Uliczny Opryszek
![]() Hafen Rock 2019 | |
Inne nazwy |
Uliczny Opryszek Oj |
---|---|
Rok założenia | |
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Wydawnictwo |
Pasażer, ABC Tapes, Dża Dża, GRS Tape, WIR Records |
Powiązania |
Nauka o Gównie, Robotnik, Kultura Obszczymura, WRS Band |
Strona internetowa |



Uliczny Opryszek – polski zespół muzyczny pochodzący z Nowego Tomyśla założony w grudniu 1991 r. Jest to kapela grająca muzykę zaliczaną do punk rocka, w szczególności według opinii niektórych autorów publikacji, szczególnie w początkach istnienia zespołu, w nurcie określanym jako punko-polo. Zespół występował w ramach polskich festiwali, w tym między innymi kilkukrotnie na Przystanku Woodstock / Pol’and’Rock Festival, Rock na Bagnie, Punk Fest, czy Ultra Chaos Punk Piknik. Ponadto koncertował także poza granicami, w tym w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy, Czechy i Słowacja. Na 2024 r. dorobek kapeli obejmuje między innymi osiem albumów studyjnych oraz inne wydawnictwa muzyczne, w tym jeden split, EP, wydany w Stanach Zjednoczonych.
Historia i występy
[edytuj | edytuj kod]Wprowadzenie do powstania i działalności grupy
[edytuj | edytuj kod]Powstanie zespołu Uliczny Opryszek wiąże się z historią odejścia Bunta (Piotr Giglewicz) z zespołu Nauka o Gównie, w której pełnił funkcję perkusisty[1]. To wydarzenie stało się impulsem do założenia nowego zespołu, co nastąpiło w grudniu 1991 r.[1][2][3][4][5], choć sam pomysł powstał nieco wcześniej, a nazwa zespołu została przyjęta już jesienią tego właśnie roku[2]. Miało to miejsce w Nowym Tomyślu (województwo wielkopolskie)[1][2][3][4][5][6].
Historia i działalność muzyczna zespołu zaprezentowana jest w kolejnych rozdziałach, w tym poświęconych jego występom na festiwalach i koncertach oraz prezentujących dorobek w zakresie dyskografii i innych publikacji. Można tu przytoczyć na podstawie zestawienia prezentowanego przez zespół, że w latach 1992-2024 zespół dał 217 występów na różnych festiwalach i koncertach[7] oraz wydał osiem albumów studyjnych[2]. Warto przy tym zaznaczyć, że pierwszy koncert nowej kapeli miał miejsce w 1992 r., w rodzinnym mieście Nowym Tomyślu[8]. Również pierwszy album muzyczny ukazał się już w 1992 r.[9][10].
Ważnym aspektem działalności grupy jest zdecydowana postawa antyfaszystowska, antynacjonalistyczna, czy antyrasistowska oraz generalny sprzeciw wobec różnym formom dyskryminacji, promowanie empatii, ale też np. kwestie ochrony środowiska, sprzeciw wobec wojen, niesprawiedliwości i inne kwestie społeczne[11][12][13][14][15][16]. Przejawiają się one zarówno w samej twórczości zespołu i w przekazie płynącym z niektórych utworów, jak i poprzez uczestnictwo w imprezach lub projektach o innym charakterze, w ramach których promowane są wymienione postawy oraz współtworzenie utworów muzycznych i publikacji o takiej tematyce[7][11][17][12][13][14][15], a także wyraźnych i mocnych wypowiedzi w tych tematach przy różnych okazjach, między innymi podczas występów kapeli[18]. Jedną z bardziej znamiennych w tym kontekście akcji tego typu, w której kapela brała także udział, jest akcja pod nazwą „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”[7][12][14][19], zainicjowana w 1997 r. przez Marcina Kornaka, założyciela i prezesa antyrasistowskiego Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”[12][14][19].
Historia i działalność zespołu
[edytuj | edytuj kod]Jak wyżej wspomniano zespół Uliczny Opryszek powstał w grudniu 1991 r. Założycielami byli koledzy z jednej klasy w szkole zawodowej z Nowego Tomyśla. Kapela prowadziła próby w Domu Kultury w Nowym Tomyślu[20][21][22][16]. Jednak po pewnym czasie zespół przestał istnieć, a jego reaktywacja nastąpiła w 1996 r., po której grupa działała około trzech lat. Po tym okresie znów nastąpił rozpad zespołu. Kolejna jego reaktywacja miała miejsce w 2000 r. i od tego momentu zespół istnieje oraz działa zarówno w zakresie wydawnictw muzycznych jak i koncertów oraz innej działalności poza muzycznej. Ten pierwszy okres działalności jak określają sami muzycy, to był chaos, zabawa i przyjęta przez zespół nazwa. Był to też okres w którym zmieniał się skład kapeli, działalność była nieregularna, były okresy, w których grupa nie istniała (a nawet jak to określają muzycy, w tym okresie kapela więcej nie istniała niż istniała), ale też okres w którym powstało sporo utworów, a pośród nich późniejsze hity[20][21][22].
W tym okresie zespół Uliczny Opryszek miał możliwość wystąpić w programie „Halo!gramy” emitowanym w telewizji Polsat. Muzycy wysłali do programu kasetę z albumem „Młodzież Punkowa 2”, która trafiła do Tomka Świtalskiego, jednego z prowadzących ten program. Zaprosił on zespół do wystąpienia na antenie. Jak wyjaśnił później muzyka z przesłanego albumu mocno skojarzyła mu się z twórczością zespołu Kryzys. Niebagatelny wpływ miał na to fakt, że był to okres kiedy w składzie zespołu był saksofonista ale i także muzyka grana przez kapelę była prosta. W trakcie programu zespół na żywo zagrał dwa utwory – „Butapren” i „Radio Ma Ryja”[21].
Zdarzyły się w tym okresie również taka sytuacja, że praca nad materiałem muzycznym i różne roszady personalne doprowadziły do powstania nowej kapeli i nagranie albumu pod innym szyldem. W ten właśnie sposób powstał zespół Robotnik. Gdy po rozpadzie zespołu Nauka o gównie do Ulicznego Opryszka dołączył basista z tego zespołu oraz na próby kapeli zaczął przychodzić brat Bunta – Mariusz Gilewicz (lider i wokalista Nauki o Gównie) – padła propozycja założenia nowego zespołu i tak powstał zespół Robotnik oraz jego pierwszy album wydany na kasecie magnetofonowej pod tytułem „Ciągle tyle krwi...”[20][21].
Po pierwszym okresie działalności zespołu pełnym różnych perturbacji i jego rozpadzie pod koniec lat 90. XX wieku, pojawił się pomysł założenia całkiem nowego zespołu, pod nową nazwą. Jednak już po kilku próbach nowego składu, kapela powróciła do starej nazwy i tak rozpoczął się nieprzerwalny później okres działalności muzycznej. Jednym z pierwszych większych występów grupy w nowej odsłonie był koncert w ramach Punkowej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie z 2001 r. Po tym występnie działalność zespołu sukcesywnie rozwijała się, a kapela w kolejnych latach zakwalifikowała się i wystąpiła po raz pierwszy na „Przystanku Woodstock” w 2004 r. Wydawane również były kolejne albumy muzyczne. Mimo, że skład zespołu czasem zmieniał się, zespół działał nieprzerwalnie także przez następne lata[7][21].
Uczestnictwo w polskich festiwalach
[edytuj | edytuj kod]W swojej karierze zespół uczestniczył w kilku festiwalach muzycznych i podobnych imprezach cyklicznych, w niektórych z nich kilkukrotnie. I tak jeśli chodzi o „Przystanek Woodstock”, później „Pol’and’Rock Festival”, to Uliczny Opryszek występował w edycji 10. Przystanku Woodstock, która odbyła się w Kostrzynie nad Odrą, w dniach od 30 do 31 lipca 2004 r., gdzie kapela grała na dużej scenie[23][24][25] jako pierwszy zespół występujący w danym dniu[25], w edycji 19. Przystanku Woodstock, która odbyła się w Kostrzynie nad Odrą w dniach od 01 do 03 sierpnia 2013 r., a grupa grała w ramach „Pokojowej Wioski Kryszny”[26][27], w edycji 25. Pol’and’Rock Festival, również w Kostrzynie nad Odrą, która odbyła się w dniach od 01 do 03 sierpnia 2019 r. i tu również zespół grał w ramach „Pokojowej Wioski Kryszny”[28][29] oraz w edycji 28. Pol’and’Rock Festival, która z kolei została zorganizowana na Lotnisku Broczyno-Czaplinek w województwie zachodniopomorskim, w dniach od 4 do 6 sierpnia 2022 r., a zespół grał na małej scenie[30][31].
Z innych polskich festiwali, na których kapela grała, można wymienić „Rock na Bagnie”. Tutaj Uliczny Opryszek występował w edycji I, którą przeprowadzono w dniach od 2 do 4 lipca 2010 r. w Strękowej Górze, a kapela grała w dniu 2.07.2010 r.[32][33], w edycji IV trwającej od 4 do 5 lipca 2014 r., a odbywającej się w Goniądzu[34][35][36] i edycji XIV przeprowadzonej w dniach od 5 do 6 lipca 2024 r. również w Goniądzu[37][38][39], a w której kapela grała w dniu 6.07.2024 r. obok takich grup muzycznych jak Acapulco, Czerwone Kościoły, Jaws, Leniwiec, Pidżama Porno, Royal Spirit, Sexbomba, The Casualties, The Exploited, The Rebels[37][38].
Dalej z imprez cyklicznych wskazać można „Punk Fest”, w którym zespół występował w dniu 15.03.2014 r. (Kraków, klub „Kwadrat”), razem z takimi wykonawcami muzycznymi jak Blade Loki, Bulbulators, Sedes i Siwy z Defekt Muzgó, Sexbomba, The Bill, TZN Xenna, Włochaty, Ga-Ga/Zielone Żabki[40][41], w dniu 17.10.2014 r. (Toruń, Klub OdNowa), pozostali wykonawcy – Włochaty, Brudne Dzieci Sida, Baader Meinhof, Cela nr 3, Qulturka[42], w dniu 7.03.2015 r. (Kraków, klub „Kwadrat”), razem z takimi kapelami jak Bunkier, Karcer, Moskwa, Profanacja, Psy Wojny, Sedes, Sexbomba, The Bill, TZN Xenna[43][44], w dniu 11.03.2017 r. (Kraków, klub „Kwadrat”)[37][45][46][47], obok takich grup muzycznych jak Bachor, Fort BS, Lej Mi Pół, Leniwiec, Psy Wojny, Pull The Wire, Sajgon, Stress, The Bill[37][45], Punk Fest 2020, przykładowo w Gdańsku (Klub B90) z dnia 12.12.2020 r., na małej scenie razem z Prawdą, Nauką o Gównie i WC[48], Punk Fest 2021, przykładowo w Warszawie (Letnia Scena Progresji), 11.09.2021 r., obok KSU, Seksbomby, The Bill, Ga-Ga/Zielone Żabki, Towot, Pul The Wire[49] czy w Gdańsku (klub B90, grudzień)[16][50] oraz w dniu 15.03.2024 r. (Kraków, klub „Kwadrat”), pozostali wykonawcy – Ga-Ga/Zielone Żabki, Sexbomba, Fort BS, Bang Bang, TZN Xenna (i inne lokalizacje w ramach „Punk Fest Tour”)[51][52][53].
Inne wydarzenia festiwalowe lub cykliczne, w których zespół uczestniczył to przykładowo „Czad Orkiestra” 2001 w Krakowie, w klubie „38-10,5 Club”, w ramach Punkowej Orkiestry Świątecznej Pomocy IX, w dniu 7.01.2001 r., razem z takimi zespołami jak Alians, KSU, Vespa, The Analogs, Plebania, Po prostu, Prawda, Balde Loki, Deuter, Post Regiment, Sedes, Femina, Koniec Świata, Bulbulators i Habakuk[22][54], „PRL Festiwal” w Jarocinie z 2005 r.[2][5][55][56][57][58] (dwa występy zespołu na małej i na dużej scenie[55][57]), „Ulicznik Fest 2” w dniach od 21 do 22 lipca 2006 r., Zawoja koło Suchej Beskidzkiej (Karczma „Tabakowy Chodnik”), pozostali wykonawcy – Skunx, Zbeer[59]), „Gangfest 2009” w dniu 13.06.2009 r. w Kaniowie, razem z następującymi wykonawcami: Analogia Snu, De Łindows, Eye For An Eye, Konopians & Robert Brylewski, Leniwiec, S.K.T.C[37][60], „Gostyńskie Rockowisko”, edycja III, Gostyń, 9.03.2012 r., pozostali wykonawcy – Rewizja, Męczenie Owiec, SideWar, Larry Tas, RTU, 100lash[61], „Underground Festiwal”, edycja 6, Czechowice-Dziedzice, od 6 do 7 licpa 2012 r. (występ Ulicznego Opryszka w dniu 6.07.2012 r.)[62], Festiwal w Jarocinie 2013, edycja 33 (Jarocin, od 19 do 21 Lipca 2013 r.), koncert na polu namiotowym w dniu 21.07.2013 r.[63][64], „Ultra Chaos Punk Piknik”, edycja 6, będący dwudniowym festiwalem trwającym od 27 do 28 czerwca 2014 r. zorganizowanym w Żelebsku koło Biłgoraja, na którym Uliczny Opryszek wystąpił obok wielu innych wykonawców[65][66][67], „Nacjonalizm? Nie, dziękuję!”, edycja 3, 22.11.2014 r. (Bielsko-Biała, klub „Rudeboy”), pozostali wykonawcy – Bright Light, Gevernment Flu, Miraż, Mister X (Białoruś, Grodno), Nice Shoes, On Yer Bike, Profanacja, Schizma[11][68], „Fuck Facism Fest”, edycja 3, 27-28.03.2015 r., Poznań[69][70], squat Rozbrat, wielu wykonawców (występ w drugim dniu festiwalu)[69], „Hey Ho Ramona”[71][72] (festiwal poświęcony pamięci Franka Rybaka, tragicznie zmarłego basisty kapeli Muchozol organizowany od 2013 r.[71]), który odbył w dniach do 24 do 25 lipca 2015 r. w Trzcielu[71][73], a postali wykonawcy to Crash Test, Pełna Kultura, Persona non Grata, Las Melinas, Zero Gain, Cisza, Punkrockgang, Moskwa, TZN Xenna, Zielone Żabki, Acapulco, Sexbomba (Uliczny Opryszek wystąpił w dniu 24.07.2015 r.)[71][72], „MEBP Fest”[74][75][76] (Festiwal Maniowy Ekipa Biba Party, festiwal zorganizowany w formule DO IT YOURSELF – DIY – przez członków zespołów APE oraz ADHD Syndrom[76]), edycja VI[74], Maniowy[74][75][76], wielu wykonawców (występ Ulicznego Opryszka w dnu 8.08.2015 r.)[74], 2017 r. – „161 Fest” w Warszawie[47][77], „Muszlafest 2017” w Bydgoszczy[47][78][79], który odbywał się w dniach od 18 do 19 sierpnia 2017 r., a kapela wystąpiła razem z wieloma innymi wykonawcami w dnu 19.08.2017 r.[78], „Hey Ho Ramona”, edycja VI, Trzeciel, 20.07.2018 r., wielu wykonawców[80][81][82], „Zgrzytowisko” ’17, 18-19 sierpnia 2017 r. w Miłosławiu[83], edycja VI trwająca od 20 do 21 lipca 2018 r.[81], „Tik Tak Punk Rock Memoriał” (cykliczny koncert dedykowany pamięci zmarłych muzyków zespołu Bulbulators), edycja XIV[4], 23.04.2022 r., Czerwionka-Leszczyny[4][84], Sala MOK, pozostali wykonawcy – Bulbulators, Darek Dusza i Demony, 1984[4].
