Uciekinier (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uciekinier
the Running Man
Autor

Richard Bachman (Stephen King)

Tematyka

fantastyka naukowa
dystopia

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

1979

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1992

Wydawca

CIA Books

Uciekinier (ang. The Running Man) – powieść fantastycznonaukowa Stephena Kinga z 1979. Wydana została pod pseudonimem Richard Bachman.

W Polsce ukazała się w 1992 roku (Wydawnictwo CIA Books) oraz w 1999 (Prószyński i S-ka).

W 1987 pojawiła się ekranizacja powieści – film Uciekinier w reżyserii Paula Michaela Glasera; główną rolę zagrał Arnold Schwarzenegger.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Historia dzieje się w USA w roku 2025, kiedy to etatyzm i telewizyjne programy rozrywkowe wymknęły się spod kontroli. Panują olbrzymie różnice pomiędzy elitą a niższą warstwą społeczną - obie grupy społeczne mają oddzielne waluty. Bohaterem powieści jest Ben Richards; jego 18-miesięczna córeczka ma zapalenie płuc, a ojca nie stać na lekarstwo. W akcie desperacji Richards zgłasza się do stacji telewizyjnej Free-Vee, teleturnieju, który ma na celu dostarczać widzom rozrywkę polegającą na oglądaniu śmierci innych ludzi w trakcie gier. Ma w swej ofercie takie teleturnieje jak: Treadmill to Bucks (treadmill to drewniany bal zanurzony w wodzie, na którym trzeba się utrzymać), w którym mogą brać udział jedynie osoby zagrożone zawałem serca. Drugi show to "Przepłyń obok krokodyli" - nazwa dokładnie oddaje zadanie stojące przed zawodnikiem. Ben Richards po serii dokładnych testów, zarówno fizycznych jak i psychologicznych dostał się do "Uciekiniera" - tu wygrana jest najwyższa, zwycięstwo to życie w luksusie, porażka to śmierć. Jak mówi producent teleturnieju Richardsowi, w ciągu sześciu lat nikt nie przeżył dłużej niż tydzień.