Uistiti srebrzysta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uistiti srebrzysta
Mico argentatus[1]
(Linnaeus, 1771)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Podrząd wyższe naczelne
Nadrodzina małpy szerokonose
Rodzina pazurkowcowate
Rodzaj Mico
Gatunek uistiti srebrzysta
Synonimy
  • Simia argentata Linnaeus, 1771
  • Callithrix argentata (Linnaeus, 1771)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Uistiti srebrzysta[3] (Mico argentatus) – gatunek małpy szerokonosej z rodziny pazurkowcowatych.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Mała, o jasnym ubarwieniu małpa. Włosy są krótkie. Ubarwienie ciała białe, srebrzyste lub jasnobrązowe. Sierść często ma srebrzysty połysk i staje się ciemniejsza w kierunku nasady ogona. Twarz czerwonawa: biała u jasnych form, brązowa u ciemniejszych. Duże uszy są nieowłosione i wystają z sierści. Spód ciała białawy u form srebrzystych i brązowawy u form ciemniejszych. Ogon długi barwy brązowej lub czarnej. Formy jasne występują w części północnej zasięgu, bliższej Amazonki, w stanie Pará. Formy ciemniejsze dalej w kierunku południowo-zachodnim, w Mato Grosso, Rondonia i wschodniej Boliwii.

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała bez ogona
18 - 28 cm
Długość ogona
26 - 38 cm
Masa ciała
300 - 400 g (samce nieco większe i cięższe od samic)

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Na południe od Amazonki, od ujścia w górę rzeki do Xingú oraz do środkowego biegu rzeki Madeira (rzeka) do wschodniej Boliwii i Mato Grasso, ale tylko na południowy wschód od głównej rzeki.

Środowisko życia[edytuj | edytuj kod]

Obrzeża amazońskich lasów deszczowych, z polanami i pasami drzew wzdłuż rzek. Niektóre populacje zamieszkują też gęste lasy deszczowe.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Sa aktywne w ciągu dnia. Większość życia spędzają na drzewach po których poruszają się zwinnie i szybko. Na drzewa wdrapują się dzięki długim, wygiętym pazurom. Spotyka je się niekiedy na otwartych łąkach na skraju lasu. Grupa składa się z 3 - 8 dorosłych zwierząt i kilku osobników młodocianych. Grupie przewodzi dominująca samica. Obie płcie znakują swoje terytorium i chronią je przed innymi grupami[4]. Marmozety białe śpią przytulone do siebie. Są trudne do odkrycia gdyż często wykorzystują białą korę drzew jako tło maskujące. Na pożywienie tych zwierząt składają się owoce, sok drzew oraz owady.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Ciąża u marmozet białych trwa około 140 - 145 dni. Po tym czasie na świat przychodzą 1 - 2, rzadko 3 młode. Masa urodzeniowa nowo narodzonych małp wynosi około 30 g. Młodymi osobnikami opiekuje się zarówno samica jak i samiec. Po 6 miesiącach młode są już w miarę samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają po około 1,5 roku życia.

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Mimo niewielkiego obszaru występowania, zwierzęta te są stosunkowo pospolite.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mico argentatus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. A.B. Rylands, J.S. Silva Jr. 2008, Mico argentatus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-2 [dostęp 2016-11-23] (ang.).
  3. W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska-Jurgiel, A. Jasiński, W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 36. ISBN 978-83-88147-15-9. (pol. • ang.)
  4. ADW: Callithrix argentata: INFORMATION, animaldiversity.ummz.umich.edu [dostęp 2017-11-27] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]