Przejdź do zawartości

Ulica Starowiejska w Gdyni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Starowiejska
Śródmieście
Ilustracja
Ul. Starowiejska, widok od ul. Świętojańskiej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gdynia

Długość

758 m

Przebieg
0 ul. Dworcowa
pl. Gdynian Wysiedlonych
161 ul. Ofiar Piaśnicy
242 ul. 3 Maja
381 ul. Mściwoja
468 ul. Władysława IV
555 ul. Z. Augusta
650 ul. A. Abrahama
pl. Kaszubski
światła 758 ul. Świętojańska
ul. J. H. Derdowskiego
Położenie na mapie Gdyni
Mapa konturowa Gdyni, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Starowiejska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Starowiejska”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ulica Starowiejska”
54°31′15,9600″N 18°32′11,0400″E/54,521100 18,536400

Ulica Starowiejska w Gdyni – najstarsza ulica miasta[1]. Znajduje się w dzielnicy Śródmieście, równolegle z ul. 10 Lutego. Rozpoczyna się na Placu Gdynian Wysiedlonych, krzyżuje z ul. 3 Maja, ul. Mściwoja, ul. Władysława IV, ul. Zygmunta Augusta i ul. Antoniego Abrahama. Kończy się przy ul. Świętojańskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kolejne nazwy - Panieńska, która ówcześnie wiodła do klasztoru Panien Zakonnych, Altdorf Strasse[2], Dorfstrasse[3]. Podczas okupacji Niemcy zmienili nazwę na Goten Straße[4].

Na początku lat 20. pod nr 1 powstała gospoda należąca do Augusta Skwiercza. Wielokrotnie modernizowana, przed 1939 funkcjonowała jako restauracja "Picadilly" i była jedyną restauracją w przedwojennej Gdyni, serwującą koszerne jedzenie. Obiekt ten jeszcze przed kilkunastoma laty funkcjonował jako restauracja "Centralna". Innym popularnym wśród przedwojennych letników miejscem była restauracja i hotel Franciszka Grzegorzewskiego (nr 31)[5].

W połowie 2022 rozpoczęto prace przy rewitalizacji ulic Starowiejskiej i Abrahama (od Starowiejskiej do 10 Lutego) w sposób nawiązujący do historycznego charakteru tego miejsca. W ramach zadania uporządkowane zostało parkowanie, wprowadzona nowa zieleń, energooszczędne oświetlenie, miejsca do odpoczynku i mała architektura[6]. Ulica uzyskała jeden kierunek ruchu, a skrzyżowania z 3 Maja i Władysława IV zostały wyniesione[7]. Prace zakończono w kwietniu 2023[8]. Koszt inwestycji to nieco ponad 10 mln zł[9].

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Większość budynków powstało w pierwszych latach istnienia Gdyni, a niektóre wcześniej jeszcze za wsi Gdina, protoplasty miasta. Do najstarszych należy Domek Antoniego Abrahama (dziś filia Muzeum Miasta Gdyni) i Klasztor Zgromadzenia SS. Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Przy większości nieruchomości są sklepy, jadłodajnie i banki. Charakterystyczna dla ulicy jest nawierzchnia z kostki brukowej.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

  • hotel Centralny z 1928 (ul. Starowiejska 1)
  • Kamienica Hundsdorffów z 1935, arch. Marian Maśliński (7, róg ul. Abrahama)
  • Domek Abrahama z pocz. XX w. (30), w latach 1970-2007 siedziba miejskiej placówki muzealnej, od 1983 Muzeum Miasta Gdyni
  • Kamienica Antoniego Jaworowicza, ul Starowiejska 47 u zbiegu z ul. Dworcową (dawniej Podjazdową), powstała między listopadem 1928 a 1931 w stylu klasycyzmu zmodernizowanego uwidocznionego przez bardzo uproszczone formy monumentalnej fasady. Attykowa kondygnacja poddasza jest charakterystycznie oddzielona od reszty budynku belkowaniem z wydatnym gzymsem. Na szczycie kamienicy przed 1939 znajdowała się kopia Statui Wolności o wysokości 3,5 metra, szerokości 1,5 metra i masie 150 kg; planuje się przywrócenie tego posągu[10]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]