Ukraiński Kościół Luterański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ukraiński Kościół Luterański
Українська Лютеранська Церква
Ukraiński Kościół Luterański
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Luteranizm
Ustrój kościelny episkopalno-synodalny
Obrządek bizantyjski
Prądy teologiczne luteranizm konfesyjny
Siedziba Kijów
Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika
Wiaczesław Horpynczuk
biskup
Organ ustawodawczy Sobór Ukraińskiego Kościoła Luterańskiego
Zasięg geograficzny Ukraina
Członkostwo Ewangelicko-Luterańska Konferencja Wyznaniowa
Strona internetowa

Ukraiński Kościół Luterański (ukr. Українська Лютеранська Церква, ULC) – wspólnota ewangelicka działająca na terytorium Ukrainy, która wyznaje doktrynę luteranizmu, a w swojej obrzędowości stosuje ryt bizantyjski.

Ukraiński Kościół Luterański powstał w 1994 roku z nieformalnej grupy luterańskiej zorganizowanej przez misjonarzy Stowarzyszenia Myśli Wiary. W 1996 roku ukonstytuował się jego synod i został on zarejestrowany jako prawnie działający związek wyznaniowy na Ukrainie.

Kościół odwołuje się do tradycji liturgicznej i programu Ukraińskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania, którego liderem był pastor Hilarion Szebiec. Administracyjnie składa się z trzech eparchii: kijowskiej, galicyjskiej i taurydzkiej. Posiada 25 parafii i 11 stacji misyjnych. Skupia 2500 wiernych. Posiada seminarium duchowne w Tarnopolu.

Rozwój wspólnoty wpierany jest przez Ewangelicko-Luterański Kościół Synodu Wisconsin ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ukraiński Kościół Luterański jest denominacją konserwatywną, przeciwną teologii liberalnego chrześcijaństwa. Odrzuca deklarację o usprawiedliwieniu.

Swoją liturgię opiera na rycie bizantyjskim i księgach liturgicznych opracowanych przez pastora Teodora Jarczuka dla Ukraińskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w 1933 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]