Ullapool

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ullapool
Ilustracja
Widok na miasto
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Region Highland
Data założenia 1788
Populacja (2008)
• liczba ludności

1 300
Nr kierunkowy 01854
Kod pocztowy IV26
Położenie na mapie Highland
Mapa lokalizacyjna Highland
Ullapool
Ullapool
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Ullapool
Ullapool
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Ullapool
Ullapool
Ziemia57°53′58″N 5°09′27″W/57,899444 -5,157500
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Ullapool (gael. Ulapul lub Ullapul) to małe, liczące około 1300 mieszkańców miasteczko, w hrabstwie Highland (historycznie w Ross and Cromarty), w zachodniej części Szkocji usytuowane nad brzegiem Loch Broom. Pomimo swego niewielkiego rozmiaru jest największą osadą w promieniu wielu mil, a także ważnym ośrodkiem turystycznym kraju. Golfsztrom mijający Ullapool przynosi umiarkowane temperatury, a w samym miasteczku rośnie kilka palm.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok od strony portu

Ullapool założone zostało w 1788 roku na wschodnim wybrzeżu Zatoki Broom (Loch Broom) przez Brytyjskie Stowarzyszenie Rybaków (British Fisheries Society) jako port dla poławiaczy śledzi. Zaprojektował je Thomas Telford – szkocki inżynier, architekt, budowniczy i konstruktor kanałów. Port w Ullapool funkcjonuje nadal jako przystań rybacka, marina żeglarska i przystań promowa.

Wiele przełomowych odkryć epoki wiktoriańskiej poświęconych rozwojowi koncepcji płyt tektonicznych miało miejsce właśnie w tej okolicy i nadal odbywają się tutaj międzynarodowe konferencje geologiczne.

Parlament Zjednoczonego Królestwa w roku 1890 udzielił pozwolenia na budowę połączenia kolejowego Ullapool z główna siecią kolejową Wyżyny Szkockiej (połączenie z miejscowością Garve), ale z powodu niewystarczających środków finansowych plan ten został zaniechany.

W latach 70. XX wieku Ullapool było jedną z baz dla polskiej dalekomorskiej floty rybackiej łowiącej na Morzu Północnym[1].

Ukształtowanie terenu[edytuj | edytuj kod]

Region otaczający miejscowość zdominowany jest przez góry, głównie przez masyw An Teallach na południu.

Kultura i społeczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Parada orkiestry w tradycyjnych strojach

Ullapool cieszy się reputacją miasta ważnego dla muzyki, sztuki i przedstawień wszelkiego rodzaju. Może pochwalić się muzeum umiejscowionym w budynku niegdysiejszego kościoła (Telford Church), centrum sztuki An Talla Solaris, które na bieżąco zmienia wystawy i prowadzi warsztaty, krytą pływalnią i centrum fitness, wieloma pubami, m.in. Arch Inn nad brzegiem Loch Broom, Seaforth (pub roku 2007) czy Argyll, mnogością prywatnych kwater turystycznych działających w systemie "bed & breakfast" (Riverview, Eilean Donan Guesthouse, Spindrift), restauracjami i hotelami. Miasteczko, będące malowniczą i odległą częścią Zjednoczonego Królestwa, jest ośrodkiem dla spacerowiczów, miłośników przyrody i osób spędzających tu wakacje.

Każdego roku, w maju, odbywa się w Ullapool trzydniowy festiwal książki (Ullapool Book Festival), który przyciąga różnej rangi pisarzy ze swymi dziełami tak w języku angielskim, jak i szkockim galickim. W miejscowości jest również centrum kulturalne Macphail Centre, które zajmuje się organizacją regularnego programu musicalowego i tanecznego oraz przedstawień teatralnych. Udział w tych przedsięwzięciach biorą w większości szkockie grupy artystyczne, ale bywa, że zagoszczą tu uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki w Edynburgu (Edinburgh Fringe). Często przedstawienia odbywają się nie tylko na scenie Macphail Centre, ale też w tutejszym domu kultury (Village Hall) i innych miejscach.

Przez cały rok w Ullapool odbywa się wiele mniejszych lub większych festiwali muzycznych organizowanych w miejscach publicznych lub hotelach – zwłaszcza w The Ceilidh Place. Festiwal Gitarowy w Ullapool odbywa się w początkach października każdego roku i przyciąga znaczących gitarzystów grających w wielu miejscach miasteczka przez cały weekend.

Festiwal Muzyczny Loopallu (Ullapool czytane wspak), który zorganizowany został pierwszy raz w roku 2005, został bardzo dobrze odebrany. Stał się ważnym corocznym wydarzeniem w regionie, które podwaja liczbę mieszkańców miejscowości w trakcie swojego trwania. W roku 2007 pojawiło się na nim kilka popularnych zespołów jak The Saw Doctors, Dreadzone czy Franz Ferdinand, co nie umknęło uwadze mediów. Festiwalowi towarzyszy wiele przedstawień i imprez organizowanych w mniejszych ośrodkach i pubach.

Ullapool posiada również swoją rozgłośnię radiową "Loch Broom FM" nadającą na 102,2 oraz 96,8 FM[2]. Jest też siedzibą drużyny shinty "Lochbroom Camanechd"[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Zachód słońca nad Ullapool

Z Ullapool kursuje prom samochodowy do Stornoway na wyspie Lewis w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych.

Odnośniki w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Postać Demomana z gry online Team Fortress 2 pochodzi z Ullapoolu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edward Bernatowicz Najładniejsza dziewczyna w Ullapool, edwardbernatowicz.blox.pl, 2005-12-05
  2. Oficjalna strona Loch Broom FM. Dostęp 2010-02-01
  3. Shinty – żywiołowa gra drużynowa podobna do hokeja (za: Reader’s Digest Universal Dictionary, Glasgow 1993)