Ulice złota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ulice złota
Streets of Gold
Gatunek

dramat
sportowy

Data premiery

14 listopada 1986

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

95 min

Reżyseria

Joe Roth

Scenariusz

Richard Price
Heywood Gould
Tom Cole

Główne role

Klaus Maria Brandauer
Wesley Snipes
Adrian Pasdar
Ángela Molina

Muzyka

Jack Nitzsche

Zdjęcia

Arthur Albert

Scenografia

Marcos Flaksman

Kostiumy

Jeffrey Kurland

Montaż

Richard Chew

Produkcja

Harry J. Ufland
Joe Roth

Dystrybucja

20th Century Fox

Ulice złota (ang. Streets of Gold) – amerykański dramat filmowy z 1986 roku w reżyserii Joe Rotha. Za scenariusz odpowiadali Richard Price, Heywood Gould i Tom Cole. W rolach głównych wystąpili Klaus Maria Brandauer, Wesley Snipes i Adrian Pasdar.

Światowa premiera filmu miała miejsce 14 listopada 1986 roku. Zdjęcia kręcono w Los Angeles, w stanie New Jersey oraz w Nowym Jorku[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię dwóch bokserów, Timmiego Boyle'a i Rolanda Jenkinsa. Obaj trenują w pobliskim klubie sportowym w Brooklynie. Toczą oni ze sobą ciągłe spory o rasistowskim podłożu. W międzyczasie do Nowego Jorku emigruje radziecki mistrz bokserski, z pochodzenia Żyd, Alek Neuman (Klaus Maria Brandauer). Tutaj popada w alkoholizm i stacza się na dno. Przed całkowitym upadkiem ratuje go zmiana miejsca zamieszkania. Dzięki pomocy nowo poznanej sąsiadki Eleny (Angela Molina) rozpoczyna pracę w Brooklynie jako pracownik restauracji zmywający naczynia. I tutaj zbiegają się historie tych trzech mężczyzn. W wolnych chwilach Neuman odwiedza miejscowy klub sportowy, w których poznaje Boyle'a i Jenkinsa. Zaczyna ich intensywnie trenować i udaje mu się wzajemną niechęć zamienić w świetną formę. Po wyczerpujących przygotowaniach, zgłasza ich do udziału w igrzyskach olimpijskich do walki o tytuł mistrzowski.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Filming locations for Streets of Gold. www.imdb.com. [dostęp 2012-11-10]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]