USS Metacomet (1863)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne jednostki pływające o tej nazwie.
USS Metacomet
Ilustracja
Historia
Wodowanie 7 marca 1863
 US Navy
Wejście do służby 4 stycznia 1864
Wycofanie ze służby 18 sierpnia 1865
Los okrętu sprzedany 28 października 1865
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 1173 t
Długość 62 m
Szerokość 10,7 m
Zanurzenie 2,6 m
Prędkość 12,5 węzła
Uzbrojenie
2 działa 100 funtowe (45 kg)
2 działa 24 funtowe (11 kg)
1 działo 12 funtowe (5 kg)
4 działa 9 funtowe (4 kg)

USS Metacomet parowiec bocznokołowy o drewnianym kadłubie, który służył w United States Navy w połowie XIX wieku. Okręt nosił nazwę pochodzącą od wodza Indian Wampanoag.

Jednostka została zwodowana 7 marca 1863 w firmie Thomas Stack w Brooklynie, (New York) i weszła do służby w Nowym Jorku 4 stycznia 1864, pierwszym dowódcą został Commander James E. Jouett.

"Metacomet" dołączył do Zachodniej Eskadry Blokadowej Zatoki (ang. West Gulf Blockading Squadron) i bał udział w blokowaniu Mobile Bay i przechwyceniu brytyjskiego łamacza blokady "Donegal" 6 czerwca. 30 czerwca "Glasgow" zmusił innego łamacza blokady - parowiec "Ivanhoe" do wyrzucenia na mieliznę w pobliżu Fort Morgan, którego działa chroniły jednostkę przed zniszczeniem ze strony Unii. Podjęto wysiłki zniszczenia go ogniem prowadzonym z dużej odległości przez "Metacomet" i "Monongahela", ale nie zakończyły się one sukcesem. Admirał David Farragut nakazał wysłanie ekspedycji łodziami. Pod osłoną ciemności łodzie z "Metacomet" i "Kennebec" podpłynęły blisko brzegu i unioniści spalili parowiec.

"Metacomet" i 17 innych jednostek weszło do Mobile Bay w podwójnej kolumnie 5 sierpnia. W ciągu bitwy bocznokołowiec wraz z innymi okrętami Unii przechwyciły konfederacki taranowiec "Tennessee", główne zagrożenie dla okrętów blokujących Mobile. Okręty Farraguta prowadziły ogień artyleryjski z Fortem Morgan i konfederackimi kanonierkami. Zajęły CSS "Selma". "Metacomet" ratował następnie rozbitków z monitora Unii "Tecumseh", który został zatopiony przez Konfederatów.

Gdy Mobile Bay przeszło w ręce Unii "Metacomet" popłynął na wybrzeże Teksasu i przechwycił łamacza blokady "Susanna" w pobliżu Campechy Banks 28 listopada. Przechwycił także szkuner "Sea Witch" i slup "Lilly" w pobliżu Galveston odpowiednio 31 grudnia i 6 stycznia 1865.

Miny (zwane wtedy torpedami) pozostały dużym niebezpieczeństwem dla żeglugi na wodach w pobliżu Mobile, więc "Metacomet" wrócił tam i starał się przetrałować zatokę i kanał Blakely w okresie 9 marca - 12 kwietnia 1865. Na północ okręt wrócił po zakończeniu konfliktu.

"Metacomet" został wycofany ze służby w Filadelfii 18 sierpnia i sprzedany firmie John Roach & Sons 28 października 1865.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ten artykuł zawiera treści udostępnione w ramach domeny publicznej przez Dictionary of American Naval Fighting Ships. Treści te są umieszczone tutaj.