiony do USL League One
Vancouver Whitecaps FC 2 Vancouver, Kolumbia Brytyjska Thunderbird Stadium 3,500 2015 2017 Vancouver Whitecaps FC Rozwiązany przez macierzysty klub z MLS
VSI Tampa Bay FC Plant City, Floryda Plant City Stadium 6,700 2013 2013 brak Rozwiązany
Wilmington Hammerheads FC Wilmington, Północna Karolina Legion Stadium 6,000 2011 2016 Toronto FC & New York City FC Przeniesiony do PDL, a następnie rozwiązany

Oś czasu klubów[edytuj | edytuj kod]

Queensboro FCUSL East BaySan Diego Loyal SCMiami FC (2015)New Mexico UnitedMemphis 901 FCLoudoun United FCHartford AthleticEl Paso Locomotive FCBirmingham Legion FCAustin Bold FCNorth Carolina FCNashville SC (2018–19)Las Vegas Lights FCIndy ElevenFresno FCAtlanta United 2Tampa Bay RowdiesReno 1868 FCOttawa Fury FCSporting Kansas City IISwope Park RangersSan Antonio FCRio Grande Valley FCOrlando City SCFC Cincinnati (2016–18)Philadelphia Union IIBethlehem Steel FCWhitecaps FC 2FC TulsaTulsa Roughnecks FCToronto FC IITacoma DefianceSeattle Sounders FC 2Saint Louis FCReal MonarchsPortland Timbers 2New York Red BullsLouisville City FCFC MontrealColorado Springs Switchbacks FCCharlotte IndependenceAustin AztexSacramento Republic FCOklahoma City Energy FCLA Galaxy IIPhoenix Rising FCArizona United SCVSI Tampa Bay FCPhoenix FCWilmington Hammerheads FCRochester RhinosRichmond KickersPittsburgh Riverhounds SCOrlando City SC (2010–2014)Orange County SCOrange County SCOrange County SCPenn FCHarrisburg City IslandersF.C. New YorkDayton Dutch LionsCharlotte EaglesCharleston BatteryAntigua Barracuda FC

‡ Kluby z Portoryko Puerto Rico United, River Plate Puerto Rico i Sevilla Puerto Rico zaczęły grać w lidze, ale w maju 2011 roku United Soccer League ogłosiło, że drużyny nie zakończą sezonu z powodu trudności finansowych.

Format ligi[edytuj | edytuj kod]

Format USL Pro zmienił się na sezon 2015, aby uwzględnić ekspansję, która miała miejsce poza sezonem 2014–2015, a także wynikającą z tego potrzebę podziału drużyn na konferencje.

Wszystkie drużyny rozegrały 28 meczów w sezonie regularnym od marca do września. Obejmowało to 22 mecze systemem każdy z każdym, w którym każda drużyna zmierzyła się ze wszystkimi rywalami z konferencji w domu i na wyjeździe. Pozostałe sześć spotkań rozegrano przeciwko regionalnym rywalom, co doprowadziło do kilku międzykonferencyjnych spotkań w sezonie regularnym. Sześć najlepszych drużyn z każdej konferencji przeszło do październikowych play-offów, które były kontynuowane jako seria pojedynczych rund pucharowych. Po trzech rundach rozgrywek międzykonferencyjnych dwaj mistrzowie konferencji spotkali się w meczu o mistrzostwo, którego gospodarzem będzie drużyna z lepszym bilansem sezonu regularnego. W sezonie 2016 sezon zwiększono liczbę meczy w sezonie zasadniczym do 30, w sezonie 2017 zwiększono zaś do 32 meczów, a od 2018 jest ich 34.

Począwszy od sezonu 2019, drużyny rozgrywają mecze sezonu regularnego tylko w ramach swojej konferencji. Każdy zespół będzie grał u siebie i u siebie w ramach swojej konferencji, w wyniku czego zaplanowano 34 mecze. 10 najlepszych drużyn z każdej konferencji zakwalifikuje się do play-offów, które będą nadal odbywać się z oddzielnymi drabinkami dla każdej konferencji i będą w całości prowadzone jako pojedyncze mecze pucharowe. W pierwszej rundzie play-off, mierzy się 7 z 10 i 8 z 9 drużyną danej konferencji. Zwycięzcy par pierwszej rundy dołączają do najlepszej 6 swojej konferencji i wyłaniają w systemie pucharowym mistrza konferencji, gospodarzami meczy są drużyny wyżej w tabeli sezonu zasadniczego. Następnie mistrzowie konferencji grają mecz o mistrzostwo całej ligi. Finał USLC jest jedynym meczem, w którym wezmą udział drużyny z różnych konferencji, gospodarzem tego meczu jest mistrz konferencji z lepszym bilansem w sezonie zasadniczym.[70]

Transmisje w TV i internecie[edytuj | edytuj kod]

USL współpracuje z ESPN od sezonu 2016. Pierwsza iteracja umowy przyniosła 20 meczów do ESPN3, a mecz o mistrzostwo do jednej z jej liniowych sieci, podczas gdy wszystkie pozostałe mecze były transmitowane bezpośrednio przez ligę na jej kanale YouTube.[71]

