Ulica Połczyńska w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flag of Warsaw.svg Warszawa
ulica
Połczyńska
Ulrychów, Odolany, Jelonki Południowe, Chrzanów
Długość: 3500 m
Ulica Połczyńska przy sklepie Selgros
Ulica Połczyńska przy sklepie Selgros
Przebieg
Ikona ulica z lewej.svg 0 m ul. Studzienna
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła ul. Powstańców Śląskich,
ul. Dźwigowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła ul Rotundy,
ul. Tkaczy
Ikona ulica z lewej.svg ul. Nowej Huty
Ikona ulica z prawej.svg światła ul. Szeligowska
Ikona ulica rondo.svg światła ul. Nowolazurowa
Ikona ulica z lewej.svg światła ul. Łęgi,
zjazd do Selgros
Ikona ulica z prawej.svg ul. Sochaczewska
Ikona ulica z lewej.svg światła zjazd do Tesco, Bricoman
Ikona ulica z prawej.svg ul. Podgrodzie
Ikona ulica z lewej.svg światła ul. K. Gierdziejewskiego
Ikona ulica z lewej.svg 3500 m ul. Mory
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
ulica Połczyńska
ulica Połczyńska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Połczyńska
ulica Połczyńska
Ziemia 52°13′00,9″N 20°54′01,8″E/52,216917 20,900500

Ulica Połczyńska w Warszawieulica w południowej części dzielnicy Bemowo, w zachodniej części miasta, przebiegająca od Fortu Wola do granicy miasta. Ulica przebiega przez Chrzanów i Jelonki Południowe na Bemowie. Zaczyna się przy skrzyżowaniu z ulicą Studzienną jako przedłużenie ulicy Wolskiej, przecina ulicę Powstańców Śląskich i przechodzi w ulicę Poznańską w gminie Ożarów Mazowiecki.

Historia[edytuj]

Obecna ulica Połczyńska to dawny szlak wiodący z Warszawy przez Wolę na zachód w kierunku Błonia i Sochaczewa. Jako jedna z głównych dróg, był to również główny kierunek przemarszów wojsk w czasie kolejnych wojen, stąd droga ta miała znaczenie także militarne, co doceniono w XIX wieku, budując tu fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa – tzw. Fort Wola oraz fort pierścienia zewnętrznego tzw. Fort Chrzanów na przedpolu Twierdzy.

W 1657 traktem tym nacierały w kierunku Warszawy wojska szwedzkie w czasie potopu szwedzkiego niszcząc m.in. zabudowę wsi Chrzanów, Odolany i Wielka Wola. Kolejne zniszczenia zabudowę ulicy dotknęły w czasie insurekcji kościuszkowskiej, w czasie powstania listopadowego, a później w czasie obrony Warszawy w 1939 i w czasie powstania warszawskiego i rzezi Woli w 1944.

Zabudowa w sąsiedztwie ulicy związana była od zawsze z obsługą traktu – znajdowały się tu liczne karczmy, sklepy, kuźnie i inne. Jeszcze w II poł. XIX wieku na odcinku pomiędzy Młynarską a Szosą Bemowską (dziś Powstańców Śląskich) znajdowało się 27 lokali z wyszynkiem, zapewne nie tylko nastawionymi na konsumpcję.

2 listopada 1830 roku to stąd wyjechał Fryderyk Chopin do Kalisza i dalej na emigrację. Odprowadzany był do Żółtej Karczmy za rogatkami wolskimi (dziś Połczyńska 54) przez licznych przyjaciół, w tym przez Józefa Elsnera, który przy tej okazji wykonał specjalnie skomponowaną kantatę na cześć swojego najzdolniejszego ucznia[1]. Fakt ten upamiętnia tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę budynku w roku 1999.

W obszarze Chrzanowa i Jelonek Południowych w XIX wieku powstało wiele cegielni – największa z nich to fabryka dachówek Bogumiła Schneidera, której śladem są dziś Glinianki Schneidra. W okresie późniejszym wybrukowana kocimi łbami, prawdopodobnie częściowo granitową kostką na styku z Wolską. W związku z fatalnym stanem nawierzchni ulica ta słynna była w okresie powojennym z dużej ilości warsztatów samochodowych.

Włączona do Warszawy w latach 50. XX wieku pod obecną nazwą, wcześniej znana jako szosa poznańska (sąsiednia Powstańców Śląskich nosiła nazwę Szosy Bemowskiej). W latach 90. XX wieku przedłużono tu linię tramwajową z pętli przy Forcie Wola do Pętli Górczewska, przy okazji zniszczono ślady starej zabudowy ulicy (zostały tylko stare kapliczki).

Obecnie zabudowa wzdłuż ulicy ma związek nadal z funkcją ulicy jako jednej z głównych arterii wylotowych. Oprócz warsztatów i komisów samochodowych, sklepów, stacji benzynowych i salonów samochodowych (Porsche, Audi, Fiat, Yamaha i inne), znajduje się tu też kilka hoteli.

Ważniejsze obiekty[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

  • U zbiegu ulicy Połczyńskiej, Szosy Bemowskiej i Wolskiej miała znajdować się Karczma Napoleona, gdzie stanąć miał Napoleon Bonaparte z żądaniem wódki i kiełbasy. Ostatecznie ślady po tym domu zostały rozebrane przy budowie linii tramwajowej. Prace przy budowie zostały wstrzymane na kilka dni, w związku z odkrytym tu "skarbem" zakopanych monet.
  • Na gliniankach Schneidra kręcone były ostatnie sceny filmu Miś (słomiany miś wpadający do zamarzniętej glinianki).

Przypisy

  1. Jerzy S. Majewski: Warszawa nieodbudowana. Królestwo Polskie w latach 1815-1840. Warszawa: Veda, 2009, s. 70-71. ISBN 978-83-61932-00-0.

Bibliografia[edytuj]