Przejdź do zawartości

Układ Warszawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Układ Warszawski
Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej
Logotyp / flaga
Mapa
Mapa Układu Warszawskiego
Język roboczy

język rosyjski

Siedziba

Moskwa
pr. Leningradski 41
(Ленинградский проспект)

Członkowie

Albania[a]
Bułgaria
Czechosłowacja
Niemiecka Republika Demokratyczna
Polska
Rumunia
Węgry
Związek Radziecki

Dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych

Iwan Koniew (pierwszy)
Piotr Łuszew (ostatni)

Utworzenie

14 maja 1955 w Warszawie

Rozwiązanie

1 lipca 1991

Konferencja w Sali Kolumnowej pałacu Rady Ministrów (obecnie Pałac Prezydencki), w czasie której podpisano Układ Warszawski
Dokument Układu Warszawskiego – podpisy sygnatariuszy

Układ Warszawski (oficjalna nazwa: Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej; ros. Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, ang. Warsaw Pact) – organizacja polityczno-wojskowa państw bloku wschodniego z dominującą rolą Związku Radzieckiego[1]. Formalnie powstał na podstawie deklaracji bukaresztańskiej, jako reakcja na powstanie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i zawarcie układów paryskich w 1954 roku, przewidujących remilitaryzację przyjętej do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w 1955 roku Republiki Federalnej Niemiec[1]. Celem utworzenia Układu Warszawskiego było ujednolicenie polityki zagranicznej i militarnej Związku Radzieckiego i państw od niego uzależnionych[1]. Sankcjonował istniejące od zakończenia II wojny światowej podporządkowanie Związkowi Radzieckiemu państw Europy Środkowo-Wschodniej wraz z ich siłami zbrojnymi, stanowił strukturę umożliwiającą Związkowi Radzieckiemu pełną kontrolę nad siłami zbrojnymi i polityką obronną państw członkowskich oraz był wykorzystywany w polityce Związku Radzieckiego w konfrontacyjnych stosunkach z Zachodem[1].

Jego formalne zasady zostały określone w 1955 roku przez I Sekretarza Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Nikitę Chruszczowa.

Układ podpisano 14 maja 1955 roku w pałacu Rady Ministrów w Warszawie[2], a wszedł w życie z dniem 4 czerwca 1955 roku, gdy dokumenty ratyfikacyjne zostały złożone Rządowi PRL – będącemu zgodnie z art. 10 depozytariuszem – przez ostatnią z układających się stron – Ludową Republikę Albanii. Sejm PRL ratyfikował układ Uchwałą z dnia 19 maja 1955 roku[3][4].

Sporządzony w czterech językach autentycznych: polskim, rosyjskim, czeskim i niemieckim. Zarejestrowany przez Sekretariat ONZ 10 października 1955 r.[5]

Art. 7 zabraniał udziału w jakichkolwiek koalicjach lub sojuszach i zawierania porozumień, których cele pozostają w sprzeczności z celami Układu.

Układ był otwarty dla wszystkich miłujących pokój państw, bez względu na ich ustrój (art. 9).

Art. 11 Układu deklarował jego rozwiązanie w przypadku utworzenia w Europie systemu bezpieczeństwa zbiorowego i zawarcia w tym celu Ogólnoeuropejskiego Układu o bezpieczeństwie zbiorowym, do czego wytrwale dążyć będą Układające się Strony.

Układ miał obowiązywać przez 30 lat (art. 11). 26 kwietnia 1985 roku jego ważność przedłużono o następne 20 lat, z możliwością przedłużenia o dalsze 10 lat w razie niewypowiedzenia[6]. Istniał do 1 lipca 1991 roku.

Ustanowiono wspólne dowództwo Układu w Moskwie. Sztaby wojsk państw członkowskich podlegały X Zarządowi Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich pełniącego rolę Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych. Naczelny Dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego jednocześnie pełnił funkcję I Zastępcy Ministra Obrony Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Członkowie

[edytuj | edytuj kod]
Mapa krajów Układu Warszawskiego
Państwa członkowskie NATO i Układu Warszawskiego na przełomie 1989/1990

czyli wszystkie państwa socjalistyczne ówczesnej Europy poza Socjalistyczną Federacyjną Republiką Jugosławii.

Członkowie Układu Warszawskiego mieli bronić się wspólnie w przypadku ataku na którekolwiek z państw-sygnatariuszy.

Art. 4 Układu:

W przypadku napaści zbrojnej w Europie na jedno lub kilka Państw Stron Układu, dokonanej przez jakiekolwiek państwo lub grupę państw, każde Państwo Strona Układu, realizując prawo do samoobrony indywidualnej lub zbiorowej, zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli państwu lub państwom, na które dokonana została taka napaść, natychmiastowej pomocy, indywidualnie i w porozumieniu z innymi Państwami Stronami Układu, wszelkimi środkami, jakie będzie uważało za niezbędne, włączając zastosowanie siły zbrojnej. Państwa Strony Układu będą niezwłocznie konsultować się w sprawie wspólnych kroków, które należy podjąć w celu przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. O krokach, podjętych na podstawie niniejszego artykułu, zawiadomiona będzie Rada Bezpieczeństwa zgodnie z postanowieniami Karty Narodów Zjednoczonych. Kroki te zostaną wstrzymane, gdy Rada Bezpieczeństwa podejmie środki, niezbędne dla przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Potencjalnym przeciwnikiem było NATO powstałe w 1949 roku. Układ pomijał radzieckie bazy na terytorium jego członków (regulowały to dwustronne umowy ZSRR z danym państwem)[8]. Jego rozwiązanie nie zmieniałoby również podobnie dwustronnych układów o przyjaźni i wzajemnej pomocy[9][10].

