Ulica Krzywopoboczna w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flag of Warsaw.svg Warszawa
ulica
Krzywopoboczna
Mariensztat
Ulica Krzywopoboczna
Ulica Krzywopoboczna
Przebieg
Ikona ulica skrzyżowanie.svg ul. Sowia/ul. Garbarska
Ikona ulica z prawej.svg ul. Mariensztat
Ikona ulica.svg
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
ulica Krzywopoboczna
ulica Krzywopoboczna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Krzywopoboczna
ulica Krzywopoboczna
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
ulica Krzywopoboczna
ulica Krzywopoboczna
Ziemia52°14′45,2″N 21°01′00,3″E/52,245889 21,016750

Ulica Krzywopoboczna – jedna z ulic warszawskiego osiedla Mariensztat, biegnąca od zbiegu ulic ul. Sowiej i ul. Garbarskiej ku ul. Źródłowej. Wyznacza północną pierzeję rynku Mariensztackiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ulica Krzywopoboczna, nosząca niegdyś miano Bocznej, powstała w roku 1762 wraz z utworzeniem jurydyki Mariensztadt. Pierwotnie biegła aż do Wisły; wkrótce jednak została skrócona do odcinka Źródłowa - Grodzka. Zabudowa strony miała charakter dworkowy, i po części były to obiekty drewniane; z zbiegu z Grodzką wznosiły się klasycystyczne stajnie zamkowe, wybudowane według projektu Dominika Merliniego w roku 1780; pierwszą i jedyną kamienicę przy ulicy Krzywopobocznej wzniesiono dopiero w roku 1860. Do czasu budowy Arkad Kubickiego w latach 1818-21 alejkę biegnącą u ich podstawy była przedłużeniem Krzywopobocznej do ul. Bugaj; zlikwidowano ją dopiero pod koniec XIX wieku.

W latach 1938-39 jedyna przy ulicy kamienica została częściowo rozebrana; być może miano ją zastąpić innym obiektem, jednak wybuch wojny przerwał te prace. Zabudowa okolicy została zniszczona w roku 1944; resztki stajni rozebrano około roku 1948, wraz z budową Trasy W-Z. Ulica zmieniła wtedy swój przebieg, znajduje się dziś nieco na południe od dawnej lokalizacji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]