Ulica Podmiejska w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ulica Podmiejska
Orunia
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Gdańsk
Długość 400 m
Przebieg
Ikona ulica.svg ul. Sandomierska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła 0 m ul. Trakt św. Wojciecha 91E75
Ikona ulica most.svg 170 m Kanał Raduni
Ikona ulica z prawej.svg 190 m ul. Brzegi
Ikona ulica z lewej.svg 280 m ul. Podmiejska 16-17
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła 400 m ul. Zamiejska / ul. Raduńska
Ikona ulica.svg ul. Małomiejska 221
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
ulica Podmiejska
ulica Podmiejska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Podmiejska
ulica Podmiejska
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
ulica Podmiejska
ulica Podmiejska
Ziemia54°19′49,4″N 18°37′56,7″E/54,330390 18,632430

Ulica Podmiejska – ulica w Gdańsku, przebiegająca przez Orunię i Oruńskie Przedmieście. Znajduje się ona w ciągu drogi wojewódzkiej nr 221 (Gdańsk Orunia – Kolbudy – Przywidz – Kościerzyna).

Przed 1945 ulica nosiła nazwę An der Schönfelder Brücke (Przy Moście Łostowickim).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to jedna z ważniejszych ulic łączących Orunię z Obwodnicą Trójmiasta. Jest ona zarazem najkrótszym połączeniem Oruni Górnej z Centrum Gdańska.

Obecna ulica w górnej części stanowiła do XIX wieku granicę położonych na północ od niej posiadłości klasztoru cystersów w Pelplinie (Pelpliner Hopfenbruch) i terenami należącymi do Miasta Gdańska, położonymi na południe od niej (Ohrschen Hopfenbruch).

Przy ulicy Podmiejskiej zachował się ciąg kamienic z XIX w., znajdujących się po południowej stronie ulicy. Po powodzi 9 lipca 2001 r. zburzono kilka nienadających się już do zamieszkania budynków, które znajdowały się po północnej stronie ulicy. Mieszkańców przesiedlono do lokali w innych dzielnicach, m. in. we Wrzeszczu.

Numeracja[edytuj | edytuj kod]

Budynki są numerowane obiegowo (tak jak przy ul. Małomiejskiej):

  • od 7 do 11 po północnej stronie w kierunku ulicy Zamiejskiej
  • od 12 do 20 po południowej stronie od ulicy Raduńskiej do Kanału Raduni

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Przez ulicę przebiegają linie komunikacji miejskiej nr 113, 154 oraz 256. Uruchomienie w roku 2012 linii tramwajowej do pętli Łostowice Świętokrzyska spowodowało wycofanie z ulicy autobusów linii 213, 254 oraz 275.

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

W latach 2014-2020 planuje się zbudować tzw. Nową Małomiejską[1], na którą przeniesie się ruch z ulic Podmiejskiej i Małomiejskiej.
Nowa droga będzie miała po dwa pasy ruchu oraz wzdłuż niej będzie biegła linia tramwajowa.
Nowa Małomiejska rozpoczynać się będzie przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i al. Vaclava Havla następnie będzie się nią jechać w kierunku wschodnim po tym samym szlaku jak obecna Małomiejska, przetnie ją skrzyżowanie ulic Wawelskiej i Platynowej, a od ul. Antoniego Madalińskiego będzie jechać za północną zabudową obecnej Małomiejskiej następnie na wysokości przystanku autobusowego „Ptasia” droga „przeskoczy” przez dotychczasową Małomiejską i wzdłuż obecnej Nakielskiej, potem obok przedszkola przy ul. Raduńskiej dojdzie przez zespół mostów i wiaduktów nad Kanałem Raduni, Traktem św. Wojciecha i liniami kolejowymi nr 9 i nr 226, do planowego węzła integracyjnego Orunia – Czerwony Most. Na odcinku przebiegającym przez Orunię Górną od wielu lat zachowana jest rezerwa terenowa, na odcinku przez Oruńskie Przedmieście musi zostać zburzone kilka budynków (zburzono już budynki 26 i 12, planuje się wyburzyć jeszcze budynki 17, 18, 19 i 49).
Po zbudowaniu ulicy Nowej Małomiejskiej ulica Podmiejska zmieni charakter z ulicy głównej na ulicę do ruchu lokalnego dostępną dla wszystkich. Ruch na Podmiejskiej będzie mniej uciążliwy dla mieszkańców.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]