Doktryna wojenna

[edytuj | edytuj kod]
Pałac Rady Ministrów w Warszawie

Doktryna Układu Warszawskiego, zgodnie z przyjętymi ustaleniami, miała oficjalnie charakter obronny. W praktyce traktowano jednak Układ jako przeciwwagę dla „imperialistycznego zagrożenia” ze strony NATO, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W latach 1955–1965 doktryna wojenna UW opierała się na radzieckiej strategii prowadzenia działań wojennych w formie zmasowanych uderzeń rakietowo-jądrowych połączonych z błyskawicznym natarciem w skali strategicznej w celu opanowania terytorium przeciwnika i pozbawienia go możliwości kontynuowania wojny. Dopuszczano możliwość wykonania uprzedzających uderzeń jądrowych w sytuacji stwierdzenia zagrożenia niespodziewanym atakiem. Był to odpowiednik amerykańskiej doktryny „zmasowanego odwetu”. Koalicyjność doktryny przejawiała się w podzieleniu zadań między państwa członkowskie. Siły Zbrojne Związku Radzieckiego miały wykonać uderzenia strategiczne z użyciem broni jądrowej, działania na morzach i oceanach realizować miały połączone floty państw UW, natomiast działania na kontynencie europejskim miały prowadzić siły lądowe i lotnictwo taktyczne wszystkich państw Układu, przy czym na zasadniczych kierunkach strategicznych przewidziane było użycie tylko związków operacyjnych Armii Radzieckiej.

W latach 1966–1980 w założeniach doktryny wojennej Układu przyjmowano możliwość stopniowego rozwoju działań począwszy od wojny z wykorzystaniem środków konwencjonalnych poprzez ograniczone użycie broni jądrowej, a kończąc na użyciu broni masowego rażenia na dużą skalę. Zastosowanie broni jądrowej miało nastąpić dopiero w przypadku jej użycia przez wojska NATO. W dalszym ciągu dużą wagę przywiązywano do wykonania strategicznego natarcia na terytorium przeciwnika w celu szybkiego rozbicia jego zasadniczych sił oraz opanowania ważnych ośrodków gospodarczych. Koncepcja ta była zbliżona do amerykańskiej doktryny „elastycznego reagowania”.

Medal pamiątkowy poświęcony Układowi Warszawskiemu opatrzony Orłem SZ PRL i napisem „Braterstwo broni na straży pokoju i socjalizmu”

Na początku lat 80. XX w. opracowano nową doktrynę opartą na zasadzie utrzymywania gotowości do prowadzenia wszelkich form działań wojennych. Zakładała ona możliwość prowadzenia wojny światowej z wykorzystaniem broni jądrowej lub bez niej oraz prowadzenia kilku wojen lokalnych o charakterze konwencjonalnym. W koncepcji tej wykluczano możliwość wykonania uprzedzających uderzeń jądrowych. Broń jądrowa miała być użyta tylko w przypadku jej zastosowania przez przeciwnika. Obok strategicznego natarcia na terytorium przeciwnika dopuszczano możliwość prowadzenia działań obronnych na dużą skalę.

Dokumenty dotyczące udziału Polski w Układzie Warszawskim ujawniane w latach 2005–2006 z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej Radosława Sikorskiego potwierdzają, że doktryna wojenna Układu miała potencjalnie charakter ofensywny[11] .

Struktura Układu

[edytuj | edytuj kod]

W strukturze Układu Warszawskiego znajdowały się organa kierownicze i konsultacyjne jak: Doradczy Komitet Polityczny, Zjednoczony Sekretariat, Komitet Ministrów Spraw Zagranicznych, Komitet Ministrów Obrony i Komitet Techniczny. Część wojskową stanowiły: Zjednoczone Dowództwo Sił Zbrojnych ze sztabem oraz wydzielone siły zbrojne poszczególnych państw (kontyngenty) tworzące Zjednoczone Siły Zbrojne UW.

Doradczy Komitet Polityczny

[edytuj | edytuj kod]

Doradczy Komitet Polityczny był najwyższym organem polityczno-wojskowym. Stanowił forum konsultacji pomiędzy państwami-sygnatariuszami w sprawach dotyczących realizacji postanowień układu. Powołano go w styczniu 1956 r. na mocy art. 6 Układu o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej. Do jego najważniejszych zadań należało: prowadzenie konsultacji w sprawach dotyczących wspólnych interesów państw członkowskich, wypracowanie założeń koalicyjnej doktryny wojennej, ocena aktualnej sytuacji polityczno-militarnej, podejmowanie decyzji w sprawach zapewnienia wspólnej obrony i umacniania zdolności obronnych państw sojuszu, powoływanie nowych organów doradczych i dowodzenia oraz przyjmowanie sprawozdań Naczelnego Dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych o stanie koalicyjnej obronności. W skład Doradczego Komitetu Politycznego wchodzili premierzy rządów państw-sygnatariuszy, ministrowie spraw zagranicznych, I sekretarze partii komunistycznych i ministrowie obrony narodowej. W składzie delegacji biorących udział w obradach, oprócz premierów, ministrów obrony narodowej i spraw zagranicznych oraz I sekretarzy, uczestniczyli również przedstawiciele partii komunistycznych, sztabów generalnych, ministerstw nadzorujących produkcję zbrojeniową, eksperci itp. Przewodniczącymi obrad Doradczego Komitetu Politycznego byli przedstawiciele poszczególnych państw członkowskich, którzy pełnili tę funkcję kolejno przez rok.

Zjednoczony Sekretariat

[edytuj | edytuj kod]

Zjednoczony Sekretariat utworzono na mocy uchwały Doradczego Komitetu Politycznego przyjętej podczas posiedzenia w Pradze w 1956 r. W jego skład weszli: sekretarz generalny, sekretarze państw członkowskich Układu, będący jednocześnie zastępcami sekretarza generalnego oraz pomocnik sekretarza generalnego ds. organizacyjnych. Sekretariat miał charakter czysto techniczny i funkcjonował tylko podczas obrad Doradczego Komitetu Politycznego. Dopiero w 1976 r., podczas narady Doradczego Komitetu Politycznego w Bukareszcie, utworzono stały Zjednoczony Sekretariat, do którego weszli przedstawiciele wszystkich państw-stron Układu Warszawskiego. Jego zadaniem było prowadzenie działalności organizacyjno-technicznej związanej z funkcjonowaniem Doradczego Komitetu Politycznego i nowo powołanego Komitetu Ministrów Spraw Zagranicznych.

