Uczta w domu Lewiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uczta w domu Lewiego
Convito in casa di Levi
Ilustracja
Autor

Paolo Veronese

Data powstania

1573

Medium

olej na płótnie

Wymiary

555 × 1280 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Wenecja

Lokalizacja

Gallerie dell’Accademia

Uczta w domu Lewiego lub Biesiada w domu Lewiego (wł. Convito in casa di Levi) – obraz włoskiego malarza renesansowego Paola Veronesego.

Dzieło powstało w roku 1573 jako Ostatnia Wieczerza, motyw zaczerpnięty z Ewangelii Mateusza, dla refektarza weneckiego klasztoru Santi Giovanni e Paoblo. Zgodnie ze swoją manierą Veronese przedstawił ją według własnej interpretacji i według własnej maniery artystycznej. Wokół suto zastawionego stołu umieścił wiele postaci, wszystkie ubrane zgodnie z ówczesną dworską modą. Wśród osób znalazły się postacie podejrzane: mężczyzna dłubiący w zębach nożem, czarnoskórzy służący, karły oraz szwabscy żołnierze, czyli luteranie. Postać Chrystusa i tajemnica Ostatniej Wieczerzy jest zupełnie niezauważalna dla biesiadników, a przepych barokowych już dekoracji i mnogość postaci odciąga widza od tematu obrazu.

Sposób przedstawienia tematu wywołał oburzenie przedstawicieli Kościoła. Autorowi zarzucano zbyt śmiałe i w rezultacie obraźliwe dla wiary podejście. Malarz został wezwany przez sąd inkwizycyjny w celu złożenia wyjaśnień. Proces odbył się 18 lipca 1573 w weneckiej kaplicy San Teodoro. Veronese stawił się na proces. Usprawiedliwiał się prawem do swobody wyobraźni.

My malarze, korzystamy ze swobody błaznów i poetów. Tych halabardników odmalowałem, aby ukazać, że zamożnego pana domu stać na taką służbę[1].

Sąd nie został do końca przekonany, ale by uniknąć niepotrzebnego rozgłosu jego wyrok był łaskawy. Malarz miał przemalować płótno. Veronese nie poddał się wyrokowi i jedynie zmienił tytuł na Wieczerza w domu Lewiego co również usatysfakcjonowało inkwizycję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Za W. Łysiakiem, Malarstwo Białego Człowieka, s. 135.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielkie muzea. Gallerie dell’Accademia, wyd. HPS, Warszawa 2007.
  • Rolf Tomana, Renesans w sztuce włoskiej, wyd. h.f.ullmann, 2007 ISBN 978-3-8331-4209-3.
  • Waldemar Łysiak Malarstwo Białego Człowieka wyd Nobilis, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60297-38-4.