U Studni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
U Studni
Ilustracja
Koncert U Studni w Busko-Zdroju (15 września 2013)
Rok założenia

2012

Pochodzenie

 Polska

Gatunek

poezja śpiewana, folk

Wydawnictwo

Dalmafon

Powiązania

Stare Dobre Małżeństwo
Wyspa
Do góry dnem
Grupa Bohema
Konwój
Hagoka Band
zespół Tomasza Szweda
The G(h)ost
The Gruz Brothers Band
HooDoo Band

Skład
Dariusz Czarny
Joanna Radzik
Robert Jaskulski
Aleksandra Kiełb-Szawuła
Ryszard Żarowski
Byli członkowie
Wojciech Czemplik
Andrzej Stagraczyński
Współpracownicy
Adam Ziemianin
Krzysztof Cezary Buszman
Instrumentarium
gitary
gitara basowa
skrzypce
Strona internetowa

U Studni – polska grupa muzyczna wykonująca poezję śpiewaną. Grupa powstała w 2012, a w jej skład weszli byli członkowie zespołu Stare Dobre Małżeństwo (SDM). Autorami wierszy śpiewanych przez zespół są Adam Ziemianin, Krzysztof Cezary Buszman, Edward Stachura, Mirosława Szawińska i Dariusz Czarny. Muzykę do niemal wszystkich piosenek skomponował Dariusz Czarny.

Głównymi motywami tworzonych utworów jest wielopoziomowa i wielobarwna miłość[1]. Przeważają teksty refleksyjne, z afirmacją życia w najdrobniejszych jego przejawach. W śpiewanych wierszach nie brakuje również obrazu wędrówki i pejzaży górskich[2].

Największą popularność zdobyły utwory Testament poety[3] i Jest taka ulica[4] osiągając ponad 100 tys. odsłon w przypadku pierwszego z nich na kanale filmowym Ryszarda Żarowskiego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa grupy i tytuł pierwszej płyty "U Studni" pochodzi od tytułu wiersza Adama Ziemianina. Wiersz ten został zaaranżowany jako utwór muzyczny i zarejestrowany na płycie Miejska strona księżyca między wrześniem 1997 a lutym 1998, w czasie gdy artyści jeszcze tworzyli grupę SDM. W roku 2003 utwór ponownie pojawił się na płycie składance pod tytułem Złota kolekcja: U studni.

Powtarzająca się tytułowa fraza wiersza odwołuje się do spotkania w ożywczych, odświętnych i pełnych życia sytuacjach, również do nadziei spotkania po śmierci:

Spotkamy się kiedyś u studni
Wkoło będzie zielono/ Być może że na drugim świecie/ Z wiecznie żywą wodą/ I będziemy znów tacy młodzi

Nazwa zespołu jest dla jego twórców metaforą spotkania oraz źródła twórczych pomysłów. Aleksandra Kiełb-Szawuła w udzielonym wywiadzie ujmuje to następująco:

[Nazwa] poniekąd wzięła się z tytułu wiersza Adama Ziemianina, a trochę też z tradycji literackiej, a także biblijnej. Wiadomo, że kiedyś spotykano się u studni, gdzie omawiano ważne sprawy oraz czerpano ze zbiornika świeżą wodę. Ale można było też u studni spotkać … np. męża. [...] Chodzi nam w istocie o to, aby czerpać pomysły twórcze ze źródła, które daje jakieś ożywienie, zapewnia zdrowe myślenie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół U Studni został założony w połowie roku 2012[2] po rozejściu się członków grupy Stare Dobre Małżeństwo w kwietniu 2012 r[5] spowodowanego różnicami w wizji artystycznej Krzysztofa Myszkowskiego i pozostałych muzyków[6]. Krzysztof Myszkowski i Roman Ziobro w listopadzie 2012 reaktywowali zespół SDM w nowym składzie. Natomiast pozostali byli członkowie: Dariusz Czarny, Ryszard Żarowski, Andrzej Stagraczyński i Wojciech Czemplik utworzyli zespół U Studni. Brzmieniowo zespół nawiązuje do swoich wcześniejszych doświadczeń w SDM, zwłaszcza do okresu kiedy wykonywał piosenki do tekstów Adama Ziemianina[7]. W początkach działalności koncertowej zespół wykonywał zarówno utwory powstałe jeszcze w ramach twórczości w grupie SDM (zwłaszcza znane hity, takie jak Bieszczadzkie anioły, czy tytułowe U Studni), jak i oryginalne utwory zespołu U Studni[2].