Komitet Ministrów Spraw Zagranicznych

[edytuj | edytuj kod]

Komitet Ministrów Spraw Zagranicznych powstał w 1976 r. jako polityczny organ konsultacyjny Doradczego Komitetu Politycznego i był przeznaczony do utrzymywania bieżącej współpracy politycznej państw członkowskich. Do jego podstawowych zadań należały: wymiana informacji i poglądów w dziedzinie polityki zagranicznej, przygotowanie rekomendacji dla Doradczego Komitetu Politycznego, opracowanie propozycji działań wynikających z jego uchwał oraz rozpatrywanie bieżących spraw zlecanych przez Doradczy Komitet Polityczny . Posiedzenia Komitetu poprzedzane były roboczymi spotkaniami wiceministrów spraw zagranicznych lub ekspertów[12].

Komitet Ministrów Obrony

[edytuj | edytuj kod]

Był najwyższym organem wojskowym Układu. Stanowili go Ministrowie Obrony poszczególnych państw. Oprócz ministrów obrony w jego składzie znajdował się naczelny dowódca ZSZ i szef Sztabu ZSZ. Zadaniem Komitetu było ustalanie zakresu wspólnych przedsięwzięć wojskowych, a zwłaszcza: zakresu ćwiczeń i manewrów sojuszniczych oraz gier wojennych i ćwiczeń dowódczo-sztabowych, współpracy w zakresie szkolenia sztabów i wojsk, ujednolicenia instrukcji, regulaminów i przepisów wojskowych, wprowadzenia nowych wzorów uzbrojenia, zabezpieczenia logistycznego wojsk układu itp. Jego posiedzenia odbywały się raz w roku lub częściej w razie takiej potrzeby. Przewodniczącymi obrad byli poszczególni ministrowie obrony, którym powierzano tę funkcję w kolejności alfabetycznej nazw państw członkowskich. Pomiędzy posiedzeniami Komitetu przewodniczącym był minister obrony kraju, w którym odbyło się ostatnie posiedzenie.

Zjednoczone Dowództwo Sił Zbrojnych

[edytuj | edytuj kod]

Utworzone na podstawie art. 5 Układu. Stanowiło najwyższy organ dowodzenia Układu. Na jego czele stał Naczelny Dowódca ZSZ, którym był marszałek Armii Radzieckiej, będący jednocześnie pierwszym wiceministrem obrony narodowej ZSRR, pierwszy zastępca naczelnego dowódcy – szef Sztabu ZSZ, będący jednocześnie pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR oraz zastępcy naczelnego dowódcy do spraw armii sojuszniczych, którymi byli początkowo ministrowie obrony państw-sygnatariuszy, a potem wiceministrowie obrony. Oprócz tego naczelnemu dowódcy ZSZ podlegali zastępcy do spraw: lotnictwa, obrony powietrznej, marynarki wojennej, uzbrojenia i tyłów, a także szef wojsk rakietowych i artylerii. Zastępcy ds. lotnictwa, marynarki wojennej oraz uzbrojenia i tyłów kierowali samodzielnymi organami dowodzenia, jak: Zarząd Dowodzenia Wojsk Lotniczych, Zarząd Dowodzenia Marynarki Wojennej i Zarząd Tyłów Operacyjnych. Natomiast szef wojsk rakietowych i artylerii kierował Oddziałem Wojsk Rakietowych i Artylerii. Dowództwo nad wydzielonymi wojskami każdego z państw sprawowali ministrowie obrony tych państw.

Rada Wojskowa Dowództwa ZSZ

[edytuj | edytuj kod]

Od 1969 przy Zjednoczonym Dowództwie Sił Zbrojnych funkcjonowała Rada Wojskowa. W skład Rady, oprócz naczelnego dowódcy ZSZ, wchodzili jego zastępcy, w tym zastępcy z poszczególnych armii sojuszniczych w randze wiceministrów, szef Sztabu ZSZ i szef Wojskowej Rady Naukowo-Technicznej będący jednocześnie zastępcą naczelnego dowódcy ZSZ ds. uzbrojenia. Do podstawowych zadań Rady należało wypracowanie kierunków działań w zakresie przygotowania narodowych kontyngentów wydzielonych do ZSZ. Posiedzenia Rady przeprowadzano dwa razy w roku. Obradom przewodniczył naczelny dowódca ZSZ. Odbywały się kolejno w poszczególnych państwach Układu Warszawskiego.

Wojskowa Rada Naukowo-Techniczna

[edytuj | edytuj kod]

Została utworzona w 1969 r. jako organ doradczy naczelnego dowódcy ZSZ. Do jej podstawowych zadań należało: planowanie i koordynacja prac naukowo-badawczych w ramach sojuszu, nadzorowanie procesu wdrażania nowego sprzętu bojowego, podejmowanie działań w zakresie standaryzacji i unifikacji uzbrojenia oraz koordynowanie działalności przemysłu zbrojeniowego. Szef Rady był jednocześnie zastępcą naczelnego dowódcy ZSZ ds. uzbrojenia.