Interesującym wydarzeniem był również występ w Gliwicach, w dniu 29.10.2021 r. Była to druga odsłona imprezy odbywającej się pod szyldem „Punk Generation”. Odbył się on w klubie Spirala, a związany był z autorskim spotkaniem z Adą Lyons-Dąbrowską, autorką książki „Polski Punk 1978–1984”. Zespół na tę okazję przygotował specjalny repertuar, w ramach którego zagrał covery utworów wykonywanych niegdyś przez zespoły tworzące polską scenę punk z lat 1976-1994[85][86]. Uliczny Opryszek występował także innych edycjach tego wydarzenia, przykładowo również w następnej edycji 2022, dnia 22.10.2022 r., Gliwice (CKS Mrowisko, Klub Spirala), obok innych kapel: Dezerter, Darek Dusza i Demony, Czerwone Kościoły, Skorup/a, Eye For An Eye i Atencja[87].
Inne przykładowe występy w Polsce
[edytuj | edytuj kod]Inne przykładowe występy w Polsce zespołu Uliczny Opryszek oraz wykonawcy, z którymi kapela grała na tych koncertach:
- 2001-12-07: Szklarska Poręba[37][88], pozostali wykonawcy – Leniwiec[37]
- 2002-02-01: Łomża[89][90], klub POP-ART, pozostali wykonawcy – Teoria Stworzenia[89]
- 2003-12-20: Warszawa[37][91], pozostali wykonawcy – Bryndza, Eye for an Eye, Leniwiec, Myszka[37]
- 2004-09-25: Kraków, pozostali wykonawcy – Alians, Dee Facto, Leniwiec, Profanacja[37][92]
- 2005-04-02: Szczytno[93][94]
- 2005-07-01: Nowy Tomyśl, „Pod Grabem”, pozostali wykonawcy – Cela nr 3[5][95]
- 2006-09-22: Bielsko-Biała, „Rudeboyclub”, koncert promujący płytę „Bunt i Miłość” zespołu Włochaty, pozostali wykonawcy – Włochaty, WC, Punk't Widzenia, Volte Face[96]
- 2009-01-11: Jarocin, XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pozostali wykonawcy – Arte-fuck-t, Roots of the stone, Reverox[97]
- 2010-01-17: Zielona Góra, zespół w trakcie koncertu udzielił wywiadu dla Radia Index 96 FM[98][99]
- 2012-10-26: Łódź[100][101], Stereo Krogs, pozostali wykonawcy – De Łindows[100]
- 2014-08-09: Zbąszynek[102][103], Dni Zbąszynka od 9 do 10 sierpnia 2014 r., pozostali wykonawcy w tym dniu – Brainfreezer, In Rock, Białe Kurki, Mrozu[102]
- 2015-10-24: Gdynia[104][105], klub Ucho, pozostali wykonawcy – Bunkier, De Łindows[104]
- 2017-03-25: Poznań, Squat Rozbrat, pozostali wykonawcy – Abbruch, Panika (oba zespoły: Niemcy, Berlin)[47][106]
- 2017-06-10: Nowy Tomyśl, klub PIZZBURG, pozostali wykonawcy – Nauka o Gównie, WSK Punk[107][108][109]
- 2020-01-18: Warszawa, Klub Proxima, pozostali wykonawcy – KSU, Nauka o Gównie[110]
- 2020-02-08: Kraków[37][111][112], Pankoteka 2020, pozostali wykonawcy – Cela nr 3, Defloracja, Leniwiec, Mamusiu Ratuj, Nauka o Gównie, Sajgon, Stan Oskarżenia, THCulture[37][112]
- 2022-07-01: Poznań[113][114], Squat Rozbrat, pozostali wykonawcy – Los Fastidios (Włochy), Cop Off[113]
- 2023-03-11: Gdynia[37][115][116], klub Ucho, Pankoteka 3.0 / 2023, pozostali wykonawcy – Karcer, Leniwiec, Sedes, Sexbomba, The Bill, TZN Xenna, WC[37][116]
- 2023-11-04: Katowice[15][37][117], Pankoteka 4.0, pozostali wykonawcy – Farben Lehre, Lewniwiec, Psy Wojny, Sedes, Sexbomba, The Bill, Włochaty[15][37].
Warto także wspomnieć o serii koncertów z 2003 r., jakie odbyły się od marca od czerwca wymienionego roku w takich miastach jak Bielsko-Biała, Kraków, Nowy Sącz, Rzeszów, Sanok i Wrocław, wspólnie z zespołami Farben Lehre, Myszka i Sprzeciw oraz wykonawca – niespodzianka[118]. Uliczny Opryszek był także gościem, razem z Baladymi Lokami, na koncercie w Łodzi (klub „Dekompresja”), w dniu 26.11.2004 r., jaki zorganizowano z okazji jubileuszu osiemnastolecia zespołu Farben Lehre[119]. Podobny koncert zorganizowano w dniu 7.02.2009 r., w Złotowie (Klub VIP). Tym razem wydarzenie dotyczyło osiemnastolecia zespołu Cela nr 3, a oprócz samego jubilata i Ulicznego Opryszka wystąpił także zespół Pełna Kultura[120]. Zespół występował także na pięciu z siedmiu koncertów jakie odbyły się w ramach trasy „Poza kontrolą” w 2012 r. W wydarzeniu brały także udział zespoły De Łindows i Bunkier. Uliczny Opryszek wystąpił wówczas w Łodzi, Bielsku-Białej, Opolu, Chorzowie i Krakowie[121]. Oczywiście takich, różnych koncertów w karierze zespołu było więcej[7].
Kapela uczestniczyła także w wydarzeniach i koncertach charytatywnych[122][123]. Nie tylko jako wykonawca na scenie ale czasem także jako współorganizator. Przykładem takiego działania jest koncert w Gostyniu (GOK Hutnik) z dnia 13.04.2024 r. Ten koncert miał na celu udzielenia wsparcia dla Antosia Białka (mającego wówczas 4 latka), chorującego na paraplegię spastyczną. To był już trzeci występ Ulicznego Opryszka w ramach serii akcji odbywających się pod szyldem „Punki grają dla...”. Razem z nim wystąpili wówczas: Zero Gain, Reszta Pokolenia, N.V.U (Czechy, Hradec Králové), Fort BS[122]. Inny tego typu koncert miał miejsce jeszcze w tym samym roku, a konkretnie w dniu 26.10.2024 r. Odbył się on w Trzcielu[123][124] (pub „Ramona”), tym razem pod hasłem „Punki grają dla Oliwiera”. Cały dochód przeznaczono na pomoc dla Oliwiera chorującego na dystrofię mięśniową Duchenne’a. W wydarzeniu udział wzięli także inni wykonawcy – Zero Gain, Brudne Dzieci Sida, Fate[123]. Inny koncert skierowany dla szerokiej grupy, a związany z ówcześnie aktualną sytuacją, miał miejsce w Poznaniu, w „Klubie u Bazyla”. Zorganizowany został w dniu 7 maja 2022 r. i odbył się z przesłaniem antywojennym pod hasłem „Punki grają dla Ukrainy”[16][125][126]. Dochód i darowizny zostały przeznaczone na pomoc ukraińskim uchodźcom[125][126]. Wystąpili wówczas także NoG, Amunicja i Izerbejdżan[126].
Występy zagraniczne
[edytuj | edytuj kod]Oprócz wyżej wspominanych występów w Polsce na koncertach i festiwalach Uliczny Opryszek pojawiał się także poza granicami Polski. Ich występy miały miejsce między innymi w Wielkiej Brytanii (Londyn), w Niemczech (przykładowo w Berlinie i Hamburgu), w Czechach (między innymi w ramach Festiwalu POD PAROU), czy na Słowacji[2][4]. Jednym z zagranicznych festiwali, na którym występował Uliczny Opryszek, jest „Hafen Rock” z 2019 r. Festiwal odbył się w Niemczech, w Hamburgu. Wydarzenie trwało od 10 do 12 maja 2019 r.[127].
Zagraniczne występy Ulicznego Opryszka (do 2024 r.):
- 2005: Słowacja, Dobrohošť[128]
- 2015: Wielka Brytania / Anglia, Londyn[129]
- 2016: Niemcy, Berlin[130]
- 2017: Niemcy, Hamburg[47][131] (22.04.2017 r., klub Fanäume na stadionie Millerntor należącego klubu piłkarskiego FC St. Pauli)[47]
- 2017: Niemcy, Berlin[132]
- 2018: Niemcy, Berlin[133]
- 2018: Czechy, Vyškov (Pod Parou Fest)[134]
- 2018: Niemcy, Berlin[135]
- 2018: Czechy, Vrchlabí[136]
- 2019: Czechy, Brno[137]
- 2019: Niemcy, Hamburg[138] (Hafen Rock[127])
- 2019: Niemcy, Gießen[139]
- 2019: Czechy, Praga[140]
- 2022: Czechy, Trutnov (Pod Parou)[141]
- 2022: Słowacja, Sereď (OHY Fest)[142]
- 2022: Niemcy, Spremberg (Punkoirama)[143]
- 2023: Niemcy, Wermelskirchen[144].
Wyżej wymienione zagraniczne koncerty Ulicznego Opryszka (do 2024 r.) obejmowały 17 występów, w tym jeden w Wielkiej Brytanii, dwa na Słowacji, pięć w Czechach oraz dziewięć w Niemczech[7].
Nazwa i logo
[edytuj | edytuj kod]Nazwa własna zespołu to „Uliczny Opryszek”. Została przyjęta jesienią 1991 r. Wywodzi się ze słownika wyrazów obcych (nie sprecyzowano o jakie wydanie słownika chodzi), w którym przy haśle punk, to właśnie zwrot „uliczny opryszek” otwierał jego definicję. Stąd założyciele zespołu zaczerpnęli tę nazwę[22][145][25]. Jednakże w niektórych, przeważnie pierwszych, wydawnictwach zespołu[10][146][147][148][149] oraz w niektórych publikacjach, można spotkać nazwę rozszerzoną o frazę „Oj”, czasem pisaną z wykrzyknikiem. Wówczas nazwa kapeli zapisywana jest jako „Uliczny Opryszek Oj”[6][22][14] „Uliczny Opryszek (Oj)”[3] lub „Uliczny Opryszek Oj!”[22][148][149]. Istnieje również wersja nazwy z apostrofem przed słowem „Oj”, czyli „Uliczny Opryszek 'Oj”[10][146][147][150] lub „Uliczny Opryszek 'Oj!”[150].
Sam zespół nie wyjaśnia jednoznacznie w swoich wypowiedziach która z form zapisu jest prawidłowa, choć w późniejszym okresie stosowany był już tylko zapis bez przyrostka. Potwierdza jednak, że w pierwszym okresie działalności do około 2001 r. stosowali nazwę z tym przyrostkiem. W zasadzie jej pochodzenie zdecydowanie nie ma jakiegokolwiek związku ze sformułowaniem „oi!” powiązanym z nurtem muzycznym street punk / oi!. Można za to znaleźć wyjaśnienie członków zespołu, że dla nich kiedy zakładali zespół mając po naście lat oznaczało on coś jak okrzyk zdziwienia, zaskoczenia – „Łoj”, czyli „Oj!”[21][22]. Muzycy sami przyznają, że przyrostek i różne sytuacje z nim powiązane były dość śmieszne, ludzie często pytali się o niego i jego znaczenie, ale ostatecznie zaczął on zbyt mocno kojarzyć się, mimo różnic w zapisie, z ruchem oi!. Stało się to istotnym przyczynkiem do skrócenia nazwy zespołu do podstawowej formy „Uliczny Opryszek”[22].
Według niektórych publikacji początkowo zespół nosił nazwę „Budka Snajpera”[3], a według innych ta druga nazwa została przyjęta w 1999 r., gdy po krótkiej przerwie w działalności kapeli postanowiono ją reaktywować, ale ostatecznie wrócono do nazwy pierwszej, czyli „Uliczny Opryszek”[151]. I to ta druga wersja wydarzeń potwierdzona jest przez samych muzyków. To po reaktywacji kapeli przyjęto nową nazwę by szybko powrócić jednak do starej nazwy Uliczny Opryszek, choć zdecydowanie już przez przyrostka „Oj”[20][21][22].
