Ufolągi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ufolągi
Pet Alien
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Liczba odcinków 52
Liczba serii 2
Spis odcinków
Produkcja
Produkcja Mike Young Productions
Taffy Entertainment
Antefilms Productions
Telegael
Crest Animation Studios
Reżyseria Andrew Young
Czas trwania odcinka 21 minut
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 23 stycznia 2005
Polska 4 kwietnia 2005
Stacja telewizyjna Cartoon Network
Lata emisji 2005-2008

Ufolągi (ang. Pet Alien, 2005-2008) – amerykański serial animowany opowiadający o przygodach grupki kosmitów, którzy zamieszkali w morskiej latarni, należącej do 15-letniego Ziemianina Tommy’ego Cadle’a. To właśnie Dinko, Gumpers, Swanky, Flip i Scruffy wprawiają Tommy’ego w wiele kłopotów i nieporozumień. Zawsze ilekroć Dinko i inni coś przeskrobią, wina spada na Tommy’ego.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Tommy Cadle – trzynastoletni chłopak, który mieszka w latarni morskiej wraz z Kosmitami. Jego najlepszym przyjacielem jest Dinko. Nosi tytuł Ufoluda Wszech Czasów. Uwielbia toffi i gry video, gra też w piłkę. Kiedyś był pomocnikiem Kapitana Spangleya, od czasu do czasu pracuje u niego. Przepada za serialem „Strażnicy Toffi”. Tommy jest rozsądny i dosyć spokojny, choć najczęściej nic mu się nie udaje. Zawsze bardzo przeżywa swoje porażki. Lubi nudne i leniwe weekendy oraz wtorki (wtedy dostaje kieszonkowe), za to nienawidzi poniedziałków. Stara się unikać Gabby, która momentami wręcz go przeraża i jak do tej pory Tommy nie odwzajemnia jej miłości. Przeważnie jest obwiniany przez wszystkich i o wszystko.
 • Dinko – jest cały zielony, poza niebieskim brzuszkiem. Najlepszy przyjaciel Tommy’ego i niepoprawny optymista. Zawsze ma jakieś zwariowane pomysły pomagania Tommy’emu. Najważniejsza jest dla niego przyjaźń, jaka łączy go z Tommym i zawsze jest gotowy wszystko dla niego zrobić, co nie zawsze mu się udaje – pomimo ogromnych chęci i zapału. To właśnie Dinko wpadł na pomysł emigracji z Conformy. Obwinia się za wszystko, co nie udaje się Tommy’emu i czuje się za to w pełni odpowiedzialny. Jest dosyć skłonny do płaczu. Najczęściej to Dinko wywołuje największe tarapaty błędnie odbierając słowa swojego ziemskiego przyjaciela albo po prostu realizując swoje szaleńcze pomysły (wysadzanie latarni dla rozrywki to tylko jeden z wielu). Kiedy jest zdenerwowany, zdarza mu się obgryzać paznokcie – innym osobom. Ma najprawdopodobniej bardzo liczną rodzinę.
 • Gumpers – Bardzo dużo je i jest niekulturalny (często mu się odbija i puszcza gazy). Jego ząb jest osobną postacią. Gumpers jest największy z całej piątki, ale mimo to wszystkiego się boi. Uwielbia cukierki i myśli tylko o jedzeniu. Ma wieczny apetyt dosłownie na wszystko, nie tylko na produkty spożywcze (również na przykład na szyszki, buty, inne osoby, piloty do telewizora i wiele innych). Zazwyczaj odznacza się najniższą inteligencją wśród grupy, lecz kiedy zachodzi taka potrzeba potrafi rozwiązać najtrudniejszy problem i odpowiedzieć fachowo i naukowym językiem na bardzo ambitne pytania (następuje to najczęściej wtedy, kiedy walnie się czymś w głowę).
