Przejdź do zawartości

Ubogie kraje o wysokim zadłużeniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwa należące do Programu Redukcji Zobowiązań Najbiedniejszych i Najbardziej Zadłużonych Państw Świata.

     Kraje kwalifikujące się do pomocy HIPC w pełnym zakresie.

     Kraje kwalifikujące się do częściowej pomocy HIPC.

     Kraje kwalifikujące się do pomocy HIPC, ale niespełniające jeszcze wszystkich wymogów.

Program Redukcji Zobowiązań Najbiedniejszych i Najbardziej Zadłużonych Państw Świata (ang. Heavily Indebted Poor Countries; HIPC) – grupa 40 najsłabiej rozwiniętych krajów z wysokim poziomem ubóstwa i nawisem zadłużenia (debt overhang). Kraje te potrzebują szczególnej pomocy ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego.

Program Redukcji Zobowiązań Najbiedniejszych i Najbardziej Zadłużonych Państw Świata powstał z inicjatywy Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w 1996 r. Zapewnia on redukcję zadłużenia i nisko oprocentowane kredyty mające na celu wyeliminowanie lub zmniejszenie długu zewnętrznego do zrównoważonego poziomu. Aby zostać zakwalifikowanym do programu kraj musi zmagać się z niezrównoważonym długiem, który nie może być spłacony bez pomocy z zewnątrz. Udzielenie pomocy jest uzależnione od tego czy kraj spełnia szereg celów z zakresu zarządzania i wydajności.

We wrześniu 2009 roku program wytypował 40 krajów, które kwalifikują się do redukcji zadłużenia. Prawie 75% tych krajów to kraje Afryki subsaharyjskiej. Kraje które otrzymały pełne lub częściowe umorzenie długu to:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]