Już w roku 2012 grupa nagrała swoją debiutancką płytę o tytule U studni, która ukazała się nakładem wydawnictwa Dalmafon w roku 2013[8]. Autorem słów do 12 z 17 zamieszczonych utworów jest poeta Adam Ziemianin. Pozostałe teksty napisali odpowiednio 5 - Dariusz Czarny i 1 - Ryszard Żarowski. Płyta osiąga pozycję 21 na oficjalnej liście sprzedaży OLiS[9]. Słowa z pierwszego utworu (i wiersza zainspirowanego spotkaniem poety z Józefem Tischnerem[10]) „Cyrklowo i linijkowo na Zarębku” stają się najważniejszym przesłaniem zespołu[11]:

Bo w życiu nie chodzi żeby tylko żyć
Lecz miłość pielęgnować gdy maleje

Kontynuacja działalności owocuje nagraniem i wydaniem kolejnych płyt w ustalonym składzie. W roku 2014 ukazuje się Wąwóz naszych czasów oraz w 2017 Wspólne zdjęcie. Płyty te, prócz utworów do wierszy Adama Ziemianina zawierają trzy utwory do tekstów Edwarda Stachury i dwa Mirosławy Szawińskiej[12][13]. Zwieńczeniem nagrań utworów tworzonych na podstawie wierszy Adama Ziemianina jest koncert zespołu z okazji jubileuszu 70 urodzin poety i 50 lat pracy twórczej – zarejestrowany 28 lutego 2018 roku w studiu Radia Opole. Płyta z nagraniem ukazuje się w tym samym roku pod tytułem Koncert Jubileusz Poety. Na płycie znalazły się utwory z dotychczasowej twórczości zespołu oraz nagrania poety recytującego osobiście swoje wiersze[14].

U Studni
Koncert zespołu na OPPT NOCNIK w Łęczycy w aktualnym składzie (13 lipca 2019): Joanna Radzik, Dariusz Czarny, Ryszard Żarowski, Robert Jaskulski (widoczny częściowo), Aleksandra Kiełb-Szawuła.

Z końcem maja 2018 r. nastąpiły personalne zmiany w składzie zespołu: odszedł gitarzysta basowy Andrzej Stagraczyński, a na jego miejsce został zaangażowany gostynianin Robert Jaskulski, dotychczasowy członek zespołu The G(h)ost[15].

W sierpniu 2018 r. z grupy odchodzi skrzypek Wojciech Czemplik, a następnie we wrześniu 2018 r. dołącza do niej skrzypaczka Joanna Radzik, studentka ostatniego roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pierwszy koncert w nowym składzie zespół wykonał 8 września 2018 roku podczas Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną w Dąbrowie[16].

W kwietniu 2018 r. nakładem wydawnictwa Dalmafon ukazuje się 5 płyta zespołu pod tytułem Ześrodkowanie. Jest to jednocześnie pierwsza płyta zespołu z wierszami Krzysztofa Cezarego Buszmana i w nowym składzie z Joanną Radzik i Robertem Jaskulskim[17]. W ramach promocji płyty zespół wystąpił w programie Teleexpress na zaproszenie Marka Sierockiego[18].

Dnia 20 maja 2019 r. zespół otworzył oficjalny kanał filmowy na platformie YouTube o nazwie U Studni[19], niezależny od dotychczas wykorzystywanego kanału Ryszard Żarowski[20].

W pierwszej fazie pandemii COVID-19 w Polsce, od kwietnia do lipca 2020 r. zespół zawiesił prowadzenie koncertów. W tym czasie, w celu podtrzymania kontaktu ze słuchaczami, artyści skupili się na publikacji piosenek z płyt na oficjalnym kanale filmowym[21]. Następnie w kolejnych latach tego okresu zespół prowadzi emisję koncertów online aranżowanych w mieszkaniach twórców – nazywanych Koncertami z domowego zacisza[22][23][24].

Pod koniec roku 2021 zespół zapowiedział wydanie jubileuszowej płyty Najdłuższa podróż do najbliższego człowieka mającej podsumować 10 lat działalności zespołu. Nagranie ma być kontynuacją muzycznej interpretacji wierszy Buszmana tym razem z gościnnym udziałem kwartetu smyczkowego z Teatru Muzycznego "Capitol"[25] z Wrocławia. W celu sfinansowania nagrania zespół po raz pierwszy wykorzystał platformę finansowania społecznościowego zrzutka.pl[26].

