Udar cieplny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy medycyny. Zobacz też: inne znaczenia słowa „udar”.
Udar cieplny i udar słoneczny
ICD-10 T67.0

Udar cieplny – stan chorobowy wywołany przegrzaniem organizmu.

Do udaru cieplnego najczęściej dochodzi w wyniku przegrzania głowy i szyi przez działanie promieniowania słonecznego (potocznie nazywane udarem słonecznym lub porażeniem słonecznym). Może też powstać podczas przebywania w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym. Polega na nagromadzeniu się zbyt dużej ilości ciepła w organizmie i zaburzeniu regulacji cieplnej organizmu. W takich warunkach zdolność naturalnego ochładzania się organizmu przez pocenie znacznie spada, więc zmniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia. Szczególnie predysponowane są osoby starsze oraz dzieci, gdyż mają one w sposób naturalny niezbyt dobrze działającą termoregulację. Narażone są także osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca, osoby otyłe i przyjmujące leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia, a także osoby pod wpływem alkoholu.

Objawy[edytuj]

Pierwsza pomoc[edytuj]

  • osobę, u której jest podejrzenie udaru słonecznego należy umieścić w pozycji półsiedzącej w zacienionym miejscu z dostępem świeżego powietrza i stosować zimne lub wilgotne okłady na głowę
  • podawać chłodne napoje, ale nie należy podawać: alkoholu, kawy czy herbaty
  • wskazana jest chłodna kąpiel zamiast prysznica
  • osobom nieprzytomnym należy udzielić pierwszej pomocy adekwatnie do stanu poszkodowanego i wezwać pogotowie
  • w przypadku braku oddechu zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową, do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego lub odzyskania oddechu przez poszkodowanego.

Leczenie skutków ubocznych[edytuj]

  • zimne, wilgotne okłady na głowę przez 10 minut, 3-4 razy dziennie przez 2-3 dni
  • unikać słońca przez kilka dni, zależnie od stopnia oparzenia
  • jeżeli rozerwane pęcherze uległy zakażeniu i zaczynają ropieć, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza

Ochrona przed udarem słonecznym[edytuj]

W zależności od wrażliwości skóry pierwszy kontakt ze słońcem nie powinien być dłuższy niż 5-20 minut. Niektóre leki (antydepresyjne, moczopędne i antykoncepcyjne) wzmagają wrażliwość na słońce. Należy unikać słońca pomiędzy 11 a 15, gdyż wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Polecane są jasne ubrania, nakrycie głowy i okulary słoneczne z filtrem nie przepuszczającym promieni ultrafioletowych.

Zobacz też[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.