Udo Kier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Udo Kier
Udo Kier
Imię i nazwisko Udo Kierspe
Data i miejsce urodzenia 14 października 1944 r.
Niemcy Kolonia
Strona internetowa

Udo Kier, właśc. Udo Kierspe (ur. 14 października 1944 w Kolonii w Niemczech) – niemiecki aktor, okazjonalnie reżyser.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W latach siedemdziesiątych został zauważony przez Reinera Wernera Fassbindera podczas castingu; filmowiec następnie zaangażował go do kilku swoich projektów. W tym okresie Kier przyłączył się do komuny teatralnej Fassbindera, prowadził kuchnię w jej monachijskiej siedzibie. Wystąpił łącznie w pięciu filmach Fassbindera. Wziął udział także w dwóch znaczących filmach spółki Andy Warhol-Paul Morrisey, wcielając się w role Drakuli i Frankensteina. Wcielił się również w tytułową rolę w Docteur Jekyll et les femmes (1981) Waleriana Borowczyka. Zagrał w niemal wszystkich filmach Larsa von Triera, wykluczając jedynie Idiotów (1998).

Inne ważne role Kiera to Hans w dramacie psychologicznym Gusa Van Santa Moje własne Idaho (1991), Åge Krüger w duńskim miniserialu Królestwo (1994), doktor-psychiatra Frank Mandel w horrorze Dario Argento Odgłosy (Suspiria, 1977) czy Ivan Bliniak w dreszczowcu Ilkki Jarvi-Laturiego Historię tworzy się w nocy (1999).

W kolejnych latach wystąpił między innymi obok swojego rodaka Tila Schweigera w ekranizacji popularnej gry komputerowej Far Cry (2008), we wcześniejszym, równie źle przyjętym filmie Uwe Bolla BloodRayne (2005), a także horrorze www.strach (2002) i w nominowanej do Złotej Maliny w sześciu kategoriach Żylecie (1997).

Wystąpił w teledyskach: Madonny "Deeper and Deeper" (1992) oraz Gwen Stefani i Eve "Let Me Blow Ya Mind" (2001), a także z aktorką Brigitte Nielsen w wideoklipie nu-metalowego zespołu KoRn "Make Me Bad" (2000). W 1992 roku wziął udział w erotycznej sesji zdjęciowej do książki Madonny pt. Sex.

Jest homoseksualistą[1].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

filmy kinowe/wideo[edytuj | edytuj kod]

seriale TV[edytuj | edytuj kod]

teledyski[edytuj | edytuj kod]

gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy