USS Enterprise

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
To jest strona ujednoznaczniająca. Poniżej znajdują się różne znaczenia hasła: USS Enterprise.

Okręty United States Navy o nazwie USS "Enterprise" (kilka okrętów nie nosiło oficjalnie prefiksu USS, ale zwyczajowo umieszcza się je na tej liście):

United States Navy[edytuj]

Osiem okrętów US Navy nosiło nazwę "Enterprise". Prefiks USS nie był używany do późnych lat 90. XVIII wieku [1], a do 1907 był jednym z kilku prefiksów. Od 1907 prefiks ten jest używany wyłącznie do nazywania jednostek włączonych do służby w US Navy. W popularnym użyciu prefiks USS jest przyznawany dawnym okrętom według dzisiejszych zasad.

Continental Navy of the United States[edytuj]

Według dzisiejszych zasad ten okręt nie mógłby nosić prefiksu USS, gdyż nie został oficjalnie włączony do służby, a w służbie był inny USS "Enterprise".

United States Navy[edytuj]

Ósmy "Enterprise" w szyku z innymi okrętami
To pierwszy "Enterprise", który nosił prefiks USS podczas swojej służby

Inne okręty amerykańskie[edytuj]

Amerykańskie okręty szkolne generalnie nie były oficjalnie włączane do służby i nie służyły jako część regularnej Marynarki. Jako takie nie noszą one prefiksu USS.

  • USTS "Enterprise" obecny okręt szkolny Massachusetts Maritime Academy został nazwany aby uhonorować piąty okręt noszący to miano. Ten okręt z kolei służył jako pierwszy okręt akademii.

NASA[edytuj]

  • Wahadłowiec "Enterprise" był pierwszym wahadłowcem NASA, ale służył jedynie jako prom ćwiczebny, umożliwiający naukę lądowania bez silników i obserwacje zachowania orbitera w atmosferze.
NASA nie nadaje prefiksu USS swoim statkom kosmicznym.

Star Trek[edytuj]

W filmach oraz serialach telewizyjnych z serii Star Trek występowało dziewięć okrętów noszących nazwę "Enterprise" – zostały one opisane w osobnym artykule.

Zobacz też: Enterprise, HMS "Enterprise"