Ubuhake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ubuhake – forma zależności feudalnej występująca w Rwandzie w okresie królestwa. Stanowiła jeden z fundamentów gospodarki tego kraju do końca monarchii. Została wprowadzona prawdopodobnie przez twórcę państwowości rwandyjskiej, Gihangę (według Alexisa Kagame 1091 - 1124). Opierała się na dzierżawieniu pojedynczych sztuk bydła oraz pastwisk od stanowiących klasę rządzącą Tutsi przez zajmujących się głównie uprawą ziemi Hutu[1]. Zawarcie kontraktu wasalnego wiązało się z uznaniem przez lennika swojej podległości względem suwerena (szebudża).

Lennik miał prawo do mleka wypożyczonych krów, cieląt płci męskiej, a także do korzystania z ochrony feudała. Natomiast druga strona miała wyłączność na samiczki, mogła również zażądać świadczenia określonych usług na jej rzecz (np. naprawa domostw, udział w pracach polnych).

Ubuhake mogło ulec rozwiązaniu z inicjatywy każdej ze stron. Klient (garagu) był jednak w takim przypadku zobowiązany do zwrotu bydła wraz z przychówkiem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Królestwa Międzyjezierza. W: Eugeniusz Rzewuski: Azania Zamani. Mity, legendy i tradycje ludów Afryki Wschodniej.. Bogdan Kupis(red.). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Iskry, 1978, s. 113.
  2. Tutsi i Hutu. W: Zygmunt Komorowski: Kultury Czarnej Afryki. Irena Scharoch, Edward Rutkowski(red.). Wrocław: Ossolineum, 1994, s. 115. ISBN 83-04-03896-X.