Ugartsthal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ugartsthal
Państwo  Ukraina
Obwód Flag of Ivano-Frankivsk Oblast.png iwanofrankowski
Rejon kałuski
Nr kierunkowy +380 3472
Kod pocztowy 77309
Położenie na mapie obwodu iwanofrankiwskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu iwanofrankiwskiego
Ugartsthal
Ugartsthal
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Ugartsthal
Ugartsthal
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Ugartsthal
Ugartsthal
Ziemia 49°01′37″N 24°17′38″E/49,026944 24,293889
Portal Portal Ukraina

Ugartsthal (ukr. Сівка-Калуська) – wieś w województwie stanisławowskim, 7 km. na zachód Kałusza, na północ od m. Wierzchnia, na zachód od wsi Kropiwnik. Na południu graniczyła z ukraińską wsią Siwka. Obecnie obie części stanowią wieś Siwka Kałuska (Ukraina).

W latach 30. XX wieku nazwę zmieniona na Tespowo, od skrótu TESP (Towarzystwo Eksploatacji Soli Potasowej, kopalni soli potasowej w Kałuszu).

Wieś została założona przez niemieckich osadników w 1784 r. w ramach kolonizacji józefińskiej. Większość osadników pochodziła z Palatynatu, Hesji, Wirtembergii, Badenii i Lotaryngii.

W 1788 r. został pobudowany kościół ewangelicki, który spłonął w czasie wojny. Do dziś można oglądać ruiny cmentarza parafialnego. Parafia obejmowała miejscowości: Ugartsthal, Landestreu, Kałusz, Nowa Dolina, Engelsberg, Gmina Wełdzirz: Wełdzirz, Stanisławów, Powiat bohorodczański: Bohorodczany, Horocholina, Grabowiec, Sołotwina, Gmina Nowica: Nowica, Gmina Łdziany: Petranka, Krasna. W późnych latach 30. XX wieku władze polskie zmieniły nazwę wsi na Tespowo. Większość niemieckich mieszkańców wyjechała w styczniu 1940 r. na mocy porozumienia ze Związkiem Radzieckim.

Położenie[edytuj]

1889


Linki zewnętrzne[edytuj]