Ulica Krupnicza w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
POL Kraków COA.svg Kraków
ulica
Krupnicza
Stare Miasto
Widok na zachód
Widok na zachód
Przebieg
Ikona ulica początek T.svg al. A.Mickiewicza
Ikona ulica z prawej.svg ul. Wenecja
Ikona ulica z lewej.svg ul. Skarbowa
Ikona ulica z prawej.svg ul. Garncarska
Ikona ulica z lewej.svg ul. Dolnych Młynów
Ikona ulica z lewej.svg ul. J.Szujskiego
Ikona ulica z prawej.svg ul. Loretańska
Ikona ulica ślepy koniec.svg
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
ulica Krupnicza
ulica Krupnicza
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
ulica Krupnicza
ulica Krupnicza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Krupnicza
ulica Krupnicza
50,063165°N 19,927284°E/50,063165 19,927284
Dom Weissów, Krupnicza 31
Dom Józefa Mehoffera, Krupnicza 26
siedziba Austriackiego Forum Kultury w Krakowie w willi Marii Lewalskiej przy ul. Krupniczej 42

Ulica Krupnicza w Krakowie – ulica położona w Krakowie, w administracyjnej dzielnicy Stare Miasto, na terenie dawnej jurydyki Garbary.

Historia[edytuj]

Pierwsze informacje o ulicy pochodzą z XV wieku. Jej powstanie wiąże się z rzeką Rudawą, która płynęła dzisiejszą ul. Dolnych Młynów (zasklepiona w okresie międzywojennym). Początkowo nie miała nazwy, mówiono o niej „ante portam Sutorum” (przed bramą Szewską). Osiedlili się tu początkowo ogrodnicy, potem garncarze, od których nazwano ją Garncarską (Toppengasse), których ślady działalności odkryły wykopaliska pod nr 26. Zamieszkiwali tu także garbarze, od których cała jurydyka przyjęła nazwę Garbary. Ze względu na młyny zasiedlili ją także krupnicy (wytwórcy i handlarze kaszy), którzy posiadali w Rynku aż 24 kramy i jako jedyni w Polsce wyrabiali kaszę owsianą i tatarczaną. Od nich nazwę "Krupnicza" przyjęła poprzeczna ulica, przedłużenie na wschód ul. Dolnych Młynów. Tak było do wielkiego pożaru w 1850 r., gdy po odbudowie zamieniono nazwy. Ambroży Grabowski w swoich „Wspomnieniach” pisze: „Ulicę tę, nie wiem z jakiego powodu nazwano Krupniczą, gdyż jeszcze niedawno miała nazwę Garncarskiej, co jeszcze dobrze pamiętam. Widocznie po pożarze ci, którzy zawieszali tabliczki z nazwami ulic i numerami domów pomylili je i tak już zostało”[1]. Według innych źródeł obecna nazwa ulicy obowiązuje od 1836.

W miejscu aktualnego północnego odcinka mieścił się do końca XVI wieku cmentarz żydowski. Do końca XIX wieku ulica sięgała do obecnej ulicy Dolnych Młynów. W 1911 została wydłużona, aż do al. Mickiewicza, zaś w dwudziestoleciu międzywojennym za linię alei (obecnie ul. Ingardena).

Zabudowa[edytuj]

Do godnych uwagi budynków należą:

 • kamienica nr 3 z 1906 o cechach historyzmu i modernizmuWyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron”.
 • kamienica nr 5Pod Matką Boską z 1899 o cechach historyzmu.
 • dom nr 7 w stylu neorenesansowym z 1871, stanowi siedzibę Kościoła Ewangelicznego Misja Łaski i Chrześcijańskiego Instytutu Biblijnego i Misyjnego.
 • budynek nr 8 z lat 1873-74, w stylu neorenesansowym.
 • dom nr 9 w stylu neorenesansowym, z 1871. W latach 1889-1919 mieszkał tu namiestnik Galicji Michał Bobrzyński (tablica pamiątkowa).
 • budynek nr 10 w stylu neorenesansowym, z lat 1873-74.
 • budynek nr 11Dom Ordynacji Mieroszewskich o cechach neorenesansowych, z 1864. Pałacyk Mieroszewskich został wzniesiony według projektu architekta Filipa Romana Pokutyńskiego dla hr. Jana Stanisława Mieroszewskiego. Jednopiętrowy budynek pałacu założony jest na planie wydłużonego prostokąta. Od strony dziedzińca wyraźnie występuje wysunięty ryzalit szybu kuchennej klatki schodowej. Wykonana w cegle fasada domu u swojej podstawy posiada cokół ułożony z płyt piaskowcowych i składa się z trzech podstawowych części: Pięcioosiowej części środkowej z balkonikiem na wysokości pierwszego piętra oraz dwóch płytkich, jednoosiowych ryzalitów. Na osi prawego ryzalitu umieszczona jest prostokątna brama wjazdowa. Dodatkowym elementem dekoracyjnym są zdobiące nadproża bramy i okien parteru kamienne kartusze herbowe z herbami Mieroszewskich i rodzin z nimi spokrewnionych. Ułożenie wszystkich pomieszczeń w amfiladzie powoduje, że kubatura budynku wykorzystana jest niezwykle funkcjonalnie. Na szczególną uwagę zasługuje dawny salon na parterze, będący największym pomieszczeniem pałacu. Jest on ozdobiony boazerią oraz dekoracją stiukową. W narożach plafonu umieszczone są kryształowe lustra ujęte w stiukowe ramy ornamentowane wolutami i stylizowanymi liśćmi oraz kwiatami. Na tyłach budowli znajduje się niewielki ogród. W swojej rezydencji Mieroszewski zgromadził bogaty i wartościowy księgozbiór, obszerne archiwum i cenną kolekcję dzieł sztuki. W latach 1939 – 1945 zniszczeniu uległ strop nad pomieszczeniami parteru oraz usunięto tarczę herbową Mieroszewskich, która znajdowała się na klatce schodowej między kondygnacjami. Po II wojnie światowej pałac został adaptowany dla potrzeb Okręgowego Urzędu Jakości i Miar w Krakowie[2]. Przebudowano wówczas obszerne wnętrza piętra na mniejsze i liczniejsze pokoje biurowe. Pomimo tych zmian, pałacyk Mieroszewskich jest ciągle wartościowym przykładem architektury rezydencjalnej w Krakowie drugiej połowy XIX wieku[3].
 • kamienica o numerze 12 na rogu z ul. Loretańską 2, w stylu neobarokowym, z 1895.
 • kamienica nr 14 na rogu z ul. Loretańską 1, o cechach modernistycznych, z lat 1910-11.
 • budynek nr 15 na rogu z ul. Szujskiego 2, o cechach historyzmu, z 1867, dawna Powszechna Szkoła Żeńska im. Józefa Szujskiego, obecnie Zasadnicza Szkoła Zawodowa.
 • willa nr 16 posiadająca cechy eklektyczne, z lat 1860-70, Pałacyk Pod Orłem.
 • budynek nr 18 o formach historyzujących, pochodzący z 1880, z nadbudówką w stylu funkcjonalistycznym z 1931.
 • budynek nr 21 na rogu z ul. Dolnych Młynów 1, o skromnych formach historyzujących, pochodzący z 1871.
 • dom nr 22Dom Literatów.
 • dom nr 26Dom Józefa Mehoffera.
 • dom nr 28 z lat 1906-08, w stylu modernistycznym, z bogatymi malowidłami na klatce schodowej.
 • dom nr 30 z lat 1906-08, w stylu modernistycznym, z dekoracjami w tynku na fasadzie.
 • dom nr 31Dom Weissów.
 • budynek nr 33Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 • dom nr 38 w stylu modernistycznym, z 1912, dawny zakład św. Jadwigi, obecnie siedziba Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana oraz Aktywnej Małej Szkoły.
 • budynek nr 42 z lat 1923-25, w stylu neobarokowym z elementami modernistycznymi; Willa Marii Lewalskiej, b. siedziba konsulatu generalnego Austrii, obecnie siedziba Austriackiego Forum Kultury w Krakowie.
 • budynek nr 44 – Zespół Szkół Chemicznych i XXVI Liceum Ogólnokształcące.

Przypisy

 1. Historyczne losy ulicy Krupniczej, a w szczególności kamienicy pod numerem 11a
 2. Okręgowy Urząd Miar w Krakowie. W: Strona internetowa OUM [on-line]. urzadmiar.krakow.pl. [dostęp 2014-12-10].
 3. Marek Żukow-Karczewski, Pałace Krakowa. Pałac Mieroszewskich, "Echo Krakowa", 72 (13133) 1990.

Bibliografia[edytuj]

 • Krupnicza, ulica. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 513. ISBN 83-01-13325-2.