Ullapool

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ullapool
Ilustracja
Widok na miasto
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Council area

Highland

Data założenia

1788

Populacja (2008)
• liczba ludności


1 300

Nr kierunkowy

01854

Kod pocztowy

IV26

Położenie na mapie Highland
Mapa konturowa Highland, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ullapool”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, u góry znajduje się punkt z opisem „Ullapool”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ullapool”
Ziemia57°53′58″N 5°09′27″W/57,899444 -5,157500
Strona internetowa
Portal Szkocja

Ullapool (gael. Ulapul lub Ullapul) to małe, liczące około 1300 mieszkańców miasteczko, w hrabstwie Highland (historycznie w Ross and Cromarty), w zachodniej części Szkocji usytuowane nad brzegiem Loch Broom. Pomimo swego niewielkiego rozmiaru jest największą osadą w promieniu wielu mil, a także ważnym ośrodkiem turystycznym kraju. Golfsztrom mijający Ullapool przynosi umiarkowane temperatury, a w samym miasteczku rośnie kilka palm.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok od strony portu

Ullapool założone zostało w 1788 roku na wschodnim wybrzeżu Zatoki Broom (Loch Broom) przez Brytyjskie Stowarzyszenie Rybaków (British Fisheries Society) jako port dla poławiaczy śledzi. Zaprojektował je Thomas Telford – szkocki inżynier, architekt, budowniczy i konstruktor kanałów. Port w Ullapool funkcjonuje nadal jako przystań rybacka, marina żeglarska i przystań promowa.

Wiele przełomowych odkryć epoki wiktoriańskiej poświęconych rozwojowi koncepcji płyt tektonicznych miało miejsce właśnie w tej okolicy i nadal odbywają się tutaj międzynarodowe konferencje geologiczne.

Parlament Zjednoczonego Królestwa w roku 1890 udzielił pozwolenia na budowę połączenia kolejowego Ullapool z główna siecią kolejową Wyżyny Szkockiej (połączenie z miejscowością Garve), ale z powodu niewystarczających środków finansowych plan ten został zaniechany.

W latach 70. XX wieku Ullapool było jedną z baz dla polskiej dalekomorskiej floty rybackiej łowiącej na Morzu Północnym[1].

Ukształtowanie terenu[edytuj | edytuj kod]

Region otaczający miejscowość zdominowany jest przez góry, głównie przez masyw An Teallach na południu.

Kultura i społeczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Parada orkiestry w tradycyjnych strojach

Ullapool cieszy się reputacją miasta ważnego dla muzyki, sztuki i przedstawień wszelkiego rodzaju. Może pochwalić się muzeum umiejscowionym w budynku niegdysiejszego kościoła (Telford Church), centrum sztuki An Talla Solaris, które na bieżąco zmienia wystawy i prowadzi warsztaty, krytą pływalnią i centrum fitness, wieloma pubami, m.in. Arch Inn nad brzegiem Loch Broom, Seaforth (pub roku 2007) czy Argyll, mnogością prywatnych kwater turystycznych działających w systemie "bed & breakfast" (Riverview, Eilean Donan Guesthouse, Spindrift), restauracjami i hotelami. Miasteczko, będące malowniczą i odległą częścią Zjednoczonego Królestwa, jest ośrodkiem dla spacerowiczów, miłośników przyrody i osób spędzających tu wakacje.

Każdego roku, w maju, odbywa się w Ullapool trzydniowy festiwal książki (Ullapool Book Festival), który przyciąga różnej rangi pisarzy ze swymi dziełami tak w języku angielskim, jak i szkockim galickim. W miejscowości jest również centrum kulturalne Macphail Centre, które zajmuje się organizacją regularnego programu musicalowego i tanecznego oraz przedstawień teatralnych. Udział w tych przedsięwzięciach biorą w większości szkockie grupy artystyczne, ale bywa, że zagoszczą tu uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki w Edynburgu (Edinburgh Fringe). Często przedstawienia odbywają się nie tylko na scenie Macphail Centre, ale też w tutejszym domu kultury (Village Hall) i innych miejscach.

Przez cały rok w Ullapool odbywa się wiele mniejszych lub większych festiwali muzycznych organizowanych w miejscach publicznych lub hotelach – zwłaszcza w The Ceilidh Place. Festiwal Gitarowy w Ullapool odbywa się w początkach października każdego roku i przyciąga znaczących gitarzystów grających w wielu miejscach miasteczka przez cały weekend.

Festiwal Muzyczny Loopallu (Ullapool czytane wspak), który zorganizowany został pierwszy raz w roku 2005, został bardzo dobrze odebrany. Stał się ważnym corocznym wydarzeniem w regionie, które podwaja liczbę mieszkańców miejscowości w trakcie swojego trwania. W roku 2007 pojawiło się na nim kilka popularnych zespołów jak The Saw Doctors, Dreadzone czy Franz Ferdinand, co nie umknęło uwadze mediów. Festiwalowi towarzyszy wiele przedstawień i imprez organizowanych w mniejszych ośrodkach i pubach.

Ullapool posiada również swoją rozgłośnię radiową "Loch Broom FM" nadającą na 102,2 oraz 96,8 FM[2]. Jest też siedzibą drużyny shinty "Lochbroom Camanechd"[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Zachód słońca nad Ullapool

Z Ullapool kursuje prom samochodowy do Stornoway na wyspie Lewis w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych.

Odnośniki w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Postać Demomana z gry online Team Fortress 2 pochodzi z Ullapoolu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edward Bernatowicz Najładniejsza dziewczyna w Ullapool, edwardbernatowicz.blox.pl, 2005-12-05
  2. Oficjalna strona Loch Broom FM. Dostęp 2010-02-01
  3. Shinty – żywiołowa gra drużynowa podobna do hokeja (za: Reader’s Digest Universal Dictionary, Glasgow 1993)