Logo zespołu obejmuje napis odzwierciedlający jego nazwę „Uliczny Opryszek”. Do jego zapisu użyto specjalnej czcionki, wersalików i stylizacji. Słowa zapisano w logo jedno pod drugim. Opracowano je na podstawie plakatu zapowiadającego koncert zespołu w 2002 r. w Łomży. Muzykom spodobał się design zastosowany tam przez twórcę plakatu i postanowili przyjąć go jako swoje logo, które od tego momentu towarzyszy kapeli przez kolejne lata jej działalności[89].
Twórczość
[edytuj | edytuj kod]Twórczość zespołu Uliczny Opryszek, zarówno według samych muzyków jak i publikacji oraz komentarzy jej dotyczących, to punk rock. Takie przypisanie dotyczy warstwy muzycznej i tekstowej. W tym zakresie oceny twórczości nie ma żadnych wątpliwości, tym bardziej, że ze sceną punk kapela jest związana od początku swojej działalności[1][20][21][22][57][152][153]. Jednak w niektórych opracowaniach można spotkać obok wskazania punk rocka jako takiego, także nurt street punk / oi!, co jednak nieczęsto się spotyka i budzi duże wątpliwości. Może to wynikać z tego, że w nazwie zespołu w początkowych latach jego działalności, znajdował się przyrostek „Oj” (co zostało wyżej opisane), jednak z pisownią odmienną niż „Oi”. Należy więc przyjąć, że takie przypisanie zespołu do nurtu oi! jest błędne[1][22], co zresztą potwierdzają sami muzycy[22]. Zdecydowanie dominuje pogląd, że zespół konsekwentnie przez lata podąża ścieżką tradycyjnego punk rocka. Ale nawet odrzucając nietrafne przypisanie grupy do sceny oi!, to w wielu przypadkach pojawiły się do tej twórczości takie określenia jak np. punko-polo, GRS sound, słowiański punk, czy prawdziwy polski punk. Zespół jednak wyraża jasny pogląd, że jest to punk, a opinie innych oraz „szufladki” nie mają znaczenia, gdy idzie się swoją drogą[22]. Istnieją również porównania twórczości grupy do polskiego punk rocka z lat 80. XX wieku, a nawet mocne stwierdzenia, że zespół jest wyraźnie osadzony w takim klimacie i stylu muzycznym[154][152][155].
W tekstach utworów można znaleźć tematy powiązane zarówno z zabawą, alkoholem, jak i poważniejsze odniesienia do rzeczywistości czy nawiązania do klasy robotniczej oraz jej życia, tematy społeczne i polityczne[20][21][153]. Nie brakuje także tekstów dotyczących subkultury punk[21]. Komentarze są tutaj stosunkowo spójne – są to w dużej mierze teksty zaangażowane[153].
Inspiracje
[edytuj | edytuj kod]Jak wskazują sami muzycy, członkowie zespołu, z różnych okresów czasu, słuchają i inspirują się różnymi zespołami, a nawet różną muzyką, nie tylko punk rockiem. Pośród gatunków muzycznych lub nurtów muzycznych wymieniają przy różnej okazji nie tyko stary, tradycyjny i przede wszystkim prosty punk rock, ale też ska, reggae, hardcore punk, heavy metal i wiele innych[22]. Ale w swojej twórczości bez względu na modę, trendy czy inne uwarunkowania, zawsze trzymają się – jak to sami określają – prostego, zwykłego punk rocka. Pośród inspirujących zespołów zaś padają takie nazwy (które są wymienione w utworze „Na zawsze punk”) jak: Sex Pistols, The Clash, Ramones[21][22], Crass czy Dead Kennedys[16], a z polskich kapel: Karcer, Włochaty, Kryzys, Dezerter[21][22] (choć w jednym z wywiadów Bunt stwierdza, że nigdy specjalnie za Sex Pistols nie przepadał i budzi on pewne kontrowersje, ze względu na opinie, że popchnął on punk rock w kierunku komercji[16]). W szczególności muzycy podkreślają swoje przywiązanie do polskiego punk rocka lat 80. XX wieku[21].
Skład
[edytuj | edytuj kod]Skład i zmiany
[edytuj | edytuj kod]Skład zespołu Uliczny Opryszek przez długie lata jego działalności zmieniał się wielokrotnie[20][21][22][154][156]. Początkowo grupę tworzyli koledzy z klasy uczęszczający do jednej szkoły zawodowej[20][21][22]. Jeden z jej założycieli miał już doświadczenie związane z graniem zespole i to już z okresu szkoły podstawowej. Był nim Piotr Giglewicz, który już wówczas przyjął pseudonim Bunt. Grał od wcześniej razem z ze swoim bratem w kapeli Nauka o gównie. Ten początkowy skład Ulicznego Opryszka rozpadł się z różnych przyczyn, czasem niestety z nieprzyjemnych powodów związanych z postepowaniem niektórych członków zespołu. Dochodziło w tym początkowym okresie do sytuacji, w której album zespołu Uliczny Opryszek jest nagrywany w studio nagrań przez jedynego jego członka – Bunta – i muzyków z zaprzyjaźnionej, wyżej wymienionej Nauki o gównie („Młodzież Punkowa”, 1995 r.)[21]. Dopiero po 2000 r., kiedy istnienie i działalność zespołu nabrały tempa, skład ustabilizował się, choć również i po tej dacie następowały zmiany, jednak już bez rozpadu oraz późniejszej reaktywacji kapeli, ani bez sytuacji w której pozostaje jeden członek zespołu[20][21][22]. Jedyną osobą, która współtworzyła Ulicznego Opryszka przez cały okres jego istnienia jest właśnie Piotr Giglewicz – Bunt[21].
Członkowie zespołu
[edytuj | edytuj kod]Członkowie zespołu z całego okresu jego działalności:
- Bronek – gitarzysta (gitara)[7]
- Bunt: Piotr Giglewicz /Elektromechanik/ – wokal, perkusista (perkusja), basista (gitara basowa)[4][5][83][146][148][156][157][158]
- Cycu / Cyc – gitarzysta (gitara), wokal[7]
- Długi: Krzysztof Koza – basista (gitara basowa)[5][7]
- Egon – gitarzysta (gitara)[146]
- Faja – basista (gitara basowa)[7]
- Gałgan – perkusista (perkusja)[7][156]
- Kaczy – basista (gitara basowa)[7]
- Kadet – gitarzysta (gitara)[4][157]
- Kogut: Piotr Szefer – basista (gitara basowa), wokal[4][83][156][157]
- Mały: Sławomir Sukiennicki – perkusista (perkusja)[5][7]
- Małysz – gitarzysta (gitara), wokal w tle[147]
- Mariusz Giglewicz /Mariusz, Mario, Mariusz GRS-Tapes, Elektromonter/ – wokal w tle[147][159]
- Mazur – perkusista (perkusja)[146]
- Michu: Michał Majer – gitarzysta (gitara), wokal[5][7][156]
- Pilon: Jerzy Śmierzchalski – perkusista (perkusja)[4][83][157]
- Tobiasz – basista (gitara basowa), wokal w tle[147]
- Zielony: Dawid Zieliński – gitarzysta (gitara), wokal[4][83][157].
Oprócz wyżej wymienionych w pewnych krótszych okresach czasu w grupie występowali także inni muzycy[7].
Składy zespołu
[edytuj | edytuj kod]Członek | 1992 r.[a][146] | 1994 r.[b][147] | 1995 r.[c][21][148] | 2005 r.[d][5] | 2009 r.[e][156] | 2024 r.[153][157] |
---|---|---|---|---|---|---|
Długi | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie |
Egon | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie |
Gałgan | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie |
Kadet | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak |
Kogut | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak |
Mały | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie |
Małysz | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie |
Mariusz Giglewicz | Tak | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie |
Mazur | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie |
Michu | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak | Nie |
Pilon | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak |
Piotr Giglewicz /Bunt/ | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Tobiasz | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie |
Zielony | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak |
Składy koncertowe
[edytuj | edytuj kod]Pierwszy skład koncertowy grupy z 1992 r. wyglądał następująco: Bunt, Egon i Mazur. Już w następnym, 1993 r., skład ten zmienił się i na koncertach występowali: Bunt, Małysz i Tobiasz oraz na niektórych z nich Mazur i Misiu. Skład koncertowy zmienił się dość radykalnie w 1998 r. Wspólnie występowali wówczas w różnych konfiguracjach osobowych następujący muzycy: Bunt, Mariusz, Kozi, Kaczy, Vova, Klaus. W kolejnych latach zespół grywał swoje koncerty na przestrzeni już ustabilizowanego okresu działalności w różnych składach, w tym niekiedy z gościnnym udziałem muzyków spoza grupy, co obrazuje poniższa tabela[7].
rok[f] / członek | Bronek | Bunt | Cycu | Długi | Faja | Gałgan | Kaczy | Kadet | Kogut | Kozi | Mały | Michu | Pilon | Zielony | inni[g] |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2000–2001 | Nie | Tak | Nie | Tak | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Topeż, Vova |
2001–2003 | Nie | Tak | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | |
2003–2004 | Nie | Tak | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Tak | Nie | Nie | |
2004–2005 | Nie | Tak | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak | Tak | Nie | Nie | Kaczy (bas) |
2006 | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Tak | Tak | Nie | Nie | |
2006–2008 | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | Buczek (gitara), Filip (gitara), Iwan (perkusja), Lechu (perkusja) |
2008–2010 | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | |
2010–2012 | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | Radek (saksofon) |
2013–2014 | Tak | Tak | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | |
2014–2016 | Nie | Tak | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak | Adam (wokal) |
2016–2019 | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak | Adam (wokal) |
2020–2024 | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak |
Zestawienie wg liczby występów
[edytuj | edytuj kod]Zestawienie wybranych muzyków według liczby zagranych w grupie do końca 2024 r. koncertów:
Muzyk | liczba występów |
---|---|
Bunt | 217 |
Kogut | 156 |
Pilon | 116 |
Zielony | 107 |
Michu | 87 |
Kadet | 42 |
Gałgan | 39 |
Cyc | 31 |
Kaczy | 26 |
Długi | 25 |
Kozi | 16 |
Adam | 14 |
Mały | 14 |
Bronek | 10 |
W przypadku pozostałych muzyków, liczba ich występów razem z kapelą do końca 2024 r. była zdecydowanie mniejsza, a mianowicie na swoim koncie sześć koncertów ma Lechu, po pięć mają Faja i Radek, po cztery koncerty mają Iwan, Małysz oraz Tobiasz, po trzy koncerty mają Filip, Buczek, Mazur, Vova, po dwa koncerty: Egon, Mariusz, Misiu i Klaus[7].
Członkowie i goście zespołu według funkcji
[edytuj | edytuj kod]Funkcja | Członkowie | Goście[i] |
---|---|---|
wokal | Piotr Giglewicz /Bunt/[147][157], Cycu[7], Kaczy[149], Kogut[157], Kozi[149], Małysz[147], Mariusz Giglewicz[147], Michu[7], Tobiasz[147], Zielony[157] | Adam[7], Agnieszka[148], Chudy[146], Mariusz[148][149], Vova[148] |
gitara | Bronek[7], Cycu[7], Egon[146], Kadet[157], Kozi[149], Michu[7], Zielony[157], Małysz[147] | Buczek[7], Chlorek[160], Chudy[146], Filip[7], Marcin[148], Skoda[160], Topeż[148] |
gitara basowa | Długi[7], Faja[7], Kaczy[7][149], Kogut[157], Piotr Giglewicz /Bunt/[146], Tobiasz[147] | Topeż[148], Vova[148] |
perkusja | Gałgan[7], Mały[7], Mazur[146], Pilon[157], Piotr Giglewicz /Bunt/[147] | Iwan[7], Lechu[7], Vova[148] |
saksofon | Klaus[149], Radek[7] |
Powiązania
[edytuj | edytuj kod]Mariusz Giglewicz jest starszym bratem Piotra Giglewicza /Bunta/. Występował jako wokalista oprócz Ulicznego Opryszka w takich kapelach jak Nauka o Gównie, Robotnik, Kultura Obszczymura[159][158]. Piotr Giglewicz /Bunt/ jako perkusista występował także w zespołach Nauka o Gównie i Robotnik[158]. Członkowie Ulicznego Opryszka i Robotnika stworzyli grupę muzyczną o nazwie WRS Band, która nagrała utwór „Wykopmy Rasizm Ze Stadionów” zamieszczony w składance z utworami różnych wykonawców muzycznych o tym samym tytule („Wykopmy rasizm ze stadionów”)[12][13][161]. Pośród innych członków zespołu Nauka o Gównie, którzy byli członkami Ulicznego Opryszka lub występowali gościnnie z kapelą można wymienić Agnieszkę[148], Chudego[146], Topeża[148], Vovę[148][162] (także Robotnik[162]). Gościnnie z zespołem mieli okazję występować między innymi tacy muzycy jak Chlorek[160], czyli Maciej Kiersznicki, znany między innymi z grania razem z The Analogs, Sobota, 747, czy współpracy technicznej oraz twórczej z Beri Beri, Gan, The Blakauts, The Junkers i inni[163], oraz Skoda[160], czyli Piotr Skotnicki uczestniczący między innymi jako muzyk oraz jako twórca i w zakresie realizacji technicznej nagrań między innymi w takich projektach muzycznych jak Reżim, Włochaty, Anti Dread, WC i inne[164].
W utworze „Stan wojenny” wykorzystano nagranie głosu Wojciecha Jaruzelskiego[146].
