Ulica Telewizyjna w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ulica Telewizyjna
Wełnowiec-Józefowiec
Ilustracja
ul. Telewizyjna (widok w kierunku zachodnim)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Długość

1343 m

Przebieg
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła 0m ul. Bytkowska, Znak d43.svg granica miasta
Ikona ulica z lewej.svg 240m droga doj. do TVP3 Katowice
Ikona ulica z prawej.svg światła 750m PL road sign A-21.svg al. W. Korfantego (pl. Alfreda)
Ikona ulica z lewej.svg 870m ul. Leśna (w Siemianowicach Śl.)
Ikona ulica z lewej.svg 1343m Znak d43.svg granica miasta (ul. Katowicka w Siemianowicach Śląskich)
Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ulica Telewizyjna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Telewizyjna”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Telewizyjna”
Ziemia50°17′39,5″N 19°00′33,0″E/50,294317 19,009158

Ulica Telewizyjna w Katowicachulica w północnej części Katowic o długości 1343 m, przebiegająca przez obszar jednostki pomocniczej Wełnowiec-Józefowiec. Stanowi ona jednocześnie granicę pomiędzy dwoma miastami: Siemianowicami Śląskimi i Katowicami.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Bytkowską w Katowicach, ulicą W. Wróblewskiego w Siemianowicach Śląskich i ulicą Siemianowicką w Chorzowie. Następnie krzyżuje się z drogami podrzędnymi i dojazdowymi (do budynku TVP3 Katowice i Lasku Bytkowskiego). W rejonie Lasku Alfreda i placu Alfreda ulica Telewizyjna krzyżuje się z aleją Wojciecha Korfantego. Znajduje się tam pętla tramwajowa z przystankiem; od tego miejsca przy ulicy prowadzą tory tramwajowe. Przy skrzyżowaniu z ulicą Grabową droga kończy swój bieg (granica miasta, w Siemianowicach Śląskich zmienia nazwę na ulicę Katowicką)[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Tablica z nazwą ulicy

Ulica Telewizyjna jest drogą publiczną o przekroju jednojezdniowym klasy technicznej Z[2]. Ciąg ulic Telewizyjna – Wojciecha KorfantegoChorzowska ma status ulic głównych w mieście. Planowane jest by przy ulicy Telewizyjnej rozpoczynały się w przyszłości ciągi ulic, mające połączyć Siemianowice Śląskie z osiedlem Jerzego Kukuczki (Bogucice) na północ od Wełnowca[3].

Przy ulicy Telewizyjnej znajduje się siedziba oddziału Telewizji Polskiej w Katowicach (ul. Telewizyjna 1), Przychodnia Zakładowa przy TVP S.A. Oddział w Katowicach[4] i agencje telewizyjne. Do początku 2009 roku ulicą Telewizyjną kursował tramwaj linii 12. W 2010 roku przeprowadzono remont skrzyżowania z ulicą Bytkowską; usunięto wówczas nieużywane tory tramwajowe. Wieża telewizyjna SLR Bytków jest jednym z wyższych obiektów w okolicy; posiada on wysokość 90 metrów[3].

Ulicą Telewizyjną kursują linie autobusowe ZTM oraz linia tramwajowa o numerze 13 (Siemianowice Śl. Plac Skargi – Katowice Plac Wolności)[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. OpenStreetMap: Mapa Podstawowa. www.openstreetmap.org. [dostęp 2021-04-24]. (pol.).
  2. Urząd Miasta Katowice: Uchwała nr XII/218/07 Rady Miasta Katowice z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru dzielnicy Wełnowiec - Józefowiec w Katowicach. www.bip.katowice.eu. [dostęp 2011-09-15]. (pol.).
  3. a b Urząd Miasta Katowice: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Cz. 1, Uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-09-15]. (pol.).
  4. Medycyna Praktyczna: Przychodnia Zakładowa przy TVP S.A. Oddział w Katowicach. placowki.mp.pl. [dostęp 2021-04-24]. (pol.).
  5. Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 2021-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-29)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katowice - Plan miasta, wyd. Demart SA, Warszawa 2009/2010.