Ubezpieczenie na życie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ubezpieczenie na życie – rodzaj ubezpieczenia, którego przedmiotem jest życie ubezpieczonego. Śmierć osoby ubezpieczonej powoduje obowiązek wypłaty świadczenia przez zakład ubezpieczeń na rzecz uposażonych. Ubezpieczenie to można zawrzeć na określony czas lub dożywotnio. Najczęściej spotyka się ubezpieczenia na czas określony (tzw. terminowe), w przypadku których ochrona ubezpieczeniowa jest udzielona w ściśle określonym czasie, np. na 30 lat – od 28 do 58 roku życia[1].

Świadczenie zostanie wypłacone, jeżeli w czasie, gdy ubezpieczony był objęty ochroną ubezpieczeniową miał miejsce wypadek ubezpieczeniowy, czyli jego śmierć. Śmierć oznacza również koniec obowiązku opłacania składek.

Ze względu na konstrukcje samego ubezpieczenia wyróżniamy:

  • Ubezpieczenia czyste – zapewniają ochronę ubezpieczeniową, składka jest uśredniona, ubezpieczony nie może korzystać z gromadzonych środków.
  • Ubezpieczenia mieszane – oprócz zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej, spełniają dodatkowo rolę oszczędnościową; ubezpieczony może (w określonym umową ubezpieczenia zakresie) korzystać z odkładanych środków; do takich ubezpieczeń należą ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rzecznik Ubezpieczonych: Ubezpieczenia życiowe. rf.gov.pl. [dostęp 2015-12-11].
  2. Marcin Iwuć: Ubezpieczenia na życie – które polisy są OK?. marciniwuc.com. [dostęp 2015-12-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, ze zm.)
  • P. Dudzicz, P. Matraszek, P. Nowak, Ł. Szymański: Ubezpieczenia z głową, czyli ubezpieczeniowe ABC dla myślących przed szkodą. Warszawa: Komisja Nadzoru Finansowego, 2012. ISBN 978-83-930260-7-4.