Dyskografia
[edytuj | edytuj kod]Dyskografia zespołu
[edytuj | edytuj kod]- „Do szeregu huju...”: 1992 r., wydawca – GRS Tapes (identyfikator albumu: 003), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[9][10]
- „To Solidarność Sprzedaje Nas”: 1992 r., wydawca – GRS Tape (identyfikator albumu: 001), split (razem z zespołem Nauka o Gównie), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[146]
- „Zapierdol Faszystowskich Morderców”[147][9]:
- „Młodzież Punkowa”[9][148]:
- „Młodzież Punkowa 2 1/2”: 1997 r., wydawca – GRS Tape (identyfikator albumu: 009), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[9][149]
- „Młodzież Punkowa 33 1/3”[9][152][160][170]:
- 2004 r., wydawca – Pasażer, nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa lub jedna płyta kompaktowa[9][171][172]
- 2005 r., wydawca – Pasażer, nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[173]
- 2019 r. (premiera: 10.12.2019 r.), wydawca – Pasażer, nośnik danych – jedna płyta kompaktowa i jedna płyta DVD wideo[9][170][174]
- „Uliczny Opryszek / Angry 4 Life”: 2007 r.[9][175][176][177] (2006 r.[176][178]), kraj wydania – Stany Zjednoczone, wydawca – Cat Food Money Records (identyfikator albumu: cfm-3), EP, split (razem z zespołem Angry 4 Life), jedna płyta gramofonowa 7" 33 ⅓ RPM[9][175][176][178]
- „Na Zawsze Punk”[9][179][180]:
- 2009 r., wydawca – Pasażer, nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[9][179][181]
- 2009 r., wydawca – WIR Records (identyfikator albumu: WIR Records 001), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[182]
- 2014 r., wydawca – Pasażer, nośnik danych – jedna płyta kompaktowa i jedna płyta DVD wideo[9][183]
- 2014 r., wydawca – Pasażer (identyfikator albumu: LP 47), nośnik danych – jedna płyta gramofonowa LP i jedna płyta DVD wideo /wydane w dwóch wersjach/[9][184][185][186]
- „Na Zawsze Punk 2”[9][187][188][189]:
- 2017 r., wydawca – Pasażer, nośnik danych – jedna płyta kompaktowa i jedna płyta gramofonowa LP[188][190]
- 2017 r., wydawca – Pasażer, nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[9][187][188][191]
- 2017 r., wydawca – Pasażer, nośnik danych – płyta gramofonowa LP[9][188][192]
- 2017 r., wydawca – WIR Records (identyfikator albumu: WIR Records 002), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[193]
- „FC St. Pauli Do Boju”[9][194]:
- „Prałat”[9][199][200][201]:
- „Na Zawsze Punk 3”[9][206][207][208]:
- 2022 r. (premiera: 26.09.2022 r.), wydawca – Pasażer, nośnik danych – dwie płyty kompaktowe[9][206][207][209]
- 2022 r. (premiera: 26.09.2022 r.), wydawca – Pasażer, nośnik danych – płyta gramofonowa /wydane w dwóch wersjach – LP i 12"/[9][206][210][211][212]
- 2022 r., wydawca – WIR Records (identyfikator albumu: WIR Records 003), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[213]
- „Na Zawsze Punk 1/2/3”: 2022 r., wydawca – WIR Records (identyfikator albumu: WIR Records 003), BOX, nośnik danych – trzy kasety magnetofonowe[9][214][215].
Składanki
[edytuj | edytuj kod]- „Lechu Przeboje Polskiego Punka”: 1995 r., wydawca – PH Kopalnia (identyfikator albumu: 003), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[217]
- „Polska Scena Punk”: 1997 r., wydawca – GRS Tape (identyfikator albumu: 006), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[218]
- „Polska Scena Punk Vol.2”: 1997 r., wydawca – GRS Tape (identyfikator albumu: 014), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[219]
- „Turbopunk CD 1”: 1998 r., wydawca – Turbopunk Zine / Mami Records, nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[220]
- „Polska Scena Punk Vol.5”: 2002 r., wydawca – GRS Tape (identyfikator albumu: 032), nośnik danych – jedna kaseta magnetofonowa[221]
- „Pasażer #19 Sampler”: 2005 r., wydawca – Pasażer, sampler (załączona do fanzinu Pasażer #19), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[222]
- „Punks, Skins & Rudeboys Now! Vol. 13”: 2005 r., wydawca – Jimmy Jazz Records, promo (załączona do fanzinu Garaż #23), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[223]
- „Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter” – tribute album dla zespołu Dezerter[224]:
- „Antifa Benefit”: 2008 r., wydawca – No Pasaran Records (identyfikator albumu: 001), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[17]
- „Pasażer #26 Sampler”: 2010 r., wydawca – Pasażer, sampler (załączona do fanzinu Pasażer #26), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[229]
- „Pasażer #32”: 2015 r., wydawca – Pasażer, sampler (załączona do fanzinu Pasażer #32), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[230]
- „Pasażer #33”: 2017 r., wydawca – Pasażer, sampler (załączona do fanzinu Pasażer #33), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[231]
- „Punks Not Dead”: 2018 r., wydawca – Lou & Rocked Boys (identyfikator albumu: 001), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[232]
- „Pasażer #34/35”: 2019 r., wydawca – Pasażer, promo (załączona do fanzinu Pasażer #34/35), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[233]
- „Polska Scena Punk – Być zawsze sobą”[234]:
- „Pasażer #36”: 2020 r., wydawca – Pasażer, sampler (załączona do fanzinu Pasażer #36), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[237]
- „Polska Scena Punk Vol.2 Czy pamiętasz?”: 2020 r., wydawca – NOG Records (identyfikator albumu: 007), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[238][239]
- „Polska Scena Punk Vol.3 – Trzeba żyć”: 2020 r., wydawca – NOG Records (identyfikator albumu: 008), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[240]
- „Polska Scena Punk Vol.4 – Wolność”: 2021 r., wydawca – NOG Records (identyfikator albumu: 009), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[241]
- „Polska Scena Punk Vol.5 – Młodzi gniewni”: 2022 r., wydawca – NOG Records (identyfikator albumu: 015), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[242]
- „Pasażer #37”: 2022 r., wydawca – Pasażer, sampler (załączona do fanzinu Pasażer #37), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[243]
- „Polska Scena Punk Vol.6 – Zawyły syreny”: 2023 r., wydawca – NOG Records (identyfikator albumu: 016), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[244]
- „Polska Scena Punk Vol.7 – Stacja Warszawa”: 2023 r., wydawca – NOG Records (identyfikator albumu: 017), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[245]
- „Polska Scena Punk Vol.8 – Hipokryzja i zdrada”: 2024 r., wydawca – NOG Records (identyfikator albumu: 020), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[246]
- „Pasażer #38”: 2024 r., wydawca – Pasażer, sampler (załączona do fanzinu Pasażer #38), nośnik danych – jedna płyta kompaktowa[247].
Teledyski i inne nagrania wideo
[edytuj | edytuj kod]Oficjalne teledyski zespołu obejmują nagrania wideo do następujących utworów (w nawiasie podano rok ukazania się materiału):
- „Na Zawsze Punk” (2009 r.)
- „Punk Jest W Nas” (2010 r.)
- „Wykopmy Rasizm Ze Stadionów” (2012 r.)
- „Wolny Człowiek” (2017 r.)
- „Na Zawsze Punk” (2017 r.)
- „Fc St. Pauli Do Boju” (2018 r.)
- „Bełkot Net Polska” – live (2019 r.)
- „Prałat” (2021 r.)
- „August” (2021 r.)
- „Wolność” (2022 r.)
- „Wszystko Jest Piękne” (2023 r.)[248].
Ponadto nagrano i udostępniono, między innymi w ramach serwisu społecznościowego YouTube, szereg nagrań koncertowych – live – które powstawały sukcesywnie, praktycznie niemal od początku działalności zespołu, bowiem pierwsze z tych nagrań pochodzi już z 1992 r.[248].
Wydawnictwa poza granicami Polski
[edytuj | edytuj kod]Poza granicami Polski ukazały się wydawnictwa z nagraniami zespołu, a także dystrybuowano niektóre z wyżej wymienionych albumów. I tak jednym z bardziej znanych takich wydawnictw jest split pod tytułem „Uliczny Opryszek / Angry 4 Life”. Ukazał się on w 2007 r. w Stanach Zjednoczonych. Został on wydany na płycie winylowej w formacie EP, a oprócz utworów Ulicznego Opryszka, znalazły się tak także utwory zespołu Angry 4 Life[9][156][175][176][177] pochodzącego z San Jose w Kalifornii[156][176][177]. Ten krążek dostępny był także w ramach niezależnej sceny w Japonii. Inne wydawnictwo grupy, które dostępne było za granicą to album „Młodzież punkowa 33 1/3”. Był on bowiem rozprowadzany na Filipinach przez wokalistę zespołu The Istukas Over Disnaeyland, który to zespół grał muzykę punk rokową, oi! i ska[156]. Pewną ciekawostką jest fakt znalezienia przez pewnego podróżnika w Meksyku na stoisku sprzedaży z muzyką niezależną wydanych nieoficjalne (piracko) płyt z dyskografią zespołu[249].
Autorzy i covery
[edytuj | edytuj kod]Autorzy muzyki i tekstów
[edytuj | edytuj kod]Zespół gra własne kompozycje muzyczne z własnymi tekstami lub piosenki napisane przez autorów zewnętrznych. Autorami tekstów piosenek Ulicznego Opryszka, z wyłączeniem coverów, był zespół lub poszczególni członkowie albo osoby z powiązanych kapel[5]. Dotyczy to twórców między innymi takich grup jak Nauka o gównie czy Robotnik, w tym między innymi: Ewka, Tobiasz[147][148], Agnieszka[148], G.G. Error[147][148][149][160] (Grzegorz Górniewicz[250]), Mariusz Giglewicz[147][148][149][160]. Pośród autorów zewnętrznych wymienić można Kabaret Klika[149], Krzysztofa Supranionek, Łukasza Bajda[160]. Ponadto warto wspomnieć, że autorem tekstu do utworu „Bóg ma twoje imię”[21][160] oraz jeszcze jednej niewymienionej wprost[21], jest Zdzisław „Dzidek” Jodko, między innymi wydawca zina Garaż[21][251] oraz szef wytwórni Jimmy Jazz Records[251]. Kolejnym autorem tekstu do utworu wykonywanego przez zespół jest Janusz Reichel[15][16], poeta i pieśniarz, który napisał między innymi piosenkę „Biegnij Franek”[15] i inne[16].
Utwory innych wykonawców
[edytuj | edytuj kod]Interesujące jest również zestawienie wybranych coverów nagranych lub wykonywanych przez Ulicznego Opryszka. Pośród takich, licznych realizacji znajdują się różne utwory muzyczne zespołów z nurtu punk rock, w tym między innymi utwór „Chodź pójdziemy tam” zespołu Nocne Szczury[154][160][252], „Wariat” – Rejestracja, „Wszyscy pokutujemy” – Sedes[160][154], „77” – Ramzes & The Hooligans[160][181][252], „Piwo” – Borygo[160][181][252][253], „Teatr polityczny” – Kabaret Klika[149], „Tym co odeszli” – Gruba Berta[181], „Zapytaj Boga” – Post Regiment[181][252][253], „Ballada” – Kanada[181], „Polska” – Zakon Żebrzących[181][253], „Hymn Punks” – Poerocks[181][252], „Czerwień i biel” – Konwent A[181], „Jesteś” – Mamusiu Ratuj[181][252], „Rób to co chcesz i mów to co myślisz” – Liberum Veto[181], „Kamienie kwiaty” – Rebeliant[181][252][253], „Potrzebny cios” – Lumpersi, „Dla nadziei” – Defloracja[181], „Zjednoczeni” – Nocne Szczury, „Zabili mnie” – Corpus X, „Pomnik” – Stress[181][252], „Kultura” – Mocz Tenora, „Wszystko jest piękne” – Detonator BN, „Punk jest w nas” – Robotnik[181], „Nie Jestem...” – Walek Dzedzej Punk Band[181][252], „Punks not dead?” – Guernica y Luno, „Odwaga” – Egzystencja, „Po co żyć” – Prowokacja, „Chuligan” – Stan Zvezda, „Wolny człowiek” – Wegetacja, „Poza dobrem i złem” – Ręce do Góry, „W ciszy” – Magister z Wyciętą Przysadką Mózgową, „Żołnierz” – Zbombardowana Laleczka, „Klątwa” – Spasi Sohrani, „Komunikaty” – Inkwizycja, „Dla Ciebie” – Insekty na Jajach, „Miłość” – Schizofreniczna Prostytutka Maria, „Tolerancja” – Zima, „Nowa dyskoteka” – Absurd, „Harcerzyki” – Pancer, „Trędowaty” – Agonia, „Do przyjaciół czerwonych” – Reżim, „Punk zawsze czuje się ok” – Amputacja, „Polskie świnie” – Paranoya, „Praca, dom” – Bush Doctor[187][190], „Walczyk” – Formacja Brudny Widelec, „Namiętności nie wystarczą” – Chaos, „Kapłani szatana” – Popularne i zapałki, „Plaża” – Brzytwa Ojca, „Faszyzm” – La Aferra, „Wolność” – Czerwona chorągiewka, „Janosik” – Abecadło wolnych dzieci, „Naród wybrany” – Palce Ireny, „Obcy nowi pod mur” – Mechaniczna Pomarańcza, „Prawdziwy mężczyzna” – Svoboda, „W kawiarni” – Bikini, „Sarajewo” – Łysina Lenina, „Inwestycja” – Ulica, „Robaka nikt nie kocha” – Kumader, „Chory świat” – Die Fallen, „Szara rzeczywistość” – Ural, „Dziennik telewizyjny” – Kontrola W., „Żydzi” – Zbuntowany Kaloryfer, „Wojna” – 4 kopniętych i Fred, „Nigdy” – Okupacja'81[207][209], „Młodość walcząca” – Karcer[56].
Zdarzały się także takie sytuacje, że w coverze przygotowanym przez Ulicznego Opryszka wystąpił muzyk związany z kapelą, która była pierwotnym autorem lub wykonawcą utworu. Przykładem takiej sytuacji jest zamieszczony w albumie „Prałat” utwór zespołu Detonator BN. Piosenka ta została zaśpiewana przez oryginalnego wokalistę – Mirosława Adamkiewicz. Tę sytuację najlepiej opisuje wypowiedź Bunta, który wprost stwierdza, że jest czymś ekstra po latach współtworzyć i nagrywać z muzykami dawnych zespołów[16].