Komitet Techniczny Zjednoczonych Sił Zbrojnych

[edytuj | edytuj kod]

Utworzono w 1969 r. jako organ wykonawczy Wojskowej Rady Naukowo Technicznej. Do jego zadań należało: wypracowywanie wytycznych w zakresie działalności naukowo-badawczej i badawczo-rozwojowej, ocena stanu uzbrojenia i wyposażenia armii sojuszu, podejmowanie działań na rzecz modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz określanie norm standaryzacyjnych. W ramach prac wnikliwie analizowano kierunki rozwoju uzbrojenia potencjalnego przeciwnika, ustalając na tej podstawie programy dalszych badań i prac konstrukcyjnych bądź też modernizacji wzorów uzbrojenia znajdujących się na wyposażeniu armii sojuszu. W strukturze Komitetu znajdowały się oddziały: planowania ogólnego, uzbrojenia rakietowego i artyleryjskiego, uzbrojenia i techniki wojsk lotniczych i obrony powietrznej, uzbrojenia i techniki marynarki wojennej, techniki wojsk specjalnych, techniki łączności, automatyzacji i przeciwdziałania radioelektronicznego, unifikacji systemów uzbrojenia i elektroniki, normalizacji wyrobów, części i materiałów, normalizacji dokumentacji systemów kodowania i klasyfikacji oraz informacji naukowo-technicznej. W Komitecie pełniło służbę 106 osób. W zarządach i oddziałach pracowali oficerowie służb technicznych poszczególnych armii. Siły Zbrojne PRL reprezentowało tam 15 oficerów.

Sztab ZSZ UW

[edytuj | edytuj kod]

Naczelnemu dowódcy ZSZ podlegał Sztab ZSZ, w skład którego wchodzili przedstawiciele sił zbrojnych państw członkowskich Układu. Sztab ZSZ utworzono w 1969, znajdował się w Moskwie przy pr. Leningradskim (Ленинградский проспект) 41, w budynku wybudowanego w 1931 r. b. dworca lotniczego Centralnego Lotniska im. Frunzego w Chodynce (Moskwa), od lat 40. XX w. w sztabie Moskiewskiego Okręgu Wojskowego, po rozpadzie Związku Radzieckiego Sztabie Koordynacji Współpracy Wojskowej Państw Członków WNP (Штаб по координации военного сотрудничества государств-членов СНГ), obecnie siedzibie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (Организация Договора о Коллективной Безопасности). Do 1969 r. sztab funkcjonował w formie szkieletowej – istniało w nim tylko stanowisko szefa sztabu, którym był oficer Sił Zbrojnych ZSRR oraz stanowiska przedstawicieli armii sojuszniczych. Zadania sztabu faktycznie realizował Zarząd X Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR. W 1969 r. Doradczy Komitet Polityczny przyjął Statut Zjednoczonych Sił Zbrojnych i Zjednoczonego Dowództwa UW na okres pokoju, który przewidywał utworzenie koalicyjnego Sztabu ZSZ. W skład jego struktury wchodziło: kierownictwo (szef sztabu, pierwszy zastępca, zastępca ds. operacyjnych, zastępca ds. marynarki wojennej i zastępy – przedstawiciele armii sojuszniczych), zarząd operacyjny (z oddziałami: operacyjnymi kierunku zachodniego i południowo-zachodniego, planowania ogólnego i informacji wojskowej oraz wydziałem służby topograficznej, hydrologicznej i meteorologicznej), szkolenia operacyjnego i bojowego (oddziały: szkolenia operacyjnego, szkolenia bojowego i planowania ogólnego), organizacyjno-mobilizacyjny (oddziały: organizacyjny i mobilizacyjny), łączności i automatyzacji (oddziały: łączności, służby częstotliwości, automatyzacji i stanowiska dowodzenia) i tyłów operacyjnych (oddziały: tyłów operacyjnych, teatru działań wojennych i transportu), a także samodzielne oddziały: inspekcji, wojsk lotniczych, obrony powietrznej, marynarki wojennej, walki radioelektronicznej, łączności kodowej i ogólny. W Sztabie ZSZ pracowało ogółem 206 osób, w tym 19 polskich oficerów różnych specjalności. Zajmowali oni stanowiska służbowe w kierownictwie Sztabu ZSZ, poszczególnych zarządach i samodzielnych oddziałach[13].

W 1973 uchwalono Konwencję o zdolności prawnej, przywilejach i immunitetach Sztabu i innych organów dowodzenia Zjednoczonych Sił Zbrojnych państw-stron Układu Warszawskiego[14].

Zjednoczone Siły Zbrojne

[edytuj | edytuj kod]

Składały się z kontyngentów wojsk operacyjnych sił zbrojnych poszczególnych państw Układu Warszawskiego. Wielkość kontyngentów uzgadniana była w formie dwustronnych porozumień pomiędzy rządem ZSRR a rządami pozostałych państw członkowskich. Uzgodnienia dokonywane były zwykle raz na pięć lat i wiązały się z przygotowywaniem planów rozwoju sił zbrojnych na kolejne pięciolecie. W okresie pokoju w składzie ZSZ UW znajdowały się tylko wytypowane jednostki posiadające wysoki poziom gotowości bojowej.

Wojska wydzielone do Zjednoczonych Sił Zbrojnych
  • Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – 1 Armia Ogólnowojskowa i 2 Armia Ogólnowojskowa (po 5 dywizji) (użyta jednorazowo w 1968 w operacji Dunaj jako 2 Armia Wojska Polskiego), 4 Armia Ogólnowojskowa (3 dywizje) i 2 dywizje rezerwowe, 3 Armia Lotnicza (3 dywizje, 1 brygada) – łącznie 15 dywizji wojsk lądowych, w tym 5 pancernych, 8 zmechanizowanych i 2 desantowe, z których na wypadek wojny tworzono Front Nadmorski; Wojska Obrony Powietrznej Kraju (3 korpusy) wchodzące w skład systemu obrony powietrznej Układu Warszawskiego oraz Marynarka Wojenna PRL (3 Flotylla Okrętów)[13].
  • SZ CSRS – 1 i 4 Armia Ogólnowojskowa (po 4–5 dywizji), 2 Armia Rezerwowa (6 dywizji), 10 Armia Lotnicza – łącznie 15 dywizji wojsk lądowych, w tym 6 pancernych, z których na wypadek wojny tworzono Front Czechosłowacki.
  • SZ NRD – 3 i 5 Armia Ogólnowojskowa (po 3 dywizje) oraz 5 dywizji rezerwowych – łącznie 11 dywizji wojsk lądowych, w tym 2 pancerne
  • SZ Bułgarii – 1, 2 i 3 Armia Ogólnowojskowa (po 3 dywizje) – łącznie 9 dywizji wojsk lądowych
  • SZ Rumunii – 2 i 3 Armia Ogólnowojskowa (po 4 dywizje) – łącznie 8 dywizji wojsk lądowych, w tym 2 pancerne
  • SZ Węgier – 6 dywizji wojsk lądowych

