Układ w Dayton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Układ w Dayton
Ilustracja
Zakończenie obrad w Dayton 21 listopada 1995
Data 14 grudnia 1995
Miejsce Dayton
Wynik zakończenie działań wojennych w Chorwacji i Bośni,
rozpad Federalnej Republiki Jugosławii
Przyczyna wojna w Chorwacji,
wojna w Bośni i Hercegowinie
Strony traktatu
 Jugosławia  Bośnia i Hercegowina
 Chorwacja
 Stany Zjednoczone
 Francja
 Wielka Brytania
 Niemcy
 Rosja
 Unia Europejska
Przywódcy
Slobodan Milošević Alija Izetbegović
Franjo Tuđman
Bill Clinton
Jacques Chirac
John Major
Helmut Kohl
Wiktor Czernomyrdin
Felipe González
Podział Bośni po układzie z Dayton

Układ w Daytonukład pokojowy wynegocjowany w listopadzie 1995 w miejscowości Dayton w Stanach Zjednoczonych, kończący wojnę w Bośni i Hercegowinie.

Rokowania toczyły się od 1 do 21 listopada w bazie amerykańskich sił powietrznych Wright-Patterson. Głównymi uczestnikami konferencji pokojowej byli: prezydenci SerbiiSlobodan Milošević, ChorwacjiFranjo Tuđman, BośniAlija Izetbegović i amerykańscy negocjatorzy Richard Holbrooke i generał Wesley Clark. Przy tej okazji po raz pierwszy trójwymiarowa fotografia satelitarna i kartografia cyfrowa zostały zastosowane do określenia granic w oficjalnym dokumencie międzynarodowym.

Porozumienie zostało formalnie podpisane w Paryżu 14 grudnia 1995 roku.

Układ z Dayton zobowiązywał strony konfliktu (Serbów, Chorwatów i Boszniaków) do zakończenia działań wojennych oraz wycofania swoich sił zbrojnych poza wyznaczoną strefę zdemilitaryzowaną. Od stycznia 1996 roku strefa ta była nadzorowana przez kierowane przez NATO siły IFOR (Implementation Force), przekształcone rok później w siły stabilizacyjne SFOR (Stabilization Force). W szczytowym okresie wojska IFOR liczyły ponad 60 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów (w tym z Polski).

Aneks 4 układu, zawierający konstytucję Bośni i Hercegowiny, określił ustrój polityczno-administracyjny Bośni jako państwa składającego się z dwóch części: Republiki Serbskiej (49% terytorium) i Federacji Bośni i Hercegowiny (51% terytorium) oraz z autonomicznego dystryktu Brčko, podległego bezpośrednio rządowi centralnemu. Obie części posiadają własne parlamenty, rządy i pełną autonomię w sprawach wewnętrznych. Tylko nieliczne kompetencje (w tym sprawy zagraniczne, polityka monetarna i celna) należą do rządu centralnego.

Układ zawierał również postanowienia regulujące powrót uchodźców i osób wysiedlonych oraz gwarancje dla mniejszości narodowych. Przestrzegania postanowień układu ma nadzorować specjalnie powołany w tym celu urząd Wysokiego Przedstawiciela dla Bośni i Hercegowiny.

Ocena układu pokojowego z Dayton jest niejednoznaczna. Z jednej strony podpisanie porozumienia zakończyło najkrwawszy konflikt zbrojny w powojennej Europie, z drugiej ustrój polityczny Bośni i Hercegowiny, określony w Dayton, utrwala odmienności pomiędzy dwiema częściami kraju, utrudnia racjonalne rządzenie i uważany jest obecnie za poważną przeszkodę w rozwoju kraju i jego integracji z Unią Europejską.

Podział Jugosławii po układzie z Dayton

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]