 • Swanky – uwielbia czarny kawior i za wszelką cenę chce przejąć pokój Tommy’ego. Jego skóra jest niebieska w fioletowe plamki. To właśnie on najczęściej obrywa. Mówi zazwyczaj przeciągle i często wzdycha. Zawsze stawia swoje potrzeby na pierwszym miejscu. Jest rozpieszczony, snobistyczny i bardzo samolubny. Nie pomaga nikomu, jeżeli nie dostrzega w tym korzyści dla siebie. Jest również łasy na pieniądze i bardzo leniwy – nienawidzi wszelakich prac i manipuluje wszystkimi, żeby robili wszystko za niego lub żeby usługiwali mu. Jego szyja może się wydłużać ile chce, a kieszenie mają nieskończoną pojemność – mogą z zupełną łatwością pomieścić na przykład Go Gettera. Nie bierze udziału w żadnej zabawie kosmitów uważając to za żałosne i prymitywne. Bardzo często wyzywa wszystkich wokół od głąbów i bezmózgowców (jego ulubione, najczęściej używane przezwisko to nincompoop), święcie przekonany o swojej własnej wyższości. Jest bardzo intrygancki, nierzadko obmyśla różne plany i podstępy, aby dostać to, czego chce (zazwyczaj kosztem wszystkich innych). Uwielbia wszystko, co jest drogie i wykwintne, a także leżenie w wannie, opalanie się i ogólnie zajmowanie się samym sobą. Zawsze żąda, wymaga i wciąż chce więcej. Potrafi bardzo ładnie śpiewać i tańczyć i jest wszechstronnie utalentowany. Porusza się lekko i z wdziękiem i bardzo dużo gestykuluje. Bardzo dba o swoje paznokcie i często je piłuje. Nie ma żadnych oporów co do tego, żeby zdradzać Tommy’ego i resztę kosmitów – zwłaszcza, jeżeli przyniesie mu to korzyści, np. przejęcie pokoju Tommy’ego. Zawsze kiedy się wypowiada używa wyszukanych wyrazów – zazwyczaj po jego przemowach i tekstach cała reszta spogląda po sobie z malującym się na twarzach szokiem. Swanky najczęściej myśli zupełnie odwrotnie, niż pozostali. Lubi chodzić w swoim szlafroku – różowym w żółte kropki z futerkiem – i w swoich żółtych kapciach. Może się wydawać, że pozostała czwórka kosmitów żywi do niego bardzo podobne uczucia, jak on do nich i z chęcią sprzedaliby go za paczkę cukierków, jednak często okazuje się, że to tylko pozory. Swanky umyślnie komplikuje swoje wypowiedzi nadając im jak najbardziej górnolotny wydźwięk. Jego ukochana kapela to Shank & Dank.
 • Flip – wygląda trochę jak papuga. Ma w sobie niezliczone pokłady energii (jest hiperaktywny), potrafi także latać. Trudno zrozumieć co mówi, ponieważ ma swój własny specyficzny język – zazwyczaj ma do powiedzenia niewiele, ale treściwie i zanim cokolwiek wypowie, wydaje z siebie serię nieokreślonych wrzasków. Najbardziej z całej czwórki uwielbia dokuczać Swanky’emu. Czasami jest niezauważany przez resztę.
 • Scruffy – kosmiczny pies Dinka. W jednym z odcinków zmienił się w Scruffyłaka. Najważniejsza jest dla niego zabawa (uwielbia, gdy rzuca mu się piłkę lub bawi się jego językiem). Jego język – Czerwony Jęzor – jest odrębnym charakterem i może się bardzo wydłużać, prawdopodobnie właśnie dlatego zawsze Scruffy jest najlepszy w Konkursie Jęzorów. Kiedy się wścieknie, potrafi być dosyć nieobliczalny. Jego ciało ma parę użytecznych funkcji, np. lampkę w nosku lub telefon w brzuchu.
 • Melba Manners – zarozumiała sąsiadka Tommy’ego, która cały czas przestrzega zasad. Hoduje rośliny i zawsze wszystkich poucza. Uważa, że we wszystkim jest najlepsza, a inni powinni brać z niej przykład. Jej zdaniem jest też najlepszą nauczycielką dyscypliny. Żeby manipulować innymi, wykorzystuje „Wojnę na spojrzenia”, którą zawsze wygrywa. Nie odwzajemnia uczuć Granville’a i jest dla niego dość brutalna.
 • Gabby – jest zakochana w Tommym, ale niestety on nie czuje do niej tego co ona do niego. Zazwyczaj wyczuwa gdy Tommy ma kłopoty. Zdaje się w ogóle nie dostrzegać obojętności Tommy’ego, lub też kompletnie się nią nie przejmując, uparcie próbuje go zdobyć. Każdy jego najgłupszy gest potrafi dostrzec jako oznakę miłości do niej.