Ze strony Sił Zbrojnych ZSRR w okresie pokoju wystawiano w skład ZSZ UW cztery grupy wojsk Armii Radzieckiej rozmieszczone na terytorium NRD, Czechosłowacji, Polski i Węgier. W 1990 w ich składzie znajdowały się:

W czasie wojny w skład ZSZ UW wchodziły dodatkowo radzieckie wojska operacyjne z zachodnich okręgów wojskowych Związku Radzieckiego.

Zestawienie Sił Zbrojnych państw sygnatariuszy UW (1990)

[edytuj | edytuj kod]
Liczebność sił zbrojnych państw członkowskich NATO i Układu Warszawskiego w 1973
PaństwaLiczba żołnierzyCzołgiTransp. opanc.Wyrz. rak. oper i takt.Samoloty bojowe
ZSRR ZSRR2 458 00041 58045 00011215955
Polska Polska347 0003330485581480
Czechosłowacja CSRS199 7004585490077407
NRD NRD173 1003140590080307
Węgry Węgry106 80014352310 27113
Bułgaria Bułgaria117 5002200236572234
Rumunia Rumunia171 0003200500050380
Razem3 573 10059 47070 33015087876

Rola PRL w Układzie o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej

[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z „Protokołem uzgodnień między Radami Ministrów ZSRR i PRL” podpisanym w Moskwie w dniach 17–19 października 1955 roku Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, oprócz Wojsk OPK, miały wydzielić ze swojego składu wojska operacyjne zorganizowane we Front Polski (Nadmorski) złożony z trzech armii ogólnowojskowych i armii lotniczej. Front ten miał działać w II rzucie strategicznym Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego na nadmorskim kierunku operacyjnym (o charakterze pomocniczym) z zadaniem osłony prawego skrzydła głównego zgrupowania uderzeniowego Armii Radzieckiej działającego na kierunku centralnym oraz osłony wybrzeża morskiego przed ewentualnymi desantami sił NATO.

W 1955 roku w skład Frontu Polskiego wchodziły: 1 Armia Ogólnowojskowa wystawiana przez wojska Pomorskiego Okręgu Wojskowego i 2 Armia Ogólnowojskowa wystawiana przez wojska Śląskiego Okręgu Wojskowego stanowiące I rzut operacyjny. Ich zadaniem w początkowym okresie wojny była osłona granicy zachodniej Polski i zabezpieczenie mobilizacji całych sił zbrojnych. W składzie II rzutu operacyjnego przewidywano 4 Armię Ogólnowojskową, wystawianą przez wojska Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Działania Frontu Polskiego miała wspierać z powietrza 3 Armia Lotnicza. W chwili powstania Układu Warszawskiego armie I rzutu posiadały po trzy korpusy armijne (w każdym po dwie dywizje piechoty i dywizja zmechanizowana), a armia II rzutu miała korpus armijny i trzy dywizje obrony wybrzeża (mobilizowanych w czasie wojny). W dyspozycji dowództwa Frontu znajdowały się dwa korpusy zmechanizowane i trzy dywizje piechoty. Później zrezygnowano ze szczebla korpusu, a poszczególne armie miały w swoim składzie dywizje pancerne i zmechanizowane (1 i 2 Armia Ogólnowojskowa po pięć dywizji i 4 Armia – trzy dywizje). Dowództwu Frontu Polskiego podlegały dwie dywizje desantowe (w czasie wojny brygady) oraz zorganizowane w latach 70. i 80. XX w. trzy rezerwowe dywizje zmechanizowane.

Od połowy lat 80. XX w. SZ PRL wydzielały na wypadek wojny w skład Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego kontyngent wojskowy złożony z: pięciu dywizji pancernych, jedenastu dywizji zmechanizowanych (w tym trzy rezerwowe) i dwóch brygad desantowych oraz trzech dywizji lotniczych (polskie dywizje, pomimo struktury wzorowanej na dywizjach radzieckich, były znacznie słabsze – miały o 30% niższe stany żołnierzy i sprzętu bojowego (sił i środków)).

W ramach realizowanych zadań, określonych po raz pierwszy w „Planie operacji zaczepnej z 1965 r.”, polskie wojska operacyjne miały prowadzić działania zaczepne na nadmorskim kierunku operacyjnym w II rzucie strategicznym wojsk UW i zająć terytorium północnych Niemiec, Danii i Holandii. Jednostki wojsk desantowych (7 Dywizja Desantowa) i powietrznodesantowych (6 Dywizja Powietrznodesantowa) oraz jedna dywizja zmechanizowana (15 Dywizja Zmechanizowana) miały zająć wyspy Zelandia i Fionia przy wsparciu sił Marynarki Wojennej i radzieckiej Floty Bałtyckiej. Celem tej operacji było zamknięcie cieśnin duńskich i niedopuszczenie sił morskich NATO na Morze Bałtyckie (zabezpieczenie wybrzeża Polski, NRD i ZSRR przed desantami morskimi). Od połowy lat 80. XX w. przewidywano alternatywnie w planie możliwość prowadzenia działań obronnych w II rzucie strategicznym UW na linii Odry i Nysy Łużyckiej. Ćwiczenia związane z obroną zachodniej granicy Polski prowadzone były systematycznie od 1946 roku.

