Uczelnie w Belgii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uczelnie w Belgii

W Belgii, konstytucja przyznaje prawo do wyższej edukacji dla każdej społeczności zamieszkującej kraj, czyli społeczność francuską i flamandzką. Posiadając dwie władze oświatowe, dwa obowiązujące programy nauczania i dwa modele kształcenia, każda uczelnia ma prawo do wydania dyplomów ukończenia szkoły honorowane w całym kraju. Poniżej znajduje się lista instytutów podzielona na poszczególne społeczności.

Uczelnie we flamandzkim systemie oświatowym[edytuj | edytuj kod]

Lista wszystkich uniwersytetów, koledżów i instytutów naukowych refundowanych przez flamandzki rząd znajdujących się w rejestrze Higher Education in Flanders Register[1].

Uniwersytety[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytety w Belgii posiadają autonomię instytucjonalną, naukowo-dydaktyczną oraz finansową. Za elementy autonomii finansowej należy uznać: zobowiązanie władz publicznych do zapewnienia uczelniom publicznym środków finansowych niezbędnych do wykonywania ich zadań, prawo prowadzenia działalności gospodarczej niezależnie od działalności edukacyjnej i naukowej, prawo przenoszenia niewykorzystanych środków publicznych na kolejny rok oraz prawo do zbywania aktywów[2]. Autonomia uniwersytetów nie jest gwarantowana przez Konstytucję, która stanowi jedynie, iż „nauczanie jest swobodne”[3].

Pięć flamandzkich uniwersytetów o stopniach naukowych licencjackich, magisterskich i doktorskich:

W wyniku międzynarodowego traktatu pomiędzy Holandią a Flandrią, współpraca pomiędzy Uniwersytetem Hasselt (Flandria) i Uniwersytetem Maastricht (Holandia) jest znany jako:

College[edytuj | edytuj kod]

College wyższego szkolnictwa zawodowego ukształtowane na wzór uniwersytecki, oferujące edukacje na poziomie licencjackim i magisterskim:

Instytuty wyższej edukacji[edytuj | edytuj kod]

Uczelnie we francuskiej społeczności[edytuj | edytuj kod]

We francuskim systemie oświatowym wyższej edukacji wyróżnia się uniwersytety, college, college o profilu humanistycznym i instytuty architektury. Lista wszystkich instytutów jest zamieszczona w spisie Annuaire de l’enseignement supérieur[4].

Uniwersytety[edytuj | edytuj kod]

Te trzy uniwersytety wspólnie tworzą Université Catholique de Louvain

College[edytuj | edytuj kod]

College o profilu humanistycznym[edytuj | edytuj kod]

Instytucje architektury[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Flamandzkie uczelnie według Flamandzkiego Ministra Edukacji z 20 grudnia 2007 roku.
  2. Monika Stachowiak-Kudła, Janusz Kudła, Financial regulations and the diversification of funding sources in higher education institutions: selected European experiences, „Studies in Higher Education”, 42, 2017, s. 1718-17358, DOI10.1080/03075079.2015.1119109, ISSN 0307-5079 [dostęp 2015-12-17].
  3. Konstytucja Królestwa Belgii, art. 24 § 1.
  4. Annuaire de l’enseignement supérieur Administration générale de l’Enseignement du Communauté française de Belgique. 20 grudnia 2007 roku.