Ulica Bolesława Limanowskiego w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ulica Bolesława Limanowskiego
Podgórze
Ilustracja
Widok na południowy wschód.
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Długość ok. 1000 m
Przebieg
Ikona ulica.svg ul. Wielicka
Ikona ulica z prawej.svg ul. Jana Tarnowskiego
Ikona ulica z prawej.svg ul. św. Kingi
Ikona ulica z lewej.svg ul. Rękawka
Ikona ulica z prawej.svg ul. Lwowska
Ikona ulica z prawej.svg ul. Na Zjeździe
Ikona ulica z lewej.svg ul. Stefana Czarnieckiego
Ikona ulica z lewej.svg ul. św. Benedykta
Ikona ulica skrzyżowanie.svg ul. Krakusa
Ikona ulica skrzyżowanie.svg ul. Węgierska
Ikona ulica plac.svg Rynek Podgórski, ul. Kalwaryjska
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
ulica Bolesława Limanowskiego
ulica Bolesława Limanowskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Bolesława Limanowskiego
ulica Bolesława Limanowskiego
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
ulica Bolesława Limanowskiego
ulica Bolesława Limanowskiego
Ziemia50°02′42,2″N 19°57′17,0″E/50,045059 19,954734
Zachowany fragment muru getta na tyłach budynku szkolnego nr 62

Ulica Bolesława Limanowskiego w Krakowie – główna, a jednocześnie należąca do najstarszych ulic dzielnicy Podgórze. Stanowi fragment głównej arterii Starego Podgórza, którą jest ciąg ulic Limanowskiego-Kalwaryjska przedzielony pierzeją Rynku Podgórskiego. Biegnie jako przedłużenie ulicy Kalwaryjskiej (i fragmentu jezdni będącego częścią Rynku Podgórskiego) do ulicy Wielickiej. Jej długość to ok. 1000 m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wytyczona w pierwszej fazie rozwoju miasta (Wolne Królewskie Miasto Podgórze), pod koniec XVIII w. (w roku 1787) i określona jako trakt solny (droga w kierunku Wieliczki i Bochni). Pierwotnie nosiła nazwę ul. Lwowskiej, bowiem stanowiła trasę wylotową na wschód, poprzez Wieliczkę i Tarnów do Lwowa. Nazwę na obecną ustanowiono w 1935 roku na cześć Bolesława Limanowskiego, który w latach 1909-1919 mieszkał w Krakowie.

Ważniejsze budynki[edytuj | edytuj kod]

  • Gmach Ratusza wzniesiony w latach 1844-54 w stylu historyzmu z elementami baroku
  • Budynek Gimnazjum nr 35 wybudowany w 1904 roku, według projektu Zygmunta Luchsa, w którego stylu mieszają się historyzm i neoklasycyzm z wyraźnymi wpływami modernizmu. Fronton budynku to jedno z kilku miejsc w Podgórzu, gdzie dostrzec możemy herb dawnego miasta Podgórze. Na dziedzińcu szkoły znajduje się jeden z dwóch ocalałych fragmentów murów krakowskiego getta[1]. Popularne nazwy szkoły to „Szkoła pod Benedyktem”, „Szkoła pod Bogiem Ojcem” ze względu na sąsiedztwo Fortu św. Benedykta i Figury Boga Ojca z XIX wieku, kilkukrotnie przenoszonej[2]
  • Przy Limanowskiego 13 znajduje się pierwsze powstałe w Krakowie muzeum dzielnicy – otwarte w roku 2003. To Dom Historii Podgórza w Krakowie, w którym gromadzone są pamiątki i archiwalia związane z historią Podgórza, zaś obok w tej samej bramie znajduje się najstarsza w Podgórzu galeria – Galeria Rękawka[3].
  • Pałacyk zwany „Kryształ” (ul. Lwowska 30) – wybudowany w latach 1889-1891 według projektu Stanisława Serkowskiego (historyzm z elementami neobaroku), kiedyś należący do założonej w 1913 Parowej Fabryki Cukrów i Czekolady, która mieściła się za nim[4][5].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przebiegają tędy 7 linii tramwajowych (3, 6, 11, 13, 19, 24, 69) oraz 1 linia autobusowa (669). Na ulicy znajdują się trzy przystanki komunikacji miejskiej: „Podgórze S.K.A.” (przy skrzyżowaniu z Aleją Powstańców Śląskich), „Limanowskiego” (przy skrzyżowaniu z ulicą Na Zjeździe) oraz „Korona” (przy hali klubu sportowego K.S. Korona).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]