Ulica Franciszkańska w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ulica Franciszkańska
Stare Miasto
Ilustracja
Widok z pl. Wszystkich Świętych: po lewej kościół franciszkanów, po prawej Uniwersytet Papieski, Pałac Biskupi za nim Planty.
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Długość 360 m
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ulica Franciszkańska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Franciszkańska”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Franciszkańska”
Ziemia50°03′33,3″N 19°56′04,4″E/50,059238 19,934561

Ulica Franciszkańska – ulica w Krakowie znajdująca się między ulicą Zwierzyniecką a placem Wszystkich Świętych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ulica ta w obecnym kształcie jest stosunkowo młoda. Niegdyś było to raczej przejście pomiędzy Bazyliką Franciszkanów a pałacem Biskupim. Ponieważ wylot tej uliczki zamykały mury obronne, była ona raczej zaułkiem. Początkowo nie posiadała oficjalnej nazwy, w dawnych dokumentach określa się ją jako Biskupią, Kocią lub Kącią[1]. Po zburzeniu kościoła Wszystkich Świętych w 1838 r, wszystkich murów obronnych i wieży Franciszkanów (po pożarze w 1850 r.) powstał obecny plac Wszystkich Świętych i w teraźniejszym kształcie ul. Franciszkańska. Pierwszą linię tramwajową otwarto tu 17 stycznia 1913 r.

Budynki[edytuj | edytuj kod]

Budynek nr 1 to pałac Sanguszków, należący do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Budynek z numerem drugim to franciszkańska bazylika mniejsza.

Najsłynniejszym gmachem na tej ulicy jest znajdujący się pod nr 3 Pałac Biskupi. Wiadomo, że istniał już w XIII wieku i że w 1462 r. spłonął wraz z klasztorem i kościołem Franciszkanów. Od tego czasu przechodził kolejne odbudowy i renowacje. Nad jego ozdobą pracowali m.in. Jan Maria Padovano oraz Gabriel Słoński. Wiele strat poczynił w pałacu pożar w 1850 r. – spłonęły wówczas wspaniale urządzone przez biskupa Jana Pawła Woronicza wnętrza. Dziś jest to, po Wawelu, największy pałac w Krakowie, a wspaniałe sale, klatki schodowe i kolumnady nadają jego wnętrzom reprezentacyjny charakter. Pałac ten jest siedzibą biskupów krakowskich, był więc także w latach 1963-1978 rezydencją biskupa krakowskiego Karola Wojtyły, który 16 października 1978 r. został papieżem i przybrał imię Jana Pawła II.

Przy ulicy Franciszkańskiej 1, obok Pałacu Biskupiego znajduje się siedziba Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Budynek z numerem 4 to sąsiadujące z klasztorem franciszkanów konwentualnych Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów.

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Plac przy ulicy był stałym miejscem spotkań z odwiedzającym Kraków Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Obecnie przy ulicy często organizowane są czuwania, koncerty oraz corocznie franciszkańska Żywa Szopka. Ulicą tą wiedzie trasa corocznego Pochodu Lajkonika.

Znicze przed Pałacem Biskupim cztery dni po śmierci papieża Jana Pawła II

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kossowski, Leszek Ludwikowski, Ulicami Krakowa, Kraków: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, 1968, s. 66.