 • Granville DeSpray – jest Norwegiem mieszkającym w willi na wzgórzu. Podkochuje się w Melbie i robi wszystko, żeby jej zaimponować. Przez lornetkę obserwuje latarnię Tommy’ego i zawsze błędnie odczytuje jego zamiary. Raczej nie ma przyjaciół i prawdopodobnie z tego powodu zastępują mu ich różne wypchane zwierzęta i figurki, które traktuje jak żywych ludzi – jego ulubionym jest Admirał Puff – fioletowa figurka łasicy w wojskowym kapeluszu o bardzo małej stabilności. Przodkowie Granville’a są założycielami miasteczka w Zatoce DeSpray, więc Granville jest dziedzicem zatoki. Uwielbia herbaty, pije je o wyznaczonej godzinie i przykłada dużą wagę do zasad ich picia.
 • Clinton Filmore Jefferson XIII – chodzi w sportowych ubraniach, jest pyszałkowaty i przekonany o swojej ogromnej wartości a także o tym, że zawsze wygrywa (co czyni go podobnym do Melby). Prawie zawsze dokucza Tommy’emu. Prawie każde wydarzenie lub konkurs bierze za wyścig.
 • Kapitan Spangley – jest szalonym właścicielem sklepu z toffi. Jego rywal to Bitters, z którym często się wykłóca. Ma bardzo wielu „największych wrogów”, wymyślonych przez samego siebie. Lubi opowiadać niestworzone historie marynistyczne, choć tak naprawdę najprawdopodobniej ani razu nie wyruszył w prawdziwy rejs – boi się wody i zwierząt morskich. Jego „przyjacielem” jest Gadająca Dłoń – czyli jego własna dłoń z dorysowanymi oczami. Posiada brata bliźniaczego będącego mechanikiem. W trzeciej serii dowiadujemy się o jego imieniu – Cecil.
 • Bitters – wróg Kapitana Spangleya, mieszkający na molo i prowadzący tam sklep wędkarski. Zawsze narzeka, jest wredny dla wszystkich i w żadnym odcinku nie był w dobrym nastroju. Mimo, iż wygląda bardzo staro, ma 42 lata (według jego słów).
 • Mama Tommy’ego – mieszka w domu tuż obok latarni Tommy’ego. Ma piskliwy, dosyć nieprzyjemny głos. Z synem porozumiewa się przy pomocy mikrofonu zamontowanego w latarni. Jest dosyć surową matką i nie znosi sprzeciwu. Jak dotąd nigdy nie zdradzono widzom jej wyglądu.
 • Nauczycielka – z nazwiska Hirokuki Gonzales, kobieta ucząca klasę Tommy’ego (jest jedną z prawdopodobnie dwóch nauczycielek, druga pojawia się dopiero w trzeciej serii). Prowadzi ona również wiadomości telewizyjne i telezakupy. Znana jest również prawdopodobnie jej kilkuletnia córka.
 • Helgata – ciotka Tommy’ego, mieszkająca w Kanadzie. Nie pojawiła się w kreskówce, lecz w odcinku „Mysia batalia” rodzina Cadle’ów miała się do niej przeprowadzić z powodu szkodników.
 • Loggy – kuzyn Tommy’ego, nielubiany przez owego chłopaka. W odcinku „Muzyczna zmora” rzekomo został zaproszony przez panią Cadle na występ akordeonowy jej syna.
 • Mim – postać epizodyczna znana z kilku odcinków, często występuje na końcu lub początku (kilka razy pojawił się też w środku, np. w odcinkach „Stary pirat i jego pies”, „Sercowe Rozterki”, „Noc Wielkiego Kulomiota”, „Posąg Tommy’ego”). Prawie zawsze jest napastowany przez Flipa.
 • Danko – identyczny kuzyn Dinka. Wystąpił w odcinku „Krewniacy”, kiedy to przyleciał na Ziemię do Dinka w ramach odwiedzin. Jest dosyć przebiegły, a jedyne, co go interesuje w relacjach z kuzynem, to rywalizacja, której Dinko chce jak najbardziej unikać. Z wyglądu jest prawie taki sam jak Dinko, jest tylko trochę wyższy od niego. Tak naprawdę nigdy nie miał przyjaciela i nie wie, co znaczy prawdziwa przyjaźń.
 • Carl Wiewióra – jest zwyczajną wiewiórką mieszkającą na drzewie tuż obok latarni Tommy’ego. Zazwyczaj zajmuje się orzechami. Często ponosi jakieś obrażenia. Dosyć często pojawia się w odcinkach i jest znajomym kosmitów. Czasami zwracają się do niego o pomoc albo wykorzystują do innych różnych celów (dokuczanie Swanky’emu, próba przeznaczenia Carla jako dawcę organów dla Tommy’ego).