Wspólny system obrony powietrznej terytorium państw UW

[edytuj | edytuj kod]

W oparciu o systemy radiolokacyjne, rakietowe i dowodzenia produkcji radzieckiej w latach 60. XX w. stworzony został jednolity system obrony powietrznej łączący narodowe systemy poszczególnych państw-członków UW. Był on powieleniem modelu radzieckiego obrony strefowo-obiektowej. Zakładał wymianę informacji między dowództwami Obrony Powietrznej Kraju i współdziałanie w zwalczaniu naruszycieli wspólnej przestrzeni powietrznej. Dotyczyło to przede wszystkim państw i rejonów graniczących z państwami NATO i wybrzeży morskich. Od zachodnich granic NRD aż po Zatokę Fińską były rozmieszczone jednostki rakietowe, a na ich zapleczu lotniska ze stale dyżurującymi samolotami przechwytującymi. Był rozwijany i modernizowany do końca istnienia UW. Na dużą skalę zastosowano systemy rakietowe: S-75 „Dźwina”, S-75M „Wołchow”, S-125 „Newa”, S-200 „Wega” i ich mutacje. W Polsce było kilkadziesiąt takich dywizjonów. Planowano wprowadzanie nowych (np. S-300). Podstawą było wczesne wykrycie, zidentyfikowanie i namierzenie przeciwnika oraz szybki obieg informacji o nim. Układ Warszawski posiadał rozbudowaną sieć posterunków radiolokacyjnych i łączności, w większości produkcji radzieckiej.

Właśnie system OPK (i siły morskie) był punktem styku przeciwstawnych sił „zimnej wojny”, a mógł być niemal w każdej chwili początkiem rzeczywistego starcia. Obie strony wzajemnie usiłowały śledzić i kontrolować przeciwnika, nierzadko posuwając się do prowokacji. Stale nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu granic państw UW patrolowały przestrzeń samoloty NATO, zwiadowcze i bojowe. Radzieckie samoloty pojawiały się u wybrzeży państw zachodnich. W przypadku pojawienia się przeciwnika był ogłaszany w tych jednostkach alarm bojowy, przygotowywano rakiety do startu, włączane były stacje naprowadzania rakiet, częstokroć podrywano w powietrze parę dyżurną (przechwytujących samolotów myśliwskich). Prowadzona była ożywiona łączność. Takie przypadki były na porządku dziennym. Paradoksalnie, te działania prowadzone regularnie i rutynowo pomagały utrzymać pewną równowagę, służyły bowiem kontroli sił i środków przeciwnika: czy zmieniła się ilość, dyslokacja dywizjonów rakietowych, lotnisk, czynnych stacji radarowych, ośrodków łączności, ich częstotliwości, mocy, sposobów pracy itp. Nad Bałtykiem przez wiele lat pojawiały się natowskie „Oriony”, „Nimrody”, a nawet samoloty „Blackbird”.

System służył również do wykrywania i powstrzymywania uciekinierów z własnego terytorium. W szczególności wiele takich przypadków miało miejsce w latach osiemdziesiątych XX w.

Broń jądrowa w UW

[edytuj | edytuj kod]

W okresie istnienia Układu Warszawskiego broń jądrową posiadała tylko Armia Radziecka. W chwili powstania Układu dysponowała ona 200 bombami jądrowymi (w tym czasie NATO miało 3067 ładunków jądrowych). Pozostałe kraje członkowskie dysponowały od początku lat 60. XX w. środkami przenoszenia broni jądrowej w postaci wyrzutni rakiet taktycznych i taktyczno-operacyjnych oraz samolotów nosicieli broni jądrowej. Arsenał jądrowy Układu Warszawskiego był systematycznie rozbudowywany, jednak zrównanie potencjałów UW i NATO nastąpiło dopiero w połowie lat 70. XX w. Państwa członkowskie UW wprowadzały na uzbrojenie nowe typy wyrzutni rakiet o większym zasięgu oraz nowocześniejsze typy samolotów. W 1986 roku liczba ładunków jądrowych będących w dyspozycji UW osiągnęła największy poziom – 40 723 ładunki. W następnych latach zaczęto ich redukcję. W chwili rozwiązania Układu w 1991 roku Związek Radziecki posiadał 28 595 ładunków jądrowych.

Broń jądrowa na terytorium Polski

[edytuj | edytuj kod]

Radziecka broń jądrowa znajdowała się na terytorium kilku państw Układu Warszawskiego. Według raportu CIA z 1979 roku ujawnionego w 1996 roku, 23 magazyny znajdowały się na terytorium: Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Polski, Czechosłowacji, Węgier i Rumunii. 11 spośród nich umiejscowionych było na terenie radzieckich lotnisk wojskowych, pozostałych 12 to integralne, pilnie strzeżone składy głowic dla rakiet taktycznych i taktyczno-operacyjnych oraz jądrowych bomb lotniczych.

Na terenie Polski broń jądrowa znajdowała się w kilku miejscach. W trzech radzieckich jednostkach wojskowych: w Templewie koło Trzemeszna Lubuskiego, w Brzeźnicy (koło Bornego Sulinowa) i w Podborsku koło Białogardu[potrzebny przypis]. Z nich, w wypadku wojny, miała być wydana polskim jednostkom rakietowym (cztery brygady rakiet operacyjno-taktycznych, czternaście dywizjonów rakiet taktycznych) i lotniczym. Było to łącznie 178 ładunków w formie głowic do rakiet i bomb lotniczych (w tym czasie Amerykanie na terenie Republiki Federalnej Niemiec posiadali ok. 10 tys. ładunków jądrowych, w tym 2500 do dyspozycji Bundeswehry). Jednostki wojsk rakietowych SZ PRL posiadały na uzbrojeniu wyrzutnie rakiet operacyjno-taktycznych (systemu R-300 „Elbrus” – według NATO: SCUD B) i wyrzutnie rakiet taktycznych (typu R-70 „Łuna M”). Wojska lotnicze miały na uzbrojeniu samoloty Su-7, a potem Su-22 przystosowane do przenoszenia bomb jądrowych. Broń jądrowa miała być użyta przez wojska Frontu Polskiego głównie do niszczenia dużych zgrupowań wojsk przeciwnika oraz jego środków przenoszenia broni masowego rażenia.

