Ukraińskie Włościańsko-Robotnicze Zjednoczenie Socjalistyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ukraińskie Włościańsko-Robotnicze Zjednoczenie Socjalistyczne, Sel-Robukraińska rewolucyjna chłopska partia polityczna, działająca w okresie II Rzeczypospolitej.

Została utworzona na zjeździe we Lwowie 10 października 1926. Ostatecznie uformowała się na początku 1927, po połączeniu większej części wołyńsko-chełmskiej partii Sel-Sojuz oraz galicyjskiej grupy "Narodna Wolja". Walczyła ona o wprowadzenie ustroju socjalistycznego i walki narodowowyzwoleńczej ukraińskich chłopów i robotników, politycznie i społecznie zbliżona do Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy.

W jesieni 1927 doszło do rozłamu na "Sel-Rob" ("Prawicę") i "Sel-Rob Lewicę" ("Jedność"), która blisko współpracowała z KPZU. Głównymi działaczami Sel-Robu Lewicy byli: Kyryło Walnyćkyj, Mykoła Zajac, K. Pełechatyj.

Oba odłamy partii wzięły udział w wyborach 1928 i 1930 roku, zdobywając 6 mandatów do Sejmu RP - 4 Sel-Rob (Stepan Wołyneć, Adrian Senjuk, Iwan Fedoruk, Maksym Czuczmaj), i 2 Sel-Rob Lewica (Kyryło Walnyćkyj, Mykoła Zajac).

Partia została rozwiązana przez władze polskie 26 września 1932.

Bibliografia, literatura[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]