US Torinese

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
US Torinese
Pełna nazwa

Unione Sportiva Torinese

Barwy

       

Data założenia

1919

Data rozwiązania

1923

Państwo

 Włochy

Adres

Turyn

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Unione Sportiva Torinesewłoski klub piłkarski z siedzibą w Turynie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

US Torinese został założony na początku XX wieku w Turynie. W 1919 roku, wraz z wznowieniem działalności sportowej po przerwie spowodowanej I wojną światową, US Torinese został przyjęty do Campionato di Prima Categoria, najwyższej klasy rozgrywkowej, i był umieszczony w grupie B Piemontese (sześć zespołów). Z trzema zwycięstwami i dwoma remisami w dziesięciu rozegranych meczach zajął czwarte miejsce za US Alessandria Calcio 1912, Casale Calcio i Novara Calcio, ale nie zakwalifikował się do półfinału.

Następny sezon 1920/21 był niezapomniany dla zespołu z Turynu. W grupie Piemontese A zajął trzecie miejsce przed Juventusem i awansował do play-off. W dwumeczu 0:0 i 2:0 zwyciężył Casale Calcio, który zajął trzecie miejsce w drugiej grupie Piemont i zakwalifikował się do turnieju półfinałowego. W grupie D składającej się z 4 zespołów[1] zajął 2 miejsce, z 1 punkt straty przed przyszłym mistrzem Włoch Pro Vercelli.

W sezonie 1921/22 zostały rozegrane dwa różne mistrzostwa Włoch, zorganizowane przez Włoską Konfederację Piłkarską (CCI) (dla 24 zespołów) oraz przez FIGC. US Torinese pozostał wierny FIGC, ale mimo słabych przeciwników w grupie Piemont przyszedł tylko drugi za zaskakującym Novese (który, mimo że niedawno awansował w tym sezonie zdobył tytuł mistrzowski).

To miejsce, które zajął w poprzednim sezonie, nie pozwolił US Torinese pozostać w pierwszej lidze w następnym sezonie. Rozczarowujące 10. miejsce (z 12 drużyn) w grupie A Lega Nord Prima Divisione 1922/23, doprowadziło jednak do zdegradowania do drugiej ligi.

W sezonie 1923/24 klub został umieszczony w grupie A drugiej ligi, ale wycofał się przed turniejem. Później klub nie brał udziału w żadnych rozgrywkach w jakiejkolwiek lidze.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Trofea międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Nie uczestniczył w rozgrywkach europejskich (stan na 31-05-2014).

Trofea krajowe[edytuj | edytuj kod]

Włochy Zdobyte trofea w rozgrywkach Włoch (stan na: 1-01-2014)
Rozgrywki Osiągnięcie Razy Sezon(y)

Mistrzostwo
I miejsce 0
II miejsce 0
III miejsce 0
2 miejsce 1 1920/21 (półfinał - grupa D)

Puchar
zdobywca 0
finalista 0

II liga
I miejsce 0
II miejsce 0
III miejsce 0

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Il Campionato di Foot-Ball. La Stampa, 25 kwietnia 1921. s. 4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]