Jednostki Północnej Grupy Wojsk AR w Polsce posiadały amunicję jądrową na własny użytek: w składach lotniska w Szprotawie, prawdopodobnie[według kogo?] w Bagiczu koło Kołobrzegu (składy lotniskowe) i innych. Ich liczba, rodzaj i moc nie zostały dotąd ujawnione. Składy mieściły się w rejonach dużej koncentracji wojsk radzieckich i były osłaniane przez jednostki „Specnazu[potrzebny przypis].

Decyzję o wydaniu ze składów i użyciu broni jądrowej mogło wydać tylko Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego, co miało zapobiec jej przypadkowemu wykorzystaniu przez dowódców niższych szczebli.

Operacje wojskowe UW

[edytuj | edytuj kod]

Układ Warszawski prowadził w ciągu swego istnienia tylko jedną operację wojskowąoperację „Dunaj”, czyli interwencję podczas Praskiej Wiosny w Czechosłowacji, rozpoczętą 21 sierpnia 1968 zgodnie z tzw. doktryną Breżniewa, przy czym wzięły w niej udział siły zbrojne jedynie 5 członków sojuszu tj. Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Bułgarii, Węgier, Polski i ZSRR, podczas gdy Rumunia odmówiła udziału, zaś Albania w reakcji na inwazję formalnie wystąpiła z Układu Warszawskiego[b]. W interwencji wzięło udział 750 000 żołnierzy, 6300 czołgów i 800 samolotów. Szacuje się[kto?], że zginęło około 200 osób.

Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dowódca United States Army w Europie (USAREUR) gen. James H. Polk uznał, że: to była operacja wojskowa najwyższej klasy, dobrze zorganizowana i skoordynowana, właściwie zamaskowana i szybka. Ocenił Dunaj jako zmasowany pokaz potęgi wojskowej ZSRR[15].

Na szczycie w Bukareszcie w 1989 roku zdecydowano o odejściu od doktryny Breżniewa. Po przemianach politycznych w latach 1989–1990 państwa członkowskie postanowiły, że stacjonujące w krajach Układu wojska radzieckie powinny opuścić te państwa. 25 lutego 1991 roku w Budapeszcie podpisano umowę o zaprzestaniu współpracy wojskowej w ramach Układu, 1 lipca 1991 roku w Pradze rozwiązano struktury polityczne. Oznaczało to ostateczną likwidację Układu Warszawskiego[16].

Dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych

[edytuj | edytuj kod]
Lp.Stopień, imię, nazwiskoObjęcie funkcjiZakończenie pełnienia funkcji
1Marszałek Związku Radzieckiego Iwan Koniew14 maja 195523 lipca 1960
2Marszałek Związku Radzieckiego Andriej Greczko24 lipca 19606 lipca 1967
3Marszałek Związku Radzieckiego Iwan Jakubowski7 lipca 196730 listopada 1976
4Marszałek Związku Radzieckiego Wiktor Kulikow1 grudnia 197614 lutego 1989
5Generał armii Piotr Łuszew15 lutego 198931 marca 1991

Zastępcy Naczelnego Dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych

[edytuj | edytuj kod]

Do 1969 zastępcami naczelnego dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych byli ministrowie obrony państw-stron Układu Warszawskiego.

Lp.Stopień, imię, nazwiskoObjęcie funkcjiZakończenie pełnienia funkcji
1Marszałek Polski i Związku Radzieckiego Konstanty Rokossowski19551956
2Marszałek Polski Marian Spychalski19561968
3Gen. broni Wojciech Jaruzelski19681969
4Gen. dyw. Tadeusz Tuczapski19691972
5Gen. broni Eugeniusz Molczyk19721986
6Gen. broni Antoni Jasiński19861991

Szefowie Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych

[edytuj | edytuj kod]
Lp.Stopień, imię, nazwiskoObjęcie funkcjiZakończenie pełnienia funkcji
1Generał armii Aleksiej Antonow14 maja 195516 czerwca 1962
2Generał armii Pawieł Batow17 czerwca 19621965
3Generał armii Michaił Kazakow19651968
4Generał armii Siergiej Sztiemienko19681976
5Generał armii Anatolij Gribkow19761989
6Generał armii Władimir Łobow19891991

Zastępcy Szefa Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych

[edytuj | edytuj kod]
Lp.Stopień, imię, nazwiskoObjęcie funkcjiZakończenie pełnienia funkcji
1Wadm. Zdzisław Studziński19691975
2Gen. dyw. Józef Kamiński19751978
3Gen. dyw. Stanisław Antos19781986
4Gen. dyw. Wacław Szklarski19861989
5Gen. dyw. Zbigniew Blechman19891991

Przedstawiciele Polski w Sztabie Zjednoczonych Sił Zbrojnych

[edytuj | edytuj kod]
Lp.Stopień, imię, nazwiskoObjęcie funkcjiZakończenie pełnienia funkcji
1Gen. bryg. Tadeusz Pióro19551958
2Płk dypl. Tadeusz Hupałowski19581961
3Płk dypl. Leon Szyszko19611965
4Gen. dyw. Jan Śliwiński19651969

Przedstawiciele Naczelnego Dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych w SZ PRL

[edytuj | edytuj kod]
Lp.Stopień, imię, nazwiskoObjęcie funkcjiZakończenie pełnienia funkcji
1Gen. por. G. Czernyszew19571962
2Gen. płk Dmitrij Żerebin19621968
3Gen. płk Aleksandr Koźmin19681974
4Gen. armii Afanasij Szczegłow19741984
5Gen. płk Władimir Siwienok19841991