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska
Reżyseria:

Dialogi polskie:

Dźwięk i montaż:

Kierownik produkcji:

W wersji polskiej udział wzięli:

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

 • Serial po raz pierwszy pojawił się:
  • I seria (odcinki 1-13) – 4 kwietnia 2005 roku,
  • I seria (odcinki 14-26) – 5 września 2005 roku,
  • II seria (odcinki 27-39) – 2 lipca 2007 roku,
  • II seria (odcinki 40-52) – 15 marca 2008 roku.
 • 30 czerwca 2008 roku kreskówka została wyemitowana po raz ostatni.
 • W drugiej serii jest zmieniona i wydłużona czołówka serialu.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Premiera odcinka N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
04.04.2005 01 Chłopiec o sześciu nogach The Boy With Six Legs
Zły Imperator Evil Emperor
05.04.2005 02 Niesamowity Super Tommy The Amazing Atomic Tommy
Złowieszczy krater Crater Of Doom
06.04.2005 03 Atak wielkoluda Attack Of The 50 ft Boy
Pożeracz ze schowka It Came From The Closet
07.04.2005 04 Narzeczona Gumpersa The Bride Of Gumpers
Blaszany kumpel The Thing On The Corner
08.04.2005 05 Byłem nastoletnim brodaczem I Was A Teenage Bearded Boy
Wielka ucieczka Escape From Detention X
11.04.2005 06 Skrzynia grozy Box Of Doom
Mysia batalia Assault Of A Rodent
12.04.2005 07 Przybysze z kosmosu They Came From Outer Space
Potworne macki Tentacles Of Terror
13.04.2005 08 Wielka masakra filmowa The Great Movie Massacre
Niekończący się dzień The Day That Wouldn’t End
14.04.2005 09 Nadchodzi Mikołaj It Comes When You Sleep
Atak Scruffyłaka Attack Of The Werescruffy
15.04.2005 10 Muzyczna zmora Sounds Of Doom
Ciemność Darkness
18.04.2005 11 Sercowe rozterki She Comes For Your Heart
Bolesna miłość Beast Who Stole My Heart
19.04.2005 12 Noc wielkiego Kulomiota Night Of The Walking Cannonball
Lądowanie na werandzie It Landed On The Porch
20.04.2005 13 Zielone ręce Bay Of The Triffid
Doktor zagłady Doctor Of Doom
05.09.2005 14 Inwazja balonów Invasion Of The Baloon People
Upiorne przyjęcie The Little Monster Ball
06.09.2005 15 Kraina rozmiarem niewielka The Land That Size Forgot
Dzień, w którym zabrakło pokarmu The Day The Food Expired
07.09.2005 16 Niesamowite kciuki The Evil That Thumbs Do
Telewizyjny terror Terror TV
14.10.2005 17 Krewniacy Bad Blood From Beyond
Dzień, w którym stanął czas The Day Time Stood Still
09.09.2005 18 Horroroskop Horror Scope
Przestrasz mnie! Scare Affair
12.09.2005 19 Łowcy talentów Stage Fright
Noc żywych kotów Night Of The Cat People
13.09.2005 20 Inwazja pożeraczy drobiu Return Of The Ghastly Gobbler
XXX Shipping And Handling Not Included
14.09.2005 21 Chłopiec, który stał się czymś The Boy Who Became Something…
Krwiożercze bestie Unleashed Beast Of Fury
15.09.2005 22 Potwór z zatoki The Creature Of The Spray Bay
Wielka inwazja The Alien Who Sold The World
16.09.2005 23 Wielki arbiter Beware The Decider Maker
Głosuję na Ufoluda I Voted For An Alien
19.09.2005 24 Stary pirat i jego pies A Pirate And His Dog
Tommy traci rozum They Took Tommy’s Brain
20.09.2005 25 Chłopiec, który zjadł za dużo toffi The Boy Who Ate Too Much Taffy
Pływająca głowa The Floating Head
08.09.2005 26 Podczas gdy czasu zabrakło The Time That Time Ended
Sądny dzień The Day Of Judgement
SERIA DRUGA
02.07.2007 27 Stwór, który odszedł The Creature Who Left
Kłopoty z fanklubem It Came From The Fanclub
03.07.2007 28 Świat bez hamburgerów A World Without Hamburgers
Opętane buty The Evil That Pinched My Feet
04.07.2007 29 Ziemski chłopiec potrzebuje ochrony The Earth Boy Who Needed Protection
Posąg Tommy’ego Seventy Foot Tommy
05.07.2007 30 Wyspa Zagłady Island Of Doom
To On Him
09.07.2007 31 Gość, którego nie sposób się pozbyć The Guest Who Wouldn’t Leave… Ever
Dzień nagich kosmitów Day Of The Naked Aliens
10.07.2007 32 Ciasteczkowi ludzie Master Bakers!
Klattou The Horror That Is Klattou
11.07.2007 33 Matematyczny geniusz He Walks And Talks Like An Alien
Xero Tommy The Night Of Two Tommys +1
12.07.2007 34 Tommy i czarna dziura Curse Of The Frozen Tommy
Randka Norweskiego chłopca Night Of The Norwegian Boy
16.07.2007 35 Klątwa niewidzialności Curse Of The Invisible Boy
Piekielny pilot Remote Control Of Doom
17.07.2007 36 Kosmici porwali mój klozet They Took The Toilet To Outer Space
Ten telefon to szaleństwo This Phone, This Insanity!
18.07.2007 37 Aluminiowy bilet They Had An Aluminium Ticket
W ślimaczym tempie The Slo-Mo Terror
19.07.2007 38 Uwięziony w różowej torebce Trapped In The Pink Purse Dimension
Wyścig z Clintonem Race With The Clinton
23.07.2007 39 Nadchodzi wielka łapa Big Hand Of Fate
Moja biedna stopa The Beast That’s Stuck In My Foot
15.03.2008 40 Śliwa zagłady The Black Eye Of Doom
Szeryf z innej planety The Sheriff Was An Alien
16.03.2008 41 Przerażająca zmarszczka Crevice Of Doom
Ona przybyła z Conformy She Came From Conforma!
22.03.2008 42 Terror z wnętrza nosa Terror In My Nose
Nadchodzi beknięcie zagłady Belch Of Destruction
23.03.2008 43 Gumpers przyszłości Gumpers Of The Fututre
Granville’owa planeta Planet Of The Granvilles
29.03.2008 44 Chłopiec, który krzyczał jak niemowlę The Boy Who Cried „Waaah!”
A krówka mówi „Muu!” The Cow Says „Moo!”
30.03.2008 45 Duet z innego wymiaru Duet From Another Dimension!
Pan doktor od przyrody The Doctor Is In… Sane!
05.04.2008 46 Potworne ćwiczenia z piekła rodem The Horrible Workout Of Evil
Chłopiec, który potrafił się unosić The Incredible Floating Boy
06.04.2008 47 Identyczna dziewczyna z piekła rodem The Lookalike Girl Of Evil
Uran czeka Uranus Awaits
15.04.2008 48 Inwazja zamrażaczy mózgu The Night My Brain Froze
Przerażająca drużyna Scout’s Horror!
16.04.2008 49 Gdy światem rządziła telewizja When TV Ruled The World
To Coś ma straszną twarz The Thing With The Ugly Face
17.04.2008 50 Dr Jekyll i Mr. Swanky Dr. Jekyll And Mr. Swanky
Dzień, w którym zatrzymał się Flip The Day That Flip Stood Still
18.04.2008 51 Gdy światem rządził Clinton When Clinton Ruled The World!
Uwaga na pęknięcie Beware The Crack!
19.04.2008 52 Kosmita, który napadł na sklep z toffi The Alien Who Invaded The Taffy Shoppe
Szynka Ziemianin Hammy Of Earth!

