Uli Jon Roth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uli Jon Roth
Ilustracja
Uli Jon Roth, 2015
Imię i nazwisko Ulrich Roth
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1954
Düsseldorf
Instrumenty gitara
Gatunki heavy metal[1]
Zawód gitarzysta
Powiązania Dawn Road, Scorpions, Electric Sun
Strona internetowa

Uli Jon Roth (właśc. Ulrich Roth; ur. 18 grudnia 1954 roku w Düsseldorfie) – niemiecki gitarzysta.

W 2004 roku muzyk wraz z Rudolfem Schenkerem został sklasyfikowany na 50. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World[2].

Biografia[edytuj]

We wczesnych latach siedemdziesiątych Ulrich stworzył własny zespół Dawn Road. W 1973 roku, kiedy Michael Schenker odszedł ze Scorpions do zespołu UFO, Uli zajął jego miejsce, a wraz z nim przyszli koledzy z zespołu: Francis Buchholz i Jürgen Rosenthal. Wspólnie z zespołem nagrał 5 płyt, w tym album live Tokyo Tapes, który został sprzedany w ponad milionowym nakładzie i zdobył status złotej płyty w kilku krajach.

Głównym powodem jego odejścia był konflikt na tle muzycznym. Ponieważ Roth był zachwycony muzyką Jimiego Hendriksa, pragnął jak najbardziej ulec jej wpływom i wnieść tą myśl do zespołu. Rudolf Schenker i Klaus Meine mieli jednak inną wizję dalszego rozwoju, pragnęli podbić rynek amerykański, co wiązało się z tworzeniem muzyki mniej ambitnej, dostosowanej do ówczesnej pop kultury, nie odbiegającej jednak od klasycznego hard rocka (pop hard rock). Uli Jon Roth opuścił Scorpions w 1978 roku.

Założył swój zespół Electric Sun, z którym nagrał trzy albumy. Pierwszy, Earthquake (1979) był nagrany ku pamięci Jimiego Hendriksa, a okładkę do niego stworzyła Monika Dannemann (była narzeczona Hendriksa, która potem związała się z Rothem). Drugim albumem był nagrany dwa lata później Fire Wind (1981, zadedykowany Anwarowi el-Sadatowi). Znajduje się na nim piosenka "Enola Gay", która mówi o bombie atomowej zrzuconej w Japonii. Okładkę do tej płyty również zaprojektowała Monika Dannemann.

Podczas gdy Scorpions dalej pięli się w górę, Uli Jon Roth ze swoją muzyką hendriksowską pozostawał w cieniu.

W latach osiemdziesiątych Uli skonstruował swoją gitarę. Ma ona 32 progi i nazwana została Sky guitar. Użył jej do ostatniego projektu pod szyldem Electric Sun – Beyond the Astral Skies(1985)(z dedykacją dla Martina Luther-Kinga i fanów muzyki Rotha).

Samobójstwo dziewczyny Uliego Moniki Dannemann miało miejsce 5 kwietnia 1996. Roth resztę twórczości zadedykował zmarłej.

Przypisy[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]