Począwszy od premiery ESPN + 12 kwietnia 2018 r., Wszystkie mecze USL zostały przeniesione do usługi over-the-top, z 18 meczami tygodnia i mistrzostwami kontynuowanymi na jednym z kanałów liniowych ESPN.[72] Finał 2019 był również emitowany w ESPN Deportes. Umowa z ESPN wygasła po sezonie 2019, ale została następnie przedłużona na trzy dodatkowe sezony. Chociaż transmisje meczów ESPN + nie są blokowane na rynku, poszczególne kluby mogą również dystrybuować transmisję wyprodukowaną przez USL do lokalnych stacji telewizyjnych.[73]

Mistrzowie[edytuj | edytuj kod]

Drużyny, które nie biorą już udziału w mistrzostwach USL są zaznaczone kursywą.

Drużyna Mistrzostwo USLC Lata triumfów Zwycięstwo w sezonie zasadniczym Lata triumfów Sezony w USLC
Orlando City SC 2 2011, 2013 3 2011, 2012, 2014 4
Louisville City FC 2 2017, 2018 5
Rochester Rhinos 1 2015 1 2015 7
New York Red Bulls II 1 2016 1 2016 5
Real Monarchs 1 2019 1 2017 5
Charleston Battery 1 2012 9
Sacramento Republic 1 2014 6
Richmond Kickers 1 2013 8
FC Cincinnati 1 2018 3
Phoenix Rising FC 1 2019 6

