Ulica Telewizyjna w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Telewizyjna
Wełnowiec-Józefowiec
Ilustracja
ul. Telewizyjna (widok w kierunku zachodnim)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Długość

1343 m

Przebieg
światła 0m ul. Bytkowska, granica miasta
240m droga doj. do TVP3 Katowice
światła 750m al. W. Korfantego (pl. Alfreda)
870m ul. Leśna (w Siemianowicach Śl.)
1343m granica miasta (ul. Katowicka w Siemianowicach Śląskich)
Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ulica Telewizyjna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Telewizyjna”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Telewizyjna”
Ziemia50°17′39,5″N 19°00′33,0″E/50,294317 19,009158

Ulica Telewizyjna w Katowicachulica w północnej części Katowic o długości 1 343 m, przebiegająca przez obszar dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Stanowi ona jednocześnie granicę pomiędzy dwoma miastami: Siemianowicami Śląskimi i Katowicami.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Bytkowską w Katowicach, ulicą W. Wróblewskiego w Siemianowicach Śląskich i ulicą Siemianowicką w Chorzowie. Następnie krzyżuje się z drogami podrzędnymi i dojazdowymi (do budynku TVP3 Katowice i Lasku Bytkowskiego). W rejonie Lasku Alfreda i placu Alfreda ulica Telewizyjna krzyżuje się z aleją Wojciecha Korfantego. Znajduje się tam pętla tramwajowa z przystankiem; od tego miejsca przy ulicy prowadzą tory tramwajowe. Przy skrzyżowaniu z ulicą Grabową droga kończy swój bieg (granica miasta, w Siemianowicach Śląskich zmienia nazwę na ulicę Katowicką)[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Tablica z nazwą ulicy (2010)

Ulica Telewizyjna jest drogą publiczną o przekroju jednojezdniowym klasy technicznej Z[2]. Ciąg ulic Telewizyjna – Wojciecha KorfantegoChorzowska ma status ulic głównych w mieście. Planowane jest by przy ulicy Telewizyjnej rozpoczynały się w przyszłości ciągi ulic, mające połączyć Siemianowice Śląskie z osiedlem Jerzego Kukuczki (Bogucice) na północ od Wełnowca[3].

Przy ulicy Telewizyjnej znajduje się siedziba oddziału Telewizji Polskiej w Katowicach (ul. Telewizyjna 1), Przychodnia Zakładowa przy TVP S.A. Oddział w Katowicach[4] i agencje telewizyjne. Do początku 2009 roku ulicą Telewizyjną kursował tramwaj linii 12. W 2010 roku przeprowadzono remont skrzyżowania z ulicą Bytkowską; usunięto wówczas nieużywane tory tramwajowe. Wieża telewizyjna SLR Bytków jest jednym z wyższych obiektów w okolicy; posiada on wysokość 90 metrów[3].

Ulicą Telewizyjną kursują linie autobusowe ZTM oraz linia tramwajowa o numerze 13 (Siemianowice Śl. Plac Skargi – Katowice Plac Wolności)[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. OpenStreetMap: Mapa Podstawowa. www.openstreetmap.org. [dostęp 2021-04-24]. (pol.).
  2. Urząd Miasta Katowice: Uchwała nr XII/218/07 Rady Miasta Katowice z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru dzielnicy Wełnowiec - Józefowiec w Katowicach. www.bip.katowice.eu. [dostęp 2011-09-15]. (pol.).
  3. a b Urząd Miasta Katowice: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Cz. 1, Uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-09-15]. (pol.).
  4. Medycyna Praktyczna: Przychodnia Zakładowa przy TVP S.A. Oddział w Katowicach. placowki.mp.pl. [dostęp 2021-04-24]. (pol.).
  5. Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 2021-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-29)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katowice - Plan miasta, wyd. Demart SA, Warszawa 2009/2010.