Ugartsthal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ugartsthal
Państwo  Ukraina
Obwód Flag of Ivano-Frankivsk Oblast.png iwanofrankowski
Rejon kałuski
Nr kierunkowy +380 3472
Kod pocztowy 77309
Położenie na mapie obwodu iwanofrankiwskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu iwanofrankiwskiego
Ugartsthal
Ugartsthal
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Ugartsthal
Ugartsthal
Ziemia49°01′37″N 24°17′38″E/49,026944 24,293889
Portal Portal Ukraina

Ugartsthal (ukr. Сівка-Калуська) – wieś w województwie stanisławowskim, 7 km. na zachód Kałusza, na północ od m. Wierzchnia, na zachód od wsi Kropiwnik. Na południu graniczyła z ukraińską wsią Siwka. Obecnie obie części stanowią wieś Siwka Kałuska (Ukraina).

W latach 30. XX wieku nazwę zmieniona na Tespowo, od skrótu TESP (Towarzystwo Eksploatacji Soli Potasowej, kopalni soli potasowej w Kałuszu).

Wieś została założona przez niemieckich osadników w 1784 r. w ramach kolonizacji józefińskiej. Większość osadników pochodziła z Palatynatu, Hesji, Wirtembergii, Badenii i Lotaryngii.

W 1788 r. został pobudowany kościół ewangelicki, który spłonął w czasie wojny. Do dziś można oglądać ruiny cmentarza parafialnego. Parafia obejmowała miejscowości: Ugartsthal, Landestreu, Kałusz, Nowa Dolina, Engelsberg, Gmina Wełdzirz: Wełdzirz, Stanisławów, Powiat bohorodczański: Bohorodczany, Horocholina, Grabowiec, Sołotwina, Gmina Nowica: Nowica, Gmina Łdziany: Petranka, Krasna. W późnych latach 30. XX wieku władze polskie zmieniły nazwę wsi na Tespowo. Większość niemieckich mieszkańców wyjechała w styczniu 1940 r. na mocy porozumienia ze Związkiem Radzieckim.

Położenie[edytuj]

1889


Linki zewnętrzne[edytuj]