Ukraińska Platforma „Zjednoczenie”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ukraińska Platforma „Zjednoczenie”
Ilustracja
Data założenia 2002

Ukraińska Platforma „Zjednoczenie” (ukr. Українська Платформа „Собор”, UP Sobor) – ukraińska centrowa partia polityczna. Do 2011 działała pod nazwą Ukraińska Partia Republikańska „Zjednoczenie” (ukr. Українська Республіканська Партія „Собор”, URP Sobor). o

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie powstało po wyborach parlamentarnych w 2002 z połączenia dwóch partii dotąd działających w Bloku Julii Tymoszenko. UP Sobor utworzyły:

Nowa formacja posiadająca 4 deputowanych do Rady Najwyższej pozostała w Bloku Julii Tymoszenko. W wyborach prezydenckich w 2004 ugrupowanie wsparło Wiktora Juszczenkę, a po jego zwycięstwie Anatolij Matwijenko objął funkcję premiera Republiki Autonomicznej Krymu.

Po rozpadzie koalicji rządowej na jesieni 2005 w partii doszło do rozłamu na zwolenników Julii Tymoszenko (m.in. Łewko Łukjanenko) i Wiktora Juszczenki (m.in. Anatolij Matwijenko). Prawa do partyjnej nazwy uzyskała druga z grup, a zwolennicy pierwszej odeszli z Soboru. W wyborach parlamentarnych w 2006 kandydaci tej formacji wystartowali z listy Bloku Nasza Ukraina, uzyskując 3 mandaty.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2007 UP Sobor weszła do proprezydenckiej koalicji Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona. Do Rady Najwyższej VI kadencji wprowadziła dwóch deputowanych. W 2011 zjednoczyła się z partią Ukraińska Platforma, przyjmując nazwę Ukraińska Platforma „Zjednoczenie” (formalnie pozostając kontynuatorem dotychczasowego ugrupowania). Nowym przewodniczącym został Pawło Żebriwski, a Anatolij Matwijenko objął funkcję wiceprzewodniczącego[1]. W 2015 doszło do kolejnej zmiany nazwy ugrupowania, które nie prowadziło aktywnej działalności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]