Ukrzyżowanie św. Piotra (obraz Michała Anioła)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ukrzyżowanie Świętego Piotra
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Ukrzyżowanie Świętego Piotra
Autor Michał Anioł
Rok wykonania 1546-1550
Technika wykonania fresk
Rozmiar 625 × 662 cm
Muzeum Capella Paolina

Ukrzyżowanie św. Piotra - jedno z ostatnich dzieł Michała Anioła znajdujące się w Capella Paolina.

Św. Piotr, jak legenda głosi, został skazany na śmierć krzyżową w Cyrku Nerona w Rzymie ok. roku 64 lub 67, zgodnie z zapowiedzią Jezusa (J 21,18n). Według podania przed śmiercią poprosił oprawców, aby ukrzyżowali go głową do dołu, gdyż nie czuł się godnym umierać jak jego mistrz. Tak też się stało.

Fresk przedstawiający to wydarzenie namalował Michał Anioł na zamówienie papieża Pawła III razem z Nawróceniem św. Pawła. Wokół sceny znajdują się grupy żołnierzy oraz gapiów. Po prawej stronie na dole widać grupę lamentujących i przestraszonych kobiet. Wygląd apostoła oznajmia, że nie cierpi. Pierwotnie nie było gwoździ na tym obrazie, co miało oznaczać wiarę Piotra, która utrzymywała go na krzyżu.

W 2009 r. odkryto autoportret Michała Anioła. Znajduje się na lewo, w niebieskim turbanie. Jak się okazało, jest bardzo podobny do innych portretów tego artysty[1]. Ten rodzaj „podpisu” Michał Anioł zastosował jeszcze dwa razy w Kaplicy Sykstyńskiej - jako skóra w ręku św. Bartłomieja, a także jako postać Jeremiasza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak podpisywał się Michał Anioł? - Portal historyczny Histmag.org - historia dla każdego, histmag.org [dostęp 2017-11-15].
  2. Robin Richmond: Michelangelo and the Creation of the Sistine Chapel. New York: Crescent Books, 1995. ​ISBN 0-517-14194-9​.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]