Ulica Połczyńska w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flag of Warsaw.svg Warszawa
ulica
Połczyńska
Ulrychów, Odolany, Jelonki Południowe, Chrzanów
Długość: 3500 m
Ulica Połczyńska na wysokości ul. Sochaczewskiej
Ulica Połczyńska na wysokości ul. Sochaczewskiej
Przebieg
Ikona ulica z lewej.svg 0 m ul. Studzienna
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła ul. Powstańców Śląskich,
ul. Dźwigowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła ul Rotundy,
ul. Tkaczy
Ikona ulica z lewej.svg ul. Nowej Huty
Ikona ulica z prawej.svg światła ul. Szeligowska
Ikona ulica rondo.svg światła ul. Nowolazurowa
Ikona ulica z lewej.svg światła ul. Łęgi,
zjazd do Selgros
Ikona ulica z prawej.svg ul. Sochaczewska
Ikona ulica z lewej.svg światła zjazd do Tesco, Bricoman
Ikona ulica z prawej.svg ul. Podgrodzie
Ikona ulica z lewej.svg światła ul. K. Gierdziejewskiego
Ikona ulica z lewej.svg 3500 m ul. Mory
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
ulica Połczyńska
ulica Połczyńska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Połczyńska
ulica Połczyńska
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
ulica Połczyńska
ulica Połczyńska
Ziemia52°13′00,9″N 20°54′01,8″E/52,216917 20,900500

Ulica Połczyńska – ulica w dzielnicy Bemowo w Warszawie

Ulica przebiega przez Chrzanów i Jelonki Południowe na Bemowie. Zaczyna się przy skrzyżowaniu z ulicą Studzienną jako przedłużenie ulicy Wolskiej, przecina ulicę Powstańców Śląskich i przechodzi w ulicę Poznańską w gminie Ożarów Mazowiecki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna ulica Połczyńska to dawny szlak wiodący z Warszawy przez Wolę na zachód w kierunku Błonia i Sochaczewa. Jako jedna z głównych dróg była również głównym kierunkiem przemarszów wojsk w czasie kolejnych wojen, stąd miała znaczenie także militarne, co doceniono w XIX wieku, budując tu fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa – tzw. Fort Wola oraz fort pierścienia zewnętrznego tzw. Fort Chrzanów na przedpolu Twierdzy.

W 1657 traktem tym nacierały w kierunku Warszawy wojska szwedzkie w czasie potopu szwedzkiego niszcząc m.in. zabudowę wsi Chrzanów, Odolany i Wielka Wola. Kolejne zniszczenia zabudowę ulicy dotknęły w czasie insurekcji kościuszkowskiej, w czasie powstania listopadowego, a później w czasie obrony Warszawy w 1939 i w czasie powstania warszawskiego i rzezi Woli w 1944.

Zabudowa w sąsiedztwie ulicy związana była od zawsze z obsługą traktu – znajdowały się tu liczne karczmy, sklepy, kuźnie i inne. Jeszcze w II poł. XIX wieku na odcinku pomiędzy Młynarską a Szosą Bemowską (dziś Powstańców Śląskich) znajdowało się 27 lokali z wyszynkiem, zapewne nie tylko nastawionymi na konsumpcję.

2 listopada 1830 roku to stąd wyjechał Fryderyk Chopin do Kalisza i dalej na emigrację. Odprowadzany był do Żółtej Karczmy za rogatkami wolskimi (dziś Połczyńska 54) przez licznych przyjaciół, w tym przez Józefa Elsnera, który przy tej okazji wykonał specjalnie skomponowaną kantatę na cześć swojego najzdolniejszego ucznia[1]. Fakt ten upamiętnia tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę budynku w roku 1999.

W obszarze Chrzanowa i Jelonek Południowych w XIX wieku powstało wiele cegielni – największa z nich to fabryka dachówek Bogumiła Schneidera, której śladem są dziś Glinianki Schneidra. W okresie późniejszym wybrukowana kocimi łbami, prawdopodobnie częściowo granitową kostką na styku z Wolską. W związku z fatalnym stanem nawierzchni ulica ta słynna była w okresie powojennym z dużej ilości warsztatów samochodowych.

Włączona do Warszawy w latach 50. XX wieku pod obecną nazwą, wcześniej znana jako szosa poznańska (sąsiednia Powstańców Śląskich nosiła nazwę Szosy Bemowskiej).

Od lat 60. do reformy sieci drogowej w 1985 roku ulica stanowiła część dróg międzynarodowych E8 i E12[2][3], następnie do końca 2013 roku[4] stanowiła fragment miejskiego odcinka drogi krajowej nr 2 i trasy europejskiej E30[5].

W latach 90. XX wieku przedłużono tu linię tramwajową z pętli przy Forcie Wola do Pętli Górczewska, przy okazji zniszczono ślady starej zabudowy ulicy (zostały tylko stare kapliczki).

Obecnie zabudowa wzdłuż ulicy ma związek nadal z funkcją ulicy jako jednej z głównych arterii wylotowych. Oprócz warsztatów i komisów samochodowych, sklepów, stacji benzynowych i salonów samochodowych (Porsche, Audi, Fiat, Yamaha i inne), znajduje się tu też kilka hoteli.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy S. Majewski: Warszawa nieodbudowana. Królestwo Polskie w latach 1815-1840. Warszawa: Veda, 2009, s. 70-71. ISBN 978-83-61932-00-0.
  2. Plan Warszawy, wyd. 1, Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1963.
  3. Plan Warszawy, wyd. 5, Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1973.
  4. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 27 września 2013 r. w sprawie pozbawienia dróg kategorii dróg krajowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1153)
  5. Warszawa: atlas aglomeracji 1:20 000. Wyd. pierwsze. Warszawa: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1996. ISBN 83-7000-086-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]