Bogaty zestaw takich realizacji w repertuarze zespołu niewątpliwie wynika między innymi z faktu, że Bunt, wcześniej także wspólnie ze swoim bratem, zgromadził bardzo dużą kolekcję historycznych już niemal nagrań, często nigdzie niedostępnych. W kolekcji tej są dema, bootlegi i dawne albumy już wówczas trudno dostępne, a współcześnie będące w wieku przypadkach białymi krukami, do tego stopnia, że nawet zespoły, czy dawni ich członkowie, które są ich twórcami, są zadziwieni posiadanymi przez niego unikatami[21][156][253][254][255][256]. Niektóre archiwalne nagrania były prezentowane w Radiu Ulicznik, w kanale muzycznym prowadzonym pod nazwą „Punkowe archiwum”[156]. Pośród wydanych przez Ulicznego Opryszka albumów są takie, w których covery stanowią większość zawartych w nich utworów[153][155][156][252][253][257]. Na nich można znaleźć informację, iż są one hołdem, zarówno dla dawnych kapel, często mniej znanych, jak i dla festiwalu w Jarocinie oraz punkowych załóg[156][252][254][255][256][258]. Dobór takich zespołów i utworów przykładowo do pierwszego z tego typu wydawnictw, albumu „Na Zawsze Punk” opierał się oczywiście o indywidualne, subiektywne upodobania muzyków kapeli, ale uwzględniał też takie założenie, aby ująć dobre kapele nieco mniej znane, czasem wręcz zapomniane, które w tamtym czasie nie były aktywne[155][156][254][255][256][257], a wiele z nich to takie grupy muzyczne sceny niezależnej, które nigdy nie nagrały swojej twórczości w studio nagrań[47][257].
Oceny, opinie, wywróżenia
[edytuj | edytuj kod]W początkowym okresie działalności do 2001 r. zespół w ramach sceny punk i hardcore nie był szerokim zakresie lubiany. Mimo to istniały jednak grupy i środowiska punkowe, które doceniały i lubiły Ulicznego Opryszka, podobnie zresztą jak powiązane kapele Nauka o Gównie i Robotnik[20].
W późniejszym okresie działalności zespołu jego rozpoznawalność i popularność nie podlegała już dyskusji. Często w czasie wydarzeń, na których występowało obok Ulicznego Opryszka kilku innych wykonawców, to właśnie ten zespół był już gwiazdą lub jedną z gwiazd przyciągającą publiczność. Podczas występów zaś kapela potrafiła rozgrzać uczestników wydarzenia doprowadzając do prawdziwej, dobrej zabawy, a wiele utworów zespołu przez lata nabrało charakteru znanych, lubianych i śpiewanych przez publikę szlagierów. Do takich piosenek należą między innymi „Na zawsze punk”, „Zapierdol faszystowskich morderców”[5][58][69]. Jednak według niektórych autorów publikacji wymieniona rozpoznawalność i popularność dotyczy jedynie dość niszowej sceny punk, w której zespół pozostaje, bez wyraźnych perspektyw na wypłynięcie do mainstreamu choćby tylko polskiej sceny muzycznej[259]. Do tej punkowej twórczości przypisywane jest określenie „prosty”, ale też „szczery” i „melodyjny”[152], także „surowy”[153]. Pojawia się także pogląd, że kapela jest zespołem koncertowym i w studnio wypada nieco słabiej. Ponadto te same utwory są w komentarzach do twórczości grupy różnie oceniane przez różnych recenzentów, tak że można spotkać opinię pozytywną i negatywną[154][152]. Co prawda na razie z rzadka, ale pojawiają się już powoli takie określenia w stosunku do Ulicznego Opryszka jak „ikona” czy „legenda” polskiego punk rocka[107][109][153].
Zaproszenie przez Jerzego Owsiaka zespołu do występu na Przystanku Woodstock w 2004 r. było dla grupy dużym wyróżnieniem. Z tej okazji kapela przygotowała specjalny utwór zatytułowany „Jedziemy na Woodstock”. Stał się on festiwalowym przebojem[5], a bardzo pozytywne przyjęcie przez publiczność zespołu[5][154] i dobra atmosfera podczas ich występu były zaskoczeniem dla samego Jerzego Owsiaka[5].
Podczas występów w Jarocinie, w roku 2005, na PRL Festiwalu, kapela zdobyła nagrodę jury[2][5][56][57], „Złotego Kameleona”[5][57] wręczanego podczas konkursu będącego przeglądem młodych kapel[18][57], a sam występ grupy był bardzo wysoko wówczas oceniony. Jak podano w artykule na temat festiwalu zamieszczonym w Gazecie Jarocińskiej, to właśnie wejście na sceną Ulicznego Opryszka zelektryzowało widownię, a pośród publiczności zawrzało i duża jej część rozkręciła ostrą zabawę pod sceną[5][58]. Po prostu zespół dał czadu dla grupy fanów, która czekała na jego występ. W pierwszym dniu konkursowym publiczność nie chciała wręcz wypuścić kapeli ze sceny[57]. Walter Chełstowski, niegdyś szef festiwalu, a w 2005 r. przewodniczący jury[5][56], wypowiadając się dla tej gazety na temat festiwalu nawiązał do Ulicznego Opryszka oceniając grupę jako rasową, punkową kapelę dla której żywi duży sentyment oraz sympatię, a także że docenia jej muzykę[5]. Przyznał też, że zespół pozytywnie zaskoczył go wykonaniem utworu „Młodość walcząca” grupy Karcer[56][58] i standardów punkowych lat 80. XX wieku[58].
Zespół o sobie
[edytuj | edytuj kod]Jedną z podstawowych i ważniejszych postaw zespołu jest ta, wyrażana przez nich oczywiście z pewną dozą przymrużenia oka, która podkreśla przekaz jednego ze sztandarowych ich utworów: Na zawsze punk
[16][25]. I jest to także jeden z ulubionych przez artystów utworów własnych[25]. Dobrze oddaje idee stojące za przekazem płynącym z twórczości kapeli tekst utworu zespołu Karcer, który jest jednym z coverów wykonywanych przez nią, a mianowicie wyżej wymieniona „Młodość walcząca”. Dla muzyków to hymn pokoleń z mądrym choć ostrym przesłaniem[56]. I oczywiście ważne jest również hasło „Punx not dead” traktowane nie jak pusty, prosty slogan lecz odpowiednio, z pomysłem na życie i przeciwstawianiem się często występującym różnorakim absurdom w otaczającej nas rzeczywistości[255]. Swoją muzykę określają jako prosty, czasem melodyjny, a czasem szybki punk rock. Wspólnie tworzone piosenki są przede wszystkim o otaczającej rzeczywistości i problemach życia codziennego takich jak przykładowo bezrobocie czy beznadziejna polityka, problemy społeczne, kwestie skandali związanych z kościołem katolickim. Mimo punkowych korzeni muzycy stwierdzają, iż jak każdy są za normalnością[5][16].
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ 1992 r. jest rokiem wydania splitu pod tytułem „To Solidarność Sprzedaje Nas” (razem z zespołem Nauka o Gównie)[146].
- ↑ 1994 r. jest rokiem wydania albumu muzycznego pod tytułem „Zapierdol Faszystowskich Morderców”[9][147].
- ↑ 1995 r. jest rokiem wydania albumu muzycznego pod tytułem „Młodzież Punkowa”. Przy tym albumie grupę tworzył Bunt, a w nagraniu utworów wspomagali go członkowie zespołu Nauka o Gównie[21][148].
- ↑ 2005 r. jest rokiem występu zespołu na festiwalu w Jarocinie[5].
- ↑ 2009 r. jest rokiem wydania albumu muzycznego pod tytułem „Na Zawsze Punk”[156][181].
- ↑ Jeżeli w kolejnym wierszu powtarza się dany rok, to oznacza, że w trakcie tego roku nastąpiła zmiana składu.
- ↑ Inni wymienieni tu muzycy, występowali z zespołem gościnie, okazjonalnie lub stosunkowo krótkotrwale, czasem jedynie na kilku lub kilkunastu koncertach.
- ↑ Nie jest to pełne zestawienie, gdyż dla części muzyków brak jest informacji o ich funkcji lub instrumencie, na którym grali.
- ↑ Kolumna zawiera informacje o muzykach występujących gościnnie lub stosunkowo krótkotrwale w grupie.
- ↑ Jeśli przy danym albumie nie podano wprost kraju jego wydania, to album wydany został w Polsce. Dla pozostałych przypadków podano wprost kraj publikacji danego albumu lub jego konkretnego wydania.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e Discogs Uliczny Opryszek ↓, Artist Code: [a2132660], Profile.
- ↑ a b c d e f g ulicznyopryszek.pl ↓, Historia.
- ↑ a b c d independentzambrow.blogspot.com ↓, /2011/02/index-zespoow-istniejacych-w-okresie.html.
- ↑ a b c d e f g h i j k CKE CL 2022 ↓, /tik-tak-punk-rock-memorial-2022/.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Putz 2005 ↓, article_id: 10.
- ↑ a b Sobiela i Sikora 2022 ↓, s. 471.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS).
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Historia; Koncerty (GIGS), poz. 1.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ulicznyopryszek.pl ↓, Albumy (ALBUMS) – Dyskografia.
- ↑ a b c d Discogs Uliczny Opryszek Do szeregu huju... 1992 ↓, Release Code: [r20901113].
- ↑ a b c Pasażer NACJONALIZM NIE, DZIĘKUJE 2014 ↓, /aktualnosci/nacjonalizm-nie-dziekuje-trzecia-edycja-festiwalu-w-bielsku-bialej-22-listopada-2014/.
- ↑ a b c d e Pyzik ↓, /nigdy-wiecej-jak-walczyc-z-nacjonalizmem/.
- ↑ a b c Jasiński 2021 ↓, /jedna-rasa-ludzka-rasa-2/.
- ↑ a b c d e Kornak i „Nigdy Więcej” ↓, /3322: poz. 155, 335.
- ↑ a b c d e f Grygiel 2023 ↓, aa-LTVr-HQ4F-d5dk.
- ↑ a b c d e f g h i j k Gabryel 2022 ↓, /nic-nigdy-sie-nie-zmieni/.
- ↑ a b Discogs Antifa Benefit 2008 ↓, Release Code: [r2722790].
- ↑ a b Wilk 2005 ↓, article_id: 16.
- ↑ a b Kornak 1997 ↓, s. 1.
- ↑ a b c d e f g h i j Grzywa i Cinek 2001 ↓, article_id: 1.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x Bez 2004 ↓, article_id: 2.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Skoda 2004 ↓, article_id: 3.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Historia; Koncerty (GIGS), poz. 28.
- ↑ Pol’and’Rock Festival Historia ↓, 10. PRZYSTANEK WOODSTOCK.
- ↑ a b c d e ulicznyopryszek.pl ↓, Prasówka, Czat ... (08.2004), article_id=6.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Historia; Koncerty (GIGS), poz. 103.
- ↑ Pol’and’Rock Festival Historia ↓, 19. PRZYSTANEK WOODSTOCK.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Historia; Koncerty (GIGS), poz. 171.
- ↑ Pol’and’Rock Festival Historia ↓, 25. Pol’and’Rock Festival.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Historia; Koncerty (GIGS), poz. 193.
- ↑ Pol’and’Rock Festival Historia ↓, 28. Pol’and’Rock Festival.
- ↑ Rock na Bagnie ↓, Historia: 2010.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 79, plakat.
- ↑ Rock na Bagnie ↓, Historia: 2014.
- ↑ ROCK NA BAGNIE 2014 ↓, /aktualnosci/rock-na-bagnie-4-5-lipca-2014/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 112, plakat.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p Leniwiec ↓, /koncerty_arch.html.
- ↑ a b Rock na Bagnie ↓, Historia: 2024.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 214.
- ↑ Pasażer PUNK FEST w Krakowie 2014 ↓, /aktualnosci/punk-fest-w-krakowie/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 109, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 115, plakat.
- ↑ Pasażer Uliczny Opryszek na Punk Feście w Krakowie 2015 ↓, /uliczny-opryszek-na-punk-fescie-w-krakowie/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 120, plakat.
- ↑ a b Pasażer PUNK FEST w Krakowie 2017 ↓, /bez-kategorii/punk-fest-w-krakowie-3/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 134.
- ↑ a b c d e f g Nowy Tomyśl Nowiny Lokalne 2017 ↓, /rozkwitajaca-wiosna-ulicznym-opryszkiem/.
- ↑ Antyportal.net 2020 ↓, /punk-fest-2020-w-gdansku/.
- ↑ Antyradio 2021 ↓, id: 47472.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 184.
- ↑ koncertomania.pl 2024 ↓, /koncert/3852473/.
- ↑ Koncerty w Szczecinie 2024 ↓, /punk-fest-tour-2024/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 211.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 11, plakat 1.
- ↑ a b ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 33, 34.
- ↑ a b c d e f Witkowski 2005 ↓, article_id: 12.
- ↑ a b c d e f g Gauza 2005 ↓, article_id: 13.
- ↑ a b c d e Gazeta Jarocińska nr 23 2005 ↓, article_id: 14.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 40, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 74, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 91, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 94, plakat.
- ↑ paw 2013 ↓, /ar/947967.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 102.
- ↑ Ultra Chaos Piknik 2014 ↓, /ultra-chaos-piknik-6-2728-06-2014/.
- ↑ Pasażer ULTRA CHAOS PUNK PIKNIK 2014 ↓, /aktualnosci/ultra-chaos-punk-pinik-2728-czerwca-zelebsko-kbilogoraja/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 111, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 116, plakat.
- ↑ a b c 161 Crew 2015 ↓, /relacja-z-fuck-fascism-fest-3/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 122, plakat.
- ↑ a b c d Radio AFERA 2015 ↓, /patronat/2109.
- ↑ a b ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 124, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 124.
- ↑ a b c d Koncertomania 2015 ↓, /koncert/446258/.
- ↑ a b ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 125.
- ↑ a b c Zabrania się zabraniać 2015 ↓, /2015/09/bez-was-chopaki-ten-swiat-jest-gowno.html.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 135.
- ↑ a b Pasażer MUSZLAFEST 2017 2017 ↓, /bez-kategorii/muszlafest-2017/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 143.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 154.
- ↑ a b wielkopolskamagazyn.pl 2018 ↓, /vi-festiwal-hey-ho-ramona-20-21-07-2018-trzciel.
- ↑ Brożek 2018 ↓, ar: c13-4671740.
