Układ współrzędnych biegunowych
Układ współrzędnych biegunowych (układ współrzędnych polarnych) – układ współrzędnych na płaszczyźnie wyznaczony przez pewien punkt zwany biegunem oraz półprostą o początku w punkcie zwaną osią biegunową.
Definicja
[edytuj | edytuj kod]Każdemu punktowi płaszczyzny przypisujemy jego współrzędne biegunowe, jak następuje[1]:
- promień wodzący punktu to jego odległość od bieguna,
- amplituda punktu to wartość kąta skierowanego pomiędzy półprostą a wektorem
Dla jednoznaczności przyjmuje się, że współrzędne bieguna są równe O amplitudzie możemy zakładać, że (niektórzy autorzy przyjmują ).
Rys historyczny
[edytuj | edytuj kod]Układ współrzędnych biegunowych został wprowadzony i rozwinięty w Europie w XVII wieku.
- W XVII w. Bonaventura Cavalieri[2] użył współrzędnych biegunowych, aby wyznaczyć pole obszaru ograniczonego pierwszym „obrotem” spirali Archimedesa.
- W 1647 Grégoire de Saint-Vincent opublikował pracę, w której używał współrzędnych biegunowych i twierdził, że znał tę metodę już w 1625.
- W 1658 Blaise Pascal używał układu biegunowego do wyznaczenia długości łuków krzywych.
- W 1661 James Gregory, szkocki matematyk, użył podobnej metody.
- Isaac Newton[3] dyskutował różne układy współrzędnych, m.in. używał układu biegunowego.
- Jakob Bernoulli używał tego układu w badaniach krzywizny pewnych krzywych. Uważa się go za twórcę biegunowego układu współrzędnych we współczesnej formie.
Według Juliana Coolidge’a (amerykański matematyk i historyk Uniwersytetu Harvarda)[4] pierwszeństwo w stosowaniu układu biegunowego należy przyznać Cavalierierimu albo Saint-Vincentemu.
Związek z układem kartezjańskim
[edytuj | edytuj kod]Rozważmy dwa układy współrzędnych na płaszczyźnie: układ kartezjański oraz układ biegunowy z biegunem i osią biegunową
Przejście od układu biegunowego do kartezjańskiego
[edytuj | edytuj kod]Dla danego wektora wodzącego i amplitudy punktu jego współrzędne kartezjańskie są określone wzorami[5][6]:
Jakobian przejścia wynosi
Przejście od układu kartezjańskiego do biegunowego
[edytuj | edytuj kod]Dla punktu o współrzędnych kartezjańskich promień wodzący tego punktu może być wyznaczony na podstawie twierdzenia Pitagorasa[6][7]:
Jeśli i to z definicji funkcji tangens:
- [7],
zatem amplituda tego punktu jest dana wzorem[8]:
(o ile dopuszczamy ujemne wartości ).
Natomiast aby otrzymać należy rozważyć następujące przypadki:
gdzie oznacza funkcję arcus tangens. W zakresie kątów można ten zapis uprościć do
gdzie oznacza funkcję signum.
Równania biegunowe krzywych algebraicznych
[edytuj | edytuj kod]Krzywą algebraiczną nazywa się krzywą płaską, której równanie w układzie współrzędnych kartezjańskich jest wielomianem
zmiennych Stopniem krzywej algebraicznej – to maksymalny stopień wszystkich składników wielomianu postaci
Równaniami biegunowymi krzywych nazywa się równania krzywych algebraicznych zapisane w układzie biegunowym. Dla wielu krzywych równania te cechuje szczególna symetria lub prostota.
Okrąg
[edytuj | edytuj kod]Okrąg o środku w punkcie i promieniu jest opisany przez równanie
Okrąg jest krzywą algebraiczną 2-go stopnia. Gdy środek znajduje się w biegunie układu współrzędnych, to równanie okręgu przybiera szczególnie prostą postać
Róża
[edytuj | edytuj kod]Krzywa znana pod nazwą róży lub róży polarnej opisana jest przez równanie
gdzie jest dowolną stałą, jest parametrem wyznaczającym długość „płatków” róży, a jest parametrem wyznaczającym liczbę i formę „płatków” róży.
Jeśli jest nieparzystą liczbą całkowitą, to róża będzie miała płatków, a jeśli jest parzystą liczbą całkowitą, to róża będzie miała płatków. Dla innych wartości kształt krzywej może być bardziej skomplikowany.
Spirala Archimedesa
[edytuj | edytuj kod]Spirala Archimedesa jest przedstawiona przez równanie
Parametry w powyższym równaniu odpowiedzialne są za kształt spirali: zmiana spowoduje obrócenie krzywej, a wartość wyznacza odległość pomiędzy ramionami.
Prosta
[edytuj | edytuj kod]Prosta radialna, tzn. prosta przechodząca przez biegun, jest zadana przez równanie
gdzie to nachylenie prostej.
Prosta nieradialna, która jest prostopadła do prostej radialnej i przecina ją w punkcie zadana jest przez równanie
Krzywe stożkowe
[edytuj | edytuj kod]Wszystkie krzywe stożkowe można opisać w układzie współrzędnych biegunowych prostym równaniem (gdy jedno z ognisk pokrywa się z biegunem układu, a drugie ognisko leży na osi biegunowej ):
gdzie:
- – współrzędne biegunowe punktu krzywej,
- – mimośród, decydujący o typie krzywej ( – okrąg, – elipsa, – parabola, – hiperbola),
- – parametr krzywej równy połowie długości cięciwy, która przechodzi przez jej ognisko i jest równoległa do jej kierownicy (por. rysunek – nosi on łacińską nazwę semilatus rectum oznaczającego połowę odcinka).
