Ugorek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ugorek
Ilustracja
Widok osiedla od wschodu, od ul. Ułanów
Państwo  Polska
Miasto Kraków
Dzielnica III Prądnik Czerwony
Data budowy 1961-1967
Architekt Andrzej Radnicki z zespołem
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ugorek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Ugorek”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ugorek”
Ziemia50°04′37″N 19°58′54″E/50,076944 19,981667
Wieżowce „punktowce” na osiedlu – widok od strony ul. Meissnera

Ugorekosiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy III Prądnik Czerwony, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

Położenie i granice rejonu Ugorek[edytuj | edytuj kod]

Osiedle położone ok. 3 km na północny wschód od centrum. Osiedle Ugorek ograniczają ulice: Ułanów od strony wschodniej, Ugorek od strony południowej (oddziela osiedle Ugorek od osiedla Wieczysta), Fiołkowa od strony północnej i Meissnera od strony zachodniej.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ugorek” obejmuje większy teren. Oprócz osiedla Ugorek obejmuje ona sporą część budynków na osiedlu Wieczysta, także budynki po zachodniej stronie ulicy Meissnera (osiedle Śliczna), niektóre budynki na osiedlu Akacjowa, większość bloków na osiedlu Olsza II i pewną, niewielką ilość budynków zlokalizowanych w rejonie, np. na starej Olszy.

Na osiedlu występuje zarówno wysoka zabudowa mieszkalna – bloki 8 i 10-piętrowe, jak i niższe bloki 4-piętrowe. Istnieją dobre połączenia komunikacyjne zarówno za pomocą tramwaju, jak i autobusu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tereny na których później zbudowano Ugorek zostały przyłączone do Krakowa w 1941 roku, jako część ówczesnej XLIII dzielnicy katastralnej – Rakowice[1]. Osiedle Ugorek zostało zrealizowane w latach 1961–1967. Głównym projektantem osiedla był Andrzej Radnicki, a za projekt urbanistyczny odpowiadali Jerzy Plesner i Janusz Sierosławski. Projekty poszczególnych budynków opracowali m.in. Kazimierz Chodorowski, Stafan Golonka, Andrzej Radnicki, Irena Radnicka oraz Anna Sierosławska[2]. Wnętrza urbanistyczne osiedla wypełnione są zielenią parkową i połączone ze sobą liniami ciągów pieszych[2], które to stanowią osie układu urbanistycznego osiedla, rozciągnięte między ulicami Ugorek, Fiołkową i Ułanów. Przy tych ciągach zlokalizowane zostały pawilony handlowe i przedszkole. Dla 10-piętrowych punktowców charakterystyczna jest cofnięta ostatnia kondygnacja i pulpitowy dach tarasu[2]. Bloki 4-piętrowe wykonane zostały w II stopniu uprzemysłowienia, tj. przy zastosowaniu technologii wielkoblokowej – wszystkie poziome elementy konstrukcyjne budynku, to jest stropy, klatki schodowe i dachy, a także ściany nośne, były wykonywane z wielkich bloków żelbetowych lub żużlobetonowych[3]. Zabudowa osiedla uzupełniona została m.in. pawilonem handlowym o ekspresyjnym dachu, zaprojektowanym przez Annę Sierosławską[2].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

 • parafialny klub sportowy „Porta”
 • centrum rozrywki i rekreacji „Skakanka”
 • klub fitness przy ulicy Ugorek

Oświata[edytuj | edytuj kod]

 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9 – składa się z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. płk. pil. S. Skarżyńskiego oraz XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. płk. pil. S. Skarżyńskiego. Szkoły te są otwarte na dzieci niedosłyszące, z autyzmem, zespołem Aspergera oraz inne dzieci do integracji i w związku z tym oprócz klas ogólnych prowadzą klasy integracyjne. Od 1 września 2017 r., w ramach reformy edukacji, Gimnazjum nr 11 zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 128 im. płk. pil. S. Skarżyńskiego. Szkoła ta istniała w tym miejscu już w latach 1970–1999.
 • Internat
 • Zespół Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego – składa się z Gimnazjum Nr 73, Gimnazjum Nr 1 dla dorosłych, Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 27 oraz Technikum Komunikacyjnego nr 25 (dawniej Technikum Kolejowe).
 • Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji
 • Specjalny Ośrodek dla Dzieci Niesłyszących
 • Biblioteka Kraków – Filia 14 (ul. Ugorek 14)

Inne[edytuj | edytuj kod]

Niedaleko osiedla znajduje się Muzeum Lotnictwa, Park Lotników Polskich, jednostka wojskowa oraz Tauron Arena Kraków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Bogusław Luchter, Katedra Gospodarki Regionalnej: Jednostki katastralne jako podstawa badań struktury użytkowania ziem w mieście Krakowie. W: Zeszyty Naukowe nr 821 Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie [on-line]. 2010. [dostęp 2019-06-27].
 2. a b c d Ugorek – Wieczysta. W: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków [on-line]. [dostęp 2019-06-30].
 3. Tadeusz Binek, Wspomnienia 1930-1980, 1996, s. 181.