- ↑ a b c d e Koncertowe klimaty 2017 ↓, /uliczny-opryszek/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 187.
- ↑ Gliwice 2021 ↓, /kultura/punk-rock-w-natarciu.
- ↑ Portal Miejski 24gliwice 2021 ↓, /trwa-festiwal-punk-generation-w-najblizszy-piatek-odbedzie-sie-spotkanie-autorskie-i-koncert.
- ↑ mrowisko.polsl.pl 2022 ↓, /punk-generation-2022-ks-spirala/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 14.
- ↑ a b c ulicznyopryszek.pl ↓, Ciekawostki (CURIOSITIES), Jak powstał pomysł na logo ULICZNEGO OPRYSZKA ?.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 15.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 26.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 29, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Ciekawostki (CURIOSITIES), Koncert w Krakowie na który nie dojechaliśmy.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 32.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 35.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 43, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 69, plakat.
- ↑ Radio Index 2010 ↓, cat_id: 1.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 76.
- ↑ a b Bałczewski 2012 ↓, /uliczny-opryszek-i-the-indows-w-stereo-krogs/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 98.
- ↑ a b Michalczak 2014 ↓, /ar/c13-2384663.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 113.
- ↑ a b trojmiasto.pl 2015 ↓, /Uliczny-Opryszek-De-Lindows-Bunkier-imp410510.html.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 127.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 136.
- ↑ a b Nowy Tomyśl Nowiny Lokalne Kultura 2017 ↓, /uliczny-opryszek-oraz-nauka-o-gownie-znow-jednej-scenie/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 140.
- ↑ a b Wielkopolska magazyn informacyjny.pl 2017 ↓, /legendy-punk-rocka-uliczny-opryszek-....
- ↑ natchnienibieszczadem.pl 2019 ↓, /2019/11/09/koncert-ksu-uliczny-opryszek-nauka-o-gownie-w-warszawie/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 175.
- ↑ a b SCK PK Kwadrat 2020 ↓, /pl/event/pankoteka-2020.
- ↑ a b rockkompas.pl 2022 ↓, /event/22678/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 191.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 201.
- ↑ a b trojmiasto.pl 2023 ↓, /imprezy/Pankoteka-2023-imp529322.html.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 206.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 18-20, 22-24, dwa plakaty.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 30, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 70, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 98-100, plakat.
- ↑ a b Bujak 2024 ↓, /O5i8D2L7xLkxUnBvJAo0.
- ↑ a b c Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” 2024 ↓, id: 5446.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 216.
- ↑ a b Jacek z szafy 2022 ↓, /punki-graja-dla-ukrainy/.
- ↑ a b c Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” 2022 ↓, id: 197.
- ↑ a b festivalticker.de 2019 ↓, /2019/festivals/hafen_rock/.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 37, plakat.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 118.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 131.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 137.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 148.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 150.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 155.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 158.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 159.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 165.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 168.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 169.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 172.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 192.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 194.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 195.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Koncerty (GIGS), poz. 205.
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Ciekawostki (CURIOSITIES), Skąd pochodzi nazwa ULICZNY OPRYSZEK ?.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o Discogs To Solidarność Sprzedaje Nas 1992 ↓, Release Code: [r4536683].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r Discogs Uliczny Opryszek Zapierdol Faszystowskich Morderców master ↓, Master Release Code: [m2772455].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Discogs Uliczny Opryszek Młodzież Punkowa master ↓, Master Release Code: [m462881].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m Discogs Uliczny Opryszek Młodzież Punkowa 2 1/2 1997 ↓, Release Code: [r3723228].
- ↑ a b Discogs Uliczny Opryszek ↓, Artist Code: [a2132660], Variations.
- ↑ last.fm Uliczny Opryszek ↓, /pl/music/Uliczny+Opryszek.
- ↑ a b c d e Sobkowiak 2005 ↓, article_id: 20.
- ↑ a b c d e f g NOTE.radio 2024 ↓, /uliczny-opryszek-polska-legenda-punk-rocka/.
- ↑ a b c d e f Misztal 2005 ↓, article_id: 11.
- ↑ a b c Sobkowiak 2009 ↓, article_id: 49.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o Sopel 2009 ↓, article_id: 48.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m ulicznyopryszek.pl ↓, Historia, Skład (BAND).
- ↑ a b c Discogs Bunt ↓, Artist Code: [a258677].
- ↑ a b Discogs Mariusz Giglewicz ↓, Artist Code: [a2815796.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m Discogs Uliczny Opryszek Młodzież Punkowa 33 1/3 master ↓, Master Release Code: [m691416].
- ↑ Rate Your Music WRS Band ↓, Artist: 414913.
- ↑ a b Discogs Vova ↓, Artist Code: [a2574877].
- ↑ Discogs Maciej Kiersznicki ↓, Artist Code: [a1801402].
- ↑ Discogs Piotr Skotnicki ↓, Artist Code: [a803576].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek ↓, Artist Code: [a2132660], Releases.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Zapierdol Faszystowskich Morderców ABC Tapes 1994 ↓, Release Code: [r24412943].
- ↑ a b Discogs Uliczny Opryszek Zapierdol Faszystowskich Morderców GRS Tapes 1995 ↓, Release Code: [r3723121].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Młodzież Punkowa GRS Tapes 1995 ↓, Release Code: [r3723100].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Młodzież Punkowa Dża Dża 1995 ↓, Release Code: [m3803053].
- ↑ a b Pasażer Uliczny Opryszek Młodzież punkowa 33 i 1/3 CD/DVD ↓, /produkt/uliczny-opryszek-mlodziez-punkowa-33-i-13-cddvd/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Młodzież Punkowa 33 1/3 Cassette 2004 ↓, Release Code: [r3723266].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Młodzież Punkowa 33 1/3 CD 2004 ↓, Release Code: [r5728072].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Młodzież Punkowa 33 1/3 2005 ↓, Release Code: [r14430172].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Młodzież Punkowa 33 1/3 2019 ↓, Release Code: [r14638635].
- ↑ a b c Discogs Uliczny Opryszek / Angry 4 Life 2007 ↓, Release Code: [r3703723].
- ↑ a b c d e ulicznyopryszek.pl ↓, Ciekawostki (CURIOSITIES), ULICZNY OPRYSZEK wydany na singlu w USA.
- ↑ a b c Grzester 2007 ↓, s. 157.
- ↑ a b Pasażer Uliczny Opryszek / Angry 4 Life – split EP ↓, /produkt/uliczny-opryszek-angry-4-life-split-ep/.
- ↑ a b Pasażer Na Zawsze Punk CD ↓, /produkt/uliczny-opryszek-–-na-zawsze-punk-cddvd/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk master ↓, Master Release Code: [m856668].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk CD 2009 ↓, Release Code: [r5729202].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 1 Cassette 2009 ↓, Release Code: [r27857184].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk CD 2014 ↓, Release Code: [r14430219].
- ↑ Pasażer Na Zawsze Punk LP kolor ↓, /produkt/uliczny-opryszek-na-zawsze-punk-lp-kolor/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk LP 2014 ↓, Release Code: [r7197363].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk LP Green 2014 ↓, Release Code: [r9929730].
- ↑ a b c Pasażer Na zawsze punk 2 CD ↓, /produkt/uliczny-opryszek-–-na-zawsze-punk-2-cd/.
- ↑ a b c d Pasażer Na zawsze punk 2 LP kolor ↓, /produkt/uliczny-opryszek-na-zawsze-punk-2-lp/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 2 master ↓, Master Release Code: [m1258904].
- ↑ a b Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 2 CD LP 2017 ↓, Release Code: [r10122068].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 2 CD 2017 ↓, Release Code: [r1106534].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 2 LP 2017 ↓, Release Code: [r29391907].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 2 Cassette 2017 ↓, Release Code: [r27857298].
- ↑ a b c Pasażer FC ST PAULI do boju! CD ↓, /produkt/uliczny-opryszek-–-fc-st-pauli-do-boju-cd/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek FC St. Pauli Do Boju CD 2018 ↓, Release Code: [r13345629].
- ↑ Pasażer FC ST PAULI do boju! EP ↓, /produkt/uliczny-opryszek-–-fc-st-pauli-do-boju-ep/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek FC St. Pauli Do Boju EP 2018 ↓, Release Code: [r13345896].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek FC St. Pauli Do Boju File 2018 ↓, Release Code: [r12862932].
- ↑ a b c Pasażer Uliczny Opryszek Prałat Prałat LP/CD 2021 ↓, /aktualnosci/uliczny-opryszek-pralat-lpcd/.
- ↑ a b Pasażer Uliczny Opryszek Prałat CD ↓, /produkt/uliczny-opryszek-pralat-cd/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Prałat master ↓, Master Release Code: [m2263195].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Prałat CD 2021 ↓, Release Code: [r19918306].
- ↑ Pasażer Uliczny Opryszek Prałat LP ↓, /produkt/uliczny-opryszek-pralat-lp/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Prałat LP 2021 ↓, Release Code: [r19922413].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Prałat LP Violet 2021 ↓, Release Code: [r27514896].
- ↑ a b c Pasażer Uliczny Opryszek Na zawsze punk 3 LP/2CD 2022 ↓, /aktualnosci/uliczny-opryszek-na-zawsze-punk-3-lp2cd/.
- ↑ a b c Pasażer Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 3 (2CD) ↓, /produkt/uliczny-opryszek-na-zawsze-punk-3-2cd/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 3 master ↓, Master Release Code: [m3189561].
- ↑ a b Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 3 cd 2022 ↓, Release Code: [r3228919].
- ↑ Pasażer Uliczny Opryszek Na zawsze punk 3 LP ↓, /produkt/uliczny-opryszek-na-zawsze-punk-3-lp-premiera-26-09-22/.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 3 LP 2022 ↓, Release Code: [r29391622].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 3 Vinyl 12" 2022 ↓, Release Code: [r25437694].
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek Na Zawsze Punk 3 Cassette 2022 ↓, Release Code: [r27857358].
- ↑ Pasażer Uliczny Opryszek Na zawsze punk 3MC BOX ↓, /produkt/uliczny-opryszek-na-zawsze-punk-3mc-box/.
- ↑ ZIMA Na zawsze punk 3MC BOX ↓, /uliczny-opryszek-na-zawsze-punk-3mc-box.htm.
- ↑ Discogs Uliczny Opryszek ↓, Artist Code: [a2132660], Appearances.
- ↑ Discogs Lechu Przeboje Polskiego Punka 1995 ↓, Release Code: [r10193226].
- ↑ Discogs Polska Scena Punk 1997 ↓, Release Code: [r3812279].
- ↑ Discogs Polska Scena Punk Vol.2 1997 ↓, Release Code: [r13238326].
- ↑ Discogs Turbopunk CD 1 ↓, Release Code: [r16560870].
- ↑ Discogs Polska Scena Punk Vol.5 2002 ↓, Release Code: [r16083228].
- ↑ Discogs Pasażer #19 Sampler 2005 ↓, Release Code: [r3006650].
- ↑ Discogs Punks, Skins & Rudeboys Now! Vol. 13 2005 ↓, Release Code: [r5770305].
- ↑ Discogs Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter master ↓, Master Release Code: [m1503097].
- ↑ Discogs Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter CD 2006 ↓, Release Code: [r3250004].
- ↑ Discogs Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter LP black 2018 ↓, Release Code: [r12940769].
- ↑ Discogs Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter LP clear/red 2018 ↓, Release Code: [r12791128].
- ↑ Discogs Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter CD 2020 ↓, Release Code: [r16363725].
- ↑ Discogs Pasażer #26 Sampler 2010 ↓, Release Code: [r2854022].
- ↑ Discogs Pasażer #32 2015 ↓, Release Code: [r7885062.
- ↑ Discogs Pasażer #33 2017 ↓, Release Code: [r10514566].
- ↑ Discogs Punks Not Dead 2018 ↓, Release Code: [r13195044].
- ↑ Discogs Pasażer #34/35 2019 ↓, Release Code: [r13371634].
- ↑ Discogs Polska Scena Punk – Być Zawsze Sobą master ↓, Master Release Code: [m16083228].
- ↑ Discogs Polska Scena Punk – Być Zawsze Sobą CD 2019 ↓, Release Code: [r14400276].
- ↑ Discogs Polska Scena Punk – Być Zawsze Sobą LP 2020 ↓, Release Code: [r15861615].
- ↑ Discogs Pasażer #36 2020 ↓, Release Code: [r15394402].
- ↑ Discogs Polska Scena Punk Vol.2 Czy Pamiętasz? 2020 ↓, Release Code: [r15373117].
- ↑ Agaka 2020 ↓, id: 165095.
- ↑ Discogs Polska Scena Punk Vol.3 Trzeba Żyć 2020 ↓, Release Code: [r19891603].
- ↑ Discogs Polska Scena Punk Vol.4 Wolność 2021 ↓, Release Code: [r19772704].
- ↑ rockers.pl Polska Scena Punk Vol.5 Młodzi Gniewni ↓, /p/polska-scena-punk-vol-5-mlodzi-gniewni/.
- ↑ Discogs Pasażer #37 2022 ↓, Release Code: [r23089325].
- ↑ rockers.pl Polska Scena Punk Vol.6 Zawyły syreny ↓, /p/polska-scena-punk-vol-6-zawyly-syreny/.
- ↑ rockers.pl Polska Scena Punk Vol.7 Stacja Warszawa ↓, /p/polska-scena-punk-vol-7-stacja-warszawa/.
- ↑ rockers.pl Polska Scena Punk Vol.8 Hipokryzja i zdrada ↓, /p/polska-scena-punk-vol-8-hipokryzja-i-zdrada/.
- ↑ Discogs Pasażer #38 2024 ↓, Release Code: [r30815952].
- ↑ a b ulicznyopryszek.pl ↓, Video (YOUTUBE).
- ↑ ulicznyopryszek.pl ↓, Ciekawostki (CURIOSITIES), Pirackie CDR ULICZNEGO OPRYSZKA w Meksyku.
- ↑ Discogs Grzegorz Górniewicz ↓, Artist Code: [a2828839].
- ↑ a b Jimmy Jazz Records ↓, /Informacje-o-firmie-cabout-pol-7.html.
