USS Swallow (AM-4)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
USS Swallow (AM-4)
Historia
Położenie stępki 18 marca1918
Wodowanie 4 lipca 1918
 US Navy
Wejście do służby 8 października 1918
Los okrętu wszedł na mieliznę w pobliżu Kanaga Island, Alaska, 19 lutego 1938
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 950 ton
Długość 57,25 m
Szerokość 10,82 m
Zanurzenie 2,97 m
Napęd
maszyny parowe potrójnego rozprężania,
dwa kotły Babcock and Wilcox,
jedna śruba napędowa
Prędkość 14 węzłów
Uzbrojenie
2 x 76,2 mm
karabiny maszynowe
Załoga 72

USS Swallow (AM-4) trałowiec typu Lapwing służący w United States Navy w okresie I wojny światowej i w czasie między wojnami światowymi.

Stępkę okrętu położono 18 marca w stoczni Todd Shipyard Corp. w Nowym Jorku. Zwodowano go w Dzień Niepodległości USA w 1918, matką chrzestną była Sara V. Brereton. Jednostka weszła do służby 8 października 1918, pierwszym dowódcą został Lt. B. C. Philips.

Operacje na północnym Atlantyku[edytuj | edytuj kod]

"Swallow" po wejściu do służby przeszedł drobne prace poprawkowe przygotowujące go do służby zamorskiej. 6 kwietnia 1919 wypłynął z Bostonu kierując się w stronę Inverness. Dołączył do Oddziału Trałowców Północnej Bariery Minowej (ang. Minesweeping Detachment of the Northern Barrage). Przez dalszą część 1919 okręt trałował North Sea Barrage położonej przez aliantów w czasie I wojny światowej.

Operacje na zachodnim wybrzeżu USA[edytuj | edytuj kod]

Trałowiec wrócił do Stanów Zjednoczonych pod koniec 1919 i wszedł do stoczni w Charleston na przegląd i remont. Na początku 1920 popłynął na zachodnie wybrzeże USA, kierując się na północ do Bremerton. Przez następne 18 lat "Swallow" operował wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej spędzając większość czasu na wodach Alaski. W 1934 stał się częścią ekspedycji badawczej na Aleutach (ang. Aleutian Islands Survey Expedition).

Wejście na mieliznę[edytuj | edytuj kod]

19 lutego 1938 okręt wszedł na mieliznę w pobliżu Kanaga Island i pozostał tam. Próbowano uratować okręt, ale po pewnym czasie akcję ratowniczą przerwano. Nazwa okrętu została skreślona z listy okrętów floty 5 maja 1938.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ten artykuł zawiera treści udostępnione w ramach domeny publicznej przez Dictionary of American Naval Fighting Ships. Treści te są umieszczone tutaj.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]