USS Lake Erie (CG-70)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne jednostki pływające o tej nazwie.
USS Lake Erie (CG-70)
Ilustracja
USS Lake Erie (CG-70)
Historia
Stocznia Bath Iron Works
Położenie stępki 6 marca 1990
Wodowanie 13 lipca 1991
 US Navy
Wejście do służby 24 lipca 1993
Los okrętu w służbie
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 9.600 ton
Długość 173 metry
Szerokość 16,8 metrów
Zanurzenie 10,2 metrów
Napęd
4 turbiny gazowe General Electric LM 2500 o mocy 80 000 KM
2 śruby
Prędkość 30+ węzłów
Uzbrojenie
AEGIS Balistic Missile Defense,
2 wyrzutnie Mk 41 VLS dla 61 pocisków SM-2ER i SM-3 każda;
BGM-109 Tomahawk lub rakietotorpedy RUM-139 VL Asroc
2 czterokanistrowe wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon
2 działa kaliber 127 mm
2 zestawy przeciwrakietowe Phalanx CIWS;
2 działka 25 mm;
dwie potrójne wyrzutnie torped 324 mm Mark 46;
Wyposażenie lotnicze
2 śmigłowce Sikorsky UH-60 Black Hawk LAMPS III
Załoga 370 oficerów i marynarzy

USS Lake Erie (CG-70)amerykański krążownik rakietowy, najnowszej czwartej linii okrętów typu Ticonderoga. Jest okrętem Aegis BMD wyposażonym w system Aegis BMD 3.6 oraz dwa pionowe zestawy wyrzutni pocisków rakietowych VLS. Pierwszoplanową rolą tego okrętu jest zwalczanie pocisków balistycznych w ramach amerykańskiego programu obrony antybalistycznej Ballistic Missile Defense. Szczególnym zadaniem USS "Lake Erie" jest przydzielona mu rola platformy testowej pocisków antybalistycznych SM-3.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

USS "Lake Erie" został zbudowany jako dwudziesty czwarty krążownik rakietowy typu Ticonderoga w stoczni Bath Iron Works w Bath w stanie Maine. Stępkę pod okręt położono 6 marca 1990 roku, zwodowano go zaś po piętnastu miesiącach, 13 lipca 1991 r. Po wyposażeniu okrętu i przeprowadzeniu prób morskich, skierowano go do Floty Pacyfiku, gdzie w porcie macierzystym Pearl Harbor na Hawajach, został przyjęty do służby 24 lipca 1993 roku.
W roku 2006, okręt został wyposażony w prototypowy procesor sygnału Aegis BMD Signal Processor (BSP) umożliwiający detekcję i śledzenie rozdzielających się celów oraz odróżnianie głowic balistycznych od wabików i głowic fałszywych w czasie rzeczywistym, co odciąża system komputerowy głowicy LEAP pocisku SM-3.

Godło okrętu[edytuj | edytuj kod]

Godło USS Lake Erie (CG-70)

Tarcza

Kolory niebieski, biały i czerwony są amerykańskimi kolorami narodowymi. Ciemny niebieski i złoty są natomiast tradycyjnymi kolorami US Navy. W godle USS "Lake Erie" kolor niebieski symbolizuje wodę, kombinacja dziewięciu czerwonych i białych sekcji przypomina zaś akcję 9 okrętów floty amerykańskiej w bitwie o jezioro Erie w trakcie wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku. Kolejny element - skrzyżowany miecz i muszkiet, przedstawiające siłę i kooperację, skombinowane z amerykańskim orłem przedstawiają obronę i oddanie narodowi

Herb

Armaty są emblematami amerykańskiej siły ognia, która odegrała decydująca role w bitwie o jezioro Erie. Gałązki oliwne symbolizują pokój osiągnięty i zabezpieczany przez siłę i militarną gotowość. Czerwony trójząb symbolizujący odwagę i męstwo jest tradycyjnym symbolem Marynarki charakteryzującym w tym wypadku potencjał krążowników Aegis w walce nawodnej, podwodnej i w powietrzu.

Motto

Courage, Determination, Peace Odwaga w walce, poświęcenie zwycięstwu i pokój jako ostateczny cel. Motto oddaje cześć pamięci ludzi, którzy walczyli w bitwie o jezioro Erie oraz Margaret Mayer.

Postacie honorowe okrętu

Matką chrzestną okrętu jest pani Margaret Meyer, żona kadm Wayne E. Meyera, zwanego "Ojcem Aegis". Wnuczka zaś kontradmirała - Peggy, jest Maid of Honor - honorową "Damą dworu" okrętu.

Operacje[edytuj | edytuj kod]

21 lutego 2008 roku o 4:26 czasu polskiego USS "Lake Erie" zestrzelił amerykańskiego satelitę szpiegowskiego USA 193. Do wykonania zadania wystarczył jeden pocisk rakietowy typu Raytheon RIM-161 Standard Missile 3 Block IA[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Okręt w 2006 roku otrzymał nagrodę Battle Efficiency Award[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]