Ubaye (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ubaye przy ujściu do niej Ubayette

Ubaye (fr. l’Ubaye) – rzeka w Alpach Zachodnich we Francji, w departamencie Alpy Górnej Prowansji. Lewy dopływ Durance. Długość 83 km. Wyznacza jeden z podregionów Alp Francuskich, zwany Doliną Ubaye.

Hydrografia[edytuj | edytuj kod]

Źródła Ubaye znajdują się w Alpach Kotyjskich, tuż pod głównym grzbietem wododziałowym Alp. Powszechnie podaje się, że Ubaye bierze swój początek w niewielkim jeziorze Longet, położonym na wysokości 2641 m n.p.m. na zachodnim skłonie siodła przełęczy Longet. W rzeczywistości za jej źródła można uznać niewielki ciek wodny zasilający wspomniane jezioro, biorący swój początek jeszcze ok. 1 km dalej na południowy wschód, na wysokości 3000-3050 m n.p.m., w kamienistej dolince na północnym stoku szczytu Mont de Salsa (3226 m n.p.m.)[1].

Spływa początkowo w kierunku południowo-zachodnim. Po drodze przyjmuje swój największy dopływ (lewostronny) – potok Ubayette. Od tego miejsca wyznacza granicę między Alpami Kotyjskimi (na północy) i Alpami Nadmorskimi – na południu. Tuż przed miejscowością Barcelonnette rzeka skręca na zachód, a wkrótce na północny zachód.

Ubaye uchodzi do południowo-wschodniej odnogi jeziora Serre-Ponçon, na wysokości 780 m n.p.m.

Hydrologia[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia dorzecza Ubaye liczy 946 km². Rzekę cechują duże sezonowe fluktuacje stanu wód, charakterystyczne dla reżymu niwalno-pluwialnego, z pierwszym maksimum przepływów wiosną i na początku lata, w okresie topnienia śniegów, i drugim maksimum w okresie jesiennych deszczy. Średni przepływ wieloletni Ubaye (z lat 1960-2007) w miejscowości Le Lauzet-Ubaye, tuż przed ujściem do jeziora Serre-Ponçon, wynosi 20,5 m³/s. Miesiącem z największym średnim przepływem jest czerwiec (53,7 m³/s), z najmniejszym – luty (7,2 m³/s). Największy przepływ w tej miejscowości, zanotowany 1 listopada 1963 r., wyniósł 380 m³/s.

Znaczenie rekreacyjne[edytuj | edytuj kod]

Ubaye jest jedną z najbardziej interesujących rzek Alp francuskich z punktu widzenia turystyki wodnej. Uprawiane są na niej kajakarstwo górskie i rafting. Jest również terenem uprawiania wędkarstwa sportowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grenoble. Gap. Carte touristique 1:100 000 nr 54, ed. Institut Géographique National, Paris 1977