- ↑ a b c d e f g h i j k Wewiór (recenzja) 2009 ↓, article_id: 47.
- ↑ a b c d e f Wewiór (artykuł) 2009 ↓, article_id: 45.
- ↑ a b c DEAD PRESS 2010 ↓, article_id: 54.
- ↑ a b c d ZACIER 2009 ↓, article_id: 55.
- ↑ a b c Mikołaj 2009 ↓, article_id: 56.
- ↑ a b c ZIMA Na zawsze punk 2 ↓, /uliczny-opryszek-na-zawsze-punk-2-czerwony-winyl.html.
- ↑ Chełstowski 2009 ↓, article_id: 50.
- ↑ Sankowski 2005 ↓, article_id: 15.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- "Bez Was chłopaki ten świat jest gówno warty!": MEBP 2015 [online], Zabrania się zabraniać, 9 września 2015 [dostęp 2024-11-15] (pol.).
- "Hey Ho Ramona" – TRZCIEL, [w:] Koncert [online], Radio Afera, 2015, /patronat/2109 [dostęp 2024-11-15] (pol.).
- „MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI”: Punki Grają dla Ukrainy, [w:] Patronaty [online], Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, 2022, id: 197 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- „NACJONALIZM? NIE, DZIĘKUJE! – trzecia edycja festiwalu w Bielsku Białej 22 listopada 2014, [w:] Aktualności [online], Pasażer, 4 października 2014 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Agaka, Polska Scena Punk. Na składance pojawiły się zespoły z naszego regionu, Wojciech Żołneczko (red.), [w:] Wiadomości [online], Portal Nowiny.pl; Wydawnictwo Nowiny Sp. z o.o., 18 maja 2020, id: 165095 [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Archiwum koncertów [online], Leniwiec. Oficjalna strona zespołu [dostęp 2024-11-08] (pol. • ang.).
- Marcin Bałczewski , Uliczny Opryszek i The Łindows w Stereo Krogs, Marcin Bałczewski (red.) [online], Plaster Łódzki, 26 października 2012 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Bez, Wywiad dla zina Pasażer 2004 r., [w:] Prasówka [online], Pasażer nr 19 z 2004 r.; ulicznyopryszek.pl, 2004, article_id: 2 [dostęp 2024-11-29] (pol.).
- Dariusz Brożek , Armia i TZN Xenna zagrają na festiwalu w Trzcielu, [w:] Rozrywka [online], miedzyrzecz.naszemiasto.pl, Nasze Miasto, Polska Press Sp. z o.o., 2 czerwca 2018, ar: c13-4671740 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- Bogdan Bujak , "Punki grają dla Antosia" w Gostyniu. "Oni mają wielkie serducha, a zwłaszcza do takich akcji", [w:] Kultura [online], gostynska.pl, Południowa Oficyna Wydawnicza, 15 kwietnia 2024, /O5i8D2L7xLkxUnBvJAo0 [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Bunt [online], Discogs, Artist Code: [a258677] [dostęp 2024-11-13] (ang.).
- Walter Chełstowski , Recenzja płyty "Na zawsze punk”, [w:] Prasówka [online], ulicznyopryszek.pl, 2009, ?article_id: 50 [dostęp 2025-01-07] (pol.), Walter Chełstowski – z korespondencji e-mail. Wrzesień 2009.
- Sebastian Gabryel , Nic nigdy się nie zmieni, Marcelina Drzymała i inni red., [w:] sztuka / muzyka [online], Kultura u Podstaw 2018 – 2025, Wielkopolska; Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Departament Kultury, 15 czerwca 2022, /nic-nigdy-sie-nie-zmieni/ [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- Anna Gauza , Uliczny Opryszek – Jarocin 2005 (duża scena), [w:] Prasówka [online], Gazeta Jarocińska nr 23, 10 czerwca 2005 r. pod tytułem „Jarociiin!!!”; we fragmencie: ulicznyopryszek.pl, 10 czerwca 2005, ?article_id: 13 [dostęp 2025-01-03] (pol.), Fragment artykułu Anny Gauza "Jarociiin!!!", Gazeta Jarocińska nr 23, 10 Czerwca 2005.
- Błażej Grygiel , Uliczny Opryszek nie ma litości! Paweł Kukiz ostro skrytykowany, dostało się i innym, [w:] Radar [online], Eska Rock, 6 października 2023 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Grzegorz Górniewicz [online], Discogs, Artist Code: [a2828839] [dostęp 2025-01-02] (ang.).
- Grzester, Uliczny Opryszek / Angry 4 Life, „Pasażer” (1/2007 (23/24, zima 2007 / wiosna 2008)), Dębica: wydawnictwo „Pasażer”, 2007, s. 157, ISSN 1509-7374 , Recenzja.
- Grzywa, Cinek, Z roku 2001 dla zina "Kogucik", [w:] Prasówka [online], Kogucik /nieopublikowany/; ulicznyopryszek.pl, 2001, ?article_id: 1 [dostęp 2024-11-29] (pol.).
- Hafen Rock 2019 [online], festivalticker.de, 2019 [dostęp 2024-11-13] (niem.).
- Historia [online], Rock na Bagnie [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- INDEX ZESPOŁÓW istniejących w okresie 1977–2019 [online], POLSKI HC/PUNK, NEW WAVE i OKOLICE 1977–2019 Chronologia, 12 października 2022 [dostęp 2024-11-14] (pol.).
- Informacje o firmie [online], Jimmy Jazz Records [dostęp 2024-12-05] (pol.).
- Tadeusz Jasiński , Jedna rasa – ludzka rasa, [w:] Opinie [online], Dziennik Trybuna, 28 lipca 2021, /jedna-rasa-ludzka-rasa-2/ [dostęp 2024-11-13] (pol.).
- Koncert KSU, Uliczny Opryszek, Nauka o Gównie w Warszawie [online], natchnienibieszczadem.pl, 9 listopada 2019, /2019/11/09/koncert-ksu-uliczny-opryszek-nauka-o-gownie-w-warszawie/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- KONCERT: Los Fastidios, Uliczny Opryszek, Cop Off [online], rockkompas.pl, 29 czerwca 2022, event: 22678 [dostęp 2024-11-21] (pol.).
- Koncert: Uliczny Opryszek [online], Koncertowe klimaty, 5 września 2017, /uliczny-opryszek/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Maciej Ignacy Kasprzak (red.), Legendy Punk Rocka – Uliczny Opryszek , Nauka o Gównie , WSK Punk na jednej scenie ! Koncert w nowotomyskim PizzBurgu [online], Wielkopolska magazyn informacyjny.pl, 11 czerwca 2017 [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Marcin Kornak , Muzyka Przeciwko Rasizmowi, „"Nigdy Więcej"”, 4, Warszawa: Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", 1997, ISSN 1428-0884 [dostęp 2024-11-14] (pol.).
- Marcin Kornak , Spis wykonawców, którzy zamieścili logo „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” [online], Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, /3322 [dostęp 2024-11-14] (pol.).
- Maciej Kiersznicki [online], Discogs, Artist Code: [a1801402] [dostęp 2025-01-02] (ang.).
- Mariusz Giglewicz [online], Discogs, Artist Code: [a2815796] [dostęp 2024-11-13] (ang.).
- MEBP Fest vol VI (7,8 sierpnia) – Maniowy Ekipa Biba Party, [w:] Koncert [online], Koncertomania, 2015, koncert: 446258 [dostęp 2024-11-15] (pol.).
- Dorota Michalczak , Dni Zbąszynka 09-10.08.2014, [w:] Wolsztyn [online], Nasze Miasto – naszemiasto.pl; Polska Press Sp. z o.o., 12 sierpnia 2014, /ar/c13-2384663 [dostęp 2024-11-22] (pol.).
- Mikołaj, Recenzja płyty "Na zawsze punk”, [w:] Prasówka [online], Pasażer nr 26, 2009 r.; ulicznyopryszek.pl, 2009, ?article_id: 56 [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Michał Misztal , Recenzja płyty "Młodzież Punkowa 33 1/3", [w:] Prasówka [online], ulicznyopryszek.pl, 2005, ?article_id: 11 [dostęp 2025-01-03] .
- MUSZLAFEST 2017 [online], Pasażer, 2017 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI: KONCERT CHARYTATYWNY „PUNKI GRAJĄ DLA OLIWIERA”, [w:] O Nas, Patronaty [online], Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, 2024, id: 5446 [dostęp 2024-11-21] (pol.).
- Nauka O Gównie & Uliczny Opryszek 'Oj* – To Solidarność Sprzedaje Nas [online], Discogs, 1992, Release Code: [r4536683] [dostęp 2024-11-13] (ang.).
- Pankoteka 2020, [w:] event [online], Studenckie Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej „Kwadrat", 2020, /pankoteka-2020 [dostęp 2024-11-21] (pol.).
- Pankoteka 2023, [w:] Imprezy [online], Trojmiasto.pl; Gdańsk, Gdynia, Sopot – Portal Regionalny, 8 marca 2023, imp: 529322 [dostęp 2024-11-21] (pol.).
- paw, Jarocin 2013: Koncerty na polu namiotowym, zagra Sztywny Pal Azji, [w:] Kultura [online], Głos Wielkopolski, 18 lipca 2013, /ar/947967 [dostęp 2024-11-14] (pol.).
- Piotr Skotnicki [online], Discogs, Artist Code: [a803576] [dostęp 2025-01-02] (ang.).
- Polska Scena Punk Vol.5 [Młodzi Gniewni] [online], rockers.pl, /p/polska-scena-punk-vol-5-mlodzi-gniewni/ [dostęp 2025-03-06] (pol.).
- Polska Scena Punk Vol.6 [Zawyły syreny] [online], rockers.pl, /p/polska-scena-punk-vol-6-zawyly-syreny/ [dostęp 2025-03-07] (pol.).
- Polska Scena Punk Vol.7 [Stacja Warszawa] [online], rockers.pl, /p/polska-scena-punk-vol-7-stacja-warszawa/ [dostęp 2025-03-07] (pol.).
- Polska Scena Punk Vol.8 [Hipokryzja i zdrada] [online], rockers.pl, /p/polska-scena-punk-vol-8-hipokryzja-i-zdrada/ [dostęp 2025-03-13] (pol.).
- Relacja z Fuck Fascism Fest #3, [w:] Kultura [online], 161 Crew, 30 marca 2015, /relacja-z-fuck-fascism-fest-3/ [dostęp 2024-11-25] (pol.).
- Pol’and’Rock Festival – Historia [online], Pol’and’Rock Festival [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Punk Fest 2020 w Gdańsku – Muzyka alternatywna, [w:] Aktualności [online], Antyportal.net, 2020, /punk-fest-2020-w-gdansku/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Punk Fest 2021 w Warszawie. Gdzie i kiedy?, [w:] /muzyka/Koncerty [online], Antyradio, 7 grudnia 2021, 47472 [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Punk Fest Tour – Gaga/Zielone Żabki, Sexbomba, Fort Bs, Bang Bang, Uliczny Opryszek, Tzn Xenna w Krakowie, [w:] Koncerty [online], koncertomania.pl, 15 marca 2024, /3852473/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Punk Fest Tour 2024, [w:] Events [online], Koncerty w Szczecinie, 8 marca 2024, /punk-fest-tour-2024/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- PUNK FEST w Krakowie, [w:] Aktualności [online], Pasażer, 6 stycznia 2014 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- PUNK FEST w Krakowie [online], Pasażer, 2017 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Punk Generation 2022 [KS Spirala], [w:] Koncert [online], mrowisko.polsl.pl, 22 października 2022, /punk-generation-2022-ks-spirala/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Punk rock w natarciu, [w:] Kultura [online], Gliwice. Oficjalna strona miasta, 25 października 2021, /kultura/punk-rock-w-natarciu [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Punki grają dla Ukrainy! [online], Jacek z szafy, 28 kwietnia 2022 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- Izabela Putz , Wywiad który ukazał się w nowotomyskiej gazecie "Dzień po dniu" Czerwiec 2005, [w:] Prasówka [online], "Dzień po dniu" czerwiec 2005; ulicznyopryszek.pl, 2005, ?article_id: 10 [dostęp 2025-01-03] (pol.), Rozmowa z wokalistą zespołu „Uliczny Opryszek” – Piotrem Giglewiczem.
- Sylwia Anna Pyzik , Nigdy więcej? Jak walczyć z nacjonalizmem, [w:] Teksty z miesięcznika [online], Kraków – miesięcznik społeczno-kulturalny [dostęp 2024-11-13] (pol.).
- Recenzja płyty "Na zawsze punk”, [w:] Prasówka [online], FanZin DEAD PRESS nr 3, 2010; ulicznyopryszek.pl, 2010, ?article_id: 54 [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Recenzja płyty "Na zawsze punk”, [w:] Prasówka [online], ZACIER – Magazyn muzyki alternatywnej. 29 sierpnia 2009; ulicznyopryszek.pl, 2009, ?article_id: 55 [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- ROCK NA BAGNIE – 4-5 lipca 2014!, [w:] Aktualności [online], Pasażer, 29 marca 2014 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Robert Sankowski, Uliczny Opryszek – Jarocin 2005, [w:] Prasówka [online], Gazeta Wyborcza w artykule pod tytułem „Jak w Jarocinie punkowcy cofnęli czas”; we fragmencie: ulicznyopryszek.pl, 6 czerwca 2005, ?article_id: 15 [dostęp 2025-01-03] (pol.), Fragment artykułu Roberta Sankowskiego "Jak w Jarocinie punkowcy cofnęli czas", GAZETA WYBORCZA, 6 Czerwca 2005.
- Skoda, Wywiad dla Skody, [w:] Prasówka [online], oldschool.pl; ulicznyopryszek.pl, 2004, ?article_id: 3 [dostęp 2024-11-25] (pol.).
- Artur Sobiela , Tomasz Sikora , Narodowy spis zespołów, Kraków: Wydawnictwo Ha!art, 2022, ISBN 978-83-66571-69-3 (pol.).
- Jarosław Sobkowiak , Recenzja płyty „Młodzież Punkowa 33 1/3”, [w:] Prasówka [online], Garaż Nr 23, Jesień/Zima 2005; ulicznyopryszek.pl, 2005, ?article_id: 20 [dostęp 2025-01-03] (pol.).