Koncerty[edytuj | edytuj kod]

Polska trasa koncertowa U Studni (do lipca 2019).

Od chwili powstania grupa prowadzi intensywną działalność koncertową. Utwory wykonywane w czasie trwania koncertów pochodzą w przeważającej mierze z aranżacji powstałych już w czasie istnienia U Studni oraz z wcześniejszej działalności muzyków za czasów ich udziału w SDM. Wykonawcy akcentują wysoką wartość dla odbioru poezji śpiewanej bezpośredniego i żywego kontaktu ze słuchaczami[27].

Spotkania z artystami odbywają się najczęściej w kameralnych warunkach, takich jak lokalne domy kultury, schroniska turystyczne, prywatne kluby muzyczne, zamki i pałace oraz kościoły. Wykonawcy goszczeni są również w uznanych instytucjach kultury takich jak studia radiowe (Radio Gdańsk, Radio Opole, Polskie Radio Program III)[28], filharmonie (Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonia Opolska)[29] i w teatrze (Teatr Mały w Łodzi[30]).

Prócz własnych imprez koncertowych zespół wziął udział w wielu festiwalach, konkursach i przeglądach poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Do najważniejszych należą:

Od września 2012 zespół uczestniczył w ok. 418 koncertach (dane z 20 lipca 2019[29][37][38] na terenie całej Polski, a szczególności w jej części zachodniej i południowej. Dotychczasowa trasa koncertowa objęła ok. 247 miejscowości - zarówno dużych jak i małych miast oraz wsi (z tego 88% to miejscowości poniżej 100 000 mieszkańców; równocześnie 75% koncertów odbyło się w miejscowościach poniżej 100 000 mieszkańców). Zespół wykonał następującą liczbę koncertów w poszczególnych składach:

 • od połowy roku 2012 do maja 2018: 350 - do zmiany gitarzysty basowego z Andrzeja Stagraczyńskiego na Roberta Jaskulskiego,
 • od czerwca 2018 do sierpnia 2018: 15 – następnie do zmiany skrzypka z Wojciecha Czemplika na Joannę Radzik.
 • od września 2018: 50 - pozostałe.

Zespół zagrał również kilka pojedynczych koncertów poza granicami Polski, np. w Dublinie w Irlandii[39] i we Lwowie na Ukrainie[40].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
U studni 21[9]
Wąwóz naszych czasów
 • Data: 1 grudnia 2014[42]
 • Wydawca: Dalmafon/Warner Music Poland
Wspólne zdjęcie
 • Data: 2016[43]
 • Wydawca: Dalmafon
Koncert Jubileusz Poety
 • Data: 2018[44]
 • Wydawca: Dalmafon
Ześrodkowanie
 • Data: 2019[45]
 • Wydawca: Dalmafon
"–" album nie był notowany.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład

Byli członkowie

Udział gościnny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Kochaj i rób, co chcesz – w rozmowie z zespołem u Studni. e-tuszem.pl. [dostęp 2019-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-18)]. (pol.).
 2. a b c O KONCERCIE ZESPOŁU U STUDNI W TEATRZE MINIATURA. www.strefapiosenki.pl. [dostęp 2019-07-17]. (pol.).
 3. Testament poety - U Studni. U Studni. [dostęp 2020-08-17]. (pol.).
 4. Jest taka ulica - U Studni. U Studni. [dostęp 2020-08-17]. (pol.).
 5. Spotkanie z wiecznie żywym słowem. Zespół U Studni w Radiu Gdańsk. radiogdansk.pl. [dostęp 2013-03-05]. (pol.).
 6. Małżeństwo - i rozwód. dziennikpolski24.pl. [dostęp 2019-07-17]. (pol.).
 7. U STUDNI. olis.onyx.pl. [dostęp 2019-07-15]. (pol.).
 8. a b c d U Studni:U studni Dalmafon, Łódź 2013, okładka.
 9. a b OLiS - sprzedaż w okresie 18.02.2013 - 24.02.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-03-05]. (pol.).
 10. U Studni:Koncert Jubileuszowy Poety Dalmafon, Łódź 2018, ścieżka dźwiękowa
 11. O zespole - Aktulaności - Notatka prasowa. www.ustudni.com.pl. [dostęp 2019-07-15]. (pol.).
 12. a b c d e U Studni:Wąwóz naszych czasów Dalmafon, Łódź 2014, okładka.
 13. a b c d U Studni:Wspólne zdjęcie Dalmafon, Łódź 2017, okładka.
 14. a b U Studni:Koncert Jubileuszowy Poety Dalmafon, Łódź 2018, okładka
 15. Zmiany w składzie zespołu. www.ustudni.com.pl. [dostęp 2019-07-17]. (pol.).
 16. Facebook - Spotkanie na Zamczysku już za nami.. www.ustudni.com.pl. [dostęp 2019-07-15]. (pol.).
 17. Ześrodkowanie. www.ustudni.com.pl. [dostęp 2019-07-17]. (pol.).
 18. U Studni w Teleexpressie - YouTube. www.youtube.com. [dostęp 2020-08-17]. (pol.).
 19. U Studni - YouTube. www.youtube.com. [dostęp 2020-08-17]. (pol.).
 20. Ryszard Żarowski - YouTube. www.youtube.com. [dostęp 2020-08-17]. (pol.).
 21. Niespodzianka, ustudni.com.pl [dostęp 2020-08-17].
 22. Testament poety - w domowym zaciszu, ustudni.com.pl [dostęp 2022-01-29].
 23. U Studni w zaciszu domowym, ustudni.com.pl [dostęp 2022-01-29].
 24. Koncert z domowego zacisza, ustudni.com.pl [dostęp 2022-01-29].
 25. NAJDŁUŻSZA PODRÓŻ DO NAJBLIŻSZEGO CZŁOWIEKA – jubileuszowa płyta zespołu U STUDNI, ustudni.com.pl [dostęp 2022-01-29].
 26. l, NAJDŁUŻSZA PODRÓŻ DO NAJBLIŻSZEGO CZŁOWIEKA – jubileuszowa płyta zespołu U STUDNI | zrzutka.pl, zrzutka.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
 27. U Studni. www.ustudni.com.pl. [dostęp 2019-07-20]. (pol.).
 28. Zespół U Studni zaprasza do świata ballad. www.polskieradio.pl. [dostęp 2019-07-20]. (pol.).
 29. a b U STUDNI. www.koncertomania.pl. [dostęp 2019-07-20]. (pol.).
 30. Marek Sztandera, Nowości U Studni, Folk24.pl [dostęp 2020-08-17] (pol.).
 31. Artyści. fundacjarozsypaniec.org. [dostęp 2019-07-15]. (pol.).
 32. Zespół U Studni zagra na Yapie!!!. www.yapa.art.pl. [dostęp 2019-07-20]. (pol.).
 33. Poznański Przegląd Piosenki Pozytywnej. www.poznan.pl. [dostęp 2019-07-20]. (pol.).
 34. Świetna zabawa na OPPT NOCNIK 2019 w Łęczycy. leczyca.naszemiasto.pl. [dostęp 2019-07-15]. (pol.).
 35. Jubileuszowe "Zamczysko". www.zamczysko.gokir.pl. [dostęp 2019-07-20]. (pol.).
 36. XXVII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych "Wrzosowisko 2014" - Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. www.visitopolskie.pl. [dostęp 2019-07-20]. (pol.).
 37. U STUDNI - Hałasy z trasy. www.ustudni.com.pl. [dostęp 2019-07-20]. (pol.).
 38. U STUDNI - Koncerty. www.ustudni.com.pl. [dostęp 2019-07-20]. (pol.).
 39. Magazyn informacyjno-rozrywkowy. mir.info.pl. [dostęp 2019-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)]. (pol.).
 40. Lwów. www.ustudni.com.pl. [dostęp 2019-07-24]. (pol.).
 41. U STUDNI - U STUDNI. www.warnermusic.pl. [dostęp 2013-03-05]. (pol.).
 42. U STUDNI - WAWOZ NASZYCH CZASOW. www.warnermusic.pl. [dostęp 2014-11-05]. (pol.).
 43. U STUDNI - Wspólne zdjęcie. www.dalmafon.pl. [dostęp 2017-05-06]. (pol.).
 44. U STUDNI - Koncert Jubileusz Poety. www.dalmafon.pl. [dostęp 2019-07-14]. (pol.).
 45. U STUDNI - Ześrodkowanie. www.dalmafon.pl. [dostęp 2019-07-14]. (pol.).
 46. a b U Studni:Ześrodkowanie Dalmafon, Łódź 2019, okładka.
 47. U Studni. ustudni.com.pl. [dostęp 2019-07-14]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]