W innych językach świata[edytuj | edytuj kod]

język tytuł
Angielski Pet Alien
Hiszpański Mascotas extraterrestres
Niemiecki Pet Alien
Włoski Alieni Pazzeschi
Norweski Tommys ville venner
Fiński Pet Alien
Węgierski Űrkedvencek
Francuski Alien Bazar
Rosyjski Любимчик Инопланетянин
Rumuński Prietenii mei Extratereştrii

Opisy odcinków[edytuj | edytuj kod]

1a. Chłopiec o sześciu nogach

Tommy wychodzi rano wynieść śmieci. Z pośpiechu zamiast swojego szlafroka zakłada szlafrok Swanky’ego. Przez otwarte drzwi latarni wchodzi do środka krab, a przed Tommym drzwi zastrzaskują się. Kiedy dzwoni do swoich przyjaciół aby mu otworzyli, oni widząc skorupiaka dochodzą do wniosku, że Tommy przeistoczył się w kraba. Po nieudanych próbach odwrócenia procesu jego przemiany zastanawiają się, jak teraz będzie wyglądało ich wspólne życie. Swanky w przeciwieństwie do Dinka, Gumpersa i Flipa nie ma dobrych zamiarów i bez żadnych skrupułów zamierza ugotować „odmienionego Tommy’ego” na obiad. Tymczasem Tommy na dworze chowa się przed napastliwą Gabby, która wydaje się być zafascynowana jego nowym wdziankiem. Wszelkie próby dostania się do latarni kończą się fiaskiem. Po bardzo długim czasie latarnik w końcu poddaje się i przypadkowo naciska dzwonek. Kosmici otwierają. Dinko będzie musiał się wytłumaczyć.

1b. Zły Imperator

Ufolągi grają w dinkoball, kiedy pojawia się zły Imperator, ukryty jeszcze pod postacią małego chłopca o imieniu Peebo. Kiedy mówią o tym Tommy’emu, on nie chce w to uwierzyć. Niebawem zjawia się Melba wraz z sześciolatkiem i zostawia go pod opieką Tommy’ego (pomimo jego sprzeciwów), aby nauczyć go odpowiedzialności. Imperator jest miły i uprzejmy, a Tommy niczego nie podejrzewa, jednak w końcu zło ujawnia się i rozpoczyna się horror. W środku akcji wraca Melba i widząc co się dzieje zabiera Peebo oskarżając Tommy’ego o bawienie się w wojnę z przedszkolakiem. Kiedy odchodzi, przerażony Tommy chce jej natychmiast pomóc. Petki dość niechętnie zgadzają się. Dinko wyszukuje w książce odpowiedni sposób na Imperatora, dzięki któremu zostaje on pokonany i wraca na swoją planetę. Melba nie jest świadoma tego, co tak naprawdę się stało i jej ciągłe pretensje do Tommy’ego nie mają granic.

2a. Niesamowity super Tommy

Tommy pokazuje Dinkowi sztuczkę z kartami i sztuczkę polegającą na wyciągnięciu monety z nosa. Zielony jest zafascynowany. Po przeczytaniu w książce pewnego fragmentu i po obejrzeniu z Flipem filmu o supermenie nie ma już najmniejszych wątpliwości co do tego, że jego przyjaciel jest superbohaterem. Informuje o tym resztę po czym podejmują decyzję o konieczności pomagania Tommy’emu w rozwijaniu jego super-mocy poprzez różne ćwiczenia i treningi, polegające np. na zrzucaniu na niego sejfu lub na próbie rozjechania go samochodem. Swanky, który był świadkiem wyciągnięcia przez Tommy’ego monety z nosa Dinka, marzy jedynie o przejęciu jego nosa, aby stać się bogatym. W związku z tym postanawia wcielić się w rolę super-wroga Tommy’ego, co jednak nie bardzo mu wychodzi. Tommy, który jakimś cudem przeżył wszystkie próby na jakie wystawiali go jego przyjaciele, kiedy orientuje się, w czym problem, wyjaśnia im wszystko od początku. Mówi, że to były tylko zwykłe sztuczki. Niestety, nie na wiele zdadzą się jego tłumaczenia!