- Jarosław Sobkowiak , Recenzja płyty „Na zawsze punk”, [w:] Prasówka [online], Garaż Nr 28 z 2009 r.; ulicznyopryszek.pl, 2009, ?article_id: 49 [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Sopel, Wywiad dla zina GARAŻ 2009 r., [w:] Prasówka [online], Garaż nr 28 z 2009 r.; ulicznyopryszek.pl, 2009, ?article_id: 48 [dostęp 2025-01-07] (pol.), Wywiad ten ukazał się w 28 numerze zina GARAŻ w listopadzie 2009 roku.
- Michał Szała (red.), Rozkwitająca Wiosna z Ulicznym Opryszkiem, [w:] Wiadomości [online], Nowy Tomyśl Nowiny Lokalne, 3 kwietnia 2017, /rozkwitajaca-wiosna-ulicznym-opryszkiem/ [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- Tik Tak Punk Rock Memoriał 2022 [online], Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach, 27 marca 2022 [dostęp 2024-11-15] (pol.).
- Trwa festiwal Punk Generation. W najbliższy piątek odbędzie się spotkanie autorskie i koncert, [w:] Wiadomości [online], 24gliwice.pl, Portal Miejski 24gliwice, 25 października 2021, /trwa-festiwal-punk-generation-w-najblizszy-piatek-odbedzie-sie-spotkanie-autorskie-i-koncert [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], Discogs, Artist Code: [a2132660] [dostęp 2024-11-06] (ang.).
- Uliczny Opryszek [online], last.fm, /pl/music/Uliczny+Opryszek/ [dostęp 2024-11-14] (ang.).
- Uliczny Opryszek [online], ulicznyopryszek.pl [dostęp 2024-11-06] (pol.).
- Uliczny Opryszek / Angry 4 Life [online], Discogs, 2007, Release Code: [r3703723] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek / Angry 4 Life – split EP, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek – FC St. Pauli Do Boju [online], Discogs, 2018, Release Code: [r13345629] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – FC St. Pauli Do Boju [online], Discogs, 2018, Release Code: [r13345896] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – FC St. Pauli Do Boju [online], Discogs, 2018, Release Code: [r12862932] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – FC ST PAULI do boju! CD, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek – FC ST PAULI do boju! EP, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Jarocin 2005 (mała scena), [w:] Prasówka [online], Gazeta Jarocińska nr 23, 10 czerwca 2005 r. pod tytułem „Jarociiin!!!”; we fragmencie: ulicznyopryszek.pl, 10 czerwca 2005, ?article_id: 14 [dostęp 2025-01-03] (pol.), Fragment artykułu "Pogo na betonie", Gazeta Jarocińska nr 23, 10 Czerwca 2005.
- Uliczny Opryszek – Młodzież Punkowa 33 1/3 [online], Discogs, Master Release Code: [m691416] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Młodzież Punkowa 33 1/3 [online], Discogs, 2004, Release Code: [r3723266] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Młodzież Punkowa 33 1/3 [online], Discogs, 2004, Release Code: [r5728072] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Młodzież Punkowa 33 1/3 [online], Discogs, 2005, Release Code: [r14430172] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Młodzież Punkowa 33 1/3 [online], Discogs, 2019, Release Code: [r14638635] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Młodzież punkowa 33 i 1/3 CD/DVD, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk [online], Discogs, Master Release Code: [m856668] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk [online], Discogs, 2009, Release Code: [r5729202] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 1 [online], Discogs, 2009, Release Code: [r27857184] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk [online], Discogs, 2014, Release Code: [r14430219] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk [online], Discogs, 2014, Release Code: [r7197363] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk [online], Discogs, 2014, Release Code: [r9929730] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk CD, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk LP kolor, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 2 [online], Discogs, Master Release Code: [m1258904] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 2 [online], Discogs, 2017, Release Code: [r1106534] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 2 [online], Discogs, 2017, Release Code: [r10122068] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 2 [online], Discogs, 2017, Release Code: [r29391907] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 2 [online], Discogs, 2017, Release Code: [r27857298] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na zawsze punk 2 CD, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Na zawsze punk 2 LP kolor, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 3 [online], Discogs, Master Release Code: [m3189561] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 3 [online], Discogs, 2022, Release Code: [r27857358] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 3 [online], Discogs, 2022, Release Code: [r3228919] [dostęp 2025-01-02] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 3 [online], Discogs, 2022, Release Code: [r29391622] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 3 [online], Discogs, 2022, Release Code: [r25437694] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Na Zawsze Punk 3 (2CD), [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Na zawsze punk 3 LP, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Na zawsze punk 3 LP/2CD, [w:] Akutalności [online], Pasażer, 1 września 2022 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Prałat [online], Discogs, Master Release Code: [m2263195] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Prałat [online], Discogs, 2021, Release Code: [r19918306] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Prałat [online], Discogs, 2021, Release Code: [r19922413] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Prałat [online], Discogs, 2021, Release Code: [r27514896] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek – Prałat CD, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Prałat LP, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek – Prałat Prałat LP/CD, [w:] Aktualności [online], Pasażer, 15 marca 2021 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek 'Oj* – Do szeregu huju... [online], Discogs, 1992, Release Code: [r20901113] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek 'Oj* – Młodzież Punkowa [online], Discogs, Master Release Code: [m462881] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek 'Oj* – Młodzież Punkowa [online], Discogs, 1995, Release Code: [r3723100] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek 'Oj* – Młodzież Punkowa [online], Discogs, 1995, Release Code: [r3803053] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek 'Oj* – Młodzież Punkowa 2 1/2 [online], Discogs, 1997, Release Code: [r3723228] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek 'Oj* – Zapierdol Faszystowskich Morderców [online], Discogs, Master Release Code: [m2772455] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek 'Oj* – Zapierdol Faszystowskich Morderców [online], Discogs, 1994, Release Code: [r24412943] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek 'Oj* – Zapierdol Faszystowskich Morderców [online], Discogs, 1995, Release Code: [r3723121] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Uliczny Opryszek na Punk Feście w Krakowie, [w:] Aktualności [online], Pasażer, 19 stycznia 2015 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek Na zawsze punk 2 [online], ZIMA [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek Na zawsze punk 3MC BOX, [w:] Sklep [online], Pasażer [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek Na zawsze punk 3MC BOX [online], ZIMA [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek oraz Nauka o Gównie znów na jednej scenie!, [w:] Kultura [online], Nowy Tomyśl Nowiny Lokalne, 2 czerwca 2017, /uliczny-opryszek-oraz-nauka-o-gownie-znow-jednej-scenie/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek, De Łindows, Bunkier, [w:] Imprezy [online], Trojmiasto.pl; Gdańsk, Gdynia, Sopot – Portal Regionalny, 24 października 2015 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek: polska legenda punk rocka [online], NOTE.radio, 9 lutego 2024, /uliczny-opryszek-polska-legenda-punk-rocka/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- ULTRA CHAOS PIKNIK#6 – 27/28.06.2014 [online], Ultra Chaos Piknik, 2014 [dostęp 2024-11-13] (pol.).
- ULTRA CHAOS PUNK PIKNIK – 27/28 czerwca, Żelebsko k/Biłgoraja! [online], Pasażer, 2 kwietnia 2014 [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- Various – Antifa Benefit [online], Discogs, 2008, Release Code: [r2722790] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Lechu Przeboje Polskiego Punka [online], Discogs, 1995, Release Code: [r10193226] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter [online], Discogs, Master Release Code: [m1503097] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter [online], Discogs, 2006, Release Code: [r3250004] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter [online], Discogs, 2018, Release Code: [r12940769] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter [online], Discogs, 2018, Release Code: [r12791128] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter [online], Discogs, 2020, Release Code: [r16363725] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Pasażer #19 Sampler [online], Discogs, 2005, Release Code: [r3006650] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Pasażer #26 Sampler [online], Discogs, 2010, Release Code: [r2854022] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Pasażer #32 [online], Discogs, 2015, Release Code: [r7885062] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Pasażer #33 [online], Discogs, 2017, Release Code: [r10514566] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Pasażer #34/35 [online], Discogs, 2019, Release Code: [r13371634] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Pasażer #36 [online], Discogs, 2020, Release Code: [r15394402] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Pasażer #37 [online], Discogs, 2022, Release Code: [r23089325] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Pasażer #38 [online], Discogs, 2024, Release Code: [r30815952] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Polska Scena Punk [online], Discogs, 1997, Release Code: [r3812279] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Polska Scena Punk – Być Zawsze Sobą [online], Discogs, Master Release Code: [m16083228] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Polska Scena Punk – Być Zawsze Sobą [online], Discogs, 2019, Release Code: [r14400276] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Polska Scena Punk – Być Zawsze Sobą [online], Discogs, 2020, Release Code: [r15861615] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Polska Scena Punk Vol.2 [online], Discogs, 1997, Release Code: [r13238326] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Polska Scena Punk Vol.2 Czy Pamiętasz? [online], Discogs, 2020, Release Code: [r15373117] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Polska Scena Punk Vol.3 – Trzeba Żyć [online], Discogs, 2020, Release Code: [r19891603] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Polska Scena Punk Vol.4 – Wolność [online], Discogs, 2021, Release Code: [r19772704] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Polska Scena Punk Vol.5 [online], Discogs, 2002, Release Code: [r16083228] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Punks Not Dead [online], Discogs, 2018, Release Code: [r13195044] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Punks, Skins & Rudeboys Now! Vol. 13 [online], Discogs, 2005, Release Code: [r5770305] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- Various – Turbopunk CD 1 [online], Discogs, Release Code: [r16560870] [dostęp 2024-11-07] (ang.).
- VI FESTIWAL HEY HO RAMONA! 20-21.07.2018 TRZCIEL [online], wielkopolskamagazyn.pl, 24 lipca 2018 [dostęp 2024-11-15] (pol.).
- Vova [online], Discogs, Artist Code: [a2574877] [dostęp 2025-01-02] (ang.).
- Łukasz Wewiór , Artykuł o płycie „Na zawsze punk”, [w:] Prasówka [online], Teraz Rock nr 9, wrzesień 2009; ulicznyopryszek.pl, 2009, ?article_id: 45 [dostęp 2025-01-03] (pol.).
- Łukasz Wewiór , Recenzja płyty "Na zawsze punk”, [w:] Prasówka [online], Teraz Rock nr 9, wrzesień 2009; ulicznyopryszek.pl, 2009, ?article_id: 47 [dostęp 2025-01-03] (pol.).
- Paulina Wilk, Uliczny Opryszek – Jarocin 2005, [w:] Prasówka [online], Rzeczpospolita w artykule pod tytułem „Nieboszczyk nieznany i niestraszny”; we fragmencie: ulicznyopryszek.pl, 6 czerwca 2005, ?article_id: 16 [dostęp 2025-01-03] (pol.), Fragment artykułu Pauliny Wilk "Nieboszczyk nieznany i niestraszny", RZECZPOSPOLITA, 6 Czerwca 2005.
- Grzegorz Witkowski , Uliczny Opryszek – Jarocin 2005, [w:] Prasówka [online], Teraz Rock nr 7, lipiec 2005; fragment: ulicznyopryszek.pl, 2005, ?article_id: 12 [dostęp 2025-01-03] (pol.), Fragment artykułu Grzegorza Witkowskiego o festiwalu Jarocin 2005. TERAZ ROCK nr 7, lipiec 2005.
- WRS Band [online], Rate Your Music, [Artist414913] [dostęp 2024-11-13] (ang.).
- Wywiad dla Radia Index 96 FM Zielona Góra (2010), [w:] Prasówka [online], Radio Index 96 FM Zielona Góra; ulicznyopryszek.pl, 2010, ?cat_id: 1 [dostęp 2025-01-07] (pol.), Wywiad przeprowadzony 17 stycznia 2010 r. na koncercie w Zielonej Górze.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Klub "WiR" Uliczny Opryszek [online], Facebook, klubwirulicznyopryszek [dostęp 2024-11-06] (pol.).
- Tag: Uliczny Opryszek [online], Rock kompas, /tag/uliczny-opryszek/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], Apple Music, /artist/uliczny-opryszek/1458012924 [dostęp 2025-01-08] (ang.).
- Uliczny Opryszek [online], Bandcamp, ulicznyopryszek [dostęp 2024-11-06] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], Deezer, /artist/63444922 [dostęp 2025-01-08] (pol. • ang.).
- Uliczny Opryszek [online], Facebook, /people/Uliczny-Opryszek/61565527063895/ [dostęp 2024-11-06] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], festivaly.eu, /artysci/uliczny-opryszek/222049 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], Going, /artysta/uliczny-opryszek [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], Go out, /pl/uliczny-opryszek/pzrykxf/ [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], Instagram, /uliczny_opryszek_official [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], music.metason.net [dostęp 2025-01-08] (ang.).
- Uliczny Opryszek [online], Musixmatch, /artist/Uliczny-Opryszek [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], Myspace, /ulicznyopryszek [dostęp 2025-01-08] (ang.).
- Uliczny Opryszek [online], Rate Your Music, [Artist146165]; /artist/uliczny_opryszek [dostęp 2025-01-08] (ang.).
- Uliczny Opryszek [online], Sonichits, /artist/Uliczny_Opryszek [dostęp 2025-01-08] (ang.).
- Uliczny Opryszek [online], SoundCloud, /uliczny-opryszek [dostęp 2025-01-08] (ang.).
- Uliczny Opryszek [online], Spotify, /artist/67shuItMwUHwIubtIR83WE [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- Uliczny Opryszek [online], Tidal, /artist/15510268 [dostęp 2025-01-08] (ang.).
- Uliczny Opryszek [online], ulicznyopryszek.pl [dostęp 2024-11-06] (pol.).
- Uliczny Opryszek 'Oj [online], Śpiewnik (Największy Polski Śpiewnik) [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- THEULICZNYOPRYSZEK [online], YouTube, @THEULICZNYOPRYSZEK [dostęp 2024-11-06] (pol. • ang.).