Ubuntu Cola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wartość odżywcza
(w 100 ml produktu)
Wartość energetyczna 177 kJ (42,2 kcal)
Białka 0 g
RDA 19–30 31–50 51–70 70+
K 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
M 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
Węglowodany 10,4 g
Tłuszcze 0 g
Dane liczbowe na podstawie: RecipeOfHealth.com[1]
Wartości RDA i AI wyznaczone na podstawie danych Institute of Health[2]

Ubuntu Cola – gazowany napój bezalkoholowy zawierający kofeinę. Pierwsza Cola z Wielkiej Brytanii posiadająca certyfikat Fairtrade[3]. Zawartość produktów Fairtrade w napoju wynosi 96% (wyłączając wodę).

Producentem jest Ubuntu Trading Company Ltd., z siedzibą w Londynie. Certyfikat Fairtrade, którym opatrzony jest ten produkt, jest gwarancją przestrzegania podczas jego produkcji zasad Sprawiedliwego Handlu, czyli między innymi: partnerskich stosunków handlowych, wyeliminowania pracy dzieci i pracy niewolniczej, wspierania zrównoważonej produkcji. Cola Ubuntu zawiera cukier trzcinowy Fairtrade produkowany w Malawi w spółdzielni Kasinthula oraz w Zambii w spółdzielni Kaleya, którego produkcja pomaga lokalnym rolnikom w rozwoju ich działalności, zapewnia stabilną pracę i możliwość utrzymania rodzin z pracy ich własnych rąk.

Dodatkowo 15% dochodu ze sprzedaży swoich produktów producent przeznacza na dofinansowanie programów rozwojowych w Malawi.

Jest sprzedawana w puszkach (0,33 l) oraz w butelkach plastikowych (0,5 l) i szklanych (0,275 l). Dostępna w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Irlandii, Belgii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Polsce (w sieci sklepów Tesco)[4] oraz przez Internet[5].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa napoju nawiązuje do filozofii Ubuntu[6]. Wyrażenie ubuntu w afrykańskich językach z grupy banthu oznacza poczucie jedności i wspólnoty.

Ubuntu Cola nie jest w żaden sposób związana z dystrybucją systemu operacyjnego GNU/LinuxUbuntu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]