Przejdź do zawartości

Ubezpieczenie assistance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ubezpieczenie assistance – dobrowolne ubezpieczenie mające na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy (np. technicznej, medycznej, informacyjnej) w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych, związanych głównie z następującymi obszarami: transport samochodowy, podróże, zdrowie, dom, rodzina. Usługa jest często dodatkiem do produktów bankowych (np. rachunków osobistych, kart kredytowych) lub innych produktów ubezpieczeniowych (np. ubezpieczeń komunikacyjnych, turystycznych oraz mieszkaniowych)[1][2].

Po raz pierwszy ubezpieczenie assistance zostało zaoferowane przez powstałą w 1963 r. w Paryżu firmę Europ Assistance[3]. W Polsce ubezpieczenie to staje się coraz bardziej popularne. Według ostatnich danych w 2016 roku z usług tego typu skorzystało 2,6 mln Polaków[4].

Zakres świadczeń

[edytuj | edytuj kod]

Ogólnie ubezpieczenie assistance zawiera kilka najczęściej spotykanych świadczeń. Zakres świadczeń może być stały lub zależeć od wybranej przez ubezpieczonego wersji i może mieć kilka wariantów (wysokość pokrywanych kosztów, rodzaj świadczeń, zakres terytorialny, częstotliwość korzystania z usług itp.).

Zakres ubezpieczenia i oferowanych usług może być też zróżnicowany pod względem grup celowych. Na przykład w przypadku ubezpieczeń assistance dla grup najbardziej uprzywilejowanych może on obejmować, oprócz usług ogólnych (assistance medyczny, turystyczny, domowy, drogowy), także specjalny pakiet concierge z niemal nieograniczonym spektrum usług organizacyjnych. Na przykład w razie wypadku assistance turystyczny może zapewniać nie tylko transport do placówki medycznej i pokrycie kosztów leczenia, ale również opiekę nad jego rodziną lub osobą towarzysząca.

Rodzaje ubezpieczeń assistance

[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na rodzaj świadczenia, ubezpieczenia assistance można je podzielić na:

 • Assistance komunikacyjny – zapewnienie ochrony kierowcy i pasażerom w czasie podróży samochodem w zakresie pomocy technicznej i medycznej. Pomoc udzielana jest w razie wypadku czy awarii pojazdu, może polegać na udostępnieniu informacji o lokalizacji najbliższego serwisu, naprawie pojazdu, dostarczeniu paliwa lub uruchomieniu silnika (np. zimą), dodatkowym holowaniu, wynajmie pojazdu zastępczego[5], zakwaterowaniu w hotelu, umożliwieniu kontynuacji podróży lub powrotu. Z reguły podstawowy pakiet assistance jest oferowany bezpłatnie[6] jako dodatek do polis OC oraz AC. Ten rodzaj usługi jest najpopularniejszy[7].
 • Assistance medyczny – zapewnienie pomocy i obsługi medycznej ubezpieczonemu oraz członkom jego rodziny. Przykładowo usługi te obejmować mogą telefoniczną informację medyczną, organizację i pokrycie kosztów m.in. opieki w domu po hospitalizacji, wizyty lekarza i pielęgniarki, czy transportu medycznego, udostępnienie urządzeń monitorujących stan zagrożenia życia[8].
 • Assistance domowy – obejmuje m.in. usługi specjalistów (np.: elektryka, hydraulika, szklarza, stolarza, ślusarza czy dekarza), pogwarancyjną naprawę urządzeń komputerowych oraz sprzętu RTV i AGD. Możliwe jest również uzyskanie pomocy w codziennych czynnościach, takich jak m.in. organizowanie opieki nad zwierzętami domowymi[9]. W sytuacjach takich jak pożar czy zalanie, usługa może obejmować transport ocalałego mienia, dozór mienia, czyszczenie mebli, sprzątanie mieszkania, zapewnienie zakwaterowania ubezpieczonemu i jego rodzinie.
 • Assistance w podróży – pomoc w wypadkach losowych w trakcie wyjazdów turystycznych, zwłaszcza organizacja pomocy medycznej, telefoniczne wsparcie informacyjne, pomoc w organizacji i zaplanowaniu dalszej podróży, telefoniczne wsparcie medyczne czy pomoc w razie konieczności wcześniejszego powrotu. Ten rodzaj assistance jest często uzupełnieniem ubezpieczenia turystycznego i ma zapewnić pokrycie kosztów i organizację procesu leczenia w obcym kraju, utraty bagażu czy wydatków w razie rezygnacji z wyjazdu[10].
 • Assistance prawne – zapewnienie dostępu do informacji oraz pomocy prawnej poprzez np. przesyłanie wzorów umów, aktów prawnych czy umawianie wizyt w kancelariach prawnych[11], także telefoniczny dostęp do porad prawnych i informacji związanych z prawami konsumentów do reklamacji.
 • Assistance dla firm – pomoc w zachowaniu ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa w razie poważnych problemów, specjalistyczne infolinie.
 • Inne: np. pomoc w przypadku utraty torebki[12], utraty danych przechowywanych na elektronicznych nośnikach pamięci etc.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Assistance. [w:] Encyklopedia ubezpieczeń [on-line]. Rzecznik Ubezpieczonych. [dostęp 2014-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-20)].
 2. Assistance. Finansopedia. [dostęp 2019-12-26].
 3. 50 lat usług assistance na świecie, PRNews.pl, 2.01.2014, [dostęp 2014-04-20].
 4. R. Rodzeń, Ubezpieczenie komunikacyjne assistance – co obejmuje i na czym polega?
 5. Samochód zastępczy z OC sprawcy – nowa odsłona obsługi ubezpieczeń komunikacyjnych, Ubezpieczenie.com.pl, 26.06.2013, [dostęp 2014-04-20].
 6. Assistance – pomoc w nagłych przypadkach, mojeauto.pl, [dostęp 2014-04-20].
 7. Assistance komunikacyjny najpopularniejszy, eGospodarka.pl, 22.04.2010, [dostęp 2014-04-20].
 8. Zob. np. Assistance medyczny, BZ WBK Leasing, [dostęp 2014-04-20].
 9. Zob. np. Bezpłatny pakiet assistance w Alior Bank, eGospodarka.pl, 9.02.2010, [dostęp 2014-04-20].
 10. Czy warto ubezpieczyć się na wakacje?, WP.pl, 20.06.2013, [dostęp 2014-04-20].
 11. Assistance pomaga, Forbes.pl, 23.03.2011, [dostęp 2014-04-20].
 12. Kobieca torebka pod ochroną, Ubezpieczenie.com.pl, 8.10.2013, [dostęp 2014-04-20].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]