Insygnia

[edytuj | edytuj kod]
  1. Oficjalnie wystąpiła z układu w 1968 roku.
  2. Interwencja naruszała art. 1 Układu nakazujący Stronom powstrzymywać się w swych stosunkach międzynarodowych od groźby użycia siły lub jej użycia i art. 8 zobowiązujący Strony do wzajemnego poszanowania ich niezawisłości i suwerenności oraz nieingerencji w ich sprawy wewnętrzne. Była też sprzeczna z oficjalnie proklamowanym celem Układu – udzielaniem pomocy państwu napadniętemu, jedynymi obcymi wojskami na terenie Czechosłowacji były wojska Układu.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. 1 2 3 4 Układ Warszawski, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2019-08-09].
  2. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 605. ISBN 83-01-08836-2.
  3. Dz. U. z 1955 r. Nr 30, poz. 182.
  4. Dz. U. z 1955 r. Nr 30, poz. 183
    Zważywszy, iż Konstytucja PRL nie przewidywała ratyfikacji przez Sejm (art. 25.1.7 Rada Państwa [...] ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe Dz.U. 1952 nr 33, poz. 232) kwestia obowiązywania Układu wobec PRL może budzić wątpliwości.
  5. United Nations Treaty Series No. 2962.
  6. Protokół o przedłużeniu okresu obowiązywania Układu o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej, podpisanego w Warszawie dnia 14 maja 1955 r., sporządzony w Warszawie dnia 26 kwietnia 1985 r. (Dz.U. 1985 nr 34, poz. 152); Oświadczenie Rządowe z dnia 7 czerwca 1985 r. w sprawie wejścia w życie Protokołu o przedłużeniu okresu obowiązywania Układu o przyjaźni (Dz.U. 1985 nr 34, poz. 153); Kronika RP.
  7. M. Pietlewannyj: Korabli stran Warszawskogo dogowora. Galeja Print: Sankt Petersburg, 2009, ISBN 978-5-8172-0127-7 (ros.), s. 3.
  8. Na przykład Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o statusie prawnym wojsk radzieckich czasowo stacjonowanych w Polsce, podpisana w Warszawie dnia 17 grudnia 1956 roku (Dz.U. z 1957 nr 29, poz. 127).
  9. Na przykład Układ o przyjaźni, pomocy wzajemnej i współpracy powojennej między Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich i Rzecząpospolitą Polską z 21 kwietnia 1945 (Dz.U. 1945 nr 47, poz. 268) zastąpiony przez Układ między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy podpisany w Warszawie dnia 8 kwietnia 1965 r. (Dz.U. 1965 nr 20, poz. 130).
  10. Układ ZSRR i Czechoslowacji o przyjaźni, pomocy wzajemnej i współpracy powojennej 12 grudnia 1943 r., tam też podobne układy ZSRR z innymi państwami.
  11. „PRL miała broń atomową”. Interia.pl, 12 kwietnia 2006. (Uwaga: tytuł artykułu wprowadza w błąd – PRL nie miała broni atomowej, broń taka jedynie znajdowała się na terytorium PRL).
  12. Jerzy Kajetanowicz, Polska dyplomacja obronna w strukturach politycznych Układu Warszawskiego [w] Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX i XXI w. Henryk Ćwięk, Malwina Siewier (red.), Częstochowa 2024: Uniwersytet Jena Długosza, s. 213-217, ISBN 978-83-66536-93-7 (pol.).
  13. 1 2 Jerzy Kajetanowicz, Siły Zbrojne PRL w strukturach wojskowych Układu Warszawskiego, „Przegląd Historyczno-Wojskowy 2022 nr 4, s. 166-174 i 178-182”, ISSN 1640-6281 (pol.).
  14. Konwencja o zdolności prawnej, przywilejach i immunitetach Sztabu i innych organów dowodzenia Zjednoczonych Sił Zbrojnych państw-stron Układu Warszawskiego, sporządzona w Moskwie dnia 24 kwietnia 1973 r. (Dz.U. 1974 nr 10, poz. 59).
  15. James H. Polk, Reflections on the Czechoslovakian invasion 1968, „Strategic Review”, 1977, s. 36 (ang.), winter.
  16. Protokół sporządzony w Pradze dnia 1 lipca 1991 r. o utracie mocy Układu o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej (Dz.U. 1993 nr 61, poz. 289); Oświadczenie Rządowe z dnia 25 maja 1993 r. w sprawie wejścia w życie Protokołu sporządzonego w Pradze dnia 1 lipca 1991 r. (Dz.U. 1993 nr 61, poz. 290).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Jerzy Kajetanowicz: Polskie wojska operacyjne w systemie bezpieczeństwa państwa w latach 1955–1975, Zeszyty Naukowe Akademii Obrony Narodowej 2008, nr 2
  • Jerzy Kajetanowicz: Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim, Poligon 2011 nr 5
  • Jerzy Kajetanowicz: Siły Zbrojne PRL w strukturach wojskowych Układu Warszawskiego, Przegląd Historyczno-Wojskowy 2022, nr 4
  • Jerzy Kajetanowicz: Wojsko Polskie w Układzie Warszawskim 1955-1990, Zasoby forum ogólnowojskowego „Bezpieczeństwo”, [w:]
  • Ryszard Kałużny: Układ Warszawski 1955-1991, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych 2008, nr 1
  • Leszek Pajórek: Polska a „Praska Wiosna”, Wydawnictwo Egros Warszawa 1998, s. 65
  • Leszek Pietrzak: Myśmy was wyzwolili a wy przedstawiacie nam jakieś rachunki”. Krótka historia Układu Warszawskiego, [w:]
  • Zmarł były dowódca wojsk Układu Warszawskiego
  • Strona poświęcona przygotowaniom UW i NATO do wojny
  • Strona poświęcona arsenałom jądrowym Związku Radzieckiego i państw NATO