Ulica Człuchowska w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Człuchowska w Warszawie
Bemowo
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Długość 2300 m
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Ulica Człuchowska w Warszawie
Ulica Człuchowska w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ulica Człuchowska w Warszawie
Ulica Człuchowska w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Ulica Człuchowska w Warszawie
Ulica Człuchowska w Warszawie
52,229016°N 20,914238°E/52,229016 20,914238

Ulica Człuchowska – jedna z głównych ulic na Ulrychowie i Jelonkach, łączy ulicę Szulborską z Lazurową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ulica powstała wraz z Miastem-Ogrodem Jelonek w w drugiej dekadzie XX wieku. Na zdjęciu lotniczym z 1945 roku widoczna jest jako droga ubita biegnąca jako przedłużenie obecnej Szulborskiej, a więc od ówczesnej granicy miasta, na zachód do ob. ulicy Świetlików, aby kontynuować bieg na północny zachód i dobiec do ob. Lazurowej. Jej przedłużeniem była ob. ul. Batalionów Chłopskich.

Od tamtego czasu przebieg wschodniej części ulicy w praktyce nie zmienił się, oprócz przerwania jej w rejonie Rzędzińskiej i Wincentego Pola przez oddaną do użytku w 1951 roku linię kolejową nr 509 (Warszawa GdańskaWarszawa Główna Towarowa). Część ulicy na zachód od ul. Świetlików natomiast została wyprostowana w latach 70. XX wieku podczas zabudowy Jelonek i została skierowana do ul. Lazurowej na zachód, gdzie do dziś kończy bieg.

Autobusy miejskie ruszyły ulicą po raz pierwszy w 1978 roku – były to linie 163, 305 i 601 skierowane do znajdującej się przy ulicy pętli Osiedle Lazurowa. Od 1980 roku przy ulicy funkcjonuje hala targowa Wola.

Nazwa ulicy, nadana w 1954 roku, odnosi się do nazwy miejscowości na terenie Polski[1]. Człuchów to 15-tysięczne miasto w północnej części województwa pomorskiego.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica rozpoczyna się jako wąska jednojezdniowa ulica na przedłużeniu ulicy Szulborskiej, na wysokości budynku z adresem Sowińskiego 53e. Następnie krzyżuje się z ulicami: Znaną, Boznańskiej, Stromą i W. Pola. Urywa się przed torami kolejowymi, by pojawić się ponownie po drugiej stronie, gdzie krzyżuje się z ulicami: Rzędzińską, Joyce’a, Oświatową, Anieli Krzywoń, Kruszyńską, ponownie Anieli Krzywoń oraz Gimnazjalną, po czym wpada w skrzyżowanie z Powstańców Śląskich. Za skrzyżowaniem zbudowana jest dalej jako szeroka, dwujezdniowa arteria, krzyżując się z: Drogomilską, Okoliczną, Świetlików, Raginisa, Drzeworytników, Okrętową, Siemiatycką, Karabeli i Rozłogi. Kończy bieg skrzyżowaniem z Lazurową.

W przyszłości planowane jest przedłużenie jej do ulicy Szeligowskiej.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Na Człuchowskiej znajdują się 4 zespoły przystankowe: Hala Wola,Raginisa, Rozłogi i Człuchowska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kwiryna Handke, Słownik nazewnictwa Warszawy, Jacek Sawicki (oprac.), Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 256, ISBN 83-86619-97-X, OCLC 830250448.