Ulica Ogarna w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gdansk COA.svg Gdańsk
ulica Ogarna
Główne Miasto
Długość: 540 m
Widok w kierunku Motławy
Widok w kierunku Motławy
Przebieg
Ikona ulica początek T.svg 0m ul. Bogusławskiego
Ikona ulica skrzyżowanie.svg 30m ul. Za Murami / ul. Podgarbary
Ikona ulica z lewej.svg 70m ul. Garbary
Ikona ulica skrzyżowanie.svg 180m ul. Zbytki / ul. Pocztowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svg 350m ul. Słodowników / ul. Ławnicza
Ikona ulica z lewej.svg 460m ul. Mieszczańska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg 540m ul. Kotwiczników / ul. Powroźnicza
Ikona ulica tunel.svg 540m Brama Krowia
Ikona ulica most.svg Most Krowi
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
ulica Ogarna
ulica Ogarna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Ogarna
ulica Ogarna
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
ulica Ogarna
ulica Ogarna
Ziemia54°20′51,7″N 18°39′07,0″E/54,347700 18,651932
Dom Fahrenheitów przy ul. Ogarnej 95

Ulica Ogarna (dawniej platea Canum, ulica Psia, niem. Hundegasse) – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze wzmianki o ulicy pochodzą z 1336 jako "platea Braseatorum", czyli ulica Browarnicza i nawiązują do osiadłego na skraju Głównego Miasta wówczas licznego cechu niderlandzkich browarników, około 73 w 1416. Od 1620 przy tej ulicy mieścił się cech browarników.

Obecna nazwa ulicy pochodzi od starego gdańskiego zwyczaju wyprowadzania o zmroku sfory psów z psiarni miejskiej na Wyspę Spichrzów przez dzisiejszą "ulicę Ogarną", "Krowią Bramę" i most zwodzony nad Starą Motławą w celu ochrony znajdujących się tam magazynów (nocą mosty zwodzone Gdańska podnoszono, bramy miejskie zamykano a "Wyspa Spichrzów" pozostawała pod ochroną psów). Po kilku nieszczęśliwych wypadkach zwyczaju zaniechano a ochronę portowych spichrzów powierzono dodatkowym umocnieniom bram miejskich.

Ulica zaczyna się przy skrzyżowaniu z ul. Garbary przy południowo-zachodnim narożniku dawnych umocnień Głównego Miasta i przebiega wzdłuż południowej krawędzi głównomiejskich umocnień (m.in. Baszta Narożna i pozostałości starych obwarowań w ciągu ulicy "Za Murami"), aż do Bramy Krowiej nad Starą Motławą. W domu przy ul. Ogarnej (obecnie nr 95) urodził się gdański fizyk Gabriel Fahrenheit. Pod numerem 17 mieścił się hotel "Monopol"[1].

Kamieniczki[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się przy niej ponad 120 kamieniczek, utrzymanych w różnych stylach architektury (w większości odbudowanych po II wojnie światowej). Do ciekawszych należą:

Większość z około 120 kamienic znajdujących się przy ulicy uległa zniszczeniu w 1945. Po wojnie ulica została zabudowana budynkami mieszkalnymi dla przodowników pracy, bez usług. Zrezygnowano z odbudowy szeregu obiektów, np. Dworu Miejskiego, który stał w miejscu obecnego placu Tadeusza Polaka, a także ulic Tylnej i Służebnej znajdujących się na tyłach Ogarnej. Nie odbudowano też przedproży i przybudówek[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nie mylić z wybudowanym w 1949 hotelem o tej samej nazwie zlokalizowanym naprzeciwko dworca Gdańsk Główny, obecnie pod nazwą Scandic
  2. Anna Dobiegała "Ogarna od XIX do XXI w. Jak się zmieniała jedna z najważniejszych ulic Głównego Miasta" [dostęp 13.12.2013]