Finałowe mecze[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mistrz Wynik Finalista Stadion Liczba widzów MVP
2011 Orlando City SC 2–2 Harrisburg City Islanders Citrus Bowl 11,220 Sean Kelley (ORL)
2012 Charleston Battery 1–0 Wilmington Hammerheads Blackbaud Stadium 4,963 Jose Cuevas (CHB)
2013 Orlando City SC 7–4 Charlotte Eagles Citrus Bowl 20,886 Dom Dwyer (ORL)
2014 Sacramento Republic 2–0 Harrisburg City Islanders Bonney Field 8,000 Rodrigo López (SAC)
2015 Rochester Rhinos 2–1 Los Angeles Galaxy II Sahlen's Stadium 5,247 Asani Samuels (ROC)
2016 New York Red Bulls II 5–1 Swope Park Rangers Red Bull Arena 5,547 Brandon Allen (NYRB)
2017 Louisville City FC 1–0 Swope Park Rangers Louisville Slugger Field 14,456 Paolo DelPiccolo (LOU)
2018 Louisville City FC 1–0 Phoenix Rising FC Lynn Stadium 7,025 Luke Spencer (LOU)
2019 Real Monarchs 3–1 Louisville City FC Lynn Stadium 7,025 Konrad Plewa (SLC)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. https://www.uslsoccer.com/about
 2. https://web.archive.org/web/20101011101750/http://usl1.uslsoccer.com/home/464019.html
 3. a b c https://www.mlssoccer.com/post/2013/01/23/mls-usl-pro-reach-deal-restructured-reserve-league
 4. https://www.mlssoccer.com/post/2013/11/26/usl-pro-side-pittsburgh-riverhounds-great-place-send-our-players-develop-houston
 5. https://www.post-gazette.com/sports/other-sports/2014/12/18/Riverhounds-hire-new-president-head-coach/stories/201412180184
 6. https://www.orlandocitysc.com/news/?article_id=1655
 7. https://www.mlssoccer.com/post/2013/11/19/orlando-city-sc-fans-owners-see-years-hard-work-bear-fruit-promise-theres-plenty
 8. https://www.lagalaxy.com/post/2014/01/29/la-galaxy-announce-usl-pro-team-la-galaxy-ii
 9. https://eu.courier-journal.com/story/sports/soccer/2014/06/03/louisville-pro-soccer-club-unveiled-wednesday/9909685/
 10. https://ddlfc.com/2014/12/11/dayton-dutch-lions-fc-to-compete-in-pdl-in-2015/
 11. https://www.mlssoccer.com/post/2014/09/10/real-salt-lake-announce-new-usl-pro-team-will-be-called-real-monarchs
 12. https://www.ksl.com/article/33689894
 13. https://www.mlssoccer.com/post/2014/09/04/montreal-impact-field-usl-pro-team-ease-transition-mls-young-players
 14. https://www.impactmontreal.com/en/node/12211
 15. https://www.torontofc.ca/post/2014/11/20/toronto-fc-announces-usl-pro-team
 16. https://www.whitecapsfc.com/post/2014/11/21/whitecaps-fc-launch-usl-pro-team-provide-update-national-soccer-development-centre
 17. https://www.mlssoccer.com/post/2014/03/05/new-york-red-bulls-ready-launch-usl-pro-side-2015-we-see-it-big-big-advantage
 18. https://www.mlssoccer.com/post/2014/09/16/mike-petke-regrets-understands-new-york-red-bulls-decision-not-field-usl-pro-team
 19. http://www.empireofsoccer.com/bulls-field-york-31309/
 20. https://www.si.com/soccer/2015/01/21/mls-usl-pro-franchises-toronto-fc-ny-red-bulls
 21. https://www.mlssoccer.com/post/2014/09/18/colorado-rapids-pablo-mastroeni-ecstatic-about-usl-pro-partnership-charlotte
 22. https://www.nycfc.com/post/2015/01/16/nycfc-announce-affiliation-wilmington-hammerheads
 23. https://www.fcdallas.com/post/2015/02/09/fc-dallas-announces-usl-pro-affiliation-arizona-united-sc
 24. https://www.mlssoccer.com/post/2015/01/21/expanded-usl-pro-announces-new-league-alignment-competition-format-2015-season
 25. https://www.mlssoccer.com/post/2015/07/15/houston-dynamo-reach-affiliate-agreement-start-usl-club-it-s-important-and-necessary
 26. https://www.houstondynamo.com/post/2015/07/15/rgvfc-awarded-usls-newest-franchise
 27. https://www.youtube.com/watch?v=080JREKSGJ4
 28. https://www.mlssoccer.com/post/2015/07/14/philadelphia-union-planning-create-own-usl-team-2016-its-been-missing-rung-ladder
 29. https://www.sportingkc.com/post/2015/10/22/usl-expands-kansas-city-2016-debut-swope-park-rangers
 30. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/713424
 31. https://www.impactmontreal.com/en/post/2016/12/09/montreal-impact-associates-ottawa-fury-fc-usl
 32. https://eu.azcentral.com/story/news/local/scottsdale/2016/11/28/arizona-united-sc-reveals-new-name-and-logo-plus-stadium-plans-2017-season/94569050/
 33. https://www.phxrisingfc.com/news_article/show/727068
 34. https://www.wralsportsfan.com/north-carolina-fc-announces-exit-from-nasl-club-to-join-usl/17117843/
 35. http://www.chicagotribune.com/90minutes/mls/ct-90mins-us-soccer-grants-usl-2nd-division-status-20180117-story.html
 36. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/650233
 37. https://eu.tennessean.com/story/sports/2017/09/12/frequently-questions-nashville-sc/594543001/
 38. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/815340
 39. https://lasvegassun.com/news/2017/aug/11/las-vegas-gets-pro-soccer-fans-to-pick-team-name/
 40. https://www.lasvegaslightsfc.com/news_article/show/827953
 41. http://www.uslsoccer.com/news_article/show/817487?referrer_id=2364194
 42. https://www.espn.com/soccer/atlanta-united-fc/story/3271028/atlanta-united-add-local-second-tier-usl-team-to-begin-play-in-
 43. https://www.atlutd.com/post/2018/01/09/atlanta-united-officially-announces-usl-affiliate-atlanta-united-2
 44. https://eu.democratandchronicle.com/story/sports/soccer/2017/11/15/rochester-rhinos-2018-season-jeopardy-professional-soccer/865628001/
 45. https://eu.democratandchronicle.com/story/sports/soccer/2017/11/30/d-day-rhinos-announcement-expected-3-30-p-m/909936001/
 46. https://www.espn.com/soccer/major-league-soccer/story/3512103/fc-cincinnati-to-join-mls-as-expansion-team-next-season
 47. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/956974
 48. https://www.torontofc.ca/post/2018/07/02/toronto-fc-ii-joins-usl-division-iii-founding-member
 49. a b https://www.rhinossoccer.com/news_article/show/943874
 50. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/821487
 51. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/821462
 52. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/856482
 53. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/873217
 54. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/859201-sterling-bay-executives-to-bring-usl-to-chicago
 55. https://www.chicagotribune.com/columns/ryan-ori/ct-biz-lincoln-yards-soccer-stadium-ryan-ori-20171121-story.html
 56. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/914592
 57. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/924766
 58. https://eu.elpasotimes.com/story/sports/2018/02/28/professional-international-usl-coming-el-paso/379844002/
 59. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/935229
 60. https://www.si.com/soccer/2019/06/19/usl-san-diego-landon-donovan-warren-smith
 61. https://www.si.com/soccer/2019/01/08/chicago-lincoln-yards-usl-soccer-stadium-plans-rejected
 62. https://www.mlssoccer.com/post/2017/12/20/nashville-awarded-mls-expansion-club
 63. https://abc30.com/sports/fresno-fc-announces-its-done-in-fresno/5656659/
 64. https://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/fury-suspends-operation-failed-sanctions-1.5352935
 65. https://www.uslchampionship.com/news_article/show/1064167
 66. https://www.uslchampionship.com/news_article/show/1068623-rhode-island-unveils-7-500-seat-soccer-specific-stadium-anchored-by-usl-championship-club
 67. https://eu.desmoinesregister.com/story/sports/soccer/2020/05/08/target-date-des-moines-usl-team-pushed-back-2023-optimism-remains-completion/3096686001/
 68. https://www.uslleagueone.com/news_article/show/947228
 69. https://www.rhinossoccer.com/news_article/show/861933
 70. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/978703
 71. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/640008
 72. https://www.uslsoccer.com/news_article/show/904986
 73. https://eu.courier-journal.com/story/sports/2019/08/27/united-soccer-league-announce-new-broadcast-deal-with-espn/2128952001/

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]