Ukraina – Naprzód!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ukraina – Naprzód!
Data założenia 1998
Adres siedziby Kijów
Ideologia polityczna socjaldemokracja
Poglądy gospodarcze społeczna gospodarka rynkowa
Barwy niebieski, żółty, czerwony
Strona internetowa

Ukraina – Naprzód! (ukr. Україна – Вперед!) – ukraińska centrolewicowa partia polityczna. Do 2012 funkcjonowała pod nazwą Ukraińska Partia Socjaldemokratyczna (ukr. Українська Соціал-Демократична Партія, USDP).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie powstało po wyborach parlamentarnych w 1998 z inicjatywy byłego ministra sprawiedliwości Wasyla Onopenki, który został usunięty ze stanowiska przewodniczącego oligarchicznej Zjednoczonej Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy. W wyborach prezydenckich w 1999 partia wystawiła swojego lidera, który zajął 8. miejsce na 13 pretendentów, uzyskując 0,5% głosów. W 2001 socjaldemokraci przystąpili do Bloku Julii Tymoszenko, z list którego w 2002 uzyskali 3 mandaty w Radzie Najwyższej IV kadencji.

W wyborach prezydenckich w 2004 ugrupowanie wsparło Wiktora Juszczenkę. W wyborach parlamentarnych dwa lata później jego kandydaci ponownie startowali z listy Bloku Julii Tymoszenko, co przyniosło im 7 mandatów deputowanych.

Jesienią 2006 Wasyl Onopenko w związku z powołaniem na stanowisko prezesa Najwyższego Sądu Ukrainy zrezygnował z funkcji partyjnych. Przywództwo w USDP przejął jego zięć Jewhen Kornijczuk.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych z 30 września 2007 socjaldemokraci ponownie wystartowali w ramach BYuT. Lider partii został wpisany na dziesiąte miejsce listy wyborczej. W parlamencie VI kadencji USDP uzyskała ośmiu posłów, z których część później przeszła na stronę rządu Wiktora Janukowycza. W 2011 socjaldemokratów zasiliło paru deputowanych, w tym Natalija Korołewska, którą wybrano na nową przewodniczącą[1]. Nowa liderka została wykluczona z Bloku Julii Tymoszenko. Doprowadziła też do zmiany nazwy ugrupowania[2]. W 2012 partia nie przekroczyła progu wyborczego. W 2014 działacze partii dołączyli do Bloku Opozycyjnego.

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]