Pole powierzchni ograniczonej wykresem funkcji
[edytuj | edytuj kod]Pole powierzchni ograniczonej wykresem funkcji i promieniami oraz (por. rysunek) oblicza się sumując jej infinitezymalne wycinki kołowe
tj. pole powierzchni jest połową całki z kwadratu funkcji ograniczonej kątami oraz
Dowód:
Pole pod krzywą można przybliżyć za pomocą wycinków kołowych o środku w biegunie (por. rysunek). Niech oznacza miarę kąta każdego wycinka wyrażoną w radianach, gdzie – liczba podziału przedziału kątowego na równe części; niech będzie kątem środkowym -tego wycinka, każdy z wycinków ma odpowiednio promień kąt środkowy i długość łuku Powierzchnia każdego wycinka jest zatem równa:
Sumaryczne pole wszystkich wycinków dane jest wzorem:
Zwiększając liczbę podziałów pola pod krzywą otrzymujemy coraz mniejsze katy i polepsza się przybliżenie. Dla mamy – powyższa suma przechodzi w całkę Riemanna:
- cnd.
Długość łuku krzywej we współrzędnych biegunowych
[edytuj | edytuj kod]Długość łuku (tj. długość wycinka) krzywej zdefiniowanej za pomocą funkcji biegunowej oblicza się sumując wzdłuż krzywej infinitezymalne jej fragmenty
gdzie oraz oznaczają współrzędne kątowe odpowiednio punktu początkowego i końcowego łuku krzywej; – pochodna zmiennej po
Dowód:
(1) Wyprowadzenie wzoru na długość łuku różniczkowego krzywej
W układzie współrzędnych biegunowych, powierzchnię wykresu funkcji można podzielić na trójkąty, których wierzchołki zawarte pomiędzy ich ramionami znajdują się w biegunie, zaś 2 pozostałe: i są częścią wykresu i znajdują się obok siebie, przy czym długość pierwszego ramienia wynosi drugiego dla argumentu długość podstawy jest różniczką naszego łuku, a więc oznaczona jako zaś kąt zawarty pomiędzy ramionami wynosi gdzie jest różniczką tegoż argumentu. Na ramieniu umieszczamy punkt który dzieli to ramię w ten sposób, że zaś W ten sposób podzieliliśmy trójkąt na 2 mniejsze: równoramienny (o podstawie ) i Kąt oznaczmy jako zaś kąt – jako Kąty i znajdują się w trójkącie równoramiennym, tak więc suma ich wszystkich jest równa
Ponieważ więc:
Kąty i są względem siebie przyległe, tak więc ich suma jest równa
Ponieważ więc:
Skoro kąt znajduje się w trójkącie to trójkąt ten staje się prostokątny, a skoro tworzą go boki i to muszą one spełniać twierdzenie Pitagorasa:
Długość podstawy można policzyć w oparciu o twierdzenie cosinusów:
Stąd:
Ponieważ to:
gdzie staje się pochodną po dla Różniczka łuku wykresu funkcji w układzie współrzędnych biegunowych wyraża się więc wzorem:
(2) Długość łuku wykresu funkcji wyraża się zatem wzorem:
- cnd.
Liczby zespolone – użyteczność postaci biegunowej
[edytuj | edytuj kod]Każda liczba zespolona może być przedstawiana jako punkt na płaszczyźnie zespolonej, z zastosowaniem różnych układów współrzędnych:
(1) w układzie współrzędnych kartezjańskich
gdzie: – jednostka urojona, – współrzędne kartezjańskie punktu
(2) w układzie współrzędnych biegunowych (tzw. postać trygonometryczna liczby zespolonej)
gdzie: – współrzędna radialna nazywana tu modułem liczby – współrzędna kątowa nazywana jej argumentem. Postać trygonometryczną liczby zespolonej można przekształcić do postaci wykładniczej
gdzie to liczba Eulera.
Użyteczność postaci trygonometrycznej i wykładniczej liczb zespolonych wynika m.in. z faktu, że mnożenie, dzielenie i potęgowanie liczb w tych postaciach jest znacznie proste, niż w postaci kartezjańskiej (por. działania na liczbach zespolonych), tj.
a) mnożenie
b) dzielenie
c) potęgowanie
d) pierwiastkowanie (pierwiastek główny)
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Inne układy współrzędnych:
Szczególne układy współrzędnych:
Inne:
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Franciszek Leja: Geometria analityczna. Wydanie 6. PWN, Warszawa 1976, strona 45.
- ↑ Bonaventura Cavalieri: Geometria indivisilibus continuorum. Bonn 1653. (Pierwsze wydanie ukazało się w 1635).
- ↑ Newton: The Method of Fluxions. Londyn 1736. (Napisane w 1671).
- ↑ Julian Coolidge: The Origin of Polar Coordinates. „The American Mathematical Monthly” 59 (1952), s. 78–85.
- ↑ Składowe wektora i współrzędne punktu. W: Marceli Stark: Geometria analityczna. Warszawa: Polskie Towarzystwo Matematyczne, 1951, s. 66, seria: Monografie matematyczne, t. 26. OCLC 887752.
- ↑ a b I.N. Bronsztejn, K.A. Siemiendiajew: Matematyka. Poradnik encyklopedyczny. Wyd. 13. Warszawa: PWN, 1996, s. 258. ISBN 83-01-11658-7.
- ↑ a b Składowe wektora i współrzędne punktu. W: Marceli Stark: Geometria analityczna. Warszawa: Polskie Towarzystwo Matematyczne, 1951, s. 67, seria: Monografie matematyczne, t. 26. OCLC 887752.
- ↑ Granino A. Korn, Theresa M. Korn: Mathematical Handbook for Scientists and Engineers. Wyd. 2. Mineola, New York: Dover Publications, 2000, s. 35. ISBN 0-486-41147-8.