Ubezpieczenia społeczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ubezpieczenia społeczneubezpieczenia, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego, w tym osobom w podeszłym wieku (emerytura), niezdolnym do pracy (renta), ofiarom wypadków oraz chorób. Wypłaty z tych ubezpieczeń mogą mieć charakter krótkoterminowy, długoterminowy lub dożywotni. Wraz z pomocą społeczną stanowią podstawowy instrument polityki socjalnej państwa.

Zakres ubezpieczeń społecznych[edytuj]

Rodzaje ubezpieczeń społecznych ze względu na zakres świadczeń:

 • Ubezpieczenia emerytalne – polegają na comiesięcznej wypłacie określonej kwoty osobom, które osiągnęły wiek emerytalny.
 • Ubezpieczenia rentowe – polegają na comiesięcznej wypłacie określonej kwoty w okresie wyznaczonym przez specjalną komisję np. osobom niezdolnym do pracy.
Rozróżnia się rentę:
  • inwalidzką – z tytułu niezdolności do pracy,
   • szkoleniową – dodatek do renty inwalidzkiej na przekwalifikowanie,
  • rodzinną – jeśli osoba która zmarła pobierała lub była uprawniona do emerytury bądź renty; mogą ją otrzymywać:
 • wdowy/wdowcy,
  • sieroty (dodatkowe zasiłki dla sierot całkowitych),
  • rodzice i inni
 • Ubezpieczenia chorobowe – polegają na wypłacie określonej kwoty w razie chorób oraz za urlopy macierzyńskie.
 • Ubezpieczenia wypadkowe – polegają na wypłacie określonej kwoty w postaci odszkodowań i zasiłków z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Ubezpieczenia społeczne w Polsce[edytuj]

Podstawowym aktem prawnym dotyczącym ubezpieczeń społecznych jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963).

Przykładem systemu redystrybutywnego w Polsce jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (I filar emerytalny) zarządzany przez ZUS, przykładem systemu redystrybutywno-kapitałowego – II filar emerytalny realizowany przez OFE.

Ubezpieczenia społeczne w Stanach Zjednoczonych[edytuj]

W Stanach Zjednoczonych programy, które spełniają tę definicję obejmują: Social Security[1], Medicare[2], PBGC program (ang. Pension Benefit Guaranty Corporation), kolejowy program emerytalny (ang. railroad retirement) i sponsorowany przez państwo program ubezpieczeń na wypadek bezrobocia (ang. Unemployment compensation)[3].

Ubezpieczenia społeczne w Kanadzie[edytuj]

Pension Plan Kanada (CPP) jest społecznym programem ubezpieczeń w Kanadzie.


Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Ubezpieczenie Społeczne (ang. Social Security) jest programem ubezpieczeń społecznych, który jest w głównej mierze finansowany poprzez specjalne podatki od wynagrodzeń o nazwie Federal Insurance Contributions Act tax (FICA).
 2. Medicare jest programem ubezpieczeń społecznych administrowanym przez rząd Stanów Zjednoczonych, zapewniający ubezpieczenie zdrowotne dla osób, które w wieku 65 lat i ponad, którzy są poniżej wieku 65 lat i są fizycznie niepełnosprawne lub które mają wrodzoną niepełnosprawność fizyczną, lub dla tych, którzy spełniają innych specjalny kryteria.
 3. Zasiłek dla bezrobotnych (ang. Unemployment compensation) – są to pieniądze otrzymywane od rządu federalnego Stanów Zjednoczonych i rządu stanowego przez pracownika, który stał się bezrobotnym nie z własnej winy. W Stanach Zjednoczonych, to odszkodowanie jest klasyfikowane jako rodzaj zasiłku socjalnego. Według Internal Revenue Code, tego rodzaje świadczenia, muszą być uwzględnione jako dochód brutto.