Uakari czarnogłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uakari czarnogłowy[1]
Cacajao melanocephalus[2]
(Humboldt, 1812)
C. m. ouakary
C. m. ouakary
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Rząd naczelne
Nadrodzina małpy szerokonose
Rodzina sakowate[1]
Podrodzina saki[1]
Rodzaj uakari[1]
Gatunek uakari czarnogłowy
Podgatunki
  • C. melanocephalus melanocephalus
  • C. melanocephalus ouakary
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Uakari czarnogłowy[1] (Cacajao melanocephalus) – gatunek małpy z rodziny sakowatych[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę zamieszkuje Amazonię (Brazylię, Kolumbię i Wenezuelę). Od południa zasięg ten ograniczają brazylijskie rzeki Solimões i Japurá, na północy kolumbijska rzeka Guaviari i brazylijska rzeka Nigro, na zachodzie kolumbijskie góry Apaporis i La Macarena. W 2008 zasugerowano, by włączyć w to obszar pomiędzy Canal Cassiquiari na północy i wenezuelską rzeką Orinoko[3].

Zasiedla zwłaszcza lasy okresowo zalewane, większość czasu spędzając w koronach drzew. W okresach, gdy dno lasów nie jest zalane, schodzi, by żywić się kiełkującą roślinnością. Nie stwierdza się go w lasach wtórnych[3].

Uakari czarnogłowy żyje w grupach liczących do 100 osobników, jednak zwykle liczą one tylko od 5 do 40 zwierząt. W czasie niedostatku owoców maleją one i spotyka się 1-10 małp. Prawdopodobnie więc liczebność grupy skorelowana jest z dostępnością pokarmu[3].

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Spożywa głównie owoce, w tym miąższ, ale także liście i drobne stawonogi[3].

Status[edytuj | edytuj kod]

Nie istnieją precyzyjne dane dotyczące liczebności gatunku. Zdaje się on obfity w czasie dużej dostępności owoców w okresowo zalewanych lasach igapo. Gęstość osobników szacuje się na 4,15 osobników km², a podczas obfitości pokarmu aż 12.[3]

Populacja wydaje się stabilna[3].

Główne zagrożenia to strata środowiska przez rolnictwo i osadnictwo w części obszaru występowania, a także polowania dla zdobycia mięsa lub przynęty, co okazjonalnie zdarza się w Brazylii. Potencjalne zagrożenie to także zmiana klimatu, która może uszczuplić obszar specyficznych lasów zajmowanych przez te małpy. Poza tym duża część gatunków roślin spożywanych przez te ssaki znajduje zastosowanie w przemyśle[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 40-42. ISBN 978-83-88147-15-9.
  2. Cacajao melanocephalus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  3. a b c d e f g h Cacajao melanocephalus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

zdjęcie