2b. Złowieszczy krater

Tommy budzi się rano i słyszy swoją mamę, która przypomina mu, żeby postarał się chociaż raz dobrze wypaść na szkolnych zdjęciach, które będą dziś robione w jego szkole. Po wejściu do łazienki orientuje się, że na środku czoła wyskoczył mu wielki pryszcz. Jest zdruzgotany. Opowiada swoim przyjaciołom o tym, jak bardzo jest niefotogeniczny. Poruszony Dinko obiecuje mu pomóc. Wraz z Gumpersem i Flipem podejmuje się licznych prób usunięcia wyprysku, jednak żadna z nich nie jest skuteczna. Załamany Tommy razem ze Swankym idzie do szkoły. Swanky najwyraźniej się pierzy i co chwilę strzepuje z siebie piórka, które fruwają w powietrzu. Clinton zirytowany na Tommy’ego zaczyna trykać go palcem w czoło, dzięki czemu pryszcz zostaje usunięty. Jednak pomimo tego faktu zdjęcie nie wyjdzie tak, jak Tommy by tego oczekiwał…

3a. Atak wielkoluda

Tommy wybiera się do nowo otwartego wesołego miasteczka w jego mieście. Jest bardzo podekscytowany, do czasu kiedy na miejscu okazuje się, że jest za niski na jedną z atrakcji. Wraca do domu w wisielczym nastroju. Kosmici wkraczają do akcji i następnego dnia Tommy jest o wiele wyższy, niż był wczoraj. Uszczęśliwiony natychmiast idzie z powrotem do lunaparku. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że rośnie w zaskakującym tempie i już wkrótce jest większy od swojej latarni. Pytanie, czy jego przyjaciołom uda się odwrócić ten proces?

3b. Pożeracz Ze Schowka

W sklepie kapitana Spangleya pojawił się nowy smak toffi, który Tommy chce jak najszybciej wypróbować. Jego plany burzy jednak mama, każąc mu posprzątać całą latarnię. Do tego celu Tommy zamierza użyć odkurzacza, na którego widok Kosmici wpadają w histerię. Na nic zdadzą się tłumaczenia. Mimo to latarnik postanawia obciążyć przyjaciół zadaniem odkurzenia, aby nauczyli się obsługiwać to przerażające urządzenie. Tommy szybko pożałuje swojej decyzji.

4a. Narzeczona Gumpersa

Tommy schodzi na dół nie zdając sobie jeszcze sprawy, że dziś jest kolejny wyjątkowy dzień. Tym razem zostaje poinformowany, że Gumpers ma dzisiaj randkę ze swoją narzeczoną. Wspólnie z innymi dochodzi do wniosku, że nie zrobi na niej wrażenia, jeśli się nie zmieni. Wysyła Gumpersa do sąsiadów, żeby nauczyli go dobrych manier. Kiedy to nie przynosi zbyt wielkich sukcesów, Swanky oświadcza, że sam chce podjąć się tego zadania, ponieważ nie może już dłużej wytrzymać z dotychczasowym Gumpersem. Pomimo jego starań również i to niewiele daje. Kiedy nie ma już czasu na dalsze próby przemiany, Tommy daje Gumpersowi radę, aby mówił tylko „proszę” i „dziękuję”. Kiedy narzeczona się pojawia okazuje się, że ma ona nieco inne upodobania, niż wszyscy się spodziewali i odchodzi. Gumpers jednak nie wydaje się załamany z tego powodu.

4b. Blaszany kumpel

Kiedy Tommy samolubnie woli grać w gry video, zamiast spędzać czas z najlepszym przyjacielem, Dinko czuje się odrzucony i dotknięty. Ze smutkiem patrzy w dół przez okno i dostrzega coś niezwykłego – ludzi wrzucających przesyłki do skrzynki na listy. Natychmiast wpada na pomysł zaprzyjaźnienia się ze skrzynką. Przynosi jej coś smaczniejszego od listów, a później spędza z nią cały dzień. Gdy następnego dnia razem ze Scruffym znów przychodzi do swego Blaszanego Kumpla widzi listonosza wybierającego przesyłki i rzuca się na ratunek nowemu przyjacielowi. Tommy rzuca się zaraz za nim, by uratować sytuację.

5b. Wielka ucieczka

Dinko od samego rana nie daje Tommy’emu żyć usiłując wybłagać go o pozwolenie na pójście razem z nim do szkoły. Dla świętego spokoju latarnik zgadza się, jednak wyznacza Dinkowi warunek nie robienia kłopotów, jego przyjaciel jednak nie dotrzymuje obietnicy dostosowania się do tego warunku. Za szkody wyrządzone przez Dinka odpowiedzialność bierze jak zwykle Tommy. Nauczycielka każe mu zostać po lekcjach w kozie. Zdesperowany Ziemianin tłumacząc Dinkowi znaczenie tej decyzji mówi, że pobyt tam będzie trwał całą wieczność. Dinko jest zrozpaczony biorąc jego tłumaczenie jak zawsze w sposób dosłowny. Nie może pozwolić, by jego najlepszy przyjaciel siedział w kozie przez całą wieczność i dlatego szybko sprowadza posiłki, aby odbić Tommy’ego.

12a. Noc wielkiego Kulomiota

Do zatoki DeSpray Bay przyjeżdża znany aktor filmów akcji uwielbiany zarówno przez Tommy’ego, jak i przez jego znajomych ze szkoły. Chłopiec tłumaczy swoim kosmicznym przyjaciołom znaczenie znakomitości, jaką jest w tym przypadku Kulomiot. Kiedy Swanky słyszy, jaką usłużnością jest darzony ktoś taki przez fanów, natychmiast chce zostać znakomitością. Do pomocy przeznacza sobie Gumpersa. Tymczasem Tommy myśli tylko o tym, aby wygrać konkurs na największego fana Kulomiota organizowany w ten dzień przy okazji premiery jego nowego filmu. Nagrodą ma być miejsce obok niego w trakcie seansu. Konkurencja jednak jest duża i Tommy jest bliski załamania się, na co nie pozwala mu jego najlepszy przyjaciel Dinko. Z jego pomocą stara się wygrać konkurs. Swanky natomiast po raz kolejny stara się znaleźć dla siebie służących.

13a. Zielone ręce

Mama Tommy’ego chwilowo wyjeżdża i zostawia synowi pod opiekę swoje petunie. Kwiaty te są dla niej bardzo ważne – zamierza wystawić je na wielkim konkursie kwiatowym. Tommy nie widzi najmniejszego problemu w opiece nad tymi roślinami i pomimo powątpiewania Swanky’ego w jego siły jest pewien, że sobie poradzi. Kiedy wychodzi wraz z Dinkiem do ogrodu orientuje się, że Melba również bierze udział w konkursie. Pewny siebie Tommy bez zastanowienia idzie z Gumpersem i Dinkiem na stadion, ażeby potrenować grę w piłkę nożną. Po udanej zabawie przyjaciele wracają. Tommy z przerażeniem odkrywa, że kwiaty prawie doszczętnie zwiędły w palącym słońcu. Dinko koniecznie chce pomóc przyjacielowi i wkłada w to wszystkie swoje siły i starania (co może zakończyć się czymś nieoczekiwanym).

13b. Doktor zagłady

W miasteczku panuje grypa. Mama mówi Tommy’emu, że musi iść na szczepienie. Dinko postanawia pomóc chłopcu i dzwoni po znanego im z Conformy doktora Daffodila. Tommy zgadza się na to pod warunkiem, że nie będzie żadnych zastrzyków. W zamian za to będzie jednak musiał poznać nieco niekonwencjonalne metody leczenia Daffodila.

15a. Kraina rozmiarem niewielka

Nadszedł czas na porządki – mama każe Tommy’emu wyrzucić wszystkie niepotrzebne rzeczy. Jego kosmiczni przyjaciele bynajmniej nie pomagają mu w tym zadaniu (pomimo dobrych intencji i starania). W zamian za nieprzeszkadzanie Tommy obiecuje dać im po jednej rzeczy. Gumpers wybiera sobie śnieżną kulkę i postanawia opiekować się miasteczkiem i jego mieszkańcami z kulki chroniąc ich przed potrząsaniem. Jest to trudne wyzwanie, ponieważ wszyscy wokół mają ogromną ochotę na „trząchanie” i Gumpers w końcu nie może ufać nawet Dinkowi.

15b. Dzień, w którym zabrakło pokarmu

Tommy wychodzi na zakupy. Ze względów bezpieczeństwa nie bierze kosmitów ze sobą. Wkrótce Dinko i Gumpers odkrywają, że lodówka jest pusta. Są załamani. Składają lodówce różne ofiary i błagają ją o litość, co jednak nie przynosi skutków. W tym samym czasie Tommy musi się zmagać z natrętną Gabby i jej urojeniami.

20a. Inwazja Pożeraczy Drobiu

Mieszkańcy DeSpray Bay szykują się na wielki rodzinny piknik. Mama Tommy’ego upiekła z tej okazji wspaniałego indyka, którego wkrótce ukradł Flip. Kiedy Tommy wchodzi do kuchni widzi, że po indyku jego mamy została tylko sterta kostek. Wyciąga spośród nich kostkę życzeń i przełamuje się nią z Dinkiem. Zielonemu została w ręce dłuższa część. Jego przyjaciel tłumaczy mu, że może teraz wypowiedzieć życzenie, co kosmita bierze zupełnie na poważnie. Bardzo długo zastanawia się, jak wykorzystać swoje jedyne życzenie, a podjęcie decyzji nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, kiedy tuż obok Swanky tylko czyha, żeby przejąć kostkę i wykorzystać życzenie do swoich własnych celów.

23b. Głosuję na Ufoluda

Dinko z Gumpersem rozmawiają, kiedy Tommy otworzy oczy. Gumpers zapytał, co będą robić w tym czasie (już sami znaleźli odpowiedź). Kiedy nastał ranek natychmiast pobiegli do Tommy’ego, aby przekazać mu nowe wieści o panującym dzisiaj conformiańskim święcie. Jedną z jego zwyczajów jest wybieranie Ufoluda Wszech Czasów. Co więcej, w tym roku przypada kolej Dinka i to on będzie miał za zadanie podjęcie tego wyboru. Tymczasem Tommy ma nowy problem – pracę u kapitana Spangleya. Przez cały dzień musi roznosić po mieście zamówienia. W tym samym czasie Ufolągi starają się o tytuł Ufoluda Wszech czasów. Dinko namawia resztę, żeby pomóc Tommy’emu w pracy. Jak nietrudno się domyślić, nie wychodzi im to rewelacyjnie. Pod koniec okropnego dnia Tommy wyjmuje nić dentystyczną i poddaje się zabiegowi, który robi na kosmitach gigantyczne wrażenie. Dinko jest już pewien, kto ma zostać Ufoludem Wszech czasów.

26a. Podczas gdy czasu zabrakło

Rzecz ma miejsce w Sylwestra. Przerażony Dinko odkrywa, że w ziemskim kalendarzu skończyły się miesiące. Informuje resztę, że czas się wyczerpał i niedługo niewątpliwie nastąpi całkowita zagłada planety. Tymczasem Tommy ma inne problemy. Melba przydziela mu zadanie przygotowania serdelków koktajlowych na dziesięć tysięcy osób na sylwestrowe przyjęcie, ma więc mnóstwo pracy. Gumpers przygotował listę rzeczy, które chce zrobić, zanim wyczerpie się ziemski czas. Dinko również przygotowuje taką listę. Mówi Gumpersowi, że dopiero teraz będzie „żył pełnią życia”. Oboje zamierzają to zrobić, ale wówczas ich uwaga zostaje całkowicie zajęta oglądaniem telewizji. Po bardzo wielu godzinach oglądania Tommy przychodzi do latarni i pyta, czy są gotowi na przyjęcie. To sprawia, że Dinko przytomnieje z transu i natychmiast wpada w histerię. Za wszelką cenę chce opuścić z Tommym planetę, Tommy jednak najwyraźniej nie zamierza tego robić. Tymczasem Swanky pakuje się, wsiada do Go Gettera i każe odwieźć się na Conformę, co reszta kompletnie ignoruje. Już niedługo następuje odliczanie ostatnich sekund…

26b. Sądny dzień

Swanky po raz kolejny ma serdecznie dość życia z resztą kosmitów i Tommym pod jednym dachem. Jest zmuszony spać w szafce, a na „dzień dobry” po brutalnym obudzeniu dostaje jeszcze po głowie. Jego narzekania skierowane tym razem do Tommy’ego przerywa dzwonek do drzwi. Po otwarciu drzwi okazuje się, że to po raz drugi Zły Imperator, tym razem już pod swoją prawdziwą postacią (nie tak jak wcześniej pod postacią niewinnego chłopca). Następuje chwila panikowania i prób ochronienia się przed Imperatorem, ten jednak próbuje wszystkich uspokoić i składa Swanky’emu propozycję przeniesienia się na planetę Chamismród, gdzie miałby zostać głównym ambasadorem. Niebieski bez chwili wahania czy namysłu zgadza się. Imperator odchodzi mając zamiar wrócić po niego wieczorem. Podczas, gdy Swanky ćwiczy już język chamismrodiański, Dinko i Tommy zamierzają przekonać go do tego, aby został. Po kilku bardzo nieudanych próbach jednak nie udaje im się tego dokonać i następuje wzruszające i ckliwe pożegnanie. Następnego dnia Dinko dostaje elektroniczną wersję chamismrodiańskiej gazety, z której dowiedzą się, czy Swanky jest zadowolony ze swojego wyjazdu i nowej posady.

52b. Szynka Ziemianin!

Wieczór. Za oknem ciemność, zanosi się na burzę. Dinko budzi się i ogarnia go strach, w związku z czym idzie na górę położyć się do łóżka Tommy’ego. Kiedy Ziemianin zastaje tam Conformianina pyta o przyczynę jego bezsenności i przez pewien czas oboje szukając sposobu na rozwiązanie tego problemu. Niestety ziemskie sposoby znane Tommy'emu nie pomagają. Dinko po pewnym czasie znajduje swoje własne rozwiązanie – odwagi dodaje mu ogromny kawał szynki wyjęty z lodówki. Zielony bardzo szybko przywiązuje się do szynki (żeby nie powiedzieć – uzależnia się od niej). Nowa „znajomość” niesie jednak ze sobą wiele niedogodności. Tommy wciąż odkrywa coraz to gorsze strony nowego szaleństwa swojego przyjaciela i nie może tego zrozumieć. Nalega, żeby Dinko wyrzucił szynkę, ale kosmita absolutnie nie daje się przekonać. Gumpers także ma inne plany dotyczące „nowego przyjaciela” Dinka, co ma wkrótce wielki wpływ na tok całej przygody. Ziemianin ma zamiar w prosty sposób przekonać Zielonego, że ten nie potrzebuje żadnej szynki do pokonania swojego strachu a także przede wszystkim, że to właśnie Tommy jest jego prawdziwym i najlepszym przyjacielem.

36a. Kosmici porwali mój klozet

Kosmici grają w bananball. Tommy proponuje im wyjście do kapitana Spangleya, jednak gra doszła do zbyt pasjonującego momentu, żeby Dinko i reszta mogli ją przerwać, dlatego Ziemianin idzie sam. Krótko potem nieszczęśliwie po raz kolejny piłka używana do zabawy wpada do toalety. Sfrustrowany Dinko wszczyna Conformiańską Kabałę, aby osądzić porcelanowe stworzenie za jego straszną zbrodnię wielokrotnego pożarcia piłek. Zapada wyrok, który niezbyt spodoba się Tommy’emu zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jakie ilości napoju wypił będąc u kapitana Spangleya…

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]