Ulotna doskonałość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ostuni - tutaj zaginęła Manuela Ferrero

Ulotna doskonałość (wł. Le perfezioni provvisorie) – powieść kryminalna włoskiego pisarza Gianrico Carofiglio - czwarta część cyklu z mecenasem Guido Guerrierim. Została wydana w 2010, a w Polsce ukazała się w 2012 w tłumaczeniu Joanny Wachowiak-Finlaison.

Treść[edytuj | edytuj kod]

W tej części mecenas Guerrieri prowadzi nietypową dla swej praktyki sprawę zaginionej na stacji kolejowej w Ostuni Manueli Ferrero, córki Rosarii i Antonia - bogatych właścicieli sklepów z wyposażeniem kuchni w Bari i okolicach. Klientów tych przekazuje mu kolega, adwokat Sabino Fornelli[1]. Podczas rozwiązywania sprawy Guerrieri staje się bardziej prywatnym detektywem niż prawnikiem. Przesłuchuje osoby związane z zaginięciem Manueli, m.in. Anitę Salvemini (najlepszą przyjaciółkę zaginionej) i Caterinę Pontrendolfi[2], z którą przeżywa okupiony wątpliwościami etycznymi romans podczas służbowej podróży do Rzymu. Wiele opisanych scen związanych jest z restauracją gejowską Chelsea Hotel N°2 w Bari, prowadzoną przez Nadię, ex-prostytutkę i przyjaciółkę Guerrieriego[3].

Podczas śledztwa wypływają sprawy handlu narkotykami, zwłaszcza drobnej dilerki wśród młodzieży. Czytelnik zapoznany zostaje ze szczegółami z przeszłości Guerrieriego (zwłaszcza okresu edukacji prawniczej)[4], a także Nadii[5]. W tej części mecenas urzęduje po raz pierwszy w nowej kancelarii na starym mieście w Bari[6]. Zatrudnia też nowych współpracowników, w tym młodą mecenas Consuelo Favię z Peru.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ulotna doskonałość, s.30-33
  2. Ulotna doskonałość, s.96,112
  3. Ulotna doskonałość, s.43
  4. Ulotna doskonałość, s.12-16
  5. Ulotna doskonałość, s.146-158
  6. Ulotna doskonałość, s.24

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Posłowie do: Gianrico Carofiglio Ulotna doskonałość, Wydawnictwo WAB, Warszawa, 2012, ​